Определение по дело №299/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 352
Дата: 23 юли 2019 г. (в сила от 31 юли 2019 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20191400200299
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на двадесет и трети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                             Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                                                          

с участието на секретаря: МИГЛЕНА КОСТАДИНОВА

и прокурора: НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от А. СТАВАРОВА ЧНД N 299 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от В.П.Н., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.  

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения В.Н..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична със Заповед № 165/23.05.2019 год. инспектор "РД" С.М., изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание "Лишаване от свобода" и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

            Лицето В.П.Н. е осъден с Присъда от 05.03.2013 г. по НОХД № 68/2013 г. на ОС-Враца на 4 години "Лишаване от свобода" при първоначален "строг" режим, за престъпление по чл.199, ал.1, т.4, вр. чл.198, ал.1, вр. чл.29, ал.1 б.“а“, вр. чл.54, вр. с чл.58а, ал.1 НК - изтърпяно в периода от 27.03.2013 г. до 29.09.2016 r. с помощта на 355 работни дни.

            С Присъда № 298/29.10.2013г. по НОХД № 384/2013г. на PC - Мездра същият е осъден за срок от 5 години и 4 месеца "Лишаване от свобода", при първоначален "строг" режим, за престъпление по чл.196, ал.1, т.2, вр. чл.195, ал.1, т.З и т.4, вр. чл. 194, ал.1 вр. чл.29, ал.1 б. „а“ и „б“, вр. чл. 26, ал.1, вр. чл.58а, ал.1, вр. чл. 54 НК.

            На основание чл.25, ал.1, вр. чл.23, ал.1 НК са ГРУПИРАНИ наказания по настоящето НОХД № 384/2013 г. на PC - Мездра, НОХД № 90/2013 г., НОХД № 130/2013 г., и двете на PC - Мездра и НОХД № 381/2013 г. на ОС - Плевен, като му е определено едно общо най-тежко наказание в размер на 5 години и 4 месеца "Лишаване от свобода", при първоначален "строг" режим.

            На основание чл.24 НК е увеличено така определеното общо най-тежко наказание, а именно "Лишаване от свобода" с 2 месеца, или 5 години и 6 месеца "Лишаване от свобода", при първоначален "строг" режим.

            С Решение № 9/04.12.2014г. по ВНОХД № 580/2018 г. на ОС-Враца е ПОТВЪРДЕНА Присъда № 298/29.10.2013 г. по НОХД № 384/2013 г. на PC-Мездра.

            С Решение № 434/03.12.2014 г. по КНД № 1431/2014 г. на ВКС, по реда на възобновяването е ИЗМЕНЕНО Решение № 9/04.12.2014 г. по ВНОХД № 580/2018г. на ОС-Враца, като му е определено 4 години "Лишаване от свобода" при първоначален "строг" режим.

            Начало на наказанието - 29.09.2016 г. Фактически изтърпял - 2 години, 9 месеца и 24 дни. От работа - 7 месеца и 6 дни. Всичко изтърпял - 3 години и 5 месеца. Остава за изтърпяване - 7 (седем) месеца.

            Доказателствата сочат, че осъденият В.Н. е изтърпял 2/3 от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 2 НК.

            При първоначалната оценка рискът от рецидив е висок - 105 точки. В профила на криминогенни нужди дефицитни стойности е отбелязано,че има при следните раздели:

            - настоящо правонарушение - осъден за извършен грабеж, жертвата попада в уязвима група;

            - криминално минало - осъждан за извършени користни престъпления;

            - нагласи - не се признава за виновен, оправдава поведението си с недостига на финансови средства, омаловажава извършеното престъпление, липсва емпатия към жертвата;

            - взаимоотношения - формирането на личността е в условията на формален и занижен контрол, в детството липсват позитивни социални модели за подражание;

            - образование и обучение - въпреки, че е учил до 6 клас са налице сериозни проблеми при грамотността;

            - управление на финансите и доходите - изпитвал е сериозни финансови затруднения, което е пряко свързано с криминалната дейност, често разчита на финансова подкрепа от близки роднини;

            - начин на живот и обкръжение - интегриран в криминални среди, податлив на отрицателно въздействие;

            - емоционални проблеми - емоционално лабилен, склонен към предприемане на автоагресивни действия;

            - междуличностни проблеми - с нисък праг на самоконтрол, склонен към агресивни действия към околните;

            - умения за мислене - не разпознава всичките си проблеми, като в някои случаи създава ограничен брой алтернативи за решаването им. Склонен е да действа без да се замисля за всички възможни последствия от предприетите действия.

            Рискът от вреди е среден за служителите и за останалите лишени от свобода. Висок е рискът от вреди за самия него. Рискът от вреди за обществото е среден и се определя от характера на извършеното престъпление.

            В изготвения план на присъдата като цели са заложени включване в образователен процес, пълноценно оползотворяване на престоя в затвора и формиране на основни умения за справяне с житейски ситуации.

            При препланиране на присъдата като цели са заложени пълноценно оползотворяване на престоя в затвора, затвърждаване на трудовите навици и стриктно изпълнение на поставените задачи, съхраняване на физическото здраве и формиране на критично отношение към извършеното престъпление.

