Решение по дело №136/2019 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 71
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 7 ноември 2019 г.)
Съдия: Иванка Николова Пенчева
Дело: 20195210200136
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Велинград,  17.06.   2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД Велинград, в  съдебно заседание на   тринадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАНКА ПЕНЧЕВА

 

при участието на секретаря Цветана Коцева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 136/2019 г. по описа на Районен съд Велинград,  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на  чл. 59 и сл. ЗАНН

 

Образувано е по жалба на АЮД ООД, чрез процесуалния представител адв. П., АК-Пазарджик, против наказателно постановление № 13-001446 от 27.03.2019 г. на Директора ТД на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ гр. Пазарджик, с което на дружеството-жалбоподател, на осн. чл. 416, ал. 5, във вр. чл. 413, ал. 2 КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1 600 лв. за нарушение на чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

  Релевират се оплаквания за незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление, поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила.  Твърди се, че лицето,   на което не е документиран проведения начален инструктаж, по време на проверката не е постъпил на работа и за работодателя не е съществувало задължение да проведе инструктаж. Било налице съществено разминаване в посочените дати на извършване на нарушението, на констатирането му и на извършената проверка, което затруднявало защитата на жалбоподателя.

           В проведеното открито съдебно заседание жалбоподателят поддържа жалбата.

Ответникът по жалбата-ТД на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ я оспорва. Моли съдът да потвърди обжалваното наказателно постановление.

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 ЗАНН/препис от обжалваното наказателно постановление е връчен на жалбоподателя на 03.04.2019 г., а жалбата е подадена на 08.04.2019 г. /, от лице, което има правен интерес и срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е процесуално допустима.

Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът установи следната фактическа обстановка:

При проверка за спазване разпоредбите на трудовото законодателство в цех на фирма АЮД ООД за производство на рамки за кошери от дървен материал на 30.01.2019 г., служители от ТД на Изпълнителна агенция   „Главна инспекция по труда“  Пазарджик видели , че на покрива на  цеха се намирало лице, което побягнало след като  контролните органи го забелязали. След него тръгнал свидетелят Л.,***, който придружавал проверяващите. По-късно   се установило, че това е  М.А.П., който обяснил, че отишъл да търси работа в цеха, но при появата на контролните органи се уплашил и избягал. В декларацията по чл. 402 КТ посочил, че  е отишъл в обекта в 11 часа „да пробва работата“, за което следвало да получи 20 лв.

П. бил облечен с мръсни работни дрехи, покрити с трици.

От извършената проверка по документи на 11.02.2019 г., обективирана в Протокол ПР 1903347, било установено, че работодателят не е документирал проведения инструктаж по безопасност и здраве при работа на работното място в книга за инструктаж на М.А.П., назначен с Трудов договор № 20 от 01.02.2019 г. на длъжност „опаковач“ в дървоообработващ цех за производство за рамки за кошери, намиращ се в гр. Велинград, Индустриална зона, съгласно приложение № 1-нарушение изискванията на чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Същите констатации са отразени Акт № 13-001446 от 11.02.2019 г.

В акта е отбелязано, че нарушението е извършено на 01.02.2019 г., когато между страните е сключен трудов договор и е констатирано на 11.02.2019 г. при извършената документална проверка.

Въз основа на акта е издадено обжалваното наказателно постановление, затова, че „АЮД“ ООД, гр. Велинград, ЕИК *********, в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т. 1 ДР на КТ, не е документирал проведения начален инструктаж по безопасност и здраве при работа на работното място в книгата за инструктаж на М.А.П., назначен с Трудов договор № 20 от 01.02.2019 г. на длъжност „опаковач“ в дървообработващ цех за производство на кошери, находящ се в гр. Велинград, Индустриална зона, с което е нарушил чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. На основание чл. 413, ал. 2 КТ на дружеството е наложено наказание имуществена санкция в размер на 1 600 лв.

Съдът намира, че актът за установяване на административното нарушение и обжалваното постановление са съставени от компетентен орган, съгл. чл. 21, ал. 4, т. 3 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Заповед №3-0058 от 11.02.2014 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, в предписаната от закона форма и в предвидения от   чл. 34, ал.1 и ал. 3 ЗАНН срок. 

 

Съобразно установената фактическа обстановка се налагат следните правни изводи

 

Законът за здравословни и безопасни условия на труд и Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд вменяват задължение на работодателя да осигури на всеки работещ, независимо от вида на правоотношението или характера на работа,   подходящо обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на индивидуалното му работно място и на професията при: а) постъпване на работа; б) преместване на друга работа или промяна на работата. Наредбата определя видовите инструктаж при безопасност и здраве при работа, а именно начален; на работното място; периодичен; ежедневен; извънреден, които следва да бъдат документирани в книги за инструктажи съгласно приложение № 1.

Задължение на работодателя е да осигури провеждането и документирането на инструктажа за безопасност и здраве при работа, за неизпълнение на което  следва да бъде ангажирана административнанаказателната му отговорност.

Съгласно приложение I към цитираната наредба работодателят е длъжен да води книга, в която да документира провеждането на начален инструктаж на лицата, които постъпват на работа.

От представените по делото писмени доказателства се установява, че между АЮД ООД и М.А.П. е сключен трудов договор на дата 01.02.2019 г., поради което на работникът следва да се проведе начален инструктаж, който да се документира в съответната книга.

Начален инструктаж, съгл. чл. 12, ал. 1 и ал. 2 от Наредба  № РД-07-2 от 16.12.2009 г.   се провежда на лицата, които постъпват на работа, в деня на постъпване на работа.  За ден на постъпване на работа следва да се счита денят, в който работникът следва  реално и фактически да  започне да изпълнява работата, за която се е уговорил, защото от този момент той е в досег с работната среда и следва да съблюдава изискванията за безопасно изпълнение на трудовите задължения.

  Задължение за работодателя да документира проведения начален инструктаж в съответната книга възниква, когато и доколкото такъв е проведен, след постъпване на постъпване на работа на работника.

Освен начален инструктаж, работодателят осигурява провеждането на инструктаж на работното място, периодичен, ежедневен и извънреден инструктаж на работниците и служителите, които също следва да бъдат документирани в  съответната книга към приложение I на Наредба  № РД-07-2 от 16.12.2009 г.

В съставения на 11.02.2019 г. акт за установяване на административното нарушение № 13-001446 е констатирано, че работодателят не е документирал проведения инструктаж по безопасност и здраве при работа на работното  място в книгата за инструктаж на М.А.П. на длъжност „опаковач“ в дървообработващ цех.

Съгласно чл. 13, ал. 1 от наредбата, инструктажът на работното място е практическо запознаване на работника или служителя с конкретните изисквания за безопасното изпълнение на трудовата дейност и се провежда на работното място, преди да му бъде възложена самостоятелна работа. Задължение за работодателя да документира проведения инструктаж на работното място в съответната книга възниква, когато и доколкото такъв е проведен, в момент, следващ  възлагането на самостоятелна работа на работника.

В акта за установяване на нарушението е посочено, че е извършено на 01.02.2019 г., когато лицето М.А.П. е подписал трудов договор.

Подписването на трудовия договор между страните се свързва с възникването на трудовото правоотношение, но задължението за провеждане на различните видове инструктаж и документирането им  възниква в един последващ момент.  При началния инструктаж това е момента, в който работникът постъпи на работа, а при инструктаж на работното място момента,   в който на работникът бъде възложена самостоятелна работа.

От доказателствата по делото не се установява към посочената дата 01.02.2019 г. лицето М.П.   да е постъпил на работа, нито да му е възложена самостоятелна работа от работодателя.

В сключения между страните трудов договор № 20 от 01.02.2019 г./приложен на л. 12/ е уговорено работникът да постъпи на работа на 04.02.2019 г., т.е. най- ранната дата, на която възниква задължение да осигури провеждането на съответните видове инструктаж и да ги документира е именно тази.

От свидетелските показания и представените писмени доказателства-декларация по чл. 402, ал.1, т. 3 КТ, Обяснение от О.А.Д., и Обяснение от М.А.П. /л.13, л. 14 и л. 15/ не се установява по категоричен начин, че на посочената в акта дата за извръшване на нарушението 01.02.2019 г. лицето П. е престирало труд за дружеството жалбоподател.

Разпитаните като свидетели служители от ТД ИД „Главна инспекция по труда“  твърдят, че по време на проверката на 30.01.2019 г. М.П. се е  намирал в цеха на дружеството, на покрива и се е криел, като е побягнал, след като е бил забелязан от проверяващите. В тази насока са показанията и на разпитаните като сведетели Д.Л. и А.Д. /син на управителя на АЮД ООД/. Липсват доказателсва обаче същият да е работил по време на проверката. Лицето не е заварено да полага труд в обекта на дружеството, липсват данни да е извършвало някакъв вид трудова дейност, а  от обстоятелството, че е бил облечен с мръсни дрехи, покрити с тирци, не може да се направи обосновано предположение, че е престирал работна сила.

Данни за наличието на  елементи на трудово правоотношение не се установяват и от попълнената от П. декларация, както и от писмените му обяснения и обясненията на управителя на дружеството. Посочените в тези документи обстоятелства, че лицето е отишло да „пробва работата“, че управителят на дружеството  е искал „да го изпита дали ще се справи с цел да го наеме“, както и уговореното възнаграждение от 20 лв. не сочат на съществуването на трудово правоотношение с присъщите му елементи-трайно, продължаващо във времето, с уговорени между страните права и задължения по предоставяне на работна сила-място и характер на работа, работно време, трудово възнаграждение.

По тези съображения, съдът счита, че към датата, посочена в акта, като дата на която нарушението е извършено, за работодателят не е съществувало задължение, което той да съблюдава и неизпълнението, на което да съставлява нарушение, пораждащо административнонаказателна отговорност. От това следва, че нарушението е несъставомерно-липва обективен признак от неговия състав, а именно извършено деяние, с което да е нарушен чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Независимо от това, в акта за установяване на нарушението е посочено, че то се изразява в недокументиране на инструктаж на работното място в книгите за инструктаж, а с наказателното постановление на жалбоподателя е наложено наказание за това, че не е документирал проведения начален инструктаж. Касае се за документиране на различни видове инструктаж, за които се водят и отделни книги.

  По делото са представени  две копия от книги за инструктаж- едната е за начален инструктаж, а другата за инструктаж на работното място, периодичен инструктаж и извънреден инструктаж. В книгата за начален инструктаж е документирано, че такъв е поведен на М.П. на дата 01.02.2019 г.  В книгата за инструктаж на работното място, периодичен инструктаж и извънреден инструктаж липсва отразяване за проведен инструктаж на работното място. Това обстоятелство е констатирано от актосъставителя и е отразено в акта за установяване на нарушението. На АЮД ООД обаче е наложено наказание за нарушение-че не е документирал проведения начален инструктаж. Налице е разминаване в обстоятелствената част в акта за установяване на нарушението и в издаденото въз основа на него наказателно постановление, което опорочава административнонаказтелното производство. Допуснато е съществено процесуално нарушение, което води незаконосъобразност на наказателното постановление. Наложено е наказание за нарушение, което не е установане по предписания в чл. 36, ал. 1 ЗАНН, като не са налице изключенията в ал. 2 на същата разпоредба. В случая не може да се приложи чл. 53, ал. 2 ЗАНН, доколкото се касае за документиране на различни видове инструктаж, задължението за което възниква по различно време. По тези съображения не може да се счита, че словесното разминаване в описанието на нарушението в акта и в наказателното постановление е от такова естество, че може да бъде преодоляно по реда на чл. 53, ал. 2 ЗАНН.

В допълнение, от представената книга за инструктаж по безопасност и здраве при работа /начален инструктаж/   е видно, че е документирано провеждането на начален инструктаж на П. на 01.02.2019 г., поради което не е извършено посоченот в наказателнот постановление нарушение на чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009  г.

Поради изложеното, съдът счита, че жалбата е основате

лна и следва да бъде уважена, а издаденото наказателно постановление следва се отменени поради нарушение на материалния закон и допуснати съществени процесуални нарушения.

 

По тези съображения, настоящият състав на Районен съд Велинград 

 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 13-001446 от 27.03.2019 г. на Директора ТД на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ гр. Пазарджик, с което на АЮД ООД , ЕИК *********, на осн. чл. 416, ал. 5, във вр. чл. 413, ал. 2 КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1 600 лв. за нарушение на чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Пазарджик в четиринадесетдневен срок от  получаване на съобщението за изготвянето му на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ

Иванка Пенчева