Определение по дело №94/2020 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 40
Дата: 9 юни 2020 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20205520200094
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

Номер 40                                        09.06.2020 година                                град Раднево

 

РАДНЕВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                            наказателен състав

На  девети юни                                                                               2020 година

В закрито съдебно заседание в следния състав:      

                              

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

като разгледа докладваното от съдия ВЪЛЧАНОВА ЧНД № 94 по описа на съда за 2020 год., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 244, ал. 5 НПК.

Постъпила е жалба от М.С.Т., с адрес ***, против постановление за спиране на наказателното производство от 15.05.2020г. на РП - Раднево по досъдебно производство № 20/2019 г. по описа на РУ - Раднево, пр.пр. № 1746/2017 г. по описа на РП - Раднево, образувано и водено срещу неизвестен извършител  за престъпление по чл. 308, ал. 1 НК.

Жалбоподателят счита, че постановлението за спиране на наказателното производство на РП - Раднево е неправилно и незаконосъобразно, за което излага съображения. Иска се същото да бъде отменено.        

По делото е приложено ДП № 20/2019 г. по описа на РУ - Раднево.

Съдът, след цялостна служебна проверка на атакуваното постановление и събраните по делото доказателства и като се съобрази с наведените в жалбата доводи и съображения, приема следното:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена от лице, което е легитимирано да обжалва постановлението за спиране на наказателното производство съгласно чл. 244, ал. 5 НПК, и подадена в 7-дневния срок по чл. 244, ал. 5 НПК.

Разгледана по същество същата е неоснователна по следните съображения:

Досъдебното производство № 20/2019 г. по описа на РУ - Раднево е образувано по материали, отделени от ДП № 63/2017 г. по описа на ОСлО при ОП-Стара Загора, водено срещу неизвестен извършител за това, че на 16.02.2017 г. в гр. Раднево в ДПБ „Д-р Георги Кисьов“ ЕАД, съставил неистински официален документ с цел да бъде използуван – престъпление по чл. 308, ал. 1 НК.

В хода на проведеното разследване не са привлечени обвиняеми лица по реда на чл. 219 НПК, тъй като от проведените действия по разследването не е бил открит извършителят на деянието. 

За да спре наказателното производство на основание чл. 244, ал. 1, т. 2 НПК, наблюдаващият прокурор е приел, че извършителят на престъплението не е разкрит от извършените действия по разследването. В тази връзка прокурорът е стигнал до извода, че е необходимо разследващият орган да продължи работата по издирване на извършителя на деянието и при събиране на необходимите материали те да се представят на прокурора за възобновяване на спряното производство, съгласно чл. 245, ал. 2 НПК. Посочено е, че са назначени СПЕ, от които е видно, че положените подписи от името на лицето С. К.Д. в документите: във Формуляр на дежурната сестра амб.№139,17 от 16.02.2017 г. в графа „Подпис на пациент/близко лице/ и в Декларация за информирано съгласие за лечение от 16.02.2017 г. в графа „Подпис на пациента“, не са изпълнени от пациента С. К.Д., нито от дежурните лекар и сестра, приели лицето в болницата на същата дата – д-р Я. В.Т. и мед.сестра Е. Д. Д., както и от полицейските служители от 2-ро РУ-Стара Загора, придружили лицето до болницата – С. Г.Ч.и С. М. В..

На 01.08.2019г. в РП Раднево е депозирана  молба от М. С.Т. – майка на С. Д., в която се съдържат искания за извършване на допълнителни процесуално-следствени действия и с постановление от 14.08.2019 г. наказателното производство е възобновено. Изискана е информация за лицата, които към процесния период са работили в Първо мъжко отделение при ДПБ град Раднево ,както и график за дежурствата. Всички лица са разпитани в качеството на свидетели и са иззети сравнителни образци от почерците им. Назначена е тройна графологична експертиза, която е  възложена  на НИК-МВР София. Видно от заключението й, не може да се отговори на въпроса дали подписите срещу реквизитите „Подпис на пациент/близ лице  във формуляр на дежурната сестра  абл.№139, 17 и Подпис на пациента в Декларация за информирано съгласие за лечение  и двата от 16.02.2017г. положени от името на С. Д.в двата документа  подписите и ръкописните тектове в предоставените  сравнителни  образци установявавт частични съвпадения, но също и преобладаващи различия, които могат да се обяснят с графическа несъпоставимост  между обектите  сравнителните образци поради различия в строежа на странвяваните транскрипции. Поради това, както съвпаденията , така и различията нямат достатъчна идентификационна стоойност  и не могат да послужат за направата  на определен положителен или отрицателен, дори и вероятен извод.

Най-напред следва да се има предвид, че наказателното производство е спряно, а не е прекратено. Спирането на наказателното производство от прокурора е правно-регламентирана дейност, с която временно се преустановява извършването на процесуално-следствени действия, с оглед законово предвидените срокове, в които следва да се осъществява разследването съгласно чл. 234 НПК. Спирането има временен характер. Целта е насочване усилията на съответните органи за отстраняване на възникналите пречки докато делото е спряно. Във всеки един момент на възможност от извършване на процесуални действия производството би се възобновило по съответния законов ред и процедурата продължава до пълното изясняване обстоятелствата по делото. В тая връзка следва да се има предвид разпоредбата на чл. 234, ал. 7 НПК според която действия по разследването, извършени извън сроковете по ал. 1 - 3, не пораждат правни последици, а събраните доказателства не могат да се ползват пред съда при постановяване на присъдата. Ето защо с оглед изтичане на сроковете по чл. 234 НПК за провеждане на разследването е необходимо спиране на наказателното производство с цел законосъобразното му протичане и събиране на годни за оценка доказателствени материали.

По отношение на възражението в жалбата, че прокурорът в обжалваното постановление е дал твърде кратки указания и твърде общи, то при наличните факти към настоящия момент съдът намира, че те са напълно достатъчни с оглед данните от проведеното разследване, за да достигне прокурорът до законосъобразен извод да наличие на предпоставките за спиране на наказателното производство.

Поради това съдът намира, че законосъобразно наблюдаващият прокурор е спрял наказателното производство на основание чл. 244, ал. 1, т. 2 НПК и обжалваното постановление ще следва да се потвърди.

Настоящото определение не подлежи на обжалване и протестиране съгласно чл. 244, ал. 5 НПК.

 

Водим от горното и на основание  чл. 244, ал. 5 НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА постановление за спиране на наказателното производство от 15.05.2020г.г. на РП - Раднево по досъдебно производство № 20/2019 г. по описа на РУ - Раднево, пр.пр. № 195/2019 г. по описа на РП - Раднево, образувано и водено срещу неизвестен извършител  за престъпление по чл. 308, ал. 1 НК, с което на основание чл. 244, ал. 1, т. 2 НПК е спряно наказателното производство поради неразкриване на извършителя на деянието.

Определението не подлежи на обжалване и протестиране.

Да се уведомят жалбоподателят М.С.Т. и РП – Раднево.

Връща делото на Районна прокуратура - Раднево.

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: