Определение по дело №3231/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 518
Дата: 30 март 2022 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20217180703231
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№518

гр. Пловдив, 30 март, 2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХХІХ състав, в закрито заседание на тридесети март, през две хиляди двадесет и втората година в състав:

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Светлана Методиева,

като разгледа докладваното от Председателя административно дело № 3231 по описа за 2021 год. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.248, ал.3, ГПК, във вр. с чл.144 от АПК.

Образувано е по повод на постъпила молба от юрисконсулт С., в качеството ѝ на процесуален представител на Началник отдел „Оперативни дейности“  Пловдив при ЦУ на НАП, с искане за произнасяне на съда с определение за допълване на определение № 287/22.02.2022 г. в частта му за разноските.

С  процесното  Определение № 287/22.02.2022 г., постановено по адм. дело № 3231/2021 г., е била оставена без разглеждане жалбата на „Тер-ел“ ЕООД гр. Пловдив, въз основа на която е било образувано делото и производството по същото е било прекратено на основание чл.158, ал.3 от АПК. С определението си съдът не се е произнасял по искания за разноски. Предвид липсата на нарочно разпореждане за конституиране на страни по делото, определението за прекратяване е изпратено с предоставен срок за обжалване само на жалбоподателя.

С молбата за допълване на определението се иска присъждане в полза на НАП на юрисконсултско възнаграждение от 100 лева, което се сочи, че е дължимо при прекратяване на делото, както и че искането за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение е било направено своевременно с изпращане на писмено становище по жалбата до съда. Съдът е разпоредил съобщаване на насрещната страна за исканото допълване на определението в частта му за разноските, като в предоставения срок по делото не е постъпил отговор от нея. 

Съдът, на първо място, намира, че искането за изменение на определението е депозирано от надлежна страна, като следва да се счете, че е и в рамките на срока по чл.248, ал.1 от ГПК, като се има предвид, че прекратителното определение не е било изрично съобщавано на страната, която иначе би следвало да бъде конституирана като ответник по делото, но това не е било сторено изрично поради междувременното прекратяване на делото. С оглед принципната допустимост от обжалване на заповед за налагане на принудителна административна мярка, по което производство страна следва да е именно Началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив при ЦУ на НАП, то като се вземе предвид, че жалбата, въз основа на която е било образувано делото е била депозирана чрез административния орган, който пък е депозирал писмено становище по жалбата до съда чрез упълномощен юрисконсулт и действително е направил в него изрично искане за присъждане на разноски за осъществена юрисконсултска защита, съдът намира, че искането за присъждането им е основателно. С оглед изхода на делото, а именно прекратяването му поради оставяне на жалбата без разглеждане по неотстранени нередовности в нея, действително е налице право на ответната по жалбата страна да получи разноски. В тази насока разпоредбата на чл.143, ал.3 от АПК предвижда, че когато съдът отхвърли оспорването или прекрати производството, ответникът има право на разноски, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото, включително юрисконсултско възнаграждение, определено съгласно чл. 37 от Закона за правната помощ. В случая, видно е, че ответната по жалбата страна е ползвала юрисконсултска защита, като е изготвено и представено в съда становище по жалбата. Ето защо и на основание чл.143, ал.3 от АПК, във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ, във вр. с чл.24 от Наредбата за заплащането на правната помощ, ще следва в полза на юридическото лице, в чиято структура е административният орган - ответник да се присъди юрисконсултско възнаграждение, като се определи такова, съобразно с вида и количеството на извършената дейност, а именно в минималния размер от 100 лева. Ето защо и в тази насока ще следва да се допълни определението на съда от 22.02.2022 г.

По изложените мотиви и на основание чл.248, ал.3, вр. с ал.1 от ГПК във връзка с чл.144 от АПК Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДОПЪЛВА Определение № 287 от 22.02.2022 г., постановено по адм. дело № 3231/2021 г., в частта му за разноските, като

 

ОСЪЖДА „Тер-Ел“ ЕООД гр. Пловдив с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив, ул.“Детелин войвода“ №3, ет.3, ап.7 да заплати в полза на ТД на НАП Пловдив сумата от 100 лв. /сто лева/, съставляващи размер на юрисконсултско възнаграждение.

 

Определението подлежи на обжалване пред ВАС в 7-дневен срок от съобщението му до страните.  

 

На основание чл.138 от АПК определението да се съобщи на страните чрез изпращане на препис от определението.

 

 

 

                     АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: