Решение по дело №79/2021 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 260050
Дата: 31 май 2021 г. (в сила от 22 юни 2021 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20215520200079
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 260050

 

град Раднево, 31.05.2021год.

 

РАДНЕВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично заседание на единадесети май, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

 

при секретаря Живка Манолова, като разгледа докладваното от съдията ВЪЛЧАНОВА АНХ № 79 по описа за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

Обжалвано е Наказателно постановление № НП №21-********** от 22.02.2021г. на Иван Вътков И. на длъжност Началник РУ гр. Раднево, с което на  П.С.П. на основание чл. 53, от ЗАНН и 185 от ЗДвП е наложено административно наказание Глоба в размер на 20 /двадесет/ лева за нарушение разпоредбата на  чл.150а от ЗДвП .

Жалбоподателят П.П. иска от съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно. Оспорва се извършването на административното нарушение, като се твърди, че свидетелството му е било валидно, тъй като заради извънредната епидемична обстановка в страната срока на валидност на свидетелствата за управление е удължен. Не се посочват конкретни основание.

Въззиваемата страна ОД на МВР Стара Загора - РУП Раднево, редовно призована, не изпраща представител, но  взема становище по делото, като твърди, че  наказателното постановление е законосъобразно и правилно и следва да бъде оставено в сила.

Районна прокуратура Стара Загора – ТО Раднево – също не се явяват и не вземат становище по делото.

Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното НП, намери за установено следното:

С обжалваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 21-065 от 11.02.2021г., жалбоподателят е санкциониран на основание  чл.185 от ЗДвП за нарушение на   чл.150а от ЗДвП, извършено на 11.02.2021г. около 10.10. часа в град Раднево, на улица Заводска №1, в посока север-юг, като водач на лек автомобил, Р. М. С. с рег № СН хххх СА е управлявал посочения автомобил , негова собственост, като при проверката се установило, че валидно  на СУМПС  №********* е изтекла на 02.02.2021г.

Така съставения АУАН е връчен на жалбоподателя за запознаване със съдържанието и подписан на същия ден без да има вписани възражения в него.

В срока по чл. 44, ал.1 от ЗАНН не са депозирани писмени възражения по акта.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и обжалваното наказателно постановление, с което на основание чл. 80, т.5 от ЗБЛД е наложено административно наказание - глоба в размер на 20 лева.

Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателствата по административно наказателната преписка, които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност те довеждат до следните изводи:

При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, съдът прави следните правни изводи:

Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима.

В хода на административнонаказателното производство са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като в него описаното нарушение отговаря на описаното и в акта. Съдът обаче намира, че санкционната норма не е посочена правилно и съответно и наказанието не е наложено законосъобразно. Също така съдът намира, че по същество не е допуснато твърдяното нарушение, тъй като срока на свидетелствата за управление на МПС бе удължен.

Във връзка с прилагането на Регламент (ЕС) № 267 от 16.02.2021 г. на Европейския парламент и на Съвета за определяне на специални и временни мерки с оглед продължаващата криза във връзка с Ковид-19 , срокът  на валидност на свидетелствата за управление на МПС (СУМПС),  който е изтекъл или ще изтече между 01. 09. 2020 г. и 30. 06. 2021 г. се удължава с 10 месеца,  считано от датата на изтичане на срока на валидност.

 

 

Според разпоредбата на чл. 12, ал. 1, т. 5 от Наредба І-157 от 01.10.2002 г. за условията и реда за издаване и отнемане на документи за управление на МПС, свидетелство за управление на МПС с изтекъл срок на валидност се подменя с ново, а изтеклото няма правна стойност. Предвид на това водача, ако управлява МПС, ако и е да правоспособен ще допусне нарушение на разпоредбата на чл. 150а ал. 1 от ЗДП.

От приложената справка за нарушител/водач се установява, че свидетелството за управление на жалбоподателя  П. е било валидно до 02.02.2021г.

По аргумент от § 1, т. 2 б. ж от ЗБЛД управлението на МПС със свидетелство със изтекъл срок на валидност според разпоредбата на чл. 150а ал. 1 ЗДП е приравнено на липсата на такова свидетелство за управление.

Това деяние обаче е наказуемо по чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДП, а не по общата санкционна разпоредба на чл. 185 от ЗДП.

Като е наложил административното наказание на основание чл. 185 от ЗДП вместо по чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДП, АНО е допуснал нарушение на разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН, поради което в тази му част обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Не е съответно и СУМПС с изтекъл срок на валидност, тъй като водачът не е доказал след изтичане на срока наличието на съответствие с минималните стандарти за физическа и умствена годност за управление на МПС от съответната категория, което се доказва със съответните документи, изисквани от контролните органи в съответствие с националното законодателство. При просрочие на валидността на СУМПС и управляване на МПС извън този срок водачът носи административно-наказателна отговорност уредена в чл. 171, ал.1, т.2 вр. чл. 150а от ЗДвП, каквото нарушение се твърди.

Отделно от това съдът приема, че свидетелството за управление си е било валидно, поради изричната разпоредба на чл.3, точка втора от посочената по-горе директива, а именно:

 

Член 3

Удължаване на сроковете, предвидени в Директива 2006/126/ЕО

2.   Валидността на свидетелствата за управление на превозни средства, посочени в член 7 от Директива 2006/126/ЕО и точка 3, буква г) от приложение I към тази директива, която, чрез прилагане на член 3 от Регламент (ЕС) 2020/698, щеше да е изтекла или ще изтече в периода между 1 септември 2020 г. и 30 юни 2021 г., се счита за удължена или че е била удължена за шест месеца или до 1 юли 2021 г. – която от двете дати е по-късната.

 

По изложените съображения жалбата се явява основателна, поради което обжалваното Наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Водим от изложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № НП №21-********** от 22.02.2021г., издадено от И. В. И. на длъжност Началник РУ гр. Раднево, с което на П.С.П. ***, ЕГН **********, се налага на основание чл. 185от ЗДвП административно наказание - глоба в размер на 20 лева за нарушение на  чл.150 А ал.1  от ЗДвП, като незако-носъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: