Разпореждане по дело №222/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 768
Дата: 5 април 2022 г.
Съдия: Райна Димова Тодорова
Дело: 20227240700222
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 31 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

 

Съдията-докладчик Р. Тодорова, в закрито заседание на 05.04.2022 година, като разгледа административно дело № 222/ 2022 година по описа на Административен съд – Стара Загора, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по адм. дело № 222/ 2022 година по описа на Административен съд – Стара Загора е образувано по искова молба, подадена от П.Н.П., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода” в Затвора - Стара Загора, с която е предявен иск срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” гр. София, за претърпени от П.П. *** при изпълнение на наложеното му наказание „лишаване от свобода“, вследствие на отказ да му бъде оказана навременна медицинска помощ от Директора на Медицинския център към Затвора – Стара Загора.

 

Съдът намира, че предявеният иск следва да бъде квалифициран като такъв по чл.284, ал. 1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/, съгласно която разпоредба държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл.3 от ЗИНЗС. Исковата молба не отговаря на изискванията на чл.127, ал.1, т.3, т.4 и т.5 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК във вр. с чл.285, ал.1 от ЗИНЗС. Не е посочено и конкретизирано в какво се изразяват твърдените като претърпени неимуществени вреди; не е конкретизиран какъв е размерът на обезщетението за неимуществени вреди и респ. каква е цената на иска.  От изложеното в обстоятелствената част на исковата молба не може да се установи с кои /какви/ конкретно действия и/или бездействия на затворническата администрация се свързва твърдяното нарушение - в какво се изразяват неоказаната медицинска помощ и неоказаното своевременно медицинско лечение, довели до влошаване на здравословното  състояние на ищеца. Липсата на конкретизация в посочения по-горе смисъл на обстоятелствата, на които се основава исковата претенция и на предявения иск, е пречка да се прецени допустимостта на иска и процесуалния ред, по който да бъде разгледан, както и да се определи предмета на делото и съотв. предмета на доказване.

 

 С оглед на гореизложеното исковата молба следва да бъде оставена без движение, като се даде срок за отстраняване на констатираните нередовности, поради което и на основание чл. 129, ал.2 във вр. с чл.127, ал.1, т.3 т.4 и т.5 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК във вр. с чл.285, ал.1 от ЗИНЗС, съдът

 

 

                                       Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И:

                                            

 

          ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба. 

  УКАЗВА на ищеца П.Н.П., в едноседмичен срок от получаване на препис от настоящото разпореждане, писмено да посочи, като конкретизира:

 

1.    С кои /какви/ действия и/или бездействия се свързва твърдяното нарушение на длъжностни лица от МЦ към Затвора – Стара Загора – в какво се изразява неоказаната медицинска помощ и неоказаното своевременно медицинско лечение, довели до влошаване на здравословното му състояние;

2.    В какво се изразяват твърдените като претърпени неимуществени вреди;

3.    Какъв е размера на претендираното обезщетение да претърпени неимуществени вреди.   

        

При неотстраняване на нередовностите в указания срок исковата молба ще бъде върната, а производството по делото – прекратено.

 

 

 

СЪДИЯ: