Решение по дело №1365/2016 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 октомври 2016 г. (в сила от 3 октомври 2017 г.)
Съдия: Еманоел Вардаров
Дело: 20164120101365
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 август 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                                                                      №414

 гр. Г.О., 27.10.2016г.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

         

Горнооряховският районен съд, втори състав, в публично заседание на двадесет и четвърти октомври през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

                                                                                     Председател: Еманоел Вардаров

при участието на секретаря M.К. и в присъствието на прокурора …………………..., като разгледа докладваното от съдията Вардаров гр.дело№1365/2016г. по описа на Горнооряховския районен съд, за да се  произнесе, взе предвид следното:

            Иск по чл.127 ал.2 от СК.

            Ищецът И.Й.И., представляван от  мл.адвокат С.И. от ВТАК, твърди в исковата си молба, че с Г.А.Т. са родители на малолетните А.И.И. с ЕГН********** и Д.И.И. с ЕГН**********. Страните живели на семейни начела от 2010г. в родната къща на И. ***.О., като в началото отношенията се развивали нормално. Децата посещавали редовно детска градина в с.П.. На 12.07.2016г. майката Г.А.Т.  се прибрала в бащината си къща в с.Д. Общ.Г.О. заедно с двете деца и актовете им за раждане. Твърди, че от раздялата на страните до настоящия момент майката не давала разрешение на ищеца да вижда децата си. Правени били опити на бащата да се разбере с майката да не спира децата от детска градина и да има някакви контакти с децата, но майката категорично заявила, че бащата повече няма да види децата си и занапред те няма да имат никакъв контакт с него. Ищецът заявява, че между него и децата има силно изградена емоционална връзка. Същият имал възможност да осигурява издръжката, грижите и възпитанието на децата, подпомаган от своята майка и нейния съпруг. Живее в къща, собственост на  майката на ищеца(баба на децата по бащина линия). Счита, че е добросъвестен родител и притежава необходимите качества, за да се грижи и отглежда децата си. Ответницата не  разполагала с постоянна работа и доходи, а разчита единствено на своите родители и средствата, които молителят и давал за децата си. Твърди, че майката  не полагала необходимите грижи за дъщерите си и се е дезинтересирала от развитието им като личност, за което свидетелствал фактът, че ги е спряла от детска градина.  Децата  пребивавали понастоящем  в къщата на родителите на ответницата(в къщата живеели осем души) при крайно занижени хигиенни условия и неблагоприятни условия за живеене. Моли съда да постанови решение: -да се предостави упражняването на родителските права по отношение на А.И.И. с ЕГН********** и Д.И.И. с ЕГН********** – на бащата И.Й.И.; -да се определи местоживеенето на децата при баща им И.Й.И.; -да бъде осъдена Г.А.Т. да заплаща месечна издръжка  за децата А.И.И. с ЕГН********** и Д.И.И. с ЕГН**********, чрез техния баща и законен представител  И.Й.И., по 105.00лв. месечна издръжка, считано от датата на влизане на решението  по гр.дело№1365/2016г. на ГОРС до настъпване на законни основния за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка една просрочена вноска от датата на падежа, до окончателното им изплащане; -да се определи режим на лични контакти и отношения на майката с децата съответно: -да взема децата при себе си всяка първа и трета седмица от месеца, считано от 18h00min. в петъчния ден до 16h00min. в неделния ден(с преспиване на децата в дома на майката в с.Д. Общ.Г.О. през двете нощи -петък и събота), -да взема децата три дни през Великденските и три дни през Коледните празници и петнадесет дни през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск. Претендира направените по делото разноски.

              Ответницата Г.А.Т., представлявана от адв.В.Д.Д. от ВТАК, оспорва предявения иск. Реално между двамата родители съществувал конфликт от дълго време. Безспорно било, че и двамата родители  нямат редовни доходи. След като майката взела при себе си децата, тя ги записала веднага на детска градина. Полът на децата и ниската възраст, обуславяли извод, че те можело да получат необходимите майчини и женски ласки от собствената си майка, а не от тяхната баба.  По този начин, родителските права следвало да се предоставят на майката и съответно местоживеенето им на адреса на майката  в с.Д. Общ.Г.О.. Претендира разноски по делото.

