Решение по дело №50/2019 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 37
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 2 май 2019 г.)
Съдия: Венцислав Стефанов Вълчев
Дело: 20194320200050
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ….

 

гр. Луковит, 15 април 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично съдебно заседание на петнадесети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕНЦИСЛАВ ВЪЛЧЕВ

 

При секретаря: И. Д.

и при участието на прокурора

Като разгледа докладваното от съдията АНД № 50 по описа на съда за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 375 и следващите от НПК.

 

Районна прокуратура гр.Луковит е внесла предложение за освобождаване на В.С.Б. живущ ***, от наказателна отговорност за извършеното от него деяние и налагане на административно наказание.

Обвиняемият В.С.Б. е привлечен като обвиняем, за това, че на 02.10.2018 г., около 11.50 часа в землището на с.Дерманци, област Ловеч, по черен път в местността „Мечовото“ в близост до главен път с.Дерманци - гр.Угърчин, е транспортирал с кон и каруца незаконно добит от другиго дървен материал - 1 пр. куб. м. немаркирани с КГМ дърва от цер, на стойност 70.00 лева, като случаят е маловажен, което е престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 2, пр. 3-то, вр. с ал. 1 от НК.

В постановлението прокуратурата е приела, че по отношение на обвиняемия е налице деяние по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 2, вр. с ал. 1 от НК, но тъй като за това деяние се предвижда наказание до 1 година лишаване от свобода или пробация или глоба, обвиняемият не е осъждан и не е бил освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, с престъплението не са причинени съставомерни имуществени вреди, които да подлежат на възстановяване, при което следва да се приложи разпоредбата на чл. 78а от НК.

Делото е разглеждане по реда на диференцираната процедура по глава двадесет и осма от НПК „Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание“ в открито съдебно заседание.

В съдебно заседание представител на Районна прокуратура гр.Луковит не се явява.

Обвиняемият В.С.Б., редовно призован се явява лично в съдебно заседание и със служебно назначения му защитник адв. С.А.. Дава кратки обяснения, твърдейки, че каруцата с която е транспортирал дървата за огрев е негова, че отишъл в гората тъй като нямал средства да закупи дърва за семейството му, което се състои от жената, с която живее на семейни начала и две деца. Дървата не били иззети от горските и ги закарал в къщи с каруцата. Заявява, че разбира обвинението, признава се за виновен и съжалява за стореното. В дадената му последна дума моли съда да му наложи минимално наказание.

Съдът, като съобрази събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и обсъди доводите и съображенията на страните, намира следното от фактическа страна: 

            Обвиняемият В.С.Б. е роден на *** ***, област Ловеч, ул. „О." № **, български гражданин, има начално образование и завършен пети клас, не е женен, живее на семейни начала, не работи, с ЕГН **********.

            На 02.10.2018 г., преди обяд, обвиняемият В.С.Б. отишъл със собствената каруца и кон в гората в землището на с.Дерманци, с намерение да вземе дърва за огрев, тъй като семейството му се нуждаело от дърва за отопление. С него бил и свидетелят Д.Г.П., който също управлявал каруца. Обвиняемият Б. натоварил каруцата с 1 пр. куб.м. дърва за огрев от цер и се отправил към дома си. Движейки се с каруцата по черен път в местността „Мечовото“ в близост до главен път с.Дерманци - гр.Угърчин, обвиняемият бил спрян за проверка от горските служители - свидетелите по делото П.Р.Й.и М.П.К., служители на СЗДП ТП ДГС с.Лесидрен, които били със служебен автомобил. При извършената проверка свидетелите Й.и К. установили, че каруцата на обвиняемия Б. е натоварена с 1 пр. куб. м. дърва за огрев от цер. Дърветата не били маркирани с КГМ, а и обвиняемият не представил документ, удостоверяващ законния произход на транспортираната дървесина. Свидетелят Й.съставил на обвиняемия Б. АУАН с бланков № 117309, за това, че е извършил нарушение по чл. 213, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Закона за горите, който обвиняемият подписал без възражения.

            Със съставения АУАН не са били иззети предмета и средствата за извършване на деянието – дървата за огрев с количество - 1 пр. куб. м. дървета от цер и каруцата.

            По досъдебното производство /ДП/ е приложена справка за предишни нарушения по Закона за горите по отношение на обвиняемия Б.. От справката е видно, че за извършени нарушения по Закона за горите, спрямо обвиняемия са издадени общо 7 наказателни постановления за периода 2013г. – 2018г.

            От приложената в ДП справка от ДГС с.Л.е видно, че към инкриминираната дата в местността, в която е извършено деянието на обвиняемия, не е имало законно действащи сечища /л.12/.

            От приложената в ДП справка от РДГ гр.Ловеч е видно, че пазарната стойност на 1 пр. куб. м. дърва за огрев от цер е на стойност 70.00 лева /л.17/.

По отношение на деянието извършено от обвиняемия В.С.Б., изложената фактическа обстановка съдът възприе от събраните в хода на наказателното производство по проведеното досъдебно производство писмени и гласни доказателства, преценени по реда на чл. 378, ал. 2 от НПК – от показанията на свидетелите П.Р.Й., М.П.К.и Д.Г.П., кратките обяснения на обвиняемия дадени в съдебно заседание, АУАН /л.16/, справки за нарушител /л.18,19/, справка от ДГС с.Л./л.12/, справка от РДГ гр.Ловеч /л.17/, справка за съдимост, декларация за семейно и материално положение и имотно състояние на обвиняемия и останалите писмени доказателства.

Показанията на посочените свидетели са логични, последователни, непротиворечиви по същество помежду си, взаимно допълващи се и се подкрепят от останалия доказателствен материал, поради което съдът ги кредитира.

При така установената по несъмнен и безспорен начин и възприета фактическа обстановка, съдът прави следните изводи от правна страна:

Налице е престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 2, пр. 3-то, вр. с ал. 1 от НК, осъществено от обективна от обвиняемия В.С.Б., тъй като на дата 02.10.2018 г., около 11.50 часа, в землището на с.Дерманци, област Ловеч, по черен път в местността „Мечовото“ в близост до главен път с.Дерманци - гр.Угърчин, е транспортирал с кон и каруца незаконно добит от другиго дървен материал - 1 пр. куб. м. немаркирани с КГМ дърва от цер, на стойност 70.00 лева, като случаят е маловажен.

От субективна страна обвиняемият Б. е извършил деянието при форма на вина - пряк умисъл. Същият е съзнавал обществено опасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на обществено опасните последици и е искал тяхното настъпване.

Причините за извършване на деянието на обвиняемия са – несъобразяване на забраните по Закона за горите относно добиване на дърва без съответното по вид позволително и склонността му да извършва такива нарушения, което е видно от приложената по делото справка за предишни нарушения по Закона за горите по отношение на обвиняемия Б..

С оглед ниския размер на предмета на посегателството, относително ниската стойност на същия, както и предвид характера и качеството на дървата - най-ниският сегмент дървесина - дърва за огрев, фактът, че не са причинени съставомерни имуществени вреди, които да подлежат на възстановяване, както и с оглед данните за личността на обвиняемия В.С.Б., че не е осъждан, не са известни други негови противообществени прояви, правилно и законосъобразно прокуратурата е приела, че извършеното от него престъпление, посочено по-горе, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случай на престъпление от същия вид.

По изложените съображения съдът намира, че следва да признае обвиняемия В.С.Б. за виновен в извършване на престъплението по чл.235, ал. 6, вр. с ал. 2, пр. 3-то, вр. ал. 1 от НК.

Тъй като, видно от справката за съдимост, към момента на извършване на деянието обвиняемият В.С.Б. не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност на основание чл. 78а от НК,  от деянието му не са настъпили имуществени вреди, които да подлежат на възстановяване, и за извършеното от него умишлено престъпление законът предвижда наказание „лишаване от свобода» до една година, то съдът намира, че на основание  чл. 78а от НК, следва да освободи обвиняемия от наказателна отговорност за извършеното престъпление.

По отношение на наказанието, което следва да наложи на обвиняемия, следва да се вземе предвид, че нормата на чл. 78а, ал. 1 от НК предвижда административно наказание „глоба” от хиляда до пет хиляди лева.

Съдът намира, че са налице смекчаващите вината обстоятелства – чистото съдебно минало на обвиняемия, както и липсата на отегчаващи отговорността обстоятелства, и това, че е безработен, няма доходи, недвижимо имущество и МПС /видно от декларациите за семейно и материално състояние/, при което следва да му се определи административно наказание „глоба“ в минимален размер предвиден в закона – 1000 лева. Така определеното административно наказание на обвиняемия Б., съдът намира, че е необходимо, достатъчно и справедливо за постигане целите на наказанието и преди всичко с оглед поправянето и превъзпитанието на обвиняемия, както и за постигане целите на генералната превенция.

            По делото не са иззети веществени доказателство, тъй като се установи, че предметът на престъплението - дървата за огрев с количество - 1 пр. куб. м. дървета от цер, не са били иззети от горските служители с АУАН. Предвид разпоредбата на чл. 235, ал. 7 НК, ако предметът на престъплението липсва, както е в настоящия случай, то следва спрямо обвиняемия да се присъди неговата равностойност в размер на 70 лева.

В хода на съдебното производство, а така и на досъдебното производство, не са направени разноски.

Водим от изложените съображения, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия В.С.Б., роден на ***г***, област Ловеч, ул. „О." № **, български гражданин, с начално образование, неженен, безработен, с ЕГН **********, за ВИНОВЕН, в това, че на 02.10.2018 г., около 11.50 часа в землището на с.Дерманци, област Ловеч, по черен път в местността „Мечовото“ в близост до главен път с.Дерманци - гр.Угърчин, е транспортирал с кон и каруца незаконно добит от другиго дървен материал - 1 пр. куб. м. немаркирани с КГМ дърва от цер, на стойност 70.00 лева, като случаят е маловажен, което е престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 2, пр. 3-то, вр. с ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 78а от НК, ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага административно наказание ГЛОБА от 1000 /хиляда/ лева в полза на държавата.

ОСЪЖДА, на основание чл. 235, ал. 7 НК обвиняемия В.С.Б., ДА ЗАПЛАТИ сумата от 70 /седемдесет/ лева в полза на държавата, представляваща равностойността на предмета на престъплението - 1 пр. куб. м. дърва за огрев от цер.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Ловешкия окръжен съд.                                                                     

 

 

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

 

     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ….

 

гр. Луковит, 15 април 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично съдебно заседание на петнадесети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕНЦИСЛАВ ВЪЛЧЕВ

 

При секретаря: И. Д.

и при участието на прокурора

Като разгледа докладваното от съдията АНД № 50 по описа на съда за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 375 и следващите от НПК.

 

Районна прокуратура гр.Луковит е внесла предложение за освобождаване на В.С.Б. живущ ***, от наказателна отговорност за извършеното от него деяние и налагане на административно наказание.

Обвиняемият В.С.Б. е привлечен като обвиняем, за това, че на 02.10.2018 г., около 11.50 часа в землището на с.Дерманци, област Ловеч, по черен път в местността „Мечовото“ в близост до главен път с.Дерманци - гр.Угърчин, е транспортирал с кон и каруца незаконно добит от другиго дървен материал - 1 пр. куб. м. немаркирани с КГМ дърва от цер, на стойност 70.00 лева, като случаят е маловажен, което е престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 2, пр. 3-то, вр. с ал. 1 от НК.

В постановлението прокуратурата е приела, че по отношение на обвиняемия е налице деяние по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 2, вр. с ал. 1 от НК, но тъй като за това деяние се предвижда наказание до 1 година лишаване от свобода или пробация или глоба, обвиняемият не е осъждан и не е бил освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, с престъплението не са причинени съставомерни имуществени вреди, които да подлежат на възстановяване, при което следва да се приложи разпоредбата на чл. 78а от НК.

Делото е разглеждане по реда на диференцираната процедура по глава двадесет и осма от НПК „Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание“ в открито съдебно заседание.

В съдебно заседание представител на Районна прокуратура гр.Луковит не се явява.

Обвиняемият В.С.Б., редовно призован се явява лично в съдебно заседание и със служебно назначения му защитник адв. С.А.. Дава кратки обяснения, твърдейки, че каруцата с която е транспортирал дървата за огрев е негова, че отишъл в гората тъй като нямал средства да закупи дърва за семейството му, което се състои от жената, с която живее на семейни начала и две деца. Дървата не били иззети от горските и ги закарал в къщи с каруцата. Заявява, че разбира обвинението, признава се за виновен и съжалява за стореното. В дадената му последна дума моли съда да му наложи минимално наказание.

Съдът, като съобрази събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и обсъди доводите и съображенията на страните, намира следното от фактическа страна: 

            Обвиняемият В.С.Б. е роден на *** ***, област Ловеч, ул. „О." № **, български гражданин, има начално образование и завършен пети клас, не е женен, живее на семейни начала, не работи, с ЕГН **********.

            На 02.10.2018 г., преди обяд, обвиняемият В.С.Б. отишъл със собствената каруца и кон в гората в землището на с.Дерманци, с намерение да вземе дърва за огрев, тъй като семейството му се нуждаело от дърва за отопление. С него бил и свидетелят Д.Г.П., който също управлявал каруца. Обвиняемият Б. натоварил каруцата с 1 пр. куб.м. дърва за огрев от цер и се отправил към дома си. Движейки се с каруцата по черен път в местността „Мечовото“ в близост до главен път с.Дерманци - гр.Угърчин, обвиняемият бил спрян за проверка от горските служители - свидетелите по делото П.Р.Й.и М. П. К., служители на СЗДП ТП ДГС с.Л., които били със служебен автомобил. При извършената проверка свидетелите Й.и К. установили, че каруцата на обвиняемия Б. е натоварена с 1 пр. куб. м. дърва за огрев от цер. Дърветата не били маркирани с КГМ, а и обвиняемият не представил документ, удостоверяващ законния произход на транспортираната дървесина. Свидетелят Й. съставил на обвиняемия Б. АУАН с бланков № 117309, за това, че е извършил нарушение по чл. 213, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Закона за горите, който обвиняемият подписал без възражения.

            Със съставения АУАН не са били иззети предмета и средствата за извършване на деянието – дървата за огрев с количество - 1 пр. куб. м. дървета от цер и каруцата.

            По досъдебното производство /ДП/ е приложена справка за предишни нарушения по Закона за горите по отношение на обвиняемия Б.. От справката е видно, че за извършени нарушения по Закона за горите, спрямо обвиняемия са издадени общо 7 наказателни постановления за периода 2013г. – 2018г.

            От приложената в ДП справка от ДГС с.Л.е видно, че към инкриминираната дата в местността, в която е извършено деянието на обвиняемия, не е имало законно действащи сечища /л.12/.

            От приложената в ДП справка от РДГ гр.Ловеч е видно, че пазарната стойност на 1 пр. куб. м. дърва за огрев от цер е на стойност 70.00 лева /л.17/.

По отношение на деянието извършено от обвиняемия В.С.Б., изложената фактическа обстановка съдът възприе от събраните в хода на наказателното производство по проведеното досъдебно производство писмени и гласни доказателства, преценени по реда на чл. 378, ал. 2 от НПК – от показанията на свидетелите П. Р. Й., М.П.К.и Д.Г.П., кратките обяснения на обвиняемия дадени в съдебно заседание, АУАН /л.16/, справки за нарушител /л.18,19/, справка от ДГС с.Л./л.12/, справка от РДГ гр.Ловеч /л.17/, справка за съдимост, декларация за семейно и материално положение и имотно състояние на обвиняемия и останалите писмени доказателства.

Показанията на посочените свидетели са логични, последователни, непротиворечиви по същество помежду си, взаимно допълващи се и се подкрепят от останалия доказателствен материал, поради което съдът ги кредитира.

При така установената по несъмнен и безспорен начин и възприета фактическа обстановка, съдът прави следните изводи от правна страна:

Налице е престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 2, пр. 3-то, вр. с ал. 1 от НК, осъществено от обективна от обвиняемия В.С.Б., тъй като на дата 02.10.2018 г., около 11.50 часа, в землището на с.Дерманци, област Ловеч, по черен път в местността „Мечовото“ в близост до главен път с.Дерманци - гр.Угърчин, е транспортирал с кон и каруца незаконно добит от другиго дървен материал - 1 пр. куб. м. немаркирани с КГМ дърва от цер, на стойност 70.00 лева, като случаят е маловажен.

От субективна страна обвиняемият Б. е извършил деянието при форма на вина - пряк умисъл. Същият е съзнавал обществено опасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на обществено опасните последици и е искал тяхното настъпване.

Причините за извършване на деянието на обвиняемия са – несъобразяване на забраните по Закона за горите относно добиване на дърва без съответното по вид позволително и склонността му да извършва такива нарушения, което е видно от приложената по делото справка за предишни нарушения по Закона за горите по отношение на обвиняемия Б..

С оглед ниския размер на предмета на посегателството, относително ниската стойност на същия, както и предвид характера и качеството на дървата - най-ниският сегмент дървесина - дърва за огрев, фактът, че не са причинени съставомерни имуществени вреди, които да подлежат на възстановяване, както и с оглед данните за личността на обвиняемия В.С.Б., че не е осъждан, не са известни други негови противообществени прояви, правилно и законосъобразно прокуратурата е приела, че извършеното от него престъпление, посочено по-горе, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случай на престъпление от същия вид.

По изложените съображения съдът намира, че следва да признае обвиняемия В.С.Б. за виновен в извършване на престъплението по чл.235, ал. 6, вр. с ал. 2, пр. 3-то, вр. ал. 1 от НК.

Тъй като, видно от справката за съдимост, към момента на извършване на деянието обвиняемият В.С.Б. не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност на основание чл. 78а от НК,  от деянието му не са настъпили имуществени вреди, които да подлежат на възстановяване, и за извършеното от него умишлено престъпление законът предвижда наказание „лишаване от свобода» до една година, то съдът намира, че на основание  чл. 78а от НК, следва да освободи обвиняемия от наказателна отговорност за извършеното престъпление.

По отношение на наказанието, което следва да наложи на обвиняемия, следва да се вземе предвид, че нормата на чл. 78а, ал. 1 от НК предвижда административно наказание „глоба” от хиляда до пет хиляди лева.

Съдът намира, че са налице смекчаващите вината обстоятелства – чистото съдебно минало на обвиняемия, както и липсата на отегчаващи отговорността обстоятелства, и това, че е безработен, няма доходи, недвижимо имущество и МПС /видно от декларациите за семейно и материално състояние/, при което следва да му се определи административно наказание „глоба“ в минимален размер предвиден в закона – 1000 лева. Така определеното административно наказание на обвиняемия Б., съдът намира, че е необходимо, достатъчно и справедливо за постигане целите на наказанието и преди всичко с оглед поправянето и превъзпитанието на обвиняемия, както и за постигане целите на генералната превенция.

            По делото не са иззети веществени доказателство, тъй като се установи, че предметът на престъплението - дървата за огрев с количество - 1 пр. куб. м. дървета от цер, не са били иззети от горските служители с АУАН. Предвид разпоредбата на чл. 235, ал. 7 НК, ако предметът на престъплението липсва, както е в настоящия случай, то следва спрямо обвиняемия да се присъди неговата равностойност в размер на 70 лева.

В хода на съдебното производство, а така и на досъдебното производство, не са направени разноски.

Водим от изложените съображения, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия В.С.Б., роден на ***г***, област Ловеч, ул. „О." № **, български гражданин, с начално образование, неженен, безработен, с ЕГН **********, за ВИНОВЕН, в това, че на 02.10.2018 г., около 11.50 часа в землището на с.Дерманци, област Ловеч, по черен път в местността „Мечовото“ в близост до главен път с.Дерманци - гр.Угърчин, е транспортирал с кон и каруца незаконно добит от другиго дървен материал - 1 пр. куб. м. немаркирани с КГМ дърва от цер, на стойност 70.00 лева, като случаят е маловажен, което е престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 2, пр. 3-то, вр. с ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 78а от НК, ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага административно наказание ГЛОБА от 1000 /хиляда/ лева в полза на държавата.

ОСЪЖДА, на основание чл. 235, ал. 7 НК обвиняемия В.С.Б., ДА ЗАПЛАТИ сумата от 70 /седемдесет/ лева в полза на държавата, представляваща равностойността на предмета на престъплението - 1 пр. куб. м. дърва за огрев от цер.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Ловешкия окръжен съд.                                                                     

 

 

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: