Определение по дело №226/2022 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 770
Дата: 9 ноември 2022 г.
Съдия: Христинка Данчева Димитрова
Дело: 20227270700226
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 юли 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 09.11.2022г.

 

 

Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на девети ноември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

Административен съдия: Христинка Димитрова

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 226 по описа за 2022г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на жалба от Земеделски институт – Шумен с ЕИК ****, седалище и адрес на управление в гр.Шумен, бул. С.В.№3, представляван от директора проф. дн А.П.А., депозирана чрез процесуални представители адв.Л.П.и адв.С.Б., против Уведомително писмо с изх. № 01-033-3300/149/12.07.2022г. на директор на Областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ - гр.Варна.

Делото е във фаза събиране на доказателства.

В проведено открито съдебно заседание на 19.10.2022г. съдът е намерил за основателно искането на оспорващия за събиране на допълнителни доказателства, в това число и назначаване на съдебна експертиза, като е предоставил възможност на страната в писмена молба да конкретизира въпросите, на които да отговори вещото лице.

Съдът констатира, че по делото е депозирана писмена молба рег. № ДА-01-2500/26.10.2022г., в която оспорващият поставя въпросите, които счита за релевантни и на които желае да отговори назначено от съда вещо лице.

Съдът като съобрази искането на оспорващата страна, намира, че отговорите на поставените въпроси ще допринесат за изясняване на правния спор, поради което следва да се назначи съдебна експертиза, по която вещото лице да даде отговор на поставените в молбата на оспорващия въпроси.    

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДопускА И НАЗНАЧАВА съдебно-техническа експертиза със задачи вещото лице, след като се запознае с доказателствата по делото, извърши проверка и необходимите измервания на място във всички животновъдни обекти, стопанисвани от Земеделски институт - Шумен, да даде отговор на следните въпроси:

1.                     Вещото лице да установи дали площта за отглеждане на ЕПЖ и ДПЖ отговаря на изискванията за хуманно отношение към животните при отглеждането им;

2.                     Да установи какъв е броят на наличните площадки за съхранение на тор и тяхното съответствие с броя на отглежданите животни, съобразно Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по Марка 14 „Хуманно отношение към животните“ от ПРСР 2014-2020г., изх. №01-033-3300/149 от 12.07.2022г. на директор на ОД на ДФЗ – Варна.

Отговорът на поставените въпроси да бъде даден поотделно за всеки ЖО.

 

На основание чл.75 от ГПК, във вр. с чл.144 от АПК определя първоначален депозит за изготвяне на експертизата в размер на 400 (четиристотин) лева, вносими от оспорващия по набирателна сметка за вещи лица на ШАдмС в седемдневен срок от съобщаването, като указва на страната в същия срок да представи по делото документа, удостоверяващ внасянето на определения от съда депозит.

НАЗНАЧАВА за вещо лице Г.П.Д., инженер по животновъдство, специалност - животновъдство, която да се призове след внасяне на определения от съда депозит.

В призовката на вещото лице да се впишат задачите по експертизата, както и задължението му да представи заключението най-късно една седмица преди датата на съдебното заседание, ведно със Справка-декларация по чл.23, ал.2 и чл.24, ал.2 от Наредба №2 от 2015г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица; както и с Декларация, че не е в конфликт на интереси във връзка с изготвянето на експертизата, съгласно чл.35, ал.2 от същата наредба.

 

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.

 

 

                                     Административен съдия: