Решение по дело №210/2015 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 2
Дата: 14 януари 2016 г. (в сила от 14 януари 2016 г.)
Съдия: Бонка Василева Янкова
Дело: 20153500600210
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 10 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

                                                  14. 01. 2016 година                          гр. Търговище

 

 

                                                    В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

            Търговищкият окръжен съд                                              наказателна колегия

            На четиринадесети януари                                                           две хиляди и шестнадесета  година

            В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОНКА ЯНКОВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ: АНГЕЛИНКА НИКОЛОВА

                                                                                                               МИРОСЛАВ МИТЕВ

 

            Секретар: И.Г.

            Прокурор:

 

            Като разгледа докладваното от съдия  МИТЕВ  ВНЧХД №  210 по описа за 2015 год. взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 313 и  сл. от НПК.

            Образувано е по жалба  на  Ф. Шюкрю Б. с ЕГН **********, действуващ чрез адвокат А.Н. ***,  срещу присъда № 63 от  14. 10. 2015 год.  по НЧХД №  526 / 2015 год. на ТРС.  Присъдата се атакува в частта с която  подс. А. е призната за виновна за извършено престъпление по чл. 147, ал. 1 от НК и на осн. чл. 78а, ал.1 НК е освободена от наказателна отговорност, като и е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 2500 лева, с искане същото да бъде увеличено. Второто искане в жалбата е за отмяна на присъдата в оправдателната и част и признаване на подс. за виновна по първоначално повдигнатото обвинение по чл. 148 ал. 2 вр. с ал. 1, т. 1  вр. чл. 147 ал. 1 пр. първо. Претендират се и направени в настоящата инстанция разноски. 

            Въззивна жалба срещу процесната присъда е депозирана и от подсъдимата Д.М.А. ЕГН **********, чрез защитника и адвокат Р.К. ***.  Считайки присъдата за неправилна и незаконосъобразна, постановена при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а наложеното наказание за явно несправедливо, се иска отмяната и и постановяване на нова – с която да бъде оправдана. Алтернативно се прави искане за отмяна на присъдата и връщане на делото за разглеждане от друг състав на първостепенния съд, респ. - намаляване на така определеното административно наказание.

             Съдът, след преценка на оплакванията по жалбите и изцяло правилността на обжалваната присъда по реда на чл. 314, ал. 1 от НПК, установи следното:

            НЧХД № 526 по описа на Районен съд гр. Търговище е образувано по тъжба на Ф. Б. срещу Д. А.,  за извършено престъпление по чл. 147, ал. 1, пр. първо, вр. чл. 148, ал. 2, вр. с ал. 1, т. 1 от НК - ЗА ТОВА, че на 01. 08. 2014 год. в гр. Търговище, пред Инспектор М. Д от РУ на МВР Търговище е разгласила публично позорно обстоятелство – че Ф. Б. е извършил дийствия изразяващи се в опипване на пениса, довели до възпаление, както и на излагане на порногравски материална малолетния му син Ф Б., довело до знанието на повече от две лица.   В последствие, в с.з. повереника на тъжителя прецизира обвинението – чл. 148, ал. 2, вр. с ал. 1, т. 1, вр. чл. 147 ал.1 пр. първо НК.

            С присъда № 63 от 14. 10. 2015 год. Районен съд гр. Търговище признал подс. А. за виновна В ТОВА , че на 01. 08. 2014 год. в гр. Търговище, пред инсп. М. Д, разгласила позорни обстоятелства за Ф.Б. ***, съставляващо престъпление по чл. 147 ал.1 от НК, като на осн. чл. 78а, ал.1 НК  я освободил от наказателна отговорност, налагайки и административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лева.

            Съдът признал подс. А. за невиновна и я оправдал по първоначално предявеното обвинение. В тежест на подс. А. са присъдени направените от тъжителя разноски – за призоваване на свидетели и за адвокатско възнаграждение.

            Настоящото дело се разглежда повторно. При първоначалното разглеждане на делото, по НЧХД № 1217/2014 год., с присъда № 3 от 27. 01. 2015 год.  ТРС е признал подс. А. за виновна за извършено престъпление по чл. 147 ал. 1 НК, като на осн. чл. 78а НК я е освободил от наказателна отговорност и и наложил административно наказание „глоба“ в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лева. Срещу тази присъда, по жалба на подс. А.,*** е образувано ВНЧХД № 32/2015 год. С решение № 47 от 22. 05. 2015 год. присъдата на ТРС е изцяло отменена и делото върнато за ново розглеждане от друг състав на първостепенния съд.  Следва да се отбележи, че присъдата на ТРС не е обжалвана от частния тъжител – Б.. Това той прави едва при повторното разгеждане на делото. И до колкото първостепенният съд е възпроизвел изцяло постановената при първоначалното разглеждане присъда, то жалбата на тъжителя в смисъла в който е подадена се явява недопустима чл. 337 ал. 2 НПК – ограничава възможността за отежняване положението на подсъдимия.

            За да постанови присъдата си ТРС е приел фактическа обстановка, която по същество не се спори от страните, и в най – общи линии е следната:

            Тъжителят Ф.Б. и подсъдимата Д. А са родители на малолетния  Ф Б. , роден на *** год. в гр. Омуртаг, за което е съставен акт за раждане № 169/2010 год. от Община Омуртаг. Родителите не живеели заедно, с решение на ТРС родителските права били предоставени на майката – подс. А.. Бил определен режим за свиждане за лични контакти между тъжителя – Б. и детето, а също и такива, на детето с родителите на бащата – всяка неделя от 08.00ч. до 18.00ч., а всяка първа и трета седмица от месеца – събота и неделя, с преспиване.

            В изпълнение на режима за контакти, майката на тъжителя – св. Х. м на 01. 02. 2014 год. около 09. 00 ч. взела детето Ф Б. от дома на майка му и го върнала в 18. 00ч. на 02.02.2014 год. При престоя на детето в дома на родителите на тъжителя било установено от бабата /св. м/, че детето е със възпален и зачервен пенис. Детето било заведено от тъжителя на лекар. При прегледа св. - др. Ас поставила диагноза „баланит“ и предписала лечение – промивки с калиев перманганат. По това предписание в рамките на двата дни бабата на няколко пъти направила промивки на детето. При предаване на детето на 02. 02. 2014 год. м подала на подс. А. торбичката с лекарствата, която тя демонстративно хвърлила на земята.

            След последвалото вземане на детето в режима на контакти на 09. 02. 2014 год., на 14. 02. 2014 год. подс. А. подала устен сигнал в Отдел „Закрила на детето“, че над детето Ф Б. е извършено сексуално насилие от бащата – Ф.Б.. Подс. заявила, че пенисът на детето е зачервен, изпитвало силни болки, като заявила, че причината за това е опипване и други въздействия върху половия орган на детето, извършени от бащата. В последствие отдел „Закрила на детето“  изпратили сигнал до Районна прокуратура гр. Търговище, с молба за извършване на проверка относно извършеното от тъжителя сексуално насилие спрямо неговото дете. Образувана била прокурорска преписка № 533/2014 год. и в хода на проверката подс. А., на 01. 08. 2014 год. пред инспектор М. Д посочила, че на 02.02.2014 год. детето било върнато от баба му – св. м – като още с пристигане на колата детето плачело. Било много притеснено и дори не си взело довиждане с баба си. С влизане в дома детето се затворило в банята, плачело и викало, че го боли. След като се успокоило детето казало, че го боли чурката, която била подута, зачервена и болезнена на пипане.  Заявила също, че цяла вечер детето и разказвало какво му е правил баща му – пускал му цяла нощ филми с голи какички, които лапали пишките на мъжете, като показвало как баща му е хващал пишката му, и как трябвало да си търка кожичката. Подс. заявила още, че според разказа на детето, то и казало, че докато било при баща си, той си играл с пишката му.

            След извършената проверка Районна прокуратура гр. Търговище отказала да образува досъдебно производство срещу тъжителя, предвид липса на данни за извършено престъпление,  и преписка № 544/2014 год. била прекратена.

            Както беше отбелязано по-горе, тази фактическа обстановка по принцип не се спори от защитата на подс. А. /самата подсъдима не се явява в с.з., не е давала каквито и да е обяснения по делото, нито пред настоящата инстанция, нито преди това/. И това е така, защото от обстойният анализ на дадените от свидетелите по делото показания могат да се направят няколко извода: Правилно ТРС е кредитирал показанията на св. П – този свидетел, който лично е познавал семейството на тъжителя и самото дете, категорично заявява, че детето е било спокойно, усмихнато, радостно, че отива при баща си, баба и дядо. Същото е било настроението му и когато е предадено на майката. Незнайно защо тя е хвърлила на земята предадените от св. М. лекарства. Това, че детето е било с възпален пенис, и въпреки това спокойно и в добро настроение се доказва по безспорен начин и от св. – др. Ас. Проблема на детето с чурката му се е дължал от неправилна, извършена в нестерилна среда интервенция – обрязване, и е било необходимо да се поддържа необходимата хигиена, поне докато отшумят последствията от „обрязването“, и това е отбелязано в с. з. от друг свидетел – др. С.  Т. е. показанията на тези свидетели в съвкупност сочат на това, че детето действително е имало проблем, но той не му е създавал дискомфорт в  степен да е притеснено, тревожно, още по-малко разстроено, както се е твърдяло от подс. А..  Или казано по друг начин, казаното от подс. пред св. Д не отговаряло на истината.

            Твърдяното от подс. А. се твърди още от нейната майка – св. Д. м и от св. ТРС е дал отговор защо не кредитира тези показания, и това се споделя от настоящата инстанция. На първо място това е защото техните показание противоречат на обективните обстоятелства по делото – състоянието на детето. Никой освен тях не твърди, че детето е било притеснено или разстроено, напротив, доказа се обратното. Затова правилно съдът е приел, че с изнесеното пред инспектор Д  от подс. А., е разгласяване на позорни обстоятелства за Ф.Б.. От обективна страна това е основния състав на престъплението „клевета“ по чл. 147 ал.1 пр. първо от НК. От субективна страна безспорно е установено, че подс. А. е била наясно, че това, което е заявила не е вярно, а и, ако е била в състояние да докаже обратното,  не би била наказана, но тя не е давала обяснения не е участвала в процеса. Колкото до първоначалното обвинение – по чл. 148 ал.2  - както беше отбелязано по-горе, въззивният съд е в невъзможност да се занимае с това искане, защото то е недопустимо, това междувпрочем се отнася и до алтернативното искане за увеличаване на определеното наказание „глоба“ – чл. 337 ал.2 НПК. С оглед предвиденото в този текст наказание – глоба от ТРИ до СЕДЕМ ХИЛЯДИ лева, и предвид на това, че за подс. А. са на лице кумулативно предвидените в чл. 78а ал. 1 НК предпоставки, правилно ТРС я е освободил от наказателна отговорност и наложил административно наказание.

            В с.з. защитата на подс. А. наведе довода за задължението на майката да защитава правата на малолетното си дете. Тези доводи адв. К. е изтъкнал и пред първостепенният съд, който обаче не ги е коментирал. Тази линия на защитата е причината  на няколко пъти да се  отбележи, че фактическата обстановка, приета от ТРС и споделена от настоящата инстанция, не се спори от страните. Защото тя действително не се спори, а вниманието на съда се насочва към това - е ли е  злоупотреба с право, или е реализиране на едно конституционно право поведението на подс. А.. Сочи се и съдебна практика, която  обаче не кореспондира с настоящото дело.  Първоначално устната жалба е подадена две седмици след станалото – 14. 02., а пред св. Д подс. е заявила едно невярно твърдение, вече след шест месеца – на 01. 08. 2014 год. За този период от време, при положение, че контактите между детето, баща му, бабата и дядото продължават, подс. е била наясно, че това което твърди, не отговаря на истината. Това нейно поведение съдът не може по какъвто и да е начин да кредитира като изпълнение на конституционно задължение, на задължение по Семейния кодекс, и на изконното майчино задължение да защитава детето си.   

            Алтернативните искания, направени с жалбата на подс. А. са за отмяна на процесната присъда и връщане на делото за разглеждане от друг състав на първостепенния съд, или намаляване на така наложеното административно наказание – глоба.

            По първото от двете искания настоящият състав не намира, че са на лице каквито и да е нарушения на процесуалните правила, които да мотивират съда да отмени присъдата и да върне делото за ново разглеждане. Спазен е процесуалния закон, правилно е приложен материалния такъв. Колкото до размера на наложеното административно наказание  „глоба“ -  то е определено от ТРС в размер на 2500 лева.  Като размер, това наказание е определено под средния, предвиден от закона /чл. 78а ал.1 НК предвижда от ХИЛЯДА до ПЕТ ХИЛЯДИ лева глоба/.  От друга страна, наказанието, което е предвидено в чл. 147 ал.1 НК е „глоба“ от ТРИ до СЕДЕМ ХИЛЯДИ лева. С оглед  цялостното процесуално поведение на подс. А. – липса на разкаяние, неразбирането, че това и поведение причинява морални травми, както на детето, така и на бащата, за да се постигнат целите на наказанието, следва размера на тази глоба да бъде оставен както е определен от ТРС. Санкция в този размер би осъществила целите, заложени в чл. 36 от НК.

            При цялостната  проверка на атакувания съдебен  акт по реда на чл. 314 ал.1 от НПК, въззивната инстанция не установи други основания за отмяна или изменение на обжалваната присъда, поради което  и същата следва да се потвърди  изцяло.

            Водим от горното и на основание чл. 338 от НПК , съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

            ПОТВЪРЖДАВА изцяло присъда    63 от  14. 10. 2015 год , постановена по НЧХД     526 / 2015 год. от  Районен съд гр. Търговище като ПРАВИЛНА и ЗАКОНОСЪОБРАЗНА.

            РЕШЕНИЕТО   не подлежи на обжалване.

 

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                            2.