Решение по дело №380/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 463
Дата: 13 юли 2023 г.
Съдия: Веселка Велкова Златева
Дело: 20237150700380
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р     Е     Ш   Е    Н     И     Е

 

 463/13.7.2023г.

 

В       И  М  Е  Т  О           Н  А           Н  А  Р  О  Д  А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, Х административен състав, в открито съдебно заседание на 14.06.2023г. в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Веселка Златева

                                                        ЧЛЕНОВЕ: Десислава Кривиралчева

                                                                                     Мария Колева

 

при секретаря Антоанета Метанова и с участието на прокурора Стоян Павлов, като разгледа докладваното от съдия Златева КАНД №380 по описа на съда за 2023г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на С.Г.С., ЕГН ********** *** против решение №260000 от 15.03.2023г., постановено по АНД №163/2020г. по описа на Районен съд – Панагюрище.

С обжалваното решение е потвърден електронен фиш серия К №3182322 на ОД на МВР – Пазарджик, с което на основание чл.189, ал.4, във връзка с чл.182, ал.2, т.3 от ЗДвП и за нарушение на чл.21, ал.2, във връзка с ал.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 100лв.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е постановено при нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Излага съображения. Моли решението да бъде отменено. Претендира разноски.

В с.з. касаторът не се явява, не се представлява. В писмено становище пълномощникът му поддържа жалбата.

В с. з. ответникът не се представлява. В писмено становище поддържа, че решението на районния съд следва да бъде оставено в сила. Претендира разноски. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение. 

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик в с.з. изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на Районен съд - Панагюрище е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Административен съд – Пазарджик след като прецени допустимостта и основателността на подадената касационна жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна по чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество съгласно чл.218 от АПК жалбата е неоснователна.

За да потвърди обжалваният електронен фиш, Районен съд - Панагюрище е приел следното от фактическа страна:

На 20.11.2019г., в 13,40 ч., на път РП II - 37 км. 86+000, с посока на движение гр. Панагюрище към гр. Пазарджик, при въведено ограничение на скоростта с пътен знак В26 - 60 км/ч. и отчетен толеранс от 3 км/ч., от измерената скорост в полза на водача, е установено, че с МПС марка „Инфинити“, модел „ФХ 35“, с ДР № РВ2959СМ, е установено и заснето с автоматизирано техническо средство АТСС TRF1–М с №631, установена стойност на скоростта 82 км./ч. при разрешена стойност на скоростта 60 км/ч., или превишена стойност на скоростта – 22 км/ч. По делото е установено, че собственик на горепосоченото МПС е С.Г.С. – срещу когото бил издаден електронен фиш /ЕФ/ серия К №3182322. Именно по отношение на същия за така констатираното нарушение на чл.21, ал.2, във връзка с чл.21, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189, ал.4, във връзка с чл.182, ал.2, т.3 от ЗДвП, е била наложена глоба в размер на 100лв.

Горната фактическа обстановка съдът е възприел въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства. След като ги е обсъдил поотделно и в съвкупност, районният съд правилно е приел за безспорно установено и доказано, че е осъществен съставът на визираното в ЕФ административно нарушение.

При постановяване на решението си съдът подробно е изследвал спорните въпроси и правилно е приел, че при реализиране на административнонаказателната отговорност не са налице нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на производството по налагане на административното наказание.

В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспорения ЕФ, в т. ч. и че нарушението е било установено и надлежно заснето със съответното техническо средство с издадено удостоверение за одобрен тип, чиято последваща проверка за годност е извършена месец преди заснемане на нарушението. Мястото и времето на нарушението са отразени по надлежния ред достатъчно подробно в ЕФ, като същият съдържа всички реквизити, посочени в разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Обсъден е приложеният снимков материал, отчетено е обстоятелството, че ЕФ е издаден по отношение на собственика на управляваното МПС. Правилно и съответно на нарушението по чл. 21, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗДвП е наложеното наказание. Правилно е прието, че е приложена и санкционната норма на чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП с определено наказание „глоба“ от 100 лева, което е във фиксиран размер.

Настоящият съдебен състав счита, че нарушението е установено по безспорен начин и правилно е приложен законът, като не са допуснати процесуални нарушения. В дадения случай по отношение на направените изводи за установяване автора на административно нарушение, неговото виновно поведение и приложимостта на санкционните разпоредби, изводите на районния съд са законосъобразни. Те са направени въз основа на събраните по делото доказателства и са съответни на установената съдебна практика. Въззивният съд законосъобразно е приел, че по преписката и по делото са събрани необходимите доказателства относно механизма на извършване на нарушението, което е довело до законосъобразно изпълнение на административнопроизводствените правила. Съобразно представените по делото доказателства нарушението е установено посредством използването на мобилна система за видеоконтрол TFR1-M 631/13, за което по делото е представен протокол за използване на съответната дата съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 1 от Наредба 8121з532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на АТС и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена от МВР. Техническото средство е от одобрен тип, като е преминало и последваща метрологична проверка от Главна дирекция „Национална полиция“, като оправомощен контролен орган със заповед №2050-4 от 11.02.2019г. на Председателя на ДАМТ. Нарушението е документирано и със съответен снимков материал клип №2351 от радар №631, на който ясно се вижда автомобилът, с който е извършено превишението на скоростта, установено с техническото средство. Посочени са  GPS координати на извършване на нарушението, часа на извършване на нарушението, измерената скорост в размер на 85 км/ч., ограничението на скоростта, посоката на движение и категорията трафик и режим на движение. Посочени са регистрационният номер на автомобила, наказуемата скорост от 82 км/ч. и наказуемото превишение от 22 км/ч. При използването на техническото средство са изпълнени условията за приложение на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Спазени са и изискванията на ЗДвП за съдържание на фиша и процесуалните правила по чл. 189, ал. 5 и сл. от ЗДвП. Деянието е санкционирано законосъобразно, като наложената глоба от 100лв. съответства на предвидения в чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП размер. В този смисъл касационната инстанция изцяло споделя мотивите на районния съд, като същите не следва да бъдат преповтаряни, а съобразно чл. 221, ал. 2 изр. 2 от АПК съдебният състав изцяло препраща към тях.

Наведените в касационната жалба оплаквания се явяват неоснователни. В по-голямата си част същите касаят възражения по отношение на издадения ЕФ, а не по отношение на оспорваното съдебно решение като в тази връзка районният съд вече е разгледал същите и им е дал законосъобразен отговор.

Неоснователни са възраженията на касатора, че първоинстанционният съд е основал изводите си на неизяснена фактическа обстановка. Видно от мотивите на обжалваното съдебно решение съдът е обсъдил всяко едно от изискванията на ЗДвП по отношение на оспорения акт и е изложил мотиви за компетентността, формата, производството и материалната законосъобразност на оспорения ЕФ, в т. ч. съдът е обсъдил и събраните по искане на жалбоподателя доказателства, свързани със законосъобразното поставяне на пътен знак В26. В този смисъл изрично в протокола по чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. е отразено, че мястото за контрол е именно км 86+000 на Републикански път II-37, което без съмнение е в обхвата на действие на пътен знак В26, който извод се подкрепя и от събраните и неоспорени от страните доказателства. До извод в обратната насока не води обстоятелството, че в протокола не е посочено разстоянието от пътния знак с ограничението до АТСС. За преценката дали камерата заснема само МПС, които се намират в зоната на действие на пътния знак В26, е релевантно не дали самата камера е разположена в зоната на действие на пътния знак, а дали настройките на обхвата на заснемане на камерата са такива, че да заснема само тези МПС, които са в зоната на действие на пътния знак В26. В конкретния случай в протокола изрично е отбелязано, че АТСС е разположено и настроено съгласно изискванията за обслужване на производителя и нормативните предписания, като това удостоверяване е скрепено с подпис на удостоверилия го полицейски служител.

При извършване на проверка в рамките на приетите за установени от въззивната инстанция факти и обстоятелства от кръга на подлежащите на доказване настоящият състав приема, че доводите на касационния жалбоподател не се подкрепят от събраните по делото доказателства и въведените в жалбата отменителни основания не са налице.

По изложените съображения и с оглед извършената служебна проверка по чл.63, ал.1 от ЗАНН във вр. с чл.218, ал.2 от АПК съдът не констатира пороци на обжалваното решение, отнасящи се до неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на делото е основателно искането на