Решение по дело №7531/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7077
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 15 декември 2019 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20181100107531
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 юни 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

                                   Р Е Ш Е Н И Е

 

                             гр. София 18.10.2019г.

 

 

                     В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, І ГО, 13-ти с-в, в публичното заседание на деветнадесети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

            

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Росен Димитров

 

при секретаря Вяра Баева като разгледа докладваното от съдия Димитров гражданско дело № 7531 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе пред вид:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 432, ал.1 КЗ във вр. чл. 45 ЗЗД.

Ищецът В.Р.С., ЕГН **********, чрез процесуалния му представител адв. Р.М.против ЗАД „Д.Б.Ж.И З.“*** и предявил претенция за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди – болки и страдания от телесни увреждания, получени в резултат от ПТП на 18.11.2016 г. в размер на сумата от 30 020 лв. /предявена като частичен иск от общ в размер на 50 020 лв./, от които: 30 000 лв. – обезщетение за неимуществени вреди и сумата от 20 лв. представляващи обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в заплатени разходи за лечение на получените травматични увреждания при ПТП, ведно със законна лихва върху посочените суми от датата на ПТП до окончателното им изплащане и направените разноски по делото.

Ищецът твърди, че е пострадал при ПТП, вина за което носи водачът на лек автомобил марка „Опел“, модел „Вектра“ с д.к. № *******Г.А.С., а самият автомобил е бил застрахован при ответното дружество по валидна застраховка „Гражданска отговорност”.

Твърди,че в следствие на катастрофата е получил сериозни телесни наранявания- - контузия на таза с оток и навяхване, хематом с размер 8/5 см. в зоната на сакроилиачната става и контузия на лявата предмишница. Процесът на възстановяване е бил изключително продължителен и болезнен, като продължава и към настоящия момент.

Ищецът поддържа чрез своя пълномощник предявения иск и претендира присъждане на направените по делото разноски.

Ответникът ЗАД „Д.Б.Ж.И З.“*** чрез своя процесуален представител оспорва, че е налице виновно и противоправно поведение от страна на водача Г.А.С., механизма на ПТП, получените травматични увреждания и пряката им причинно-следствена връзка с поведението на водача на МПС-то и настъпилите увреждания. На следващо място оспорва иска по размер.

Прави възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца, като твърди, че поведението му като пешеходец е в пряко причинно – следствена връзка с получените телесни увреждания.

Оспорва твърдението за изключителна вина на водача Г.А.С., като твърди, че същият е управлявал автомобила изцяло в съответствие с правилата за движение по ЗДвП. Твърди се, че процесното ПТП е причинено изключително поради неправилното поведение на ищеца, в качеството на пешеходец. В тази връзка се сочи, че същият е нарушил разпоредбите на чл. 108, ал. 1 и ал. 2 ЗДвП, както и на чл. 113, ал. 1, т. 1,2, 3 и 4 ЗДвП и на чл. 114, т.1 и т.2 ЗДвП, тъй като се е движел неправомерно по пътното платно, като не е използвал тротоара и банкета, не се е движел по пътното платно противоположно по посоката на движение на пътните превозни средства, по възможност най-близо до лявата му граница, не се е съобразил с посоката на движение, скоростта и разстоянието до МПС, излязъл е рязко и внезапно пред автомобила и с това си поведение е станал причина за настъпване на пътния инцидент, както и че не е пресичал на зелен светлинен светофар и/или в очертанията на пешеходната пътека. Оспорва и претенцията за имуществени вреди. Претендира разноски.

Доказателствата са гласни и писмени.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

От представените по делото Констативен протокол за ПТП с пострадали лица от 18.11.2016г., Постановление на РП - Кюстендил по пр.пр. 2456/2016 г. , АУАН № 189462/14.12.2016 г. и АУАН № 189463/15.12.2016 г. се установява, че  на 18.11.2016 г. около 09:00 часа в гр. Кюстендил но ул. „София“ е настъпило ПТП, при което лекия автомобил „Опел Вектра“ с per. *******управляван от Г.А.С. ***Бузлуджа към центъра на кв. „Изток”  е ударил намиращ се на пътното платно в лентата за движение на горния автомобил пешеходец В.С.и му е причинил телесни увреждания.

По делото не е спорно обстоятелството, че за лекия автомобил „Опел Вектра“ с per. *******е имало застраховка по Застрахователна полица № BG/30/116001873288/08.07.2016г.

По делото е назначена и приета без възражения автотехническа експертиза. Заключението съдът приема като обективно и професионално, като от него се установява следният механизъм на ПТП – лекия автомобил „Опел Вектра“ управляван от Г. С. *** с посока на движение от ул. ’’Бузлуджа към центъра на кв. „Изток” в дясната за посоката му част на платното за движение със скорост от порядъка на 30 км/ч. Пешеходецът В.С.е предприел навлизане на платното за движение за заобикаляне на паркирания в дясната част на същото неизвестен автомобил, косо от дясно на ляво спрямо посоката на движение на автомобила на разстояние 21-22 м от мястото на удара- 2,5 ч- 3,0 м вляво от десния край на ул. ’’София”, считано в посоката на движение на автомобила.Според експерта опасната зона за спиране на л.а. ”Опел” за според пътните условия при скорост 30 км/ч е 15 - 17 м. и при адекватна реакция на водача с аварийно спиране, е имал техническа възможност да спре преди мястото на удара.

От Заключението на двете СМЕ,които съдът приема като обективни и професионални се установява,че в следствие на претърпяното ПТП ищецът В.Р.С. е получил контузия на таза, с хематом в областта на лявата сакроилиачна става 8/5 см. и контузия на лявата предмишница без усложнения. Въпросните травматични увреждния на таза и левия горен крайник са леки, попадат към повърхностните травми. Пострадалият е имал по-силни болки в първите няколко дни след нараняванията,които постепенно са намалели в изчезнали в рамките на 15-20 дни до 1 месец.

От показанията на св. С.Д.се установява,че ударът е настъпил,тъй като пострадалия слязъл на пътното платно,за да заобиколи павилион на тротоара. Бил видим от около 50 метра,но водача на автомобила не бил внимателен, разговарял с друг пътник в автомобила и го забелязал едва няколко метра преди настъпването на удара.Автомобила се движел с около 30 км.ч.,а пешеходецът навлязъл на пътя без да се огледа на около 30-40 м. пред автомобила.

На другия ден пострадалия се движел сам,но се оплаквал от болки в кръста,ходел като препариран,но без помощни средства.Няколко месеца не ходил на работа заради контузията.

При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно чл. 432, ал.1 КЗ увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя. Така цитираната норма е във връзка с чл. 45 от ЗЗД а,съгласно тази норма всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.

В настоящия случай се установи, че е налице непозволено увреждане. За да се приеме, че е налице такова, необходимо е да са налице предвидените и изброени в закона предпоставки: противоправно деяние, вредоносен резултат, вина и причинна връзка между тях.

По въпроса дали е налице виновно и противоправно деяние от страна на водача на лекия автомобил съдът приема ,че водача на лекия автомобил по непредпазливост и в нарушение на чл.5,ал.2,т.1,чл.20.ал.2 и чл.116 ЗДвП е допуснал процесното ПТП, в резултат на което е причинил травматични увреждания на В.Р.С..

Доказан е фактът, че причиненият вредоносен резултат е в пряка причинно-следствена връзка с противоправното деяние.

Установено е и няма спор за това, че за лекия автомобил  е имало застраховка „Гражданска отговорност” при ответното дружество, валидна към датата на процесното ПТП.

Поради изложените съображения, съдът намира, че предявения иск за претърпени неимуществени вреди е основателен.

По неговия размер:

Размерът на обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост, на основание чл. 52 ЗЗД, а съгласно чл. 51, ал.2 ЗЗД, ако увреденият е допринесъл с поведението си за настъпването на вредите, обезщетението може да бъде намалено.

Ответникът е противопоставил възражения за съпричиняване от страна на пострадалия на вредоносния резултат , които  са частично основателни. Преди на навлезе на уличното платно,по което се движат МПС-та пострадалия е бил длъжен да се съобрази с приближаващите се автомобили,а от показанията на св.Димитров се установява,че е навлязъл без да се огледа.Съдът възприема показанията на свидетеля за достоверни,доколкото същия свидетел установява и небрежното поведение на водача на автомобила и отклоняване на вниманието от пътя.

Останалите възражения на ответника за неправомерно поведение на пострадалия не се установиха,доколкото последния е бил принуден да навлезе на пътното платно поради препятствие на тротоара и е навлязъл съвсем близо до бордюра-около половин,един метър според свидетеля.

При гореизложеното,съдът намира,че следва да се приеме 30 % съпричиняване от страна на пострадалия.

При определяне размера на дължимото обезщетение съдът следва да вземе пред вид характера и степента на уврежданията, претърпените по-силни в в първите няколко дни след злополуката, както и фактът, че лечебният и възстановителен период е приключил за срок около един месец и е постигнато пълно възстановяване.

Като взе всички тези факти пред вид, съдът намира, че искът за неимуществените вреди е основателен за сумата от 3000  лв., а след приспадане на приетия процент съпричиняване от 30 %, следва да се уважи за сумата от 2100 лв., ведно със законната лихва от датата на отказа на дружеството да заплати обезщетение - 01.11.2017 год. до окончателното й изплащане. Над този размер до претендирания от 30 000 лв. искът за неимуществените вреди като неоснователен следва да се отхвърли.

Следва да се уважи имуществената претенция в размер на 14 лв.,а над нея до 20 лв. да се отхвърли.    

По разноските:

Съобразно изхода на делото ответникът следва да заплати на адв. Р.М.възнаграждение по чл.38 от ЗА в размер на 452 лв. с ДДС , а на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК следва да бъде осъден за заплати по сметка на СГС сума в размер на 84 лв. за държавна такса и 21 лв. за експертизи от бюджета.

На основание чл. 78, ал. 3 от ГПК ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника направени от него разноски съобразно с отхвърлената част от иска в размер на 200 лв. - юрисконсултско възнаграждение, както и сумата от 381 лв. – разноски съобразно отхвърлената част от иска.

Водим от горното, съдът      

 

                                             

                                       Р   Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА ЗАД „Д.Б.Ж.И З.“*** да заплати на В.Р.С., ЕГН **********, чрез процесуалния му представител адв. Р.М., със съдебен адрес:*** на основание чл. 432, ал.1 КЗ във вр. чл. 45 ЗЗД сумата от 2114 лв. обезщетение за неимуществени и имуществени вреди от непозволено увреждане настъпило при ПТП на 18.11.2016 г. ведно със законната лихва върху тази сума от 01.11.2017 г. до окончателното й изплащане като ОТХВЪРЛЯ предявения иск над уважения размер от 2114 лв. до предявения от 30 020  лв. /частичен от 50 020 лв./ като НЕОСНОВАТЕЛЕН.

ОСЪЖДА ЗАД „Д.Б.Ж.И З.“ АД да заплати на адв. Р.М.възнаграждение по чл.38 от ЗА в размер на 452 лв. с ДДС,а по сметка на СГС сума в размер на 84 лв. за държавна такса и 21 лв. за експертизи от бюджета.

ОСЪЖДА В.Р.С., ЕГН ********** да заплати на ЗАД „Д.Б.Ж.И З.“ АД, ЕИК /******* на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК сумата в общ размер на 581 лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

                                         

 

              

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: