Определение по дело №2216/2016 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 587
Дата: 3 април 2017 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20167040702216
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 ноември 2016 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

  587                                        03.04.2017 г.                                 гр.Бургас

 

Бургаският административен съд, седемнадесети състав, на петнадесети март две хиляди и седемнадесета година, в публично заседание в следния състав:

                              Председател: Атанаска Атанасова

 

при секретаря М.В., в присъствието на прокурора Тиха Стоянова, като разгледа докладваното от съдията Атанасова административно дело № 2216 по описа за 2016 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 203 и сл. от АПК, вр. чл.1, ал.1 от ЗОДОВ и е образувано по повод постъпила искова молба от „Бургаска газова компания“ ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ул. „Алеко Константинов“ ***, представлявано от пълномощника адв. Б.Г. от АК- Пловдив, против Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, с искане да бъде осъдена ответната страна да заплати на ищеца сумата от 400 лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди, произтичащи от незаконосъобразно Наказателно постановление № 03-003253/27.08.2014 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“- Варна, изменено с влязло в сила решение по КНАХД № 2495/2015 г. по описа на Административен съд- Варна.

В исковата молба се твърди, че с Наказателно постановление № 03-003253/27.08.2014 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“- Варна, е наложено на ищеца „Бургаска газова компания“ ЕООД административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2500 лева. Твърди се, че с влязло в сила решение на Административен съд- Варна по КНАХД № 2495/2015 г. наказателното постановление е изменено в частта относно наказанието, като размерът на наложената имуществена санкция е намален на 100 лева. Изложено е, че в производството по обжалване на наказателното постановление ищецът е ползвал услугите на адвокат, въз основа на договор за правна защита и съдействие от 15.04.2015 г. и в съответствие с клаузите на този договор е заплатил адвокатско възнаграждение в размер на 400 лева. Претендира се обезщетение за претърпени имуществени вреди, изразени в заплащане на адвокатски хонорар в посочения размер, като се сочи, че необходимостта от ангажиране на адвокат е породена от неправомерните действия на ответника по незаконосъобразно наложената санкция.

В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил отговор на исковата молба, с който ответникът е заявил становище за недопустимост на производството, поради отсъствие на процесуална предпоставка от категорията на абсолютните- предварителна отмяна на акта. Алтернативно моли за отхвърляне на претенцията, като неоснователна. Счита, че ищецът не е претърпял вреди, подлежащи на обезщетяване по реда на ЗОДОВ, като сочи, че липсва на пряка и непосредствена връзка между издаденото наказателно постановление и твърдените вреди, доколкото адвокатското възнаграждение се дължи на договорно основание.

В съдебното заседание процесуалният представител на ищеца поддържа предявения иск. Ангажира доказателства. Моли да бъде уважена исковата претенция и да бъдат присъдени направените разноски по делото.

Ответната страна не изпраща представител в съдебното заседание. Не сочи нови доказателства.

Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за неоснователност на претенцията. Не сочи доказателства.

Съдът, след като се запозна с материалите по делото, намира предявения иск за процесуално недопустим. Съображенията са следните:

С решение № 1219/16.06. 2015 г., постановено по НАХД № 1386/2015 г. по описа на Районен съд- Варна, е отменено като незаконосъобразно наказателно постановление № НП 03-003253/27.08.2014 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“- Варна. С него е наложено на ищеца „Бургаска газова компания“ ЕООД административно наказание „глоба“ в размер на 2500 лева за нарушение по чл. 403а, ал.1 от КТ. Решението на ВРС е отменено с влязло в сила решение № 2239/28.10.2015 г. по КНАХД № 2495 на Административен съд- Варна. С решението на касационната инстанция е прието, че е осъществен съставът на административното нарушение по чл. 403а, ал.1 от КТ и законосъобразно е ангажирана отговорността на търговското дружество, но, доколкото нарушението е отстранено след установяването му и е допуснато за първи път, е счетено, че се касае за маловажен случай на административно нарушение, поради което е намален размерът на наложеното наказание.

В съдебното производство по обжалване на наказателното постановление ищецът е ползвал адвокатска защита, осъществена от адвокат Б.Г. от АК- Пловдив въз основа на сключен на 15.04.2015 г. договор за правна защита и съдействие (на л.13 от приложеното НАХД 1386/15 на ВРС), за което е заплатил адвокатско възнаграждение в размер на 400 лева.

Разпоредбата на чл. 1 от ЗОДОВ изисква претърпените вреди да са пряко следствие от действието незаконосъобразен административен акт. Предварителната отмяна на акта по съответния ред е въведена с нормата на чл. 204, ал. 1 от АПК като абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на иска, а ал. 2 допуска обективно съединяване на оспорването с иск за присъждане на обезщетение. В конкретния случай с исковата молба не са въведени твърдения за предварително отменен административен акт, няма и доказателства в този смисъл. Напротив, видно от изложеното в обстоятелствената част на исковата молба и от приложеното КНАХД № 2495 на Административен съд- Варна, наказателното постановление не е отменено, а е изменено, като е намален размерът на наказанието. Следователно, на основание чл. 64, б. „в“ от ЗАНН то е влязло в законна сила. Ето защо, поради отсъствие на една от кумулативно предвидените процесуални предпоставки, предявеният иск се явява недопустим и производството следва да се прекрати, след отмяна на определението, с което е приключено събирането на доказателствата и е даден ход по същество.

Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ протоколното определение от 15.03.2017 г., с което е приключено събирането на доказателствата и е даден ход по същество.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 2216/2016 г. по описа на Административен съд- Бургас.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщението.

 

                                                        СЪДИЯ: