Определение по дело №753/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260340
Дата: 26 май 2021 г. (в сила от 11 юни 2021 г.)
Съдия: Георги Димитров Василев
Дело: 20202330200753
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

Гр. Ямбол, 26.05.2021 г.

 

Ямболският районен съд, Наказателно отделение, V-ти състав, в открито съдебно заседание на двадесет и шести май, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Г. ВАСИЛЕВ

 

При участието на секретар М. М.

и прокурор В.В.

сложи за разглеждане НОХД № 753 по описа за 2020 г.,

докладвано от съдия Г. ВАСИЛЕВ

На именното повикване в 13:00 ч. се явиха:

ЯРП, редовно призована, налице чрез прокурор В. В..

Подсъдимият М.В.Д., редовно призован, се явява лично с адв. С.Д. ***.

Пострадалите, редовно призовани, не се явяват, с изключение на М.С., редовно призована.

Вещите лица д-р П.Ц., д-р Т.Б., д-р Т.П. и С.Д., редовно призовани, се явяват лично.

 

Прокурорът: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

Пострадалата С.: Не желая да участвам в делото като пострадал, както и като граждански ищец и частен обвинител. Моля да бъда освободена от разглеждането на делото.

 

Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСВОБОЖДАВА пострадалата М.С. от разглеждане на делото.

 

Прокурорът: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

Адв. Д.: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

Подс. Д.: Да гледаме делото днес.

 

Съдът счита, че липсват процесуални пречки по хода на делото и

ОПРЕДЕЛИ:

ДАВА ХОД НА РАЗПОРЕДИТЕЛНОТО ЗАСЕДАНИЕ.

 

Сне се самоличността на подсъдимия:

М.В.Д. - роден на *** ***, постоянен адрес:*** в, в момента приет на лечение в ДПБ „” – гр. Р., българин, български гражданин, средно образование, неженен, безработен, осъждан, ЕГН **********.

 

На основание чл.247в – чл.252 от НПК и чл.274 и чл.275 от НПК, съдът разясни на страните правата им, по повод на което искания, бележки, възражения и отводи, не се направиха.

 

ДАДЕ СЕ ДУМАТА на страните за становище по въпросите от чл.248, ал.1 от НПК.

 

Прокурорът: Уважаеми господин Председател и съдебни заседатели, делото е подсъдно на настоящия съд, няма основания за спиране на производството, но има основания за прекратяване на наказателното производство, тъй като подсъдимият, с оглед неговото психическо състояние, не може да носи наказателна отговорност в настоящото наказателно производство. Не е допуснато в ДП отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия и пострадалите. Не са налице основания за разглеждане на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на друг защитник, вещо лице, преводач или преводач от български жестов език и извършването на съдебни следствени действия по делегация. Налице са и основания за промяна на мярката за неотклонение „Подписка“. Нямаме искания за нови доказателства. Моля делото да бъде разгледано незабавно, с оглед изслушване на вещите лица по двете съдебно-психиатрични експертизи.

 

Адв. Д.: Поддържам изцяло казаното от прокурора. Има основания за прекратяване на делото с оглед повторната съдебно-психиатрична експертиза. Не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да ограничават процесуалните права на подзащитния ми.  Взетата мярка за неотклонение по отношение на подсъдимия да се отмени.

 

Подс. Д.: Поддържам казаното от адвоката ми.  

 

Съдът, след като взе становището на страните на основание чл.252, ал.1 от НПК

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРИЕМА, че делото е подсъдно на настоящия съд, няма основания за спиране на наказателното производство. Следва да бъдат изслушани вещите лица, изготвили съдебно-психиатричната експертиза по делото, за да се отговори на въпроса дали подсъдимия може да носи наказателна отговорност, съгласно НК и НПК на Република България. Не е допуснато в ДП отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия или пострадалите. Не са налице основания за разглеждане на делото по реда на особените правила, при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на друг защитник, вещо лице, преводач или преводач от български жестов език и извършването на съдебни следствени действия по делегация. Взетата мярка за неотклонение „Подписка“ следва да бъде потвърдена, ако се установи, че подсъдимият може да носи наказателна отговорност. Към настоящия момент се налага изслушване на вещите лица по изготвената съдебно-психиатрична експертиза.

 

Определението в частта му, в която съдът приема, че не са допуснати съществени процесуални нарушения в хода на ДП, подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес.  

 

Водим от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

На основание чл.282, ал.1 от НПК, се прочетоха заключенията на вещите лица по изготвената единична съдебно-психиатрична експертиза и повторната тройна съдебнопсихиатрично-психологична експертиза.

 

 Сне самоличността на вещите лица:

П.Г.Ц. – 62г., неосъждан, без родство с подсъдимия;

Т.Х.Б. – 50г., неосъждана, без родство с подсъдимия;

Т.Х.П. – 45г., неосъждана; без родство с подсъдимия;

С.Т.Д. – 49г., неосъждана, без родство с подсъдимия;

 

Вещите лица се предупредиха за наказателната отговорност по чл. 291, ал.1 от НК. Обещаха да давдат обективно и безпристрастно заключение по знание и съвест.

 

В.Л. д-р Ц.: Аз лично съм изготвил три експертизи в последните 2 години, като сме заедно с колежка психолог и в последната експертиза сме потвърдили, че се касае за психично разстройство. Проблемът е диаганостичен, макар че тук някои хора се мъчиха да ме компроментират, като ми пращат журналисти, че аз съм „убиецът“ на М. със своята диагноза. Той има диагностичен проблем, който възниква не рядко в психиатрията, т.е. една диагноза да бъде заменена с друга в хода на времето. Касае се за разстройство на съзнанието с психотични епизоди, което го прави невменяем към настоящия момент.

 

Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРИЕМА заключението по изготвената съдебно-психиатрична експертиза и определя на вещото лице д-р П.Г.Ц. за явяване в с.з и представяне на експертизата възнаграждение в размер на 50 лв.

 

 

В.Л. д-р Б.: Представям и моля да приемете писмена съдебнопсихиатрична-психологична експертиза. Поддържаме направеното заключение, че освидетелстваното лице М.Д. страда от параноидна шизофрения. Непрекъснато протичане. Халюцинаторно-параноиден синдром. Тежка емоционално-волева промяна на личността. Това е заболяване, което представлява психоза и към датата на инкриминираните деяния е бил лишен по болестни причини да възприема правилно и да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. Същият е с продължително разстройство на съзнанието към настоящия момент, въпреки че се провежда лечение и има известно подобрение, той още е в състояние на психоза и не разбира свойството и значението на извършеното и не може да ръководи постъпките си. Не може да търпи наказание „Лишаване от свобода“. Към момента на извършване на деянията и към настоящия момент, той е невменяем.

 

В. Л. д-р П.: Поддържам експертизата.

В. Л. С.Д.: Поддържам експертизата.

 

Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРИЕМА заключението на вещите лица по изготвената тройна съдебнопсихиатрична-психологична експертиза и определя на всяко едно от вещите лица д-р Т.Х.Б., д-р Т.Х.П. и С.Д., за изготвяне експертизата по 312 лв. и по 50 лв. за явяване в днешното с.з. и представяне на експертизата, както и по 10 лв. дневни пари за всяко едно от вещите лица.

 

 

Прокурорът: Уважаеми господин Председател, с оглед заключението на вещите лица по изготвената и допусната съдебно-психиатрична експертиза, считам че са налице предпоставките на закона за прекратяване на наказателното производство, с оглед заболяването на подсъдимия и обстоятелството, че същият е с продължително разстройство на съзнанието в състояние на психоза, при което не може да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.

 

Адв. Д.: Защитата счита, че с оглед заключението на тройната съдебнопсихиатрична-психологична експертиза, е установено, че към момента на извършване на инкриминираното деяние М.Д. не е могъл да разбира свойството и значението на извършеното, което го прави психиатрично невменяем към момента на извършване на деянието, което е основание за прекратяване на наказателното производство.

 

 

 

 

Подсъдимият Д.: Поддържам казаното от адвоката си.

 

Съдът, след като изслуша вещите лица, счита че подсъдимият не може да носи наказателна отговорност, тъй като и към момента на извършване на деянието и към настоящия момент се намира в продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта, поради констатираното психично заболяване.

С оглед изложеното, наказателното производство следва да бъде прекратено, а наложената мярка за неотклонение „Подписка“ отменена и на основание чл.250, ал.1, т.1 вр. чл.248, ал.5, т.2 вр. чл.24, ал.1, т.5 от НПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ мярката за неотклонение „Подписка“, взета по отношение на подсъдимия М.В.Д. по НОХД № 753/2020 г. по описа на ЯРС.

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НОХД № 753/2020 г. по описа на ЯРС.

Направените по делото разноски остават за сметка на държавата.

 

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред ЯОС.

 

Протоколът се изготви в с.з., което приключи в 13:33 часа.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                      

                                     СЕКРЕТАР: