Решение по дело №12473/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2048
Дата: 30 март 2017 г. (в сила от 26 юли 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20151100112473
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

30.03.17г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги И.

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 02.03.17г. /с участието на секретаря Д. Ц./ гражданско дело № 12473/15г. и констатира следното:

Предявени са искове от  М. Б. против Г.Ф. с правно основание чл. 288 от КЗ за сумата 30 000 лева /частична претенция от цяла такава в размер на сумата общо 50 000 лева/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочената главница за периода след 10.09.15г.

Предявени са и евентуални искове срещу З. „А.Б.“ АД с правно основание чл. 226 от КЗ за сумата 30 000 лева /частична претенция от цяла такава в размер на сумата общо 50 000 лева/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочената главница за периода след 26.02.15г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 26.02.15г. е настъпило ПТП-е и в рамките на същото на ищцата са били причинени физически травми. Приетата по делото медицинска експертиза удостоверява подробно /конкретно/ вида и естеството на причинените на ищцата увреждания, настоящото здравословно състояние на пострадалата и перспективата за лечението й. Това доказателство /преценено в контекста на принципното становище на председателя на състава, че – във всяка хипотеза, когато дадено лице е претърпяло физически травми – наличието на неимуществени вреди следва да се презумира и в контекста на обстоятелството, което също следва да се презумира в подобни хипотези, а именно – че в момента на инцидента пострадалата е претърпяла и психически стрес/ може да обоснове присъждане на обезщетение в размер на – цялата заявена сума. В този смисъл – искът се явява доказан изцяло по размер. От друга страна обаче:

Исковете /главни, акцесорни и евентуални/ са неоснователни – в настоящата хипотеза е налице принципна пречка претенциите да бъдат уважени /и срещу двамата ответници/:

По делото не може да бъде направен категоричен извод за виновно и противоправно поведение /по смисъла на чл. 45 от ЗЗД, който текст се явява „преюдициален“ както на иска по чл. 288 от КЗ, така и на иска по чл. 226 от КЗ/ - нито на водача на автобуса, нито на друг участник в движението. В тази връзка:

Отговорността на Г.Ф. /акцесорна на водача на автобуса – както на практика е заявена в исковата молба/ принципно не може да се ангажира в хипотезата на чл. 288 от КЗ, предвид обстоятелството, че този участник в инцидента /макар и не точно, не директно конкретизиран/ е установен по делото /т.е. водачът на автобуса не се явява „неидентифициран“ извършител по смисъла на чл. 288 от КЗ/.

Отговорността на водача на автобуса /по чл. 45 от ЗЗД/, съответно и тази на застрахователя в хипотезата на чл. 226 от КЗ /при рязко спиране на МПС-во – каквато е настоящата хипотеза/ принципно би могла да бъде ангажирана, но би могла да бъде и изключена в хипотезата на чл. 24, ал.1, предл. 2-ро от ЗДП и приетата по делото техническа експертиза очертава като най-вероятна причина за рязкото спиране на автобуса именно – предприета „маневра“ за избягване на ПТП-е. При такъв вид маневра /действие/ на водач на МПС-во вината по чл. 45 от ЗЗД се явява изключена /с оглед изричната редакция на цитирания законов текст/. Доказателства, които да опровергаят тази констатация на експерта – не са ангажирани по делото. Косвен извод в същата насока налагат и обясненията на ищцата, дадени в съдебно заседание при условията на чл. 176 от ГПК.

По делото не са заявени твърдения, които да обосноват отговорност на Г.Ф. при условията на чл. 288 от КЗ /акцесорна на друг участник в инцидента, различен от водача на автобуса, който друг участник с действията или бездействията си да е предизвикал настъпването на инцидента/. Независимо от това:

Отговорността /по чл. 45 от ЗЗД/ на трето /неизвестно лице/ провокирало /предизвикало/ процесната маневра на водача на автобуса, съответно и отговорността на Г.Ф. в хипотезата на чл. 288 от КЗ /акцесорна на вината на това лице/ принципно би могла да бъде ангажирана, но само – ако се установи конкретното поведение /действие или бездействие на съответното трето лице и конкретният вид на последното: водач на МПС – в каквато хипотеза само може да се ангажира отговорността на Фонда, пешеходец и т.н./. Присъствието и поведението обаче на такъв евентуален друг участник в движението /различен от водача на автобуса/ не могат да бъдат установени по делото /в тази насока изцяло липсват доказателства/.

Председателят на състава намира, че в хипотеза като процесната /при такава конкретика на събраният по делото доказателствен материал/ не може да бъде приложена и презумцията по чл. 45, ал. 2 от ЗЗД /нито спрямо водача на автобуса, нито спрямо евентуален друг участник в инцидента/. Посоченото обстоятелство съставлява основание за отхвърляне на заявените искове /като именно акцесорни на фактическият състав на института по чл. 45 от ЗЗД/.

С оглед изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ исковете с правно основание чл. 288 от КЗ, чл. 226 от КЗ и чл. 86 от ЗЗД на М.И.Б. ЕГН ********** против Г.Ф. и против З. „А.Б.“ АД.

ОСЪЖДА М.И.Б. да плати на Г.Ф. – 100 лева юрисноксултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него/.

ОСЪЖДА М.И.Б. да плати на З. „А.Б.“ АД – 100 лева юрисноксултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: