Решение по дело №813/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 230
Дата: 19 декември 2019 г.
Съдия: Румен Петров Лазаров
Дело: 20194400600813
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№………….                               19.12.2019 г.                                 гр. Плевен

 

В     И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

Плевенският окръжен съд                 четвърти въззивен наказателен състав

На осемнадесети декември две хиляди и деветнадесета година

В открито съдебно заседание в следния състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЛАЗАРОВ

 

                                  ЧЛЕНОВЕ: ИВАН РАДКОВСКИ

                                                        ДОРОТЕЯ СИМЕОНОВА

 

Секретар: П. П.

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

вчнд № 813 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производство по чл. 313 и следващите от НПК.

          Образувано е по жалба от адвокат Ю.М. – повереник на частния тъжител и граждански ищец Х.И. ***, подадена срещу определение № 529 от 09.09.2019 г., постановено по нчхд № 2288/2018 г. по описа на Районен съд-гр. Плевен.

          С обжалваното определение Плевенският районен съд е прекратил производството по делото в неговата гражданско-правна част, поради липса на процесуална активност от гражданския ищец и неговия процесуален представител.

          В жалбата се съдържат оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на постановеното определение и се прави искане за неговата отмяна.

          Въззивната жалба се поддържа в съдебно заседание от процесуалния представител на частния тъжител и граждански ищец Х.И.И. – адвокат Ю.М..

          Плевенският окръжен съд, като взе предвид оплакванията, съдържащи се в жалбата, становищата на частния тъжител и граждански ищец и на неговия повереник, намира за установено следното:

          Въззивната жалба е подадена от легитимна страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, в срока по чл. 319,       ал. 1 НПК и отговаря на изискванията на чл. 320 НПК, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана.

          Разгледана по същество жалбата е основателна.

          Нчхд № 2288/2019 г. по описа на Районен съд-гр. Плевен е образувано по частна тъжба от Х.И.И. срещу K. Б. Т. ***.

          С определение № 443 от 12.07.2019 г. наказателното производство е прекратено на основание чл. 289, ал. 1, във връзка с чл. 24, ал. 1, т. 4 НПК – поради смъртта на подсъдимия K. Б. Т. и производството по делото е продължило в гражданската му част.

          Със същото определение основният съд е изискал от Община Плевен удостоверение за наследниците на подсъдимия K. Б. Т., и след като го у получил, ги е призовал за насроченото за 09.09.2019 г. съдебно заседание.

          С резолюция от 05.09.2019 г. /л. 123 – гърба, от нчхд № 2288/2019 г./ съдията-докладчик служебно е изискал справка дали наследниците на K. Б. Т. са направили отказ от наследство.

          На 09.09.2019 г. съдебният деловодител Цуйкова е извършила проверка и е изготвила писмена справка, която е приложена на л. 131 от нчхд № 2288/2019 г. От този документ е видно, че Р.К.Т., Г.К.Т. и М.К.Т. не са се отказали от наследството на своя наследодател.

          В проведеното на 09.09.2019 г. съдебно заседание се е явил наследникът Г.К.Т., но не и наследниците Р.К.Т. и М.К.Т..

          Г.К.Т. е заявил, че не се е отказал от наследството на своя баща, както и че предполага, че брат му и сестра му също не са сторили това.

          Без да даде ход на делото, съдът е прекъснал съдебното заседание, давайки възможност на гражданския ищец и неговия повереник да се консултират и да изразят становище срещу кого от наследниците на починалия подсъдим насочват предявените граждански искове.

          След дадената почивка повереникът на гражданският ищец Х.И.И. – адвокат Ю.М., е заявил, че поддържа гражданските искове „срещу тези наследници, които са приели наследството“.

          При описаната фактическа обстановка решаващият съд не е разполагал с правна възможност да прекрати производството по делото. Ето защо постановеният от него съдебен акт е незаконосъобразен и неправилен.

          Преди всичко следва да се посочи, че съдът е разполагал с достоверна информация, че нито един от наследниците на K. Б. Т. не се е отказал от наследство.  Отделен е въпросът, че е постъпил некоректно, като не е запознал с писмената справка, изготвена от съдебния деловодител, гражданския ищец и неговия повереник. Ето защо съдът е следвало да отложи съденото заседание – поради неявяването на двама от наследниците, а в следващото да конституира наследниците на починалия подсъдим като граждански ответници и да разгледа делото по същество.

          Ако все пак основният съд е изпитвал някакви съмнения по въпроса дали всички наследници са приели наследството, той е бил длъжен да отложи съдебното заседание, да призове отново неявилите се наследници Р.К.Т. и М.К.Т. и да изясни този въпрос – по описания в разпоредбата на чл. 51, ал. 1 от Закона за наследството начин. В тази връзка следва да се посочи, че изявлението на повереника на граждански ищец, че поддържа исковете срещу тези наследници, които са приели наследството, без каквото и да е съмнение има характер на искане по член 51, ал. 1 от Закона за наследството.

          Като не е запознал гражданския ищец и неговия повереник със служебно изисканата справка относно това налице ли е отказ от наследство, съдът е нарушил и процесуалните права на Х.И. и адвокат Ю.М.. Същевременно е използвал тяхната неосведоменост по същия въпрос, за да ги упрекне в липса на процесуална активност и да прекрати производството по делото. Принципното положение по чл. 15, ал. 3 НПК, както и константната практика на ВКС, задължава съдилищата не само да разяснят на гражданите, които участват в съдебното производство техните процесуални права, но и да им дадат възможност реално да ги упражнят. В разглеждания случай точно това задължение не е изпълнил първостепенният съд.

          По изложените съображения и на основание чл. 334, т. 1 НПК, Плевенският окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ОТМЕНЯ определение № 529 от 09.09.2019 г., постановено по нчхд № 2288/2019 г. по описа на Районен съд-гр. Плевен.

          Решението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                          2.