РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 4631
Бургас, 19.06.2024 г.
Административният съд - Бургас - IV-ти състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | ГАЛИНА РАДИКОВА | |
като разгледа докладваното от съдията Галина Радикова административно дело № 855 по описа за 2024 година на Административен съд - Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното: |
Производството по делото е образувано по повод постъпила искова молба от лишени от свобода лица против ГД „Изпълнение на наказанията“ при МП, с искане да бъде осъдена ответната страна да заплати на ищците сумата от 8000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди.
С определение № 3815/20.05.2024 г. по адм.дело № 836/2024 г. по описа на А. съд- Бургас производството по исковите претенции е разделено. Предмет на настоящото производство е претенцията на лишения от свобода Т. И. Д. с [ЕГН].
При извършената по реда на чл.129, ал.1 и 2 от ГПК във вр. с чл.204, ал.5 от АПК служебна проверка на редовността на искова молба вх.№ 5400/17.05.2024г. по опис на А. съд Бургас, подадена от Т. И. Д. против ГД“Изпълнение на наказанията“ към МП, съдът констатира, че същата не е съобразена с изискванията за редовност, предвидени в чл.150 и чл.127 от ГПК, с оглед на което са налице предпоставките, предвидени в процесуалния закон, за даване на указания на ищеца за поправянето й.
В исковата молба се сочи, че на 09.05.2024 г. осветлението в спалното помещение е оставено да свети през цялата нощ, с цел репресия, надвишаваща неизбежното ниво на страдание. Въз основа на този факт е формиран извод за нарушение на чл. 43, ал. 5 от ЗИНЗС и чл. 20, ал. 2 от ППЗИНЗС, регламентиращи задължението на органите по изпълнение на наказанията да осигуряват в спалните помещения пряк достъп на дневна светлина и степен на изкуственото осветление, съобразно изискванията на съответните стандарти за обществени сгради.
Същевременно са възпроизведени текстовете на законови разпоредби, регламентиращи изискванията относно жилищната площ, двигателната активност на лишените от свобода, проветряването, престоя на открито и др., с твърдение, че всяка една от нормите е била нарушена, при липса на конкретни факти, относими към посочените норми . Така допуснатата неяснота следва да бъде отстранена от ищеца, като посочи ясно фактите, на които основава претенцията за обезщетение.
Наред с това, доколкото претенцията за сумата от 8000 лева е заявена от осем лица, а производството по предявените от тях искове е разделено, следва да бъде конкретизиран и размерът на претендираното само от ищеца обезщетение. Ето защо, на основание чл. 129, ал. 2 от ГПК следва да бъде предоставен на ищеца едноседмичен срок за отстраняване на допуснатите нередовности с указание, че при неизпълнение в посочения срок исковата молба ще бъде върната.
Предвид изложеното и на основание чл.129, ал.2 от ГПК, съдът,
РАЗПОРЕДИ:
О. Б. Д. исковата молба, подадена от Т. И. Д., поради допуснати в нея нередовности.
УКАЗВА на ищеца и му предоставя възможност в едноседмичен срок от получаване на съобщението:
-да посочи размера на обезщетението, което се претендира
- да посочи ясно и точно всички факти, въз основа на които е заявена претенцията за заплащане на обезщетение
Предупреждава, че при неизпълнение в срок на дадените указания исковата молба ще бъде върната, а делото прекратено.
Разпореждането да се връчи на ищеца и назначения му процесуален представител.
Разпореждането не подлежи на обжалване.
Съдия: | |