Решение по дело №451/2019 на Районен съд - Димитровград

Номер на акта: 265
Дата: 17 декември 2019 г. (в сила от 4 януари 2020 г.)
Съдия: Иван Статев Маринов
Дело: 20195610200451
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 


      256                                17.12.2019г.                                     гр.Димитровград

 

 

 

 

 

     В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

 

Димитровградския Районен Съд, наказателна колегия, в откритото заседание на осми ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                           Районен Съдия:  ИВАН МАРИНОВ

                                                                                                                                                                       

на секретаря Таня Радичева

и в присъствието на прокурора ...................………………………...   като разгледа докладваното от съдията Ив. Маринов АНД № 451 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

Производството е на основание чл.59 и следващите от ЗАНН.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ – А.Х.М. с ЕГН ********** и адрес ***, е останал недоволен от наказателно постановление № 19-0254-000558/15.07.2019г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, с което за това, че на 05.06.2019г. около 10:35 часа в гр.Димитровград, на ул.“Панорамен път“ до комплекс "МГ Ойл", управлявал в посока на движение юг-север към гр.Стара Загора, товарен автомобил „ГАЗ 53“ с номер на рама 29836 и поставени регистрационни табели с номер „Х ***** АХ“- отговарящи на друго МПС, като при проверката се установи, че МПС не е регистрирано по надлежния ред, с което за виновното нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 500лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, а на основание Наредба №Із-2539 на МВР са му отнети общо 10 контролни точки.

В жалбата е описано, че наказателното постановление е незаконосъобразно и се моли за неговата отмяна, като се сочат множество конкретни доводи за това, най-вече свързани с липсата на субективен елемент за извършване на нарушението, доколкото описаното МПС било собственост на друго дружество, а не на жалбоподателя и последният нямало как да знае, че същото не било регистрирано по надлежния ред.

В с.з. чрез упълномощен представител на жалбоподателя поддържа становището по жалбата си, излага мотиви за нарушения на материалните норми, за неустановеност на описаното нарушение, представя допълнителни доказателства, моли за отмяна на обжалваното наказателно постановление.

АДМИНИСТРАТИВНО- НАКАЗВАЩИЯ ОРГАН- РУ-МВР-Димитровград- редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище по жалбата.

Районна Прокуратура- Димитровград - редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище по жалбата.

 

Съобразно събраните по делото доказателства, Съдът намира следното:

На 05.06.2019г. около 10.25ч. полицейските служители при РУ-МВР-Димитровград- св.Е.Г. и св.Н.Н., изпълнявали служебните си задължения, когато спрели за проверка движещ се по ул.“Панорамен път“ в гр.Димитровград товарен автомобил „ГАЗ 53“, натоварен с дървени трупи. При проверката установили, че товарният автомобил е с регистрационен номер X ***** АХ, управляван от настоящия жалбоподател А.Х.М. ***. При извършваната проверка полицейските служители забелязали, че предната регистрационна табела е пробита на две места, което не отговаряло на стандартното захващане на регистрационните номера на автомобилите. Извършената служебна справка показала, че поставената табела с горепосочения регистрационен номер била издадена за превозно средство- същата марка товарен автомобил, но с номер на рама 38261, а спреният за проверка автомобил имал рама номер 29836.

Материалите са изпратени на Районна прокуратура-Димитровград, където е образувано досъдебно производство №422/2019г., което е приключило с прокурорско постановление за Прекратяване на наказателното производство- водено за престъпление по чл.345, ал.1, вр. ал.1 от НК, доколкото прокурорът е приел, че деянието не би могло да осъществява и състав на престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК, като на основание чл.24, ал.1, т.1 от НК е прекратил наказателното производство поради липса на извършено престъпление от общ характер.

Прокурорът е мотивирал крайния извод на основа на събрания в хода на образуваното досъдебно производство доказателствен материал, от които се установило, че А.М. закупил описания автомобил, заедно с друг такъв /във връзка с който било образувано отделно досъдебно производство/ от лице на име E.О.Ю.от с.Стамболово преди около 20г., като към онзи момент превозното средство било със същите табели с рег.номер X ***** АХ. Това обстоятелство било установено от разпита на самия продавач, а страните по сделката не прехвърлили собствеността върху автомобила по нотариален ред, съответно не последвала и негова пререгистрация в КАТ след съответен преглед. Изисканата справка от Централна база- КАТ установила, че E.О.Ю.действително притежава товарен автомобил “ГАЗ 53“, светло син цвят, с рег.номер X ***** АХ и не притежава друг автомобил. А. Х.М. от своя страна е собственик на четири автомобила, измежду които и “Газ 53“, син на цвят, с рег.номер Х 26-06 АМ и номер на рама 54394 /несъвпадаща с никоя от посочените по-горе/. Автомобил с рама номер 29836 е с последен известен за КАТ рег.номер П 80-34 ТВ, с кремав цвят, отчислен от региона през 1993г., като няма данни за собственик.

Така служителите на РУ-МВР-Димитровград съставили АУАН №187038/05.06.2019г. срещу водача М. за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, като актът бил връчен на водача М. срещу подпис, като последният не описал възражения.

Било образувано досъдебно производство №422/2019г., която приключила с постановление за прекратяване на наказателното производство от 25.06.2019г., като прокурор при Районна Прокуратура-Димитровград е приел, че няма доказано извършено престъпление поради липса на субективен елемент и изпратил материалите на адм.-наказващият орган.

Въз основа на така описаните АУАН и Постановление на прокурора, било издадено предметното на делото Наказателно постановление № 19-0254-000558/15.07.2019г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, с което за така описаното виновно нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП на водача М. му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 500лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, а на основание Наредба №Із-2539 на МВР са му отнети общо 10 контролни точки.

Наказателното постановление било връчено на жалб.М. на 10.09.2019г. – видно от неразделната разписка към него, а жалбата против същото е получена в съда на 16.09.2019г.– видно от поставения входящ номер– т.е. в законоустановения 7-дневен срок.

Жалбата е процесуално допустима, а по същество- основателна.

При съставянето на АУАН са допуснати няколко процесуални нарушения, които са свързани с правото на защита на жалбоподателя. На първо място  акта е съставен в присъствието само на един свидетел. Съобразно съдебната практика по тези въпроси обаче, така описаното нарушение не е съществено и не влияе върху законосъобразността на проведената адм.-наказателна процедура и не накърнява правата на нарушителя.

На първо място, проследявайки текста на вмененото нарушение, разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП гласи: „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата.“. В случая обаче, управляваният от жалб.М. товарен автомобил е с описани регистрационни номера- т.е. един от елементите на нарушението не е налице. Още повече, при описание на едно нарушение, същото следва да е описано по време, място, начин на извършване и безспорно да е установен нарушителя, като при описание на самото нарушение следва да бъдат установени и описани всички обстоятелства- имащи значение за самото нарушение.

Видно от представените по делото доказателства е видно, че на 28.12.2018г. товарен автомобил „ГАЗ 53“  с рег.№ Х ***** АХ е преминал технически преглед. Като собственик на въпросното МПС е описан Е.ОЮ.. Налице са данни, че наст.жалбоподател М. ползва автомобила в продължение на доста години, но също така са налице данни за това, че самият собственик му е предоставил товарния автомобил (покупко-продажба, без да е осъществено прехвърлянето на собствеността по съответния законов ред), именно с тези регистрационни номера. Управлявайки в продължение на няколко години този товарен автомобил, за който е заплащана съответната задължителна застраховка, минавал е технически преглед, за водача М. няма как да се приеме, че бил известен и му е било ясно, че поставените на автомобила табели са невалидни и превозното средство не е регистрирано. На практика същият служейки си с автомобила в продължение на години, е имал налична задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, наличие на платена винетна такса, налице са били и регистрационни табели на автомобила, които видимо няма как да предположи, че са невалидни. Още повече, един водач, който ползва автомобил, който не е негова собственост по документи, няма как да провери на практика дали автомобилът е с редовна регистрация или е дерегистриран.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява на първо място, че жалбоподателят не е имал умисъл за извършване на посоченото нарушение, поради което се отхвърля и възможността деянието да бъде извършено от субективна страна. Действително, незнанието на закона не оневинява никого, но в същото време няма как един водач би могъл да има съзнанието, че извършва административно нарушение, особено и след като автомобилът не е негова собственост и от възможностите за проверка на редовността му, същият се е убедил, че с този автомобил няма пречки да се предвижва из републиканските пътища. В аспекта на което жалбоподателя не би могъл да има умисъл за извършване на процесното нарушение, тъй като същият не е бил уведомен за служебното прекратяване на регистрацията. При така установеното съдът намира, че макар от обективна страна да са налице елементите от състава на нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, то липсват каквито и да било доказателства за това, деянието да е осъществено от жалбоподателя виновно. Това определя нарушението като несъставомерно, поради липса на субективна страна.

В трайната съдебна практика се приема, че е необходимо от субективна страна деецът да съзнава общественоопасния характер на своето деяние и въпреки това да иска да го извърши, т.е. да действа с пряк умисъл като форма на вината.

Съобразно разпоредбата на чл.7 от ЗАНН, деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо, като  непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи.

В случая обаче не може да се приеме, че така извършеното деяние е извършено умишлено или непредпазливо, доколкото пред водачът М. са стоели възможностите, с които разполага всеки един добросъвестен водач на МПС- да провери има ли задължителна застраховка, заплатена винетна такса, преминат технически преглед и дали има необходимите документи с регистрационни номера. Всички тези условия са били налице, при което пред водача М. е липсвала каквато и да било друга възможност да провери дали има нередности или липса на регистрация на автомобила.

При така установеното съдът намира, че макар от обективна страна да са налице елементите от състава на нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, то липсват каквито и да било доказателства за това, деянието да е осъществено от жалбоподателя виновно. Това определя нарушението като несъставомерно, поради липса на субективна страна.

Предвид изложеното съдът намира, че в хода на административно наказателното производство са допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон, водещи до неправилно ангажиране на отговорността на жалбоподателя за извършено от него нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, както и процесуални нарушения нарушаващи правото му на защита, поради което, издаденото наказателно постановление следва да се отмени изцяло.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно Постановление № 19-0254-000558/15.07.2019г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, с което на А.Х.М. с ЕГН ********** и адрес ***, за това, че на 05.06.2019г. около 10:35 часа в гр.Димитровград, на ул.“Панорамен път“ до комплекс "МГ Ойл", управлявал в посока на движение юг-север към гр.Стара Загора, товарен автомобил „ГАЗ 53“ с номер на рама 29836 и поставени регистрационни табели с номер „Х ***** АХ“- отговарящи на друго МПС, като при проверката се установи, че МПС не е регистрирано по надлежния ред, с което за виновното нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 500лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, а на основание Наредба №Із-2539 на МВР са му отнети общо 10 контролни точки - като незаконосъобразно.

 

 

         Решението подлежи на обжалване пред Административен Съд-Хасково в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ не се чете.

Вярно с оригинла!