Решение по дело №39/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 68
Дата: 26 март 2020 г. (в сила от 29 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20201620200039
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Гр. Лом, 26.03.2020 г.

                     

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  двадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

           при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 39/20 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

           Жалбоподателят Б.Л.В. ***, с ЕГН ********** е недоволна от издаденото от Началника на ОО „АА“ – Монтана в ГД „АИ“, гр. Монтана Наказателно постановление  № 32-0000413 от 30.12.2019 г., с което на осн. чл. 178а., ал. 7, т. 1, предл. 1 от ЗДвП ѝ е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1500.00 /хиляда и петстотин/ лева.

           В с.з. жалбоподателката не се явява, представлява се от адв. Николай Кръстев от МАК, който моли наказателното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

           Административнонаказващият орган – Началника на ОО „АА“ – Монтана в ГД „АИ“, гр. Монтана, не се явява и не се представлява.

           Доказателствата по делото са писмени и гласни.

           Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

          С Наказателно постановление № 32-0000413 от 30.12.2019 г., на жалбоподателката Б.В. на осн. чл. 178а, ал. 7, т. 1, предл. 1, от ЗДвП ѝ е наложенa „ГЛОБА” от 1500.00 лв. за това, че на 23.10.2019 г. при извършване на периодичен преглед за проверка на техническа изправност на „Фолксваген Транспортер“ с рег. № *в КТП „Б. А.“ ООД, в качеството си на председател на комисия от технически специалисти, е въвела некоректно в протокол № 20555852 категорията на превозното средство – АВ1, вместо действителната – М1, отговаряща на това превозно средство. С това си действие е нарушила     чл. 43, ал. 1, т. 4, предл. 1 от Наредба № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства.

           Депозираната жалба е допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

           По същество се явява и основателна.        

           Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

           Във връзка с писмо рег. № 11-36-194/27.11.2019 г. на ГД Автомобилна Инспекция гр. София, на 18.12.2019 г. свидетелите А.А. и Л.Б. извършили проверка в КТП „Б. А.“ ООД, собственост на жалбоподателката Б.В.. При проверката установили, че при технически преглед на автомобил „Фолксваген Транспортер“ с рег. № *В., в качеството си на председател на комисия по технически прегледи е въвела некоректно в протокола категорията на превозното средство – АВ1 вместо М1. На Б.В., в нейно присъствие бил съставен АУАН, който тя подписала. В рамките на законоустановения 3-дневен срок по чл. 44,   ал. 1 от ЗАНН не са депозирани възражения против него. Въз основа на съставения АУАН, АНО е издал атакуваното НП, с което на основание   чл. 178а., ал. 7, т. 1, предл. 1, от ЗДвП наложил на жалбоподателката глоба в размер на 1500.00 лв.

           Както АУАН, така и НП са издадени от компетентни органи, в предвидения от закона срок и притежават необходимите законоустановени реквизити. Съдът намира обаче, че жалбоподателката не е извършила административното нарушение, описано по един и същ начин и в двата акта на административнонаказателното производство. Редът за извършване на технически прегледи на моторни превозни средства се определя с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията съгласувано с министъра на вътрешните работи /както гласи чл. 147, ал. 1 от ЗДвП/. Това е посочената Наредба № Н-32 от 16.12.2011 г. Чл. 30, ал. 1 от тази Наредба посочва документите, които се представят при периодичния преглед, като в т. 1 се уточнява, че свидетелството за регистрация част I (голям талон) може да бъде както в оригинал, така и копие. Задълженията на председателя на комисията са уредени в чл. 43 от Наредба № Н-32. Според чл. 43, ал. 1, т. 7, б. „б“ председателят „сканира протокола, чрез което въвежда данните от извършения периодичен преглед на ППС в информационната система за електронно регистриране на прегледите“. Съдът споделя доводите на защитата, че това, което е представено на проверяващите (т.е. съдържанието на талона) е това, което се отразява в компютърната система и няма как данните да бъдат манипулирани. Възможно е данните да не бъдат разчетени правилно от скенера и съответно – да бъде допусната техническа грешка. В тази връзка съдът намира, че съставът на описаното нарушение не е осъществен от субективна страна, тъй като липсва вината като задължителен негов елемент. Доколкото има несъответствие на въведената категория на   МПС-то с действителната му такава, то по-скоро се касае за техническа грешка в резултат сканирането на документа, а не за умишлено извършено нарушение.

           Следва да се отбележи, че дори да се приеме, че е осъществен от обективна и субективна страна състав на нарушение по чл. 178а., ал. 7, т. 1, предл. 1 от ЗДвП, издаденото НП следва да бъде отменено, като приложение в случая би намерил чл. 28 от ЗАНН, касаещ маловажните случаи на административни нарушения. Дори да се приеме, че жалбоподателката В. е извършила нарушение на чл. 43, ал. 1, т. 1, т. 4, предл. 1 от ЗДвП, то става дума за формално такова, няма причинени каквито и да е вреди, нито има опасност от възникването на такива за когото и да било. От АНО не са представени доказателства, че жалбоподателката В. има регистрирани други нарушения по ЗДвП и подзаконовите нормативни актове, свързани с неговото прилагане. Ето защо съдът намира, че дори при допуснато нарушение на Наредба № Н-32, би била налице типичната хипотеза на „маловажен случай“.

           Съгласно ТР № 1/2007 г. на ВКС преценката за „маловажност на случая” подлежи на съдебен контрол. В конкретния случай АНО не е извършил преценка дали случаят е маловажен и налице ли са основанията на приложението на чл. 28 ЗАНН. Вярно, в издаденото НП е посочено, че „след преценка на подбудите за извършване на нарушението“ АНО е счел, че не е приложим чл. 28 от ЗАНН. Не са изложени обаче абсолютно никакви мотиви за това. Нещо повече – в хода на съдебното следствие не се установиха каквито и да било „подбуди“ за извършването на описаното нарушение, поради което и настоящият съдебен състав намира, че нарушение не е налице, но дори да се приеме, че има такова, то е явно маловажно и не следва да бъде налагано административно наказание.

           С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

           ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 32-0000413 от 30.12.2019 г. на Началника на ОО „АА“ – Монтана в ГД „АИ“, гр. Монтана с което на Б.Л.В. ***,                    ул. „П.В.” № *, обл. Монтана, с ЕГН ********** на осн.            чл. 178а., ал. 7, т. 1, предл. 1 от ЗДвП ѝ е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1500.00 /хиляда и петстотин/ лева като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

           Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

 

           След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Началника на ОО „АА“ – Монтана в ГД „АИ“, гр. Монтана за сведение.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :