Решение по дело №200/2021 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 януари 2022 г. (в сила от 5 януари 2022 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20217210700200
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   № 137

гр. Силистра, 05.01.2022 г.

 

В     И  М  Е  Т  О     Н А     Н  А  Р  О  Д  А

 

Административен съд гр.Силистра, в открито съдебно заседание на девети декември, две хиляди двадесет и първа година, в състав - ПАВЛИНА Г.-ЖЕЛЕЗОВА, при участието на секретаря РУМЯНА ПЕНЕВА, разгледа докладваното от съдията АД № 200 / 2021 г. по описа на Административен съд Силистра, и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по чл. 145 и сл. от АПК.

Съдебното производство е образувано по жалба на Е.Н.Г. *** против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ПАМ) № 21-1886-000069 от 26.08.2021 г., издадена от началник сектор към ОДМВР Силистра, РУ – Силистра, с която на жалбоподателката е наложена ПАМ – временно спиране от движение от МПС до сключването на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“.

Чрез жалбата се въвеждат оплаквания за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и нарушения на материалния закон - отменителни основания по чл. 146, т. 3 и т. 4 от АПК. Счита се, че преди издаване на административния акт, административният орган не е анализирал всички относими към преписката доказателства, поради което е постановил незаконосъобразен акт. По отношение на нарушаването на материалния закон се сочи, че към момента на издаване на оспорената заповед - 26.08.2021 г., е настъпило прекратителното условие включено в оспорената заповед, а именно сключването на застраховка „Гражданска отговорност“. Моли се за отмяна на оспорената заповед и за присъждане на разноски.

Ответникът Началник сектор „ОП“ към ОДМВР-Силистра, чрез писмено становище на юрисконсулт А., оспорва жалбата като неоснователна и моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

След като разгледа доводите и възраженията в жалбата, извърши преценка на относимите спрямо предмета на делото доказателства, в рамките на служебната проверка по чл. 168 от АПК за всички отменителни основания по чл. 146 от АПК, Административен съд - Силистра приема за установено следното от фактическа страна:

При извършена проверка от полицейски служители към 09.30 часа на 25.08.2021 г. на лек автомобил, „Рено Еспейс“ с рег. № ***, управляван от жалбоподателката, е установено, че за автомобила не е сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“.

На същия ден - 25.08.2021 г. в 18.30 часа изискуемата се застраховка е сключена /л. 4 и л. 5/.

На следващия ден – 26.08.2021 г. ответникът е издал оспорената заповед, с която на основание чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането е приложената принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2 „б“ от ЗДвП – „временно спиране от движение на МПС до сключване на задължителна гражданска отговорност“. В тази връзка е отнето и свидетелството за регистрация на МПС. Прието е извършването на нарушение по посочения по-горе текст – чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, като констатациите са отразени в цитирания в заповедта акт за установяване на административно нарушение № АА 386126 / 25.08.2021 г. /л. 8/.

По делото са представени застрахователен договор от 25.08.2021 г. и справка/проверка за сключена застраховка „Гражданска отговорност“, които документи удостоверяват цитирания по-горе факт, че на 25.08.2021 г. договор на застраховка „ГО“ е сключен.

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Проверка за наличие на отменително основание по чл. 146, т. 1 от АПК - липса на компетентност:

Видно от съдържанието на приложената Заповед с рег. № 342з-330 от 21.04.2017 г. на Директора на ОД на МВР-Силистра издателят на акта – началникът на сектор „Охранителна полиция” – Силистра, е оправомощен да прилага принудителни административни мерки по чл. 171, т. 2, б.“в“ от ЗДвП, каквато е процесната мярка. Видно от приложената по делото служебна бележка лицето, подписало процесната заповед – Г.Г., заема посочената длъжност към момента на издаване на административния акт. Следователно, оспореният акт е валиден, като издаден от орган, разполагащ с материална и териториална компетентност.

Отразените в мотивната част на оспорената заповед, както и в цитирания АУАН, фактически обстоятелства са обстойни и съставляват мотиви за издаване на акта. Те позволяват адекватно възприемане на счетените от административния орган фактически обстоятелства и позволяват да се извърши проверка за приложението на материалния закон. Следователно, не е налице отменителен порок – неспазване на установената форма по чл. 146, т. 2 от АПК.

В процеса на издаване на оспорената заповед е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, довело до вероятност за друго съдържание на волеизявлението на администрацията. От данните по делото е видно, че административният орган в периода между констатирането на нарушението – 09.30 часа на 25.08.2021 г. до 26.08.2021 г. не е извършил проверка дали цитираното в оспорения акт обстоятелство съществува все още, а именно сключена ли е застраховка „Гражданска отговорност“. Ако беше сторил това, то той би установил, че цитираната липса на застраховка вече не съществува и не би издал атакуваната заповед. Административното производство се е развило по начин, който не е обезпечил разкриването на обективната истина, поради което е налице отменително основание по чл. 146, т. 3 от АПК - съществено нарушение на производствените правила.

Липсата на елемент от фактическия състав на приложената принудителна мярка – несключен към момента на налагане на принудителната мярка застраховка, е основание за отмяна на заповедта. За административния орган не е възникнало правомощието да я наложи.

Предвид изложените съображения, съдът намира, че обжалваният акт е постановен при съществено нарушение на процесуалните правила,в нарушение на материалния закон и в противоречие с целта на закона и следва да бъде отменен.

Предвид изхода на спора в полза на жалбоподателката следва да се присъдят разноски в размер на 200 лева за адвокатски хонорар /л. 17/ и 10 лева за държавна такса.

Водим от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по жалба на Е.Н.Г., ЕГН:********** *** Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-1886-000069 от 26.08.2021 г., издадена от началник сектор /ОП/ към ОДМВР Силистра, РУ – Силистра, с която на жалбоподателката е наложена ПАМ – временно спиране от движение от МПС „РЕНО ЕСПЕЙС“ с рег. № *** до сключването на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“.

ОСЪЖДА ОД на МВР Силистра да заплати на Е.Н.Г., ЕГН: ********** *** разноски в размер на 210 /двеста и десет/ лева.

ОТХВЪРЛЯ искането на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                                                СЪДИЯ:…………………..