Решение по дело №235/2015 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 63
Дата: 24 септември 2015 г. (в сила от 10 октомври 2015 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20155520200235
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 август 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 63

 

гр. Раднево, 24.09.2015г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

        Радневският районен съд – наказателна колегия, в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти септември през две хиляди и петнадесета година, в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

 

при секретаря Д.Р. и в присъствието на прокурор Веско Грозев като разгледа докладваното от съдията Вълчанова АН дело № 235 по описа за 2015г. , и въз основа данните по делото и закона

 

Р   Е   Ш   И :

 

         ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност Г.Д.Д., роден на *** ***, с постоянен адрес ***, български гражданин, със средно образование, безработен, неженен, неосъждан, притежава СУМПС категория „А, В, и М, ЕГН ********** за това, че   на 17.12.2014 г., на главен път II -57 гр.Ст.Загора - гр. Раднево, км. 24+900 при управление на МПС - л.а. "Фолксваген - Поло", рег. № *******, нарушил правилата за движение по ЗДв.П :

 - чл.20, ал.1 Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.

 - Чл. 8. (1) Водачите на пътни превозни средства използват дясната половина на пътя по посока на движението си, освен в случаите, когато с пътен знак или със светлинен сигнал е указано нещо друго.

 - Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.

          - Чл. 16. (1) На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено: 1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне" като навлязъл в насрещната лента за движение ударил челно насрещно движилият се л.а."Фолксваген Пасат" рег. ****** управляван от И. Ж. Т. от гр. Раднево и по непредпазливост, причинил средна телесна повреда на И. Ж. Т., ЕГН ********** от гр. Раднево довела до трайно затруднение на движенията на левия крак - престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б”, вр. чл. 342, ал. 1, вр. чл. 129, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, чл. 20, ал. 1, чл. 8, ал. 1, чл. 15, ал. 1, чл. 16, ал. 1 от ЗДвП, за което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕГЛОБА в размер на 1 000 / хиляда / лева.

 

        На основание чл. 78а, ал. 4 от НК ЛИШАВА обвиняемия  Г.Д.Д. със снета самоличност от правото да управлява МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА, считано от влизане на решението в законна сила.

 

         ОСЪЖДА обвиняемия Г.Д.Д. със снета самоличност да заплати по сметка на ОД на МВР гр. Стара Загора сума в размер на 676.03 лева, представляваща направените по делото разноски.

 

          Решението може да се обжалва пред Старозагорския окръжен съд в 15 дневен срок от днес.

 

                                     

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ АНД 235/20**г.

 

Производството по делото е по реда на чл.375 и сл. от НПК.

Образувано е по повод постъпило постановление на Районна прокуратура – гр. Раднево с предложение за освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемия Г.Д. *** с налагане на административно наказание ЗА ТОВА, че на 17.12.2014 г., на главен път II - 57 гр. Ст. Загора - гр. Раднево, км. 24+900 при управление на МПС - л.а. „Фолксваген – Поло”, рег. № *******, нарушил правилата за движение по ЗДв.П - чл. 20, ал. 1 Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват; Чл. 8, ал. 1 Водачите на пътни превозни средства използват дясната половина на пътя по посока на движението си, освен в случаите, когато с пътен знак или със светлинен сигнал е указано нещо друго; Чл. **, ал. 1 На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента; Чл. 16, ал. 1 На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено: 1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне - като навлязъл в насрещната лента за движение ударил челно насрещно движилият се л.а. „Фолксваген Пасат” рег. № ********* управляван от И. Ж. Т. от гр. Раднево и по непредпазливост, причинил средна телесна повреда на И. Ж. Т., ЕГН ********** от гр. Раднево довела до трайно затруднение на движенията на левия крак - престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б”, вр. чл. 342, ал. 1, вр. чл. 129, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, чл. 20, ал. 1, чл. 8, ал. 1, чл. **, ал. 1, чл. 16, ал. 1 от ЗДвП

 Представителя на РП-Раднево поддържа предложението в съдебно заседание и моли съда на обвиняемия Г.Д. да бъде наложено административно наказание в минимален размер, предвиден в НК по чл. 78а НК. Прави искане обвиняемия да бъде лишен да управлява МРС за срок от една година.

Обвиняемият Г.Д.Д. се явява в съдебно заседание с редовно упълномощения от него защитник – адв. В.. Признава вината си и твърди че не помни нищо от катастрофата.

СЛЕД ПООТДЕЛНА И СЪВКУПНА ПРЕЦЕНКА НА СЪБРАНИТЕ ПО ДЕЛОТО ДОКАЗАТЕЛСТВА, СЪДЪТ ПРИЕ ЗА УСТАНОВЕНО ОТ ФАКТИЧЕСКА И ПРАВНА СТРАНА СЛЕДНОТО:

Обвиняемият Г.Д.Д. е роден на *** г. в гр. Раднево, живущ ***№ **, българин, български гражданин, със средно образование, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН: **********. Притежава СУМПС категория „А”, „В” и „М”.

На 17.12.2014 г. след обяд св. Т. дошъл заедно със семейството си в гр. Раднево на гости при родителите си. До града дошли с автомобила собственост на Т. „Фолксваген Пасат” с peг. № *****. Към 21.00 часа решили заедно със съпругата си - св. Т.а да се прибират към гр. Стара 3агора. Времето е било студено, но ясно, пътното платно е било сухо. Св. Т. се е движел с управлявания от него автомобил в лентата си за движение по главен път II-57 и подминавайки разклона за с. Тополяне, общ. Раднево към 50 метра след него в посока гр. Стара 3агора в насрещната лента за движение забелязал фарове на автомобил - това бил управлявания от обвиняемият Д. л.а. „Фолксваген Поло” с рег. № *******, собственост на баща му. На разстояние не повече от 20 метра преди да се разминат, управлявания от обвиняемият автомобил навлязъл в лентата за движение на св. Т., който нямал време да реагира и последвал удар между двата автомобила.

По досъдебното производство са назначени съдебномедицински експертизи, от които става ясно, че в резултат на настъпилото ПТП, пострадалите са получили следните травматични увреждания:

-         Обвиняемият Д. е получил: контузия на главата – сътресение и контузия на мозъка съпроводени със загуба на съзнание и гърчове, кръвоизлив под меките мозъчни обвивки, счупване на лицеви кости – външна стена на ляв максиларен синус, излив на кръв в левия сфеноидален и максиларен синус, отоликворея и кръвоизлив от лявото ухо. Контузия на гръдния кош – кръвонасядане на кожата на гръдния кош, счупване на гръдната кост, тотален пневмоторакс в дясно. Механичен илеус. Множество тънкочревни абцеси. Тромбоза на артерия илиака в дясно с усложнение – суха исхемична некроза на пръстите на десния крак. Ампутация на Шопарт на дясното ходило – предната трета, причинила трайно затруднение на движение на десния крайник с практическа стойност до края на живота му. Възстановителния период е повече от 30 дни.

-         Пострадалият Т. е получил: травма на лявата глезенна става, довела до нарушаване цялостта на ставният хрущял на предният ръб на лявата голямопищялна кост и предната връзка между лявата голямопищялна кост, и лява скочна кост, контузия на шийни прешлени, разкъсно контузна рана на носа, контузия на носа. Травмата на лявата глезенна става, е причинила трайно затруднение на движенията на левият крак за срок по-голям от един месец. Останалите травматични увреждания, всяко едно поотделно представляват разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК.

-         Пострадалата Т.а е получила контузия на пръстите на дясната си ръка и дясната колянна става, като срокът за възстановяване от травматичните увреждания е бил в рамките на около 10-** дни.

Назначена е автотехническа експертиза от заключението на която е видно, че скоростта на движение на управлявания от обвиняемия Д. лек автомобил „Фолксваген Поло” с рег. № ******* греди настъпването на ПТП и по време на удара е една и съща и според показанието на километропоказатетя му в момента на удара е около 62 км/ч. Скоростта на лек автомобил „Фолксваген Пасат” с рег. № ********* преди настъпването на ПТП и по време на удара не е една и съща като според показанието на километропоказателя му в момента на удара е около 78 км/ч. От техническа гледна точка водача на „Фолксваген Пасат” е извършил всички възможни правилни действия - употребил е аварийно спирачната система на автомобила, като едновременно с това го е отклонил на дясно в лентата си за движение в момента на навлизане в нея на насрещно движещия се „Фолксваген Поло”. Водача на лек автомобил „Фолксваген Пасат” е навлязъл в насрещната лента за движение на около 20 метра - Лист 24 от ДП. Това отстояние е по-малко от опасната му за спиране зона и ударът е бил неизбежен за този автомобил. Водача на „Фолксваген Поло” е навлязъл в насрещната лента за движение на около 20 м. от насрещно движещия се лек автомобил „Фолксваген Пасат”, което отстояние е по- малко от опасната му зона на спиране - 42,25м., при което ударът е бил неизбежен. 3а водача на „Фолксваген Поло” реално е имало техническа възможност да не допусне настъпването на ПТП, ако не бе навлязъл в лентата за насрещно движение в непосредствена близост /около 20м./ от насрещно движещия се лек автомобил „Фолксваген Пасат”. Двата автомобила преди ПТП са се движили със скорости по-ниски от максимално разрешената скорост за движение в извън населено място - 90 км/ч. Не е била констатирана внезапно възникнала техническа неизправност по л.а. управляван от обвиняемия, която да е довела до настъпването на ПТП.

            Гореизложеното се подкрепя от материалите по досъдебно производство: том I - протокол за оглед на пътнотранспортно местопроизшествие /л.3-5/, фотоалбум /л.7-12/, преписи от истории на заболявания на И. Ж. Т. и Г.Д.Д., медицинска документация /л.17-274/, том II – докладна записка № 3853-п /18.12.2014 г. /л.1/, доклад за установен факт и предприето действие № 4803/17.12.2014 г. /л.2/, справка за собственост на лек автомобил /л. 5-6/, справка за нарушител водач /л.7-8/, протокол за доброволно предаване от 31.03.20** г. /л.22/, преписи от медицинска документация /л.23-72/, препис от констативен протокол за ПТП с пострадали лица /л.75-76/, постановление за привличане на обвиняем и вземане мярка за неотклонение от 24.07.20** г. /л.82/, протокол за разпит на обвиняем /л.83/, справка за съдимост с рег. № 320/14.07.20** г. /л.84/, декларация за семейно и материално положение и имотно състояние /л.85/, протокол за разпит на свидетел /л.86-87/, протокол за разпит на свидетел от 08.01.20** г. /л.88/, протокол за разпит на свидетел от 22.1.20** г. /л.89-90/, протокол за разпит на свидетел от 13.01.20** г. /л.91/, протокол за разпит на свидетел от 31.03.20** г. /л.92/, протокол за разпит на свидетел от 20.01.20** г. /л.93/, протокол за разпит на свидетел от 31.03.20** г. /л.94/, протокол за химическа експертиза с рег. № 349р-12504/**.12.2014 г. /л.95/, талон за медицинско изследване № 0243214 /л.99/, протокол за медицинско изследване за употреба на алкохол или друго упойващо вещество /л.97/, протокол за химическа експертиза № 349р12497/19.12.2014 г. /л.99/, протокол за медицинско изследване за употреба на алкохол или друго упойващо вещество /л.100/, съдебномедицинска експертиза по писмени данни № 194/20**/л.102-105/, съдебномедицинска експертиза по писмени данни № 195/20** г. /л.110-111/, съдебномедицинска експертиза по писмени данни № 196/20** г., /л.116-118/, съдебно оценъчна експертиза № 418/2014 г. /л.124-127/, автотехническа експертиза /л.130-137/, постановление № 1229/2014 г. на РП гр. Раднево /л.145/, допълнителна съдебно - автотехническа експертиза /л.147-149/, приети като доказателства по делото.

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

При така изяснената фактическа обстановка по делото, съдът счита за безспорно установено, че на инкриминираната дата – 17.12.2014 г. на гл. път № II – 57 км. 24+900, при управление на МПС – л.а. марка „Фолксваген”, модел „Поло” с рег. № *******, обвиняемият Г.Д.Д. нарушил правилата за движение по пътищата, вследствие, на което допуснал ПТП и причинил по непредпазливост средна телесна повреда на И. Ж. Т..

Видно от приложените по досъдебното производство епикризи на пострадалите: И. Ж. Т., И. Д. Т. и обвиняемият Г.Д.Д., в резултат на настъпилото ПТП, са получили:

-         Пострадалият Т. е получил: травма на лявата глезенна става, довела до нарушаване цялостта на ставният хрущял на предният ръб на лявата голямопищялна кост и предната връзка между лявата голямопищялна кост, и лява скочна кост, контузия на шийни прешлени, разкъсно контузна рана на носа, контузия на носа. Травмата на лявата глезенна става, е причинила трайно затруднение на движенията на левият крак за срок по-голям от един месец. Останалите травматични увреждания, всяко едно поотделно представляват разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК.

-         Пострадалата Т.а е получила контузия на пръстите на дясната си ръка и дясната колянна става, като срокът за възстановяване от травматичните увреждания е бил в рамките на около 10-** дни.

-         Обвиняемият Д. е получил: контузия на главата – сътресение и контузия на мозъка съпроводени със загуба на съзнание и гърчове, кръвоизлив под меките мозъчни обвивки, счупване на лицеви кости – външна стена на ляв максиларен синус, излив на кръв в левия сфеноидален и максиларен синус, отоликворея и кръвоизлив от лявото ухо. Контузия на гръдния кош – кръвонасядане на кожата на гръдния кош, счупване на гръдната кост, тотален пневмоторакс в дясно. Механичен илеус. Множество тънкочревни абцеси. Тромбоза на артерия илиака в дясно с усложнение – суха исхемична некроза на пръстите на десния крак. Ампутация на Шопарт на дясното ходило – предната трета, причинила трайно затруднение на движение на десния крайник с практическа стойност до края на живота му. Възстановителния период е повече от 30 дни.

От заключението по изготвената в хода на досъдебното производство автотехническа експертиза се установява, че в конкретните пътни условия /условията на нощна видимост/, неосигуреното странично разстояние на разминаване /дистанция/ в следствие на навлизане в насрещната лента за движение на автомобил „Фолксваген Поло” и се удря челно в лек автомобил „Фолксваген Пасат”. ПТП не би възникнало ако водачът Д. е бил запазил управлението над автомобила си и ненавлезе в насрещното платно.

От обективна страна на състава на така описаното престъпление са настъпили общественоопасни последици, които са в пряка причинна връзка с противоправното поведение на обвиняемия Д.. От субективна страна на престъпния състав, съдът приема наличие на форма на вина – „непредпазливост – престъпна небрежност”, съгласно чл. 11, ал.3, предложение първо от НК. Обвиняемият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

Видно от приложеното по делото свидетелство за съдимост, обвиняемият не е осъждан, не е освобождаван от наказателна отговорност. За извършеното от него престъпление се предвижда наказание – лишаване от свобода до пет години.

Отчитайки гореизложеното, съдът намира, че са налице предпоставките на чл. 78а от НК за освобождаване на обвиняемия Д. от наказателна отговорност, като за извършеното от него деяние му бъде наложено административно наказание “глоба”.

При определяне размера на предвидената в текста на чл. 78а, ал.1 от НК санкция на обвиняемия Д., съдът съобрази от една страна степента на обществена опасност на извършеното от него престъпление, с оглед предвиденото от законодателя наказание – до пет години лишаване от свобода, обстановката и механизма на извършване на същото, причинените вредоносни последици – едно пострадало лице със средна телесна повреда, както и разновидността на формата на вината - непредпазливост. От друга страна, съдът взе предвид степента на обществена опасност на личността на дееца – признанието на вината, изразеното от него съжаление за стореното, както и получените тежки травми увреждания от претърпяното ПТП.

Предвид тези данни, съдът счита, че на обвиняемия Г.Д.Д. следва се наложи наказание – “глоба” в размер на 1 000 /хиляда/ лева в полза на Държавата. При определяне размера на глобата съдът взе предвид и обстоятелството, че на страница 85 от досъдебното производство е посочено в декларацията за семейно и материално положение и имотно състояние на обвиняемия, че същият няма имотно състояние и доходи. Съдът намира, че изхождайки от всички обстоятелства около извършеното престъпление и поведението на обвиняемия, както и неговото имотно състояние  глобата в размер на 1000 лева ще му въздейства предупредително и възпитателно.

Относно наказанието  лишаване от право да управлява МПС- то съдът счита, с оглед на обстоятелството, че той сам изразява съжаление за извършеното срокът от една година  лишаване от правоуправление е  подходящ, за да се осъществи функцията, а наказанието - да се въздейства  както на извършителя, така и на останалите членове на обществото. Независимо от това, че обвиняемият Д. не работи и след  настъпилото трайно затруднение на движение на десния крайник с практическа стойност до края на живота му счете, че следва да му бъде наложено и предвиденото от закона наказание – лишаване от право да управлява МПС за срок от  една година.

Съдът намира, че така определеното наказание по вид и размер се явява адекватно на степента на обществена опасност на престъплението, като деяние, степента на обществена опасност на обвиняемият, като личност и напълно достатъчно по размер да съдейства в максимална степен за постигане целите на специалната и генералната превенции, залегнали в чл. 36 от НК.

С оглед на този резултат, съдът счете, ме на обвиняемият следва да бъдат възложени направените в хода на досъдебното производство разноски в размер на 676.03 лева /шестстотин седемдесет и шест лева и три стотинки/.

Воден от гореизложеното съдът постанови решението си.

 

 

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: