Решение по дело №978/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260045
Дата: 11 март 2021 г. (в сила от 10 юни 2021 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20201520200978
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Кюстендил, 11.03.2021 г.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 КЮСТЕНДИЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХII-ти н.с., в открито съдебно заседание на единадесети февруари, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОСЛАВ ПЕТРОВ

                                                                                       

          при участието на секретаря Юлиана Стоянова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 978/2020г. по описа на КРС, ХII-ти н. с., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 492/09.11.2018г. издадено от Началник на Митница Югозападна, с което на  основание чл.126, ал.1, т.1 от ЗАДС е наложено на К.Г.Г. с ЕГН **********, адрес ***, административно наказание - "глоба“ в размер на 1000 /хиляда/ лева за административно нарушение по чл.126 ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове и на основание чл.124, ал.1 от ЗАДС са иззети описаните тютюневи изделия.

В подадената жалба и впоследствие в хода на процеса, чрез адв. Й. се релевират оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на издаденото наказателно постановление и се моли за неговата отмяна.

Въззиваемата страна, чрез процесуалния си представител, моли съда да отхвърли жалбата и да потвърди обжалваното наказателно постановление.

Съдът, след като взе предвид изложеното в жалбата и след като анализира събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

От фактическа страна съдът установи следното:

На 18.04.2018г. за времето от 12:10 часа до 12:34 часа е извършено претърсване и изземване в лек автомобил „Фиат Дукато“ с рег. №***, ползван от К.Г.Г.. Автомобилът е бил паркиран в местността „Жабокръстски рид“ № 1 в гр. Кюстендил. При претърсването са намерени и иззети цигари марка „Marble filter de luxe“ – 10 /десет/ кутии по 20 къса всяка, без български акцизен бандерол, обозначени с надпис „For duty free sales only“, както и две найлонови торбички, съдържащи ситно нарязан тютюн с общо тегло от 1,245,66 кг.. В дадените обяснения Г. е посочил, че намерените цигари и тютюн са за негова лична употреба.

С постановление от 26.04.2018г. РП – Кюстендил е прекратила наказателното производство водено за престъпление по чл.234, ал.1, пр.2 от НК и е изпратила материалите по компетентност на Началник на Митница Югозападна, с оглед данни за извършено административно нарушение във връзка установената по безспорен начин гореописана фактическа обстановка.

На 01.06.2018г. във връзка гореописаното нарушение и на осн. чл.123 ал.1 от ЗАДС, инсп. С. е съставил АУАН № 337 на жалбоподателя, като в съставения акт е допусната техническа грешка и е записано по-голямо количество на намерения тютюн, а именно 2,245,66 кг. вместо 1,245,66 кг.. Акта за установеното административно нарушение е предявен и връчен на жалбоподателя на същата дата.

Административнонаказващият орган с Наказателно постановление № 492/09.11.2018г. на  основание чл.126, ал.1, т.1 е наложено на К.Г.Г. с ЕГН **********, адрес ***, административно наказание - "глоба“ в размер на 1000 /хиляда/ лева за административно нарушение по чл.123 ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове и на основание чл.124, ал.1 от ЗАДС са иззети описаните тютюневи изделия. В съставеното наказателно постановление е посочено коректно количеството на намерения тютюн, който е бил 1,245,66 кг..

Гореизложената фактическа обстановка се доказва по безспорен начин от събраните по делото доказателства – показания на свидетелите Т., Н. и П., както и от приобщените писмени доказателствени средства по административнонаказателната преписка. Всички събрани и проверени в хода на съдебното следствие доказателствени материали са непротиворечиви, кореспондират помежду си и установяват еднопосочно обстоятелствата от предмета на доказване, поради което съдът изцяло им дава вяра.

При така установеното, съдът приема следното от правна страна:

Жалбата е процесуална допустима като подадена от надлежно лице, имащо качеството на нарушител и в законоустановения срок-седем дни от датата на връчване на наказателното постановление. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

От възприетата фактическа обстановка следва несъмнен извод, че К.Г. е осъществил от обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл.126, ал.1 от ЗАДС.

Субект на нарушението по чл.126, ал.1 от ЗАДС е физическо лице, като за съставомерността на деянието от обективна страна следва да бъде доказано изпълнителното деяние в една от предвидените в закона форми – в случая “държане” на акцизни стокиакцизни без данъчен документ по този закон или фактура, или митническа декларация, или придружителен административен документ/електронен административен документ или документ на хартиен носител, когато компютърната система не работи, или друг документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза. От събраните по делото гласни и писмени доказателствени средства /показания на разпитаните свидетели, протокол за претърсване и изземване, експертна справка/ се установи по категоричен начин, че на 18.04.2018г. К.Г.Г. е осъществил вмененото му нарушение.

Според съда извършеното нарушение не разкрива признаците на маловажен случай. Законодателят е отчел повишената степен на обществена опасност на такъв вид нарушения, с оглед значимостта на защитените от ЗАДС обществени отношения, поради което е предвидил относително високи размери на наказанията, както и изрично е регламентирал кои нарушения могат да бъдат определени като маловажни. Съгласно разпоредбата на чл.126б, ал.2 от ЗАДС, която се явява специална спрямо чл.28 във вр. с чл.11 от ЗАНН във вр. с чл.93, т.9 от НК, “маловажни случаи” са тези, при които двойният размер на акциза за стоките-предмет на нарушението, не надвишава 100 лв. Видно от горепосочената стойност на дължимия акциз за процесните акцизни стоки възлиза на 189,34 лв., т.е. двойният му размер е 378,68 лв. и надвишава сумата от 100 лв., поради което нарушението не е маловажно.

Не бе възприето на настоящият съседен състав като съществено процесуално нарушение допусната техническа грешка в съставения АУАН, тъй като впоследствие е посочено коректната стойност на иззетия тютюн, като по този начин не е отежнено положението на жалподателя, а точно обратното, защото стойността е по-ниска от посечената в АУАН.

След като правилно е квалифицирал нарушението по чл.126, ал.1 от ЗАДС, административнонаказващият орган правилно и законосъобразно е определил по вид и размер наложеното на жалбоподателя наказание – „глоба“ в размер на 1000 лева, което е в минималния законов размер.

Доказването на извършеното нарушение има за последица отнемането на стоките - предмет на нарушението по чл.126, ал.1 от ЗАДС, в полза на държавата, съгласно чл. 124, ал. 1 от ЗАДС.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни органи и съдържат изискуемите съгласно разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН реквизити. Нарушението с всички негови съставомерни признаци е описано по напълно идентичен начин в АУАН и НП, като са посочени времето, мястото и  обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Поради това, според настоящата инстанция, не са налице формални основания, които да водят до отмяна на обжалвания санкционен акт.

След като прие, че нарушението е доказано по несъмнен начин, както и че административнонаказващият орган е приложил правилно материалния и процесуалния закон, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено в цялост като правилно и законосъобразно.

С оглед изхода на делото следва да бъде уважено и искането на ю.к. Д. и за присъждане на възнаграждение на проц. представител на въззиваемата страна.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН,

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло Наказателно постановление № 492/09.11.2018г. издадено от Началник на Митница Югозападна, с което на  основание чл.126, ал.1, т.1 от ЗАДС е наложено на К.Г.Г. с ЕГН **********, адрес ***, административно наказание - "глоба“ в размер на 1000 /хиляда/ лева за административно нарушение по чл.126 ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове и на основание чл.124, ал.1 от ЗАДС са иззети описаните тютюневи изделия.

ОСЪЖДА К.Г.Г. с ЕГН **********, адрес *** да заплати по сметка на Митница Югозападна сумата от 80 /осемдесет/ лева представляваща дължими разноски в настоящото производство за юрисконсултско възнаграждение.

          Решението подлежи  на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                               

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: