Решение по дело №6268/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 39
Дата: 13 януари 2020 г. (в сила от 17 юни 2020 г.)
Съдия: Катя Рудева Боева
Дело: 20195330206268
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

39

 

гр.Пловдив, 13.01.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, V състав, в публично съдебно заседание на двадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ БОЕВА

при секретаря: ТАНЯ СТОИЛОВА

като разгледа АНД № 6268/2019г. по описа на Районен съд Пловдив, V наказателен състав и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по депозирана жалба от В.Н.М., ЕГН: **********, с адрес: ***, срещу наказателно постановление № 1174 от 23.08.2019 г., издадено Заместник-кмет „Обществен ред“ в Община Пловдив, с което на основание чл. 43 ал.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на гр. Пловдив /НРСППППСТП/, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 50 лева, за нарушение на разпоредбата на чл. 4 ал.1 т.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на гр. Пловдив /НРСППППСТП/.

В жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалваното НП. Оспорват се констатациите в АУАН, че на датата и мястото на деянието жалбоподателят е управлявал процесното МПС, като се изтъква, че същият е единствено собственик на същото, което не е посочено в правораздавателния акт. Възразява се, че липсва описание на извършеното нарушение, доколкото не е индивидуализиран моделът на лек автомобил БМВ, с който се твърди да е извършено нарушението. Оспорва се компетентността на актосъставителя. Поради изложеното от съда се иска отмяна на обжалваното НП.

В проведеното открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се представлява от адв. П., с пълномощно по делото. По същество излага съображения, идентични с тези в депозираната жалба. Допълва, че неправилно жалбоподателят е санкциониран за нарушение по чл. 4 ал.1 т.5 от НРСППППСТП, доколкото в случая следва да се приложи Закон за движение по пътищата /ЗДвП/. Поради изложеното моли обжалваното НП да бъде отменено.

Въззиваемата страна – Община Пловдив, редовно призована, не изпраща представител. Преди даване ход на съдебното следствие в настоящата съдебна инстанция от същата е депозирана молба, в която се излагат съображения по същество на спора. Оспорват се възраженията на жалбоподателя. От съда се иска потвърждаване на обжалваното НП.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното: 

Жалбата се явява процесуално допустима, доколкото е подадена в предвидения в чл. 59 ал.2 ЗАНН срок, от легитимирана страна, срещу акт, подлежащ на обжалване.

Разгледана по същество се явява НЕОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

От фактическа страна съдът установи следното:

На 10.05.2019 г. свидетелят Х.К., заемащ длъжността „***“ в сектор „***“, установил, че лек автомобил „БМВ“, с рег. № ***, е паркиран в зона на кръстовище в гр. Пловдив, на ул. „Св. св. Кирил и Методий“ и ул.“Х. Г. Данов“. Свидетелят К. съставил фиш № **********/10.05.2019 г., който залепил върху паркирания автомобил.

Собственик на паркирания автомобил бил жалбоподателят В.М.. Същият подал жалба вх. № 31154/14.05.2019 г. по описа на Районен съд Пловдив срещу съставения фиш. Въз основа на депозираната жалба било образувано АНД № 3359/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив. С разпореждане по посоченото дело от 05.06.2019 г., подадената жалба била върната, а производството по делото – прекратено. Било постановено след влизане на разпореждането в сила, материалите да се изпратят на сектор „Общинска полиция“ Пловдив за довършване на административнонаказателното производство.

След изпращане на материалите по АНД № 3359/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив в „Общинска полиция“ Пловдив, на 06.08.2019 г., в присъствието на жалбоподателя, му бил съставен АУАН бл. № КТ 039325, с който му било вменено нарушение по чл. 4 ал.1 т.5 от НРСППППСТП. Въз основа на съставения АУАН било издадено обжалваното НП.

Описаната по-горе фактическа обстановка се установява на първо място от разпита на свидетеля Х.К., който описва начинът на установяване на вмененото на жалбоподателя нарушение. Показанията на свидетеля се явяват преки и непосредствени, поради което следва да бъдат кредитирани. Фактическата обстановка се потвърждава и от приложените по делото писмени доказателства, а именно: фиш № **********/10.05.2019 г.; АУАН № КТ 039325/06.08.2019 г.; справка за регистрирани собственици на МПС с рег. № *** и материалите по приложеното АНД № 3359/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив.

 

Относно приложението на процесуалните правила:

С оглед изложеното,  съдът  след запознаване с приложените по дело АУАН и НП намира, че съставеният АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като материалната компетентност на административнонаказващия орган следва от така представената Заповед № 19ОА1407/18.06.2019 г. на Кмета на Община Пловдив, а на актосъставителят – от Заповед № 19ОА1401/18.06.2019 г. на Кмета на Община Пловдив. При съставянето на АУАН и при издаването на НП не са налице съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство по налагане на наказание санкция на жалбоподателя. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл.42 и чл.43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушението, която да ограничава право на защита на жалбоподателя и да ограничава правото му по чл.44 от ЗАНН в тридневен срок от съставяне на акта да направи и писмени възражения по него. Атакуваното НП съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН и в него не съществуват съществени пороци, водещи до накърняване правото на защита на жалбоподателя. Спазени са и сроковете по чл. 34  от ЗАНН.

В тази връзка не се споделя наведеното възражение в жалбата, че е налице непълнота на описанието на фактическата обстановка в АУАН, доколкото липсва конкретизиране на моделът МПС, с което се твърди да е извършено нарушението. Съдът намира, че в пълна степен е индивидуализирано МПС, с което се твърди да е извършено нарушението, доколкото в АУАН е посочен неговият регистрационен номер. Въз основа на изисканата справка за регистрирани собственици в КАТ, извършена въз основа на посочения регистрационен номер, е налице пълна яснота досежно неговия собственик. Поради изложеното липсата на описание на модела на процесното МПС не влияе върху възможността на жалбоподателя да разбере за какво нарушение е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност.

От правна страна съдът намира следното:

На жалбоподателя е вменено нарушение по чл. 4 ал.1 т.5 от НРСППППСТП, съгласно който престоят и паркирането са забранени на кръстовище и на по-малко от 5 метра от него. В настоящия случай, от приетата по делото фактическа обстановка по несъмнен начин се установи, че на 10. 05.2019 г. МПС „БМВ“, с рег. № ***, собственост на жалбоподателя, е било паркирано в зоната на кръстовището на ул. „Св. св. Кирил и Методий“ и ул. „Х. Г. Данов“, поради което според съда несъмнено е извършил вмененото му нарушение.

В тази връзка не се споделят наведените възражения в депозираната жалба и в хода по същество на спора, че не е установено авторството на деянието, както и че жалбоподателят не следва да носи административнонаказателна отговорност, доколкото в НП не е посочено, че същата се ангажира в качеството му на собственик на процесното МПС. Съгласно чл. 39 ал. 2 изр. 2 НРСППППСТГП собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи лице, на което е предоставил ползването на моторното превозно средство. Тази норма е в пълно съответствие с нормата на чл. 188 ал. 1 ЗДвП, според който собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение; собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. Правилата на чл. 39 ал. 2 изр. 2 НРСППППСТГП и чл. 188 ал. 1 ЗДвП не налагат на административнонаказващия орган да установява дали лично собственикът е паркирал МПС на мястото на нарушението. Това е обективно невъзможно, доколкото се касае за паркирано МПС в отсъствие на водач. По същество правните норми създават една оборима презумпция, че собственикът на МПС е водачът, извършил констатираното нарушение. Същите норми създават и съвсем лесен начин за собственика да обори презумпцията, като посочи лицето, управлявало МПС, което в случая не е сторено. Затова не може да се счита за неправилно описанието на нарушението в акта и наказателното постановление, в които жалбоподателят е посочен като извършител /така Решение № 1917 от 11.10.2019 г. по к. адм. н. д. № 1759 / 2019 г. на Административен съд – Пловдив; Решение № 2169 от 30.10.2019 г. по к. адм. н. д. № 1949 / 2019 г. на Административен съд – Пловдив; Решение № 2181 от 30.10.2019 г. по к. адм. н. д. № 1758 / 2019 г. на Административен съд – Пловдив и др./  

Съдът намира за неоснователно и възражението, че в случая е налице нарушение на материалния закон, доколкото жалбоподателят е следвало да бъде санкциониран по ЗДвП, не и по НРСППППСТГП. Действително, в цитираната практика от процесуалния представител на жалбоподателя на Административен съд Пловдив, е разглеждан въпросът за конкуренцията между двата нормативни акта. Изводите, които са направени от касационната инстанция обаче касаят регламентирани различни санкции за нарушенията, регламентирани и в ЗДвП, и в НРСППППСТГП. Настоящият случай не е такъв. Санкцията по чл. 183 ал. 4 т.8 ЗДвП за водач, който неправилно престоява или паркира в зона на кръстовище в е размер на 50 лева, каквато е и санкцията по чл. чл. 43 ал.5 от НРСППППСТП. Поради изложеното настоящият съдебен състав приема, че извършеното от жалбоподателя нарушение може да се санкционира както по ЗДвП, така и по НРСППППСТП, доколкото е налице пълно съвпадение на елементите от фактическия състав и регламентираната санкция. Приемането на обратното становище би обезсмислило приложението на НРСППППСТП.

По приложението на чл. 28, б. „а“ ЗАНН.

Съобразно разясненията, дадени с Тълкувателно решение № 1/ 2007г. на ОСНК на ВКС, съдът трябва в пълнота да изследва релевантните за изхода на спора факти, като това включва и преценка за наличието, респективно отсъствието на такива обстоятелства, дефиниращи случая като маловажен. Преценката на административнонаказващият орган за „маловажност“ се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол.

Съгласно чл. 93, т. 9 от НК "маловажен случай" е този, при който извършеното престъпление /в конкретния случай административно нарушение /, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици, или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. Тази разпоредба е приложима и в процеса, развиващ се по реда на ЗАНН, съобразно изричната препращаща норма на чл. 11 ЗАНН.

В настоящия случай се касае за формално нарушение, поради което факторът липса на вредни последици не може да бъде взет предвид при преценката за маловажност на случая. Самото деяние не разкрива и други смекчаващи обстоятелства, които да разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.

От всичко изложено следва, че по категоричен начин бе установено жалбоподателят да е извършил вмененото му административно нарушение. В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Случаят не попада в приложното поле на чл. 28 б. „а“ ЗАНН. Обжалваното наказателно постановление се явява законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено. Наложената санкция е в определения от закона размер.

Така мотивиран, Районният съд Пловдив

 

Р Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 1174 от 23.08.2019 г., издадено Заместник-кмет „Обществен ред“ в Община Пловдив, с което на В.Н.М., ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл. 43 ал.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на гр. Пловдив /НРСППППСТП/, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 50 лева, за нарушение на разпоредбата на чл. 4 ал.1 т.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на гр. Пловдив /НРСППППСТП/.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд Пловдив, на основанията, предвидени в НПК, и по реда на глава дванадесета от АПК.

                                                                      

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС