Решение по дело №5552/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 393
Дата: 8 март 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Васил Маринов Петков
Дело: 20184520105552
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 август 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.Русе, 08.03.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, IX гр. състав, в публично заседание на двадесет и шести февруари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

        Районен съдия: ВАСИЛ ПЕТКОВ

 

при секретаря Дарина Великова като разгледа докладваното от съдията гр. дело 5552 по описа за 2018 година, за да се произнесе, съобрази:            

Ищеца И.П.И. твърди, че е собственик на 7/12 идеални части от пет имота /ниви/ в землището на с. С., обл. Стара Загора. Собствеността придобил през 2017 година чрез правна сделка и от публична продан на ЧСИ. Твърди, че на 19.07.2016г. е сключен договор за аренда на посочените земи между ответника И.К.П. и неговата баба А. И. Т. за 50 стО.ски години. Договорено е арендно плащане в размер на равностойността на 45 килограма пшеница на декар по курс купува на Софийска стокова борса, като цената не може да е по-ниска от 1,50 лева на декар. На 27.07.2016г. А. И. Т.сключва договор за наем на същите имоти при цена 39 лева на декар. На 30.05.2017г. А. И. Т.починала и правоприемник по договора за аренда станала втората ответница- С.В.П.. На 26.07.2017г. С.В.П. сключва нов договор  за пренаемане на земята с годишна наемна цена 39 лева на декар. Ищецът счита, че договорът за аренда е бил сключен съзнателно по начин, по който всички ползи остават в семейството на ответниците, които притежават само 1/12 идеална част от земите, като се ощетяват останалите собственици. Като аргумент ищецът изтъква ниската арендна цена, 50 годишния срок на договора и фактът, че арендатора е баба на ответника на 81 годишна възраст, както и че същите имоти много скоро са преотдадени на много по-висока цена. Ищецът счита, че договорът е нищожен като противоречащ на добрите нрави и в условията на евентуалност поради заобикаляне на закона и иска нищожността да бъде установена със съдебен акт.

Ответникът оспорва иска. Сочи, че цената на 45 килограма хлебна пшеница е 17,48 лева на декар и това е годишната арендна цена за декар, както и че преди да придобие собствеността ищецът е знаел за това, че имота е обременен с дългосрочен договор за аренда и го е приел.

Предявените искове са за признаване на недействителност на правна сделка поради накърняване на добрите нрави и поради заобикаляне на закона и са с правна квалификация чл. 26 ал.1 предл. второ и трето от ЗЗД. От наведените твърдения може да се направи извод, че се претендира заобикаляне на разпоредбата на чл.93 от ЗС според която добивът и наемът на една вещ принадлежи на собственика, като в случая се твърди осуетяване на възможността собственикът да получи реалния пазарен наем на цената за сметка на обогатяването на семейството на ответниците.

От фактическа страна съдът намира за установено следното:

На 19.07.2016г. е сключен договор за аренда между ответника И.К.П. и Анка Иванова Тодорова, по силата на който договор П. предоставя на Тодорова за временно възмездно ползване собствени земеделски земи в землището на град Лом, както и пет имота в землището на с. С., община О., обл. Стара Загора, а именно:

1. имот № 025003 с площ 14,999 декара в местността „Б. к.“,

2. имот № 025005 с площ 19,999  декара в местността „Б. к.“;

3. имот № 026001  с площ 20,001 декара в местността „С.“,

4. имот № 043001 с площ 19,999 декара в местността „М. ..“,

5. имот № 081001  с площ 24,200  декара в местността „Ч.“.

Договорът е сключен за срок от петдесет години, като към момента на сключването му А. И. Т.е на 80 години. Договорения размер на арендното плащане за земите в с. С. е 45 килограма пшеница или паричната й равностойност по курс „купува“ на Софийска стокова борса към 30.09 на съответната година.

На 22.02.2017г. е сключен договор за поправка на договора за аренда от 19.07.2016г, като в поправката е добавено по-детайлно описание на предоставените имоти.

На 27.07.2016г. А. И. Т.преотдава изброените имоти за срок от 1 година  на Ж.Г.Г. при наемна цена от 39 лева за декар (л.13-15).

На 31.05.2017г.  А. И. Т.е починала, като се наследява от дъщеря си- С. В. П..

На 26.07.2017г. С. В.П. сключва отново договор за пренаемане на посочените по-горе земи с Ж. Г. Г., за една стО.ска година, при наемна цена от 39 лева за декар (л.16-17).

И.П.И. е собственик на 7/12 идеални части от посочените имоти придобити по силата на пет броя постановления за възлагане на недвижим имот на ЧСИ рег. № 766 от 10.08.2017г. (л.29-33) и нотариален акт от 07.09.2017г. (л.34).

Не се спори между страните, че  А. И. Т.е баба на И.К.П. и че последният притежава 1/12 идеална част от земите предмет на договора за наем и на настоящото дело.

Предявеният иск е основателен, а договорът за аренда от 19.07.2016г. е недействителен в частта му относно земите посочени в исковата молба поради противоречие с добрите нрави. Това е така, тъй като само един от съсобствениците, при това с малка квота в съсобствеността от 1/12 идеална част, обременява имота за изключително дълъг период- 50 години, при цена която е поне два пъти по-ниска от договорената само осем дни по-късно за същия имот. Като се добави към това и факта, че договорът е сключен с бабата на ответника П., която към ония момент е на 80 години и няма данни да се занимава със земеделие изводът за противоречие с добрите нрави се затвърждава. Ответниците са се възползвали от законодателна възможност всеки съсобственик, независимо от размера на дела му в съсобствеността, да отдаде под аренда целия имот, която възможност е съществувала до 07.02.2017г. след която дата влизат в сила изменения в чл. 3 ал.4 от ЗАЗ и тази възможност отпада. Независимо от съществуването на споменатата възможност, същата следва да се упражнява добросъвестно и при съобразяване с добрите нрави. Не е добросъвестно (макар и да е съответствало на ЗАЗ към ония момент) въпреки незначителния дял в собствеността, да сключиш договор който обвързва собствениците с много по-големи дялове за срок от 50 години при това на цена много по-ниска от тази, която реално може да бъде получена.  Добрите нрави са морални норми, на които закона е придал правно значение, като нарушаването им при сключването на сделки води до същия резултат, както и при нарушаване на закона- недействителност на сделката. Добрите нрави не са писани и систематизирани правила и принципи, и един тях е принципът на справедливостта. В случая има очевидна неравностойност на престациите по договора- дори да се приеме, тезата на ответника, че арендната цена не е 1,50 лева на декар, а 17,50 лева на декар, то това е по-малко от половината от реално постигнатата цена само осем дни по-късно. Свободата на договарянето на която се позовава ответникът не е аргумент, тъй като тя не е абсолютна, а е ограничена от повелителните норми на закона и от добрите нрави. Когато си едноличен собственик на една вещ имаш свободата да я предоставиш и на по-ниска от пазарната цена, по едни или други съображения, защото това действие ще засегне само собствената ти правна сфера. Когато обаче действието ти обвързва другите съсобственици, които притежават много по-голям дял в съсобствеността, си длъжен да зачиташ и техния интерес да се получи максимален добив от вещта. Дори и да се възприеме твърдението на ответника, че към ония момент не е имало друг желаещ да наеме земите и за това е сключил договора с баба си при неизгодна цена, то този договор е следвало да се сключи за най-краткия възможен срок, за да могат мажоритарните собственици да положат съответните усилия за извличане на по-голям добив от вещта за в бъдеще.

Настоящият състав счита, че при преценка на еквивалентността на престациите не следва да се вземат предвид осреднените цени за землището, а следва да се съобрази реално постигнатата само осем дни след сключването на процесния договор пазарна цена от 39 лева на декар. Няма данни А. И. Т.да се е занимавала със земеделие. По делото не се установи, че постигнатата от нея цена от 39 лева на декар се дължи на някакви специални качества или умения на Тодорова и е невъзможно да се постигне от другите съсобственици. Показателен е и факта, че само година по-късно другата ответница- С.В.П., сключва нов договор за пренаемане за същите имоти при същата цена- 39 лева на декар. Очевидно  конкретните имоти могат да бъдат отдадени за ползване при цена от 39 лева за декар, при това за срок от само една стО.ска година и без да се обременяват имотите и всички останали съсобственици с дългосрочен договор.

Разликата на цената, по която се арендоват и цената за която пренаемат имотите (съответно 17,50 лева и 39 лева на декар) е 21,50 лева на декар по цените към 2016 година. Нивите предмет на делото са 99,198 декара и така разликата в престациите е 2132 лева на година което изразено в проценти е над 120 процента. Тази разлика сочи категорично, че е нарушен принципа на справедливостта изразяващ се в съразмерност на насрещните престации, а следователно са нарушени и добрите нрави.

Необосновани са възраженията на ответника, че договора за аренда е вписан и ищеца е знаел за него към момента, в който е придобил собствеността си- тези обстоятелства не се отразяват на действителността на процесната сделка. Вписаните договори за аренда обвързват приобретателя, но само ако са действителни. Ако са недействителни не обвързват никого. Неверен е извода, че след като е придобил имота при наличие на вписан договор за аренда ищецът се е съгласил с този договор. Възможно е също така ищецът да е съзнавал, че договора е недействителен и няма да го обвърже. Принципно положение е, че нищожните сделки не могат да се санират. За това дори ищеца да се е съгласил с договора към даден момент, това няма съществени правни последици и той може във всеки един последващ момент да промени мнението си и да се позове на недействителността.

Предвид изложеното предявеният иск следва да се уважи изцяло. На ищеца следва да се присъдят разноски. Ищецът е заплатил възнаграждение за адвокат в размер на 1200 лева, а ответникът прави възражение за прекомерност на това възнаграждение и иска намаляването му. Цената на иска в случая се определя от годишния размер на задължението(чл.69 ал.1 т.5 от ГПК), който при цена от 17,50 лева на декар е 1735,96 лева. Минималния размер на адвокатското възнаграждение се определя не върху цената на иска, а върху интереса. Настоящият състав счита, че интереса на ищеца следва да се определи от годишното арендно плащане, което ищецът пропуска поради наличието на процесния договор- това е разликата между 39 лева на декар и 17,50 лева на декар или 21,50 лева на декар или общо 2132,76 лева за целия имот за една година. Само за 7/12 идеални части на ищеца интересът му е 1244,11 лева. При този материален интерес минималния размер на адвокатското възнаграждение е 317 лева. Като се съобрази фактическата и правна сложност на делото и материалния интерес, съдът счита, че размера на адвокатското възнаграждение следва да се намали на 600 лева, тъй като над посочения размер възнаграждението е прекомерно. Така ответниците следва да заплатят на ищеца разноски по делото в размер на 955 лева. Мотивиран така  съдът     

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между И.П.И. с ЕГН ********** с адрес *** от една страна и  от друга страна С.В.П., ЕГН ********** с адрес ***, като правоприемник на А.И. Т., ЕГН **********  и И.К.П., ЕГН ********** с адрес ***  че сключеният на 19.07.2016г. договор за аренда на земеделски земи между И.К.П., ЕГН ********** и А. И. Т., ЕГН **********, вписан в Агенцията по вписванията гр. Стара Загора с вх. рег. № 1523, т.I, № 226 на 27.02.2017г. е нищожен поради противоречие с добрите нрави в частта му относно следните имоти в землището на с. С., община О., обл. Стара Загора, а именно: 1. имот № 025003 с площ 14,999 декара в местността „Б. к.“, 2. имот № 025005 с площ 19,999  декара в местността „Б. к.“; 3. имот № 026001  с площ 20,001 декара в местността „С.“, 4. имот № 043001 с площ 19,999 декара в местността „М. ..“ и 5. имот № 081001  с площ 24,200  декара в местността „Ч.“.

ОСЪЖДА „С.В.П., ЕГН ********** с адрес ***, и И.К.П., ЕГН ********** с адрес ***  да заплатят на И.П.И. с ЕГН ********** с адрес *** сумата 955 лева разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване пред Русенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.                        

                                                                  Районен съдия:/п/