Съдът, след като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства, съобразно разпоредбите на ГПК, приема за установено следното:

            И.Й.И. и Г.А.Т. се запознават през 2010г., като месец по-късно заживяват на семейни начела на адрес: с.Я.. в къща собственост на  майката на И.Й.И..  Страните са родители на децата А.И.И. с ЕГН********** и Д.И.И. с ЕГН**********.

            В началото родителите на двете деца са живели в разбирателство и взаимно уважение.  Впоследствие между двамата родители възникнали противоречия, прерастващи в скандали. На 22.07.2016г. Г.А.Т. ***.О., без децата, и се установява при родителите си в с.Д. Общ.Г.О.. Малко след това майката взема децата  при себе си в с.Д. Общ.Г.О..

            Според изискания служебно по реда на чл.127 ал.3 от СК, социален доклад, издаден от Д”СП” гр.Г.О.,  до раздялата на родителите грижи по отглеждането и възпитанието на А. и Д. са полагали и двамата им родители. Същите са им осигурявали подслон, домашно приготвена храна, дрехи и обувки според пола и възрастта. По данни на родителите между децата им и тях съществува силна привързаност. И двамата родители са категорични в желанието си да полагат грижи за дъщерите си. Към настоящия момент майката полага грижи за децата и задоволява потребностите на малолетните деца от храна, облекло и лични вещи. И двамата родители проявяват заинтересованост, отговорност и емоционална привързаност спрямо децата си, проявяват към тях любов, внимание, и ласки, стараят се да им задоволяват всичките потребности. От раждането си двете деца А. и Д. са се отглеждали само в семейна среда, Родите им са полагали адекватни грижи за тях, стремели са се да не им липсва нищо. Осигурявали са им подслон, с поддържане на добра хигиенна, облекло, обувки и навременни медицински грижи. Двете деца винаги са били обградени с любов и внимание.  Жилището на адреса в с.Я. е двуетажна къща - собственост на А.Н.(майка на И.И.), с детска стая на първия етаж. Ответницата Г.Т. живее на адрес: ***.О., като жилището - едноетажна къща е собственост на бащата на ответницата. На адреса живеят Г.Т., двете деца, майка и Ф.К. и болният и брат Б.Т.. По признание на Г.Т., същата   e  безработна, като единствените и доходи са от частна работа(по 20-30 лева дневно). Майка  на ответницата също  е безработна(без регистрация в БТ). Бащата на ответницата получава социална пенсия. Г.Т. е подпомага от Д”СП”, съгласно чл.7 от ЗСПД. От раждането си двете деца А. и Д. са се отглеждали само в семейна среда. Семействата на родителите на децата са подпомагали родителите и са им осигурявали адекватни грижи.

            Съгласно нот.акт №9 том V рег.№.... нот.дело№.... на нотариус Кр.Б. с район на действие ГОРС, А.Х.Н. и Й.А.Н. са признати за собственици на дворно място от 2173кв.м  с построените къща и стопански постройки, находящи се в с.Я. Общ.Г.О..

            Според характеристика, издаден на от кмета на с.Я. Общ.Г.О. „И.Й.И. се слави с добро име в обществото, примерен гражданин - съблюдаващ реда и морала сред гражданите, както и всеотдаен, грижовен баща. Намира се в добро финансово състояние, има собствено жилище и съумява да се грижи за двете си деца и семейство си”.

            Според служебна бележка от 22.08.2016г., издадена от  ДГ„Д...” с.П. Общ.Г.О., А.И.И. и Д.И.И. са записани в  детската градина и са я посещавали до 12.07.2016г. включително. В съдебно заседание на 24.10.2016г. от страна на ответницата е представено удостоверение , издадено от ДГ”Щастливо детство” с.Д., според която децата А.И.И. и Д.И.И. са записани в детското заведение от 16.09.2016г.

            За периода: 01.08.2015г.-31.07.2016г. на Г.А.Т. са били изплащани социални  помощи по ч..7 от ЗСПД(по 85.00лв. месечно) и по чл.9 от ППЗСП(по 163.30лв. месечно).

            В съдебно заседание на 24.10.2016г. от страна на И.Й.И. е представен трудов договор от 21.10.2016г., според който ищецът И. работи по трудово правоотношение  с „Планета-98”ЕООД с.П.  с месечно основно трудово възнаграждение – 421.00лв.

            От двете страни са ангажирани гласни доказателства. Св.К.Т.Б. и  Св.Р.Г.К.(съседки на ищеца в с.Я.) твърдят, че от раждането си децата живеели дома на свекървата на Г. Ал.Т.(и майка на ищеца), която много помагала на  Г. Ал.Т.. Баща им също се грижил за тях и постоянно ги разхождал по улицата. Считат, че бащата е по-грижовен родител, като ответницата „не си гледала децата, както трябва”. Твърдят, че И. Й.И. ходел да работи, а също и неговата фамилия, докато за Г. Ал.Т. не са  разбрали да ходи на работа. Св.А.Х.Н.(майка на ищеца И. Й.И.) също твърди, че основно за децата се грижили тя, баща им и дядо им, които много ги обичали. Свидетелката твърди, че от страна на фамилията на майката на децата(бащата и брата на ответницата) им създавали проблеми при режима на лични контакти. Не счита, че майката би могла да се грижи за децата -  „тя не умееше да готви и нищо не правеше”.  Св.А.Б.Т.(баща на ответницата Г. Ал.Т.) и св.З.А.Т.(брат на ответницата Г. Ал.Т.) твърдят, че И. Й.И.  не се отнасял добре с децата, както и със Г. Ал.Т.. Връщал се е пиян и я биел. Ответницата споделяла, че „не можела да има никакъв живот с него”. И. Й.И.  не работел и „чакал баща си и майка си да занесат хляб за децата”. Временно се започнал работа, заради делото. Фамилията на ищеца не се отнасяла добре с фамилията на ответницата. Свидетелите  заявяват, че и Г. Ал.Т. започнала работа в гр.В.Търново от два-три месеца.

            При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

            Разпоредбата на чл.124 ал.1 от СК установява задължение за родителите да се грижат за детето си, като полагат ежедневни грижи както за физическото, така и за духовното му развитие. Съгласно чл.123 ал.1 от СК родителските права и задължения се упражняват от двамата родители, заедно и поотделно. При разделеното живеене на родителите, те нямат възможност ежедневно да вземат решения, относно упражняването на конкретно право на детето, както и относно цялостното упражняване на родителските права. Това неудобство, засягащо пряко интереса на детето, се разрешава с иск по чл.127 ал.2 от СК. Според чл.126 .1 от СК ненавършилите пълнолетие деца са длъжни да живеят при родителите си освен ако важни причини налагат да живеят другаде. В такъв случай възниква спорът, при кого ще живее детето. След като се определи при кой от двамата родители ще живее то, този родител ще упражнява и родителските права, тъй като нуждите му ще налагат това.

            Макар да е предявен иск само от страна на И.Й.И. по реда на чл.127 ал.2 от СК, съдът дължи произнасяне при всички случаи(при уважаване, респ. отхвърляне на иска) относно упражняването на родителските права.  На практика и двамата родители на малолетните деца претендират да им бъде предоставено упражняването на родителските права и да бъде постановено децата да живеят при тях. И двамата родители твърдят да са пригодни да упражняват родителските права и да издържат и възпитават детето. Основният и най-важен критерий, който следва да бъде съобразен при разрешаване на въпроса при кого от двамата родители да живее едно дете и кой от тях да упражнява родителските права над него, е интересът на самите деца. По делото се установява, че между родителите е налице конфликт, в който те са заели непримирими противоположни позиции.

            Показанията  и на двете групи  свидетели(всяка доведена от съответната страна)  са в голяма степен едностранчиви, тъй като заявяват единствено известни им за живота на страните факти, които не са били обект на личните им възприятия, а се явяват опосредени от възприятията на ищеца(или неговите роднини), респ.ответницата(или нейните роднини) и инициирани от заетите от тях позиция по делото, но въпреки известната тенденциозност(през призмата на чл.172 от ГПК),  у съдът констатира относимост на същите към предмета на делото. Досежно причините за влошаването на отношенията и последвалата го раздяла между страните по делото, същите не можаха да се установят категорично - показанията на разпитаните свидетели. От друга страна, предмет на делото е не защо са се влошили отношенията между родителите, а при кого от тях да живеят децата и произтичащите от това фактически последици, свързани с текущото осъществяване на родителските функции(материални грижи, възпитание, надзор), поради което съдът счита за ненужно да изследва още по-задълбочено отношенията им по време на общото им съжителство.

            Налице е сходство и за двамата родители по отношение на социалното обкръжение, жилищно-битови и другите материални условия на живот. И двамата родители могат да разчитат и на финансовата помощ на свои близки при отглеждането на децата, което несъмнено е обстоятелство, увеличаващо възможностите им за лични грижи. Нещо повече, и двамата родители на практика са материално  и финансово зависими от своите най-близки роднини. Приложеният трудов договор от 21.10.2016г. от страна на ищеца И. и твърденията  за сключен трудов договор от страна на ответницата Т. от м.септември.2016г. не могат да опровергаят този извод(сключените договори са и с оглед мотивацията на страните във връзка с настоящото производство).

            Относно моралния облик на родителите, не се установява по делото родителите да имат качества, представляващи негативно обстоятелство за отглеждането и възпитанието на децата. Постъпилите твърденията за прояви на грубо държание от страна  на майката  и нейно неглижиране на грижите по отношение на децата са дадени от явно заинтересувани свидетели и не кореспондират с други обстоятелства по делото. Аналогичен е и изводът и за изложените твърдения от страна на свидетелите, доведени от ответницата,  за грубо отношение на бащата към  децата.

            Данните по делото сочат, че бащата през периода от фактическата раздяла с майката и до момента на приключване на устните състезания осъществява много редки спорадични контакти с децата. Спорна е причината за това. Според настоящата инстанция твърденията, че майката и основно нейни близки са препятствали по всякакъв начин контактите между бащата и децата, не са доказани по категоричен начин. Поведението на майката в това отношение би могло да повлияе на изводите на съда относно родителския и капацитет единствено, ако е довело до т.н. „синдром на родителско отчуждение”, а именно - по целенасочен начин да се ограничава децата в общуването с другия родител, с цел да се постигне пълно емоционално отчуждение между тях. Данни за подобно поведение по делото не са налице.

            Съдът е поставен пред трудната дилема да направи избор между двама родители, неживеещи заедно и неможещи да постигнат съгласие при кого от тях да живеят децата им, като следва да се отбележи, че се дължи произнасяне във връзка с постановяване на привременни мерки при ранен етап в исковото производство – по  реда на чл.127 ал.3 от СК(наличие на исковата молба, служебна бележка, нотариален акт, характеристика и социален доклад). Изобщо, при решаване на спор за упражняване на родителски права се обсъждат комплекс критерии, всеки от които има своята тежест, но нито един от тях няма решаващо значение. В такъв случай, основен критерий за решението при кого от двамата да живее детето и произтичащите от това фактически последици, свързани с текущото осъществяване на родителските функции(материални грижи, възпитание, надзор), са интересите на самите деца. Те са от женски пол и са в доста ниска възраст(тригодишно дете и четири годишно дете), поради което се нуждаят от непосредствени майчини грижи. В такива случаи, майката е по-пригодна от бащата за отглеждането и възпитанието на децата. Не е разумно и оправдано също така, изборът на детска градина да бъде довод за  т.н. „рискова промяна в средата”, която децата биха възприели негативно, и то при евентуалното им откъсване от преките грижи на майката, които поне съгласно представените до момента доказателства,  са адекватни и свидетелстват за правилен родителски и възпитателски подход и освен това, на този етап тъкмо тези грижи са безспорно необходими. С това, разбира се, съда не омаловажава родителските качества на бащата, нито пък изключва намеренията му да упражнява родителските права и съответното им възлагане,  като дори и без тях той не е лишен от възможността да участва пълноценно при подходящ подход и на двете страни в процеса по отглеждането и  възпитанието на децата. Животът и здравето на децата не са изложени на риск, посещават детска градина, осигуряват им се подходящи социални контакти и не са налице данни, че средата по какъвто и да било начин ограничава възможностите им за развитие в физическо и интелектуално отношение(на настоящия етап). Не са налице данни, които да сочат, че майката или нейни близки, с които децата живеят, с действията си застрашават развитието на им или техните здраве и живот. Ниската възраст на децата особено предпоставя нуждата от непосредствена майчина грижа и ласка за правилното им психично-емоционално развитие и необходимостта от съхраняване на връзката майка-дете, са основание към настоящия момент, децата да останат да живеят при майката Г.А.Т., която да упражнява  родителските права по отношение  на А.И.И. с ЕГН********** и Д.И.И. с ЕГН**********, като двете деца живеят с майка си на адрес: ***.О..

            Бащата,  обаче,  следва да има осигурена възможност за редовни контакти с дъщерите си. В този смисъл, следва да бъде определен като привременна мярка и режим на лични отношения на бащата с децата, за да се спомогне за запазване и укрепване на връзката помежду им, придружена с необходимата обич и уважение, както и с оглед улесняване на децата при възприемането и привикването със създаденото от родителите състояние на фактическа раздяла помежду им и необходимостта да продължи да живеят само при един от тях. Това ще даде възможност на малолетните деца да поддържат редовна и постоянна връзка с двамата родители ще им позволи да укрепят своята любов и обич към двамата, което е както техен интерес, така и в интерес на родителите им.  В тази насока са и разпорежданията на закона, който цели запазването на такава връзка между децата и родителите. След като взе предвид възрастта на децата А.И.И. и Д.И.И., съдът приема, че в настоящия случай е целесъобразно да се определи следния режим на лични контакти между бащата и детето: всяка първа и трета събота и неделя  от месеца, считано от 10h00min. в съботния ден  до 18h00min.  в неделния ден, като вземането и връщането на децата да става от/в дома, където те живеят - с.Д. ул... Общ.Г.О..

            Ответникът е баща на децата А.И.И. и Д.И.И. и с оглед разпоредбата на чл.143 ал.1, ал.2 от СК и дължи издръжка независимо дали същият е трудоспособен  и  дали може да се издържа от имуществото си, както и  утвърденото положение в трайната съдебна практика/т.11 и т.12 от ППВС№5/1970г./.  Също според чл.142 ал.1 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. По правната си същност издръжката представлява задължение за доставяне на средства за съществуване на нуждаещия се от издръжка. Ето защо нуждите на децата от издръжка следва да се ограничат до обикновените условия на живот и обикновените потребности, а не с оглед на стандарта, който е поддържало или който иска да поддържа. При определяне размера на издръжката съдът  следва да вземе предвид обстоятелството, че полагането на непосредствени грижи по отглеждането и възпитанието на малолетните деца не могат да бъдат изразени стойностно в паричен еквивалент. Що се касае до размера издръжка, съдът намира за справедливо присъждането до   размер на по 105.00лв. месечно за всяко от децата. От Постановленията на Пленума на ВС/ППВС№5/1970г. и ППВС№5/1981г./, които не са загубили сила и са приложими и към настоящия случай е видно, че се извеждат като значими критерии при преценката на съдебния орган относно размера на издръжката преди всичко дали дължащият издръжка е в трудоспособна възраст и е в същото време е трудоспособен, т.е. не страда от някакво съществено общественозначимо заболяване, което би го възпрепятствало да осъществява пълноценно трудова дейност. Въпреки, че същият размер издръжка не би могъл да задоволи нуждите на детето, то той е съобразен и с общата разпоредба на чл.142 ал.1 от СК ввр. чл.1 от ПМС№1/10.01.2009г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната, като минималната издръжка да е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, както и с ниските месечни доходи на дължащия издръжката. Считано от 01.01.2016г.  размерът на минималната работна заплата  е 420.00лв., съгласно  ПМС№375/28.12.2015г. Издръжката следва да се присъди, считано от  25.08.2016г.(датата на завеждане на исковата молба) до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката.

            При този изход на делото и нас основание чл.78 ал.3 от ГПК, в полза на Г.А.Т. следва да бъдат присъдени направените разноски по делото в размер на 400.00лв.(адв.възнаграждение), които да бъдат заплатени от И.Й.И..

            Ответникът  И.Й.И. следва да бъде осъден да заплати по сметката на ГОРС: сумата 302.40лв., представляваща ДТ  върху иска за издръжка по Тарифата за ДТССГПК; сумата 5.00лв., представляваща ДТ за служебно издаване на изпълнителен лист.

            На основание чл.242 ал.1 от ГПК, съдът следва да допусне предварително изпълнение на решението в частта, относно присъдените издръжки.

            Водим от изложените съображения  и на основание чл.258 и сл. от ГПК и чл.7 ал.2 от ГПК, съдът

                                            

                                         Р   Е   Ш   И:

           Отхвърля иска от страна на И.Й.И. с ЕГН**********, с адрес: ***.О., против Г.А.Т. с ЕГН**********, с адрес: ***.О., за: -представяне упражняването на родителските права по отношение на А.И.И. с ЕГН********** – на бащата И.Й.И.; -определяне на местоживеенето на детето А.И.И. с ЕГН********** – при  бащата И.Й.И. на адрес: ***.О.; -определяне на режим на лични контакти и отношения на майката Г.А.Т. с детето А.И.И. с ЕГН**********: всяка първа и трета седмица от месеца, считано от 18h00min. в петъчния ден до 16h00min. в неделния ден(с преспиване на децата в дома на майката в с.Д. Общ.Г.О. през двете нощи -петък и събота), -да взема децата три дни през Великденските и три дни през Коледните празници и петнадесет дни през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск; -за присъждане на месечна издръжка за детето А.И.И. с ЕГН**********, чрез нейния баща и законен представител  И.Й.И.,  в размер на по 105.00лв., считано от датата на влизане на решението  по гр.дело№1365/2016г. на ГОРС до настъпване на законни основния за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка една просрочена вноска от датата на падежа, до окончателното им изплащане, която да бъде заплащана от Г.А.Т..

            ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето А. И. И. с ЕГН**********,  - на майката Г. А. Т. с ЕГН**********, с адрес: ***.О..

            ПОСТАНОВЯВА Ал. И. И. с ЕГН**********, с родители: Г.А.Т. с ЕГН********** и И.Й.И. с ЕГН**********, ДА ЖИВЕЕ при своята майка Г.А. Т. с ЕГН**********, с адрес: ***.О..

            ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения и контакти на бащата И. Й.И. с ЕГН**********, с адрес: ***.О., с детето А.Ил. И. с ЕГН**********,  с  адрес: ***.О., както следва: всяка първа и трета събота и неделя  от месеца, считано от 10h00min. в съботния ден  до 18h00min. в неделния ден(с преспиване на детето в дома на бащата в с.Я. Общ.Г.О.), като вземането и връщането на детето да става от/в дома, където то живее - с.Д. ул... Общ.Г.О..

ОСЪЖДА И.Й. И. с ЕГН**********, с адрес: ***.О.,  ДА ЗАПЛАЩА  за детето А. И. И. с ЕГН**********, чрез нейната майка и законна представителка Г.А. Т. с ЕГН**********,***.О., месечна издръжка  в размер на по 105.00лв./сто и пет лева/, считано от  25.08.2016г. до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката.

 

           Отхвърля иска от страна на И. Й.И. с ЕГН**********, с адрес: ***.О., против Г. А. Т. с ЕГН**********, с адрес: ***.О., за: -представяне упражняването на родителските права по отношение на Д.И.И. с ЕГН********** – на бащата И.Й. И.; -определяне на местоживеенето на детето Д.И.И. с ЕГН********** – при  бащата И.Й. И.на адрес: ***.О.; -определяне на режим на лични контакти и отношения на майката Г. А. Т. с детето Д.И.И. с ЕГН**********: да взема децата при себе си всяка първа и трета седмица от месеца, считано от 18h00min. в петъчния ден до 16h00min. в неделния ден(с преспиване на децата в дома на майката в с.Д. Общ.Г.О. през двете нощи -петък и събота), -да взема децата три дни през Великденските и три дни през Коледните празници и петнадесет дни през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск; -за присъждане на месечна издръжка за детето Д.И.И. с ЕГН**********, чрез нейния баща и законен представител  И.Й. И.,  в размер на по 105.00лв., считано от датата на влизане на решението  по гр.дело№1365/2016г. на ГОРС до настъпване на законни основния за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка една просрочена вноска от датата на падежа, до окончателното им изплащане, която да бъде заплащана от Г. А.Т..

            ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето Д. И. И. с ЕГН**********,  - на майката Г. А. Т. с ЕГН**********, с адрес: ***.О..

            ПОСТАНОВЯВА Д.И. И. с ЕГН**********, с родители: Г. А.Т. с ЕГН********** и И. Й. И. с ЕГН**********, ДА ЖИВЕЕ при своята майка Галя А. Т.  с ЕГН**********, с адрес: ***.О..

            ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения и контакти на бащата И. Й.И. с ЕГН**********, с адрес: ***.О., с детето Д. И. И. с ЕГН**********,  с  адрес: с.Д. ул.. Общ.Г.О., както следва: всяка първа и трета събота и неделя  от месеца, считано от 10h00min. в съботния ден  до 18h00min. в неделния ден(с преспиване на детето в дома на бащата в с.Я. Общ.Г.О.), като вземането и връщането на детето да става от/в дома, където то живее - с.Д. ул... Общ.Г.О..

ОСЪЖДА И. Й. И. с ЕГН**********, с адрес: ***.О.,  ДА ЗАПЛАЩА  за детето Д. И. И. с ЕГН**********, чрез нейната майка и законна представителка Г.А.Т. с ЕГН**********,***.О., месечна издръжка  в размер на по 105.00лв./сто и пет лева/, считано от  25.08.2016г. до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката.

 

ОСЪЖДА И. Й. И. с ЕГН**********, с адрес: ***.О., ДА заплати на Г.А. Т. с ЕГН**********, с адрес: с.Д. ул... Общ.Г.О., сумата 400.00лв./четиристотин лева/, представляваща направените по делото разноски.

 

ОСЪЖДА И. Й. И. с ЕГН**********, с адрес: ***.О., ДА заплати по сметката на Горнооряховския районен съд сумата 302.40лв./триста и два лева и четиридесет стотинки/, представляваща ДТ  върху размера на присъдената издръжка по Тарифата за ДТССГПК; сумата 5.00лв./пет лева/, представляваща ДТ за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

            ДОПУСКА предварително изпълнение на решението в частта, относно присъдените издръжки.

            Решението подлежи на въззивно обжалване пред Великотърновския окръжен съд в двуседмичен  срок, считано от датата на получаване на съобщението, че е изготвено и обявено.

Препис от решението да се изпрати на страните.

 

                                                                                          Районен съдия: