Решение по дело №4507/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260507
Дата: 3 ноември 2020 г. (в сила от 24 ноември 2020 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20205330204507
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

 

260507

 

гр. Пловдив, 03.11.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              РАЙОНЕН СЪД- ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, IV- ти състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети септември, две хиляди и двадесета годна, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ

при секретаря: Тихомира Калчева

като разгледа АНД № 4507/ 2020г., по описа на Районен съд- Пловдив, IV- ти наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по повод на жалба, депозирана от ликвидатора на „Електроинженеринг“ ЕООД, ЕИК *********, срещу Наказателно постановление № 496278- F529503 от 20.02.2020г., издадено oт директор на на дирекция „Обслужване” при ТД на НАП- Пловдив, с което за нарушаване състава на чл. 109, ал. 1, вр. чл. 107, т. 4, б. „а”, подбуква „бб” ЗДДС, на „Електроинженеринг“ ЕООД, ЕИК *********, на основание чл. 178 ЗДДС, е наложена имуществена санкция в размер от 500 / петстотин / лв.

С жалбата се оспорва законосъобразността на процесното наказателно постановление, като се изтъква, че същото е издадено при съществено нарушаване на процесуалните правила. Не се оспорва обстоятелството, че дружеството- жалбоподател е било в процес на ликвидация, като не е подало заявление за дерегистрация по ЗДДС. Излагат се съображения в насока маловажност на процесния случай. Моли се, атакуваното наказателно постановление да бъде отменено в своята цялост.

В проведеното открито съдебно заседание, дружеството- жалбоподател, редовно призовано, явява се неговият ликвидатор. Поддържа се така депозираната жалба. Излага се становище по съшество на спора.

Въззиваемата страна – ТД на НАП- Пловдив, в открито съдебно заседание, чрез своя процесуалния представител, оспорва жалбата. В рамките на проведените съдебни прения поддържа, че атакуваното наказателно постановление е законосъобразно и издадено в пълно съответствие с правилата, разписани в ЗАНН. Акцентира се върху факта, че фактическата обстановка, касаеща нарушението е установена отвъд всякакво съмнение. Сочи се, че нарушението е формално и превдид това не е нужно да се изследва дали са настъпили конкретни вредни последици за фиска. Моли се, процесното наказателно постановление да бъде потвърдено в своята цялост. Претендират се разноски.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, счита следното: 

Жалбата се явява процесуално допустима, доколкото е подадена в предвидения в чл. 59, ал.2 ЗАНН преклузивен срок ( препис от атакуваното НП е получен на 30.06.2020г., а жалбата е подадена на 07.07.2020г.), произтича от легитимирана страна ( ликвидатор на дружеството) и е насочена срещу акт, подлежащ на самостоятелен контрол по съдебен ред. Предвид това, същата подлежи на разглеждане по същество.

Относно приложението на процесуалните правила:

Съдът,  след запознаване с приложените по дело АУАН и НП счита, че обжалваното НП следва да бъде отменено, доколкото е издадено срещу несъществуващ правен субект. При извършена служебна справка по „ЕИК” на дружеството- жалбоподател на основание чл. 23, ал. 6 Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, то се установява, че считано от 10.12.2019г. същото е заличено. С факта на заличаване на дружеството от Търговски регистър при Агенция по вписванията, то се преустановява съществуването на правния субект- юридическо лице ( в тази връзка е и нормата на чл. 273 ТЗ, установяваща задължение за ликвидатора да иска заличаване на дружеството). При така изложеното и следвайки хронологията на съставяне на АУАН и НП в рамките на административнонаказателното производство, то се формират следните изводи: АУАН е съставен на 29.11.2019г., когато макар и в ликвидация, „Електроинженеринг” ЕООД е съществувало като правен субект. Процесното НП обаче, е издадено на 20.02.2020г.- повече от два месеца след заличаването на търговеца от ТР при Агенция по вписванията. Тоест, към датата на своето издаване, атакуваното НП е насочено срещу несъществуващ правен субект. Предвид гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че процесното НП следва да бъде отменено в своята цялост. Наказателното постановление, като резултат от упражнената дейност по административно наказване, по своето естество представлява правораздавателен акт. Превид това, недопустимо би било в правния мир да същестува правораздавателен акт, който е насочен срещу несъществуващ правен субект. На този етап от производството, единственият способ, чрез който това би могло да бъде санирано е пълната отмяна на процесното наказателно постановление. Следва да се посочи и че съдът не разполага с правомощие да прекрати административнонаказателното производство, доколкото чл. 63, ал. 1 ЗАНН не разписва подобна възможност.

За яснота и пълнота на изложението, то съдът счита за нужно да посочи, че при хипотеза като процесната, при която се установява, че е осъществен съставът на вмененото административно нарушение, но между съставянето на АУАН и издаването на НП, юридическото лице е заличено, то би могло да се мисли за налагане на съответно административно наказание на субекта- физическо лице, което отговаря за съставянето и входиране на заявлението за дерегистрация по ЗДДС / на основание чл. 24, ал. 2 ЗАНН/. Разбира се, след като наказващият орган не е предприел съответните процесуални стъпки в тази насока, то не съществува и възможност настоящият съдебен състав за пръв път с акта по същество да ангажира отговорността на друг субект.

Предвид гореизложеното, то процесното наказателно постановление, следва да бъде отменено в своята цялост.

По разноските:

Разноски са претендирани от процесуалния представител на въззиваемата страна, но предвид изхода на делото, такива не й се следват.

 

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 496278- F529503 от 20.02.2020г., издадено oт директор на дирекция „Обслужване” при ТД на НАП- Пловдив, с което за нарушаване състава на чл. 109, ал. 1, вр. чл. 107, т. 4, б. „а”, подбуква „бб” ЗДДС, на „Електроинженеринг“ ЕООД, ЕИК *********, на основание чл. 178 ЗДДС, е наложена имуществена санкция в размер от 500 /петстотин / лв.

 

Решението подлежи на обжалване в 14- дневен срок от получаване на съобщението до страните, че същото е изготвено, пред Административен съд- Пловдив, на касационните основания, разписани в НПК и по реда на гл. XII-та от АПК.                                                     

                                                     

 

                РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

            Вярно с оригинала.

            А. Д.