Определение по дело №629/2019 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 януари 2020 г.
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20191610100629
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

ГР.БЕРКОВИЦА,21.01.2020

 

РАЙОНЕН СЪД- Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на 21 януари.………..…………………………………… през две хиляди и деветнадесета година……….………………….…………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

 

при секретаря ……………………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….….…………… гражданско дело 629 по описа за 2019г………….………..………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

При проверка на допустимостта и редовността на исковата молба и след изпълнение на процедурата по чл.131 от ГПК,  съгласно чл.140 от ГПК, съдът намира за установено следното :

        

Ищецът Застрахователно дружество „БУЛ ИНС” АД твърди в исковата си молба, че  на 24.12.2016 година в град Берковица на ул. «Александровска» до кв. Раковица е реализирано ПТП с водач на МПС БМВ 525 ТДС с рег номер М 1323ВМ с водач ответника и МПС «Пежо 307» с рег.номер СА 90 24ХН, собственост на Екатерина Пламенова Рошлева. Събитието е констатирано от органите на ПП-КАТ с Констативен протокол за ПТП с пострадали лица, видно от който водачът на МПС Мерцедес при движение с несъобразена скорост навлязъл частично в лентата за насрещно движение и блъснал насрещно движещото се МПС Пежо. След произшествието виновният водач напуснал мястото на произшествието.

МПС Мерцедес било застраховано със застраховка Гражданска отговорност при ищеца, валидна към момента на застраховката. Във връзка с настъпилото застрахователно събитие, пострадалата и собственник на увреденото МПС Екатерина Рошлева е предявила към застрахователя претенция за обезщетяване на претърпените от нея имуществени вреди, настъпили вследствие на настъпилото ПТП. Определеното застрахователно обезщетение в размер на 1235.80 лв. било изплатено по банкова сметка ***.

На основание чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ застрахователното дружество отправило покана към ответника да плати посочената сума, ведно със законната лихва, което последният не сторил до момента на предявяване на ИМ.

Моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да му  заплати посочената сума, ведно с 15 лева разноски по ликвидиране на щетата, ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на иска до окончателното й изплащане, както и лихва на основание чл. 86 вр. с чл. 84, ал. 1 от ЗЗД в размер на 291.16 лв. за периода от 25.02.2017г., денят, следващ деня, в който изтича седемдневния срок за доброволно изпълнение предвиден в регресната покана, до 16.06.2019г., денят на подаване на исковата молба в съда.

Претендира и направените в производството разноски.

 

В срока по чл.131 ГПК ответникът Р.Т.П. взема становище за неоснователност на иска. Излага доводи, че за да възникне правото на ищеца да претендира възстановяване на обезщетението, следва виновният водач да е напуснал мястото на ПТП преди идването на контролните органи, когато това е било задължително. В случая това не е било така, поради което за ищеца липсват предпоставките да претендира обезщетение.

 

От твърденията на ищеца съдът обосновава извод за правното основание на предявения иск. В случая са предявени обективно съединени искове с правно основание чл.500, ал. 1, т. 1 от КЗ, във вр. с чл.86, ал. 1, вр. с чл. 84, ал. 1 ЗЗД. Искът е регресен и е поставен в зависимост от наличието на плащане, извършено от застрахователя по задължителна застраховка ГО на увреденото от застрахования водач лице в изрично предвидените от закона случаи. На доказване в производството от страна на ЗД подлежат фактите – наличие на валидно действащ към момента на ПТП застрахователен договор, покриващ задължителна застраховка „ГО”; настъпило застрахователно събитие, причинено от застрахования водач; изплатено обезщетение и неговия размер; наличие на виновно поведение от страна на застрахования, което е в пряка причина за настъпилия вредоносен резултат (като изключение на гаранционно обезпечителната отговорност на застрахователя). Искът по чл.86 ЗЗД е акцесорен и предпоставя наличие на парично вземане за ищеца от ответника, както и забава от страна на ответника. Дължи се доказване наличието на такова парично вземане, неговият размер и периода, за който се претендира обезщетението, като се държи сметка за момента, от който за ищеца възниква правото да претендира плащане по регресния иск.

Допустими са всички доказателствени средства, предвидении в ГПК. Представените писмени доказателства и направените доказателствени искания от страна на ищеа са допустими и относими към спорното право. Липсват данни съставения КП за пострадали лица кога и къде е съставен, за да може да бъде преценена доказателствената му стойност. Ищецът не представя други доказателства, установяващи настъпването на застрахователното събитие и виновността на ответника.

 

С оглед гореизложеното и на основание чл.140, ал.1 и ал.3  от ГПК, съдът

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

         ПРИЕМА представените с исковата молба: протокол за ПТП, свидетелство за регистрация, копие на свидетелство за управление на МПС и контролен талон, удостоверение за техническа изправност на ППС,искане за оценка по застраховка, доклад по щета, опис на претенция, опис-заключение по претенция, проверка за сключена застраховка,1 удостоверение за банкова сметка, ***, регресна покана с известие за доставка,   справка за размера на законната лихва, удостоверение за регистрация.

 

 

ДОПУСКА И НАЗНАЧАВА съдебно- автотехническа експертиза, която да бъде извършена от в.л. Емил Караенев,  което след като се запознае с материалите по делото, да отговори на въпросите:

 

1. Какъв е механизма на настъпване на процесното ПТП.

2. Съществува ли причинно-следствена връзка между установения механизъм на ПТП и вредите, които са нанесени на МПС марка „Пежо 307".

3.Какъв е размерът на вредите, нанесени на МПС марка „Пежо 307» по пазарни цени към датата на настъпване на застрахователното събитие.

 

УКАЗВА на вещото лице, че заключението следва да бъде представено в съда в срока по чл.199 ГПК.

         ПОСТАНОВЯВА ищецът да внесе депозит за вещото лице в размер на 250.00 лева в едноседмичен срок от съобщаването.

         Вещото лице да бъде призовано след представяне на квитанцията за внесения депозит в деловодството на съда.

 

         ДОПУСКА до разпит в качеството на свидетел Екатерина Рошлева, която да бъде призована на посочения адрес след представяне на депозит в размер на 50.00 лева.

 

СЪОБЩАВА на страните проекта си за доклад.

ПРЕДОСТАВЯ двуседмичен срок за становище по доклада.

УКАЗВА на страните, че ако в предоставения им срок не направят доказателствени искания, губят възможността да направят това по – късно, освен в случаите по чл.147 ГПК.

 

         НАСРОЧВА открито съдебно заседание за 17.03.2020 година от 09.30 часа, за която да се призоват страните.

 

         НАПЪТВА страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

 

         УКАЗВА на страните възможността да ползват правна помощ, ако имат право и необходимост от това.

 

         Копие от настоящото определение  да се връчи на страните, а на ищеца и копие от отговора.

                                                                      

 

                                                                                   РАЙОНЕН  СЪДИЯ :