Определение по дело №2009/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2413
Дата: 18 септември 2017 г.
Съдия: Невин Реджебова Шакирова
Дело: 20173100502009
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 септември 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............../ 18.09.2017г.,

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - ви състав, в закрито заседание, проведено на осемнадесети септември през две хиляди и седемнадесета година, в състав:      

                                                

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

НЕВИН ШАКИРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Н. Шакирова

въззивно гражданско дело 2009 по описа за 2017г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХХ от ГПК.

Образувано е по повод въззивна жалба на ПРОИЗВОДСТВЕНА ПОТРЕБИТЕЛНА ЗЕМЕДЕЛСКА КООПЕРАЦИЯ „СРАЦИМИР“, ЕИК ********* срещу Решение № 3007 от 21.07.2017г. по гр.д. № 5106/2017г. по описа на ВРС, VII-ми състав, с което на основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ е признато за незаконосъобразно и отменено уволнението на Д.П.С. с ЕГН ********** и с адрес: ***, извършено със Заповед № 24/ 23.2.2017г. на работодателя ППЗК СРАЦИМИР”, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с. Чернево, общ. Суворово, обл. Варна, с която трудовото правоотношение е прекратено на основание чл. 328, ал. 2 от КТ; на основание чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ Д.П.С. е възстановен на заеманата преди уволнението длъжност „главен счетоводител” в кооперацията и на основание чл. 344, ал. 1, т. 3 вр. чл. 225, ал. 1 от КТ е осъден работодателя да заплати на Д.П.С. сумата от 6 053.48 /шест хиляди петдесет и три лв. и четиридесет и осем ст./ лева, представляваща обезщетение във вид на НТВ за период от времето, през което е останал без работа поради уволнението считано от 24.02.2017г. до 21.07.2017г., ведно със законната лихва върху сумата от момента на подаване на исковата молба в съда /18.04.2017г./ до окончателното плащане на задължението.

 

Жалбата съдържа оплаквания за неправилност на решението, като постановено в противоречие със събраните по делото доказателства и при превратно тълкуване на същите. Служебно извършената от съда проверка относно действителността, формата и съдържанието на договора за управление, без конкретно оспорване от ищеца в тази насока противоречи на принципното положение на ограниченото служебно начало в гражданския процес и съставлява недопустимо изземване от съда на функциите на страна по делото. Тези изводи са освен в нарушение на процесуални правила, са и необосновани. Разпоредбата на чл. 328, ал. 2 от КТ е правилно приложена от работодателя. Договорът за управление, сключен с председателя на кооперацията е валиден, както и основният трудов договор, като и двата са подписани от най-възрастния член на УС. Същият съдържа бизнеспрограма и три роя приложения – прогноза за 2017г. с икономически показатели за рентабилност, ефективност и ликвидност; отчет за приходите и разходите – прогноза към 31.12.2017г. и баланс прогноза към 31.12.2017г. Изпълнението на заложената бизнеспрограма даже е започнало с оглед подписания договор за кредит, откриване на собствен магазин и др. Доколкото ищецът не е оспорил достоверността на датата на договора за управление, то съдът е излязъл извън обхвата на съдебното сезиране. В решението не е обсъдено, че смяната на ръководството на кооперацията в случая е вследствие лошото и безстопанствено управление на предходния екип, довело до смяната му и до образуване на ДП пред РП-Девня с оглед данни за извършени престъпления, вкл. и срещу ищеца. Логично е при това новото ръководство да сформира нов екип, след прекратяване на заварени ТПО. Моли в тази връзка да се отмени обжалваното решение и вместо него се постанови друго, с което предявените искове като неоснователни бъдат отхвърлени.

 

В отговор на жалбата, Д.С. оспорва доводите в нея и поддържа правилност на обжалваното решение. Твърди на първо място, че оспорената процедурна незаконосъобразност на заповедта за уволнение не е успешно опровергана, като по делото не е доказан отказа, като основание за оформяне на връчването на предизвестието с подписи на двама свидетели. На следващо място счита, че основанието за прекратяване по чл. 328, ал. 2 от КТ в случая е неприложимо, доколкото не е налице хипотеза на валидно сключен договор за управление. Своевременно е оспорил доказателствената стойност на частния документ, който не притежава и достоверна дата; възразил е за липсата на възмездност на договора и за отсъствието на методика за определяне на възнаграждението с оглед постигнатия икономически резултат; както и че е подписан от неизвестно лице-възложител. Такъв договор не може да се сключва еднолично от имено на кооперацията с обвързващи последици, като същият се явява и противоуставен. В тази връзка несъстоятелни са доводите в жалбата за служебна проверка действителността на договора. Председателят на кооперацията я представлява и управлява по силата на избора си, осъществен по закон и по устав, поради което не може да бъде управител по договор за управление и контрол. А след като не може да бъде изпълнител по управленски договор, той не разполага с право по чл. 328, ал. 2 от КТ. Поддържа също заявеното разбиране, че длъжността на ищеца е експертна, а не ръководна. Моли в тази връзка жалбата да се приеме за неоснователна, а решението на ВРС – за правилно и бъде потвърдено.

 

На основание чл. 267, ал. 1 от ГПК при служебна проверка съдът констатира, че въззивната жалба е допустима. Депозирана е от активно легитимирана страна по делото, имаща правен интерес от обжалването, в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК и отговаря на съдържателните изисквания за редовност по чл. 260 и чл. 261 от ГПК. Делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание при условията на чл. 317 вр. чл. 310, ал. 1, т. 1 от ГПК.

Във въззивната жалба са обективирани доказателствени искания за приемане в качеството на писмени доказателства, както следва: Ревизионен акт от 02.08.2017г. на кооперацията, изготвен от Николай Стефанов Добрев, ведно с 21 броя Приложения; Протокол на УС от 02.08.2017г. за разглеждане и обсъждане на ревизионен доклад; Възражение относно процедура по представяне на ревизионен акт изх. № 140/09.08.2017г. и Ревизионен доклад изх. № 118/27.05.2016г. по извършена проверка на ГФО за 2015г. /л. 52-56 от делото/.

На основание чл. 266, ал. 2, т. 1 от ГПК първите три съставляват нови писмени доказателства, които страната не е могла да узнае, посочи и представи до подаване на жалбата, поради което и като относими към заявените в жалбата доводи, следва да се приемат като писмени доказателства по делото. Ревизионния доклад от 27.05.2016г. не съставлява ново доказателство, нито нововъзникнало обстоятелство по смисъла на чл. 266, ал. 2 от ГПК, поради което искането за приемането му се явява преклудирано. На това основание искането в тази част следва да бъде оставено без уважение.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 02.10.2017г. от 10:00 часа, за която дата и час да се призоват страните по делото.

 

ПРИЕМА И ПРИЛАГА на основание чл. 266, ал. 2, т. 1 от ГПК като писмени доказателства по делото, представените с въззивната жалба надлежно заверени по реда на чл. 183, пр. I от ГПК писмени документи, както следва: Ревизионен акт от 02.08.2017г. на кооперацията, изготвен от Николай Стефанов Добрев, ведно с 21 броя Приложения; Протокол на УС от 02.08.2017г. за разглеждане и обсъждане на ревизионен доклад; Възражение относно процедура по представяне на ревизионен акт изх. № 140/09.08.2017г.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ на основание чл. 266, ал. 1 от ГПК доказателственото искане на въззивника за приемане в качеството на писмено доказателство на Ревизионен доклад изх. № 118/27.05.2016г. по извършена проверка на ГФО за 2015г. /л. 52-56 от делото/ и ПРИЛАГА същото към корицата на делото.

 

НАПЪТВА на основание чл. 273 вр. чл. 140, ал. 3 от ГПК страните към медиация или към спогодба, като указва на същите, че постигането на спогодба посредством взаимни отстъпки от страна на всяка от тях ще доведе до бързото и ефективно уреждане на спора по между им и ще благоприятства процесуалните и бъдещите извънпроцесуални взаимоотношения по между им. При приключване на делото със спогодба половината от внесената държавна такса се връща на страната, на основание чл. 78, ал. 9 от ГПК.

 

 

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                 

                                                                                           2.