            При изготвените междинни ревизии на оценката по време на изтърпяване на присъдата е установено,че се констатира устойчива тенденция за понижаване на числените стойности при всяка следваща от направените преоценки, като при последната стойностите вече са в средните нива - 79 точки.

            В условията на контролирана среда рискът от вреди се понижава до нисък за служителите и останалите лишени от свобода. Среден е рискът от вреди за самия него. Среден е рискът от вреди за обществото.

            Лишеният от свобода Н. има примерно поведение, спазва реда и дисциплината. Съгласно чл. 109 от ЗИНЗС лишеният от свобода Н. се счита за ненаказван.

            Награден е със заповеди № 101 / 23.12.2014 г. на основание чл. 98, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“, № 293/07.09.2017 год. на основание чл. 98, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“, № 96/29.03.2018 год. на основание чл. 98, ал. 1, т. 4 от ЗИНЗС с „предметна награда“, № 327/02.10.2018 год. на основание чл. 98, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“ и № 8/10.01.2019 год. на основание чл. 98, ал. 1, т. 5 от ЗИНЗС с „удължено свиждане“.

            В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с л. св. Н. настъпват промени в следните зони:

            - нагласи - превантивната работа при тази зона през времето на целия престой в затвора е насочена към формиране на критично отношение към цялостното криминално поведение. Налице е мотивация за промяна, за която му е необходима и подкрепа от близките;

            - трудова заетост - има желание за ангажиране с трудова дейност;

            - начин на живот и обкръжение - с толерантно отношение към останалите осъдени лица, проявява интерес към предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в затвора, дистанцира се от лишени от свобода с деструктивни прояви;

            - умения за мислене - замисля се за възможните последствия от предприетите действия. Стреми се да си поставя реалистични цели.

            При изтърпяване на наложеното наказание показва положително отношение към предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в затвора.

            Ангажиран е с работа за продължителен период от време на основание чл. 80 от ЗИНЗС. Към момента работи на 1/2  щат и 4 часа на основание чл. 80 от ЗИНЗС. Съвестно изпълнява възложените му задачи. Няма регистрирани случаи на неизпълнение или лошо изпълнение на трудовите си задължения. Съдейства на медицинските лица в стационара за решаване на възникнали конфликти и противоречия сред другите лишени от свобода, настанени там.

            По отношение на извършеното престъпление поема отговорност за действията си. Осъзнал е необходимостта от промяна на досегашното криминално поведение.

            След освобождаване от затвора лишеният от свобода Н. ще пребивава в жилище на сестра си – Н.П.В. от с. ***. По негова информация очаква необходимата роднинска подкрепа от нея, като смята да подпомага семейството и при осъществяване на селскостопанска дейност.

            Среден е рискът от рецидив. Среден е рискът от вреди за обществото. Индикация за тези стойности са присъдите за извършени користно - насилствени престъпления. Няма устойчиво формиран модел на използване на агресия в правонарушенията. Основната част от присъдите на лишеният от свобода Н. са за користни деяния. Сравнително добре осъзнава тежестта на настоящото престъпление и миналото си криминално поведение. Рискът от вреди за обществото е вероятен, но не е непосредствен.

            С показаното примерно поведение, спазването на установените норми и правила в затвора и участието в трудов процес лишеният от свобода Н. предоставя доказателства за промяна в нагласите и показва желание за успешна ресоциализация в обществото.

            Лишеният от свобода Н. е съгласен и изпълнява заложените цели в плана на присъдата - спазва ЗИНЗС и демонстрира примерно поведение, има формирани трудови навици и изпълнява съвестно възложените му задачи, има критично отношение към извършеното престъпление.    

            От горните доводи може да се направи обосновано заключение, че при наличните данни за ниски стойности на риск от вреди, нагласа за спазване на реда и дисциплината, поведение, насочено към оползотворяване по смислен начин престоя в затвора, лишеният от свобода е дал доказателства за своето поправяне.

            На основание горните доводи съдът приема, че отговаря на изискванията на чл. 439а НПК, поради наличие на двете материално-правни предпоставки по чл. 70, ал. 2 НК, а именно 2/3 от наказанието за условно-предсрочно освобождаване от неизтърпяната част на наложеното наказание.

            Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК, на В.Н. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 7 (седем) месеца.

            С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично, за целия остатък от 7 (седем) месеца.

            Воден от горното и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО-ПРЕДСРОЧНО осъдения В.П.Н. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с начално образование, женен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, от изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода, наложено му с Решение № 434/03.12.2014 г. по КНД № 1431/2014 г. на ВКС, по реда на възобновяването, с което е ИЗМЕНЕНО Решение № 9/04.12.2014 г. по ВНОХД № 580/2018г. на ОС-Враца, като му е определено 4 години "Лишаване от свобода", с остатък в размер на 7 (седем) месеца.

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на В.П.Н. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно 7 (седем) месеца.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 7 (седем) месеца, която да бъде изпълнявана на адрес с. *** (и на адреса на сестра му Н.П.В. на ул. ***).

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението, след влизането му в сила, да се изпрати на Затвора гр. Враца за сведение и изпълнение на пробационната мярка, както и на РС гр. Мездра – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения В.П.Н..

 

 

                                   .                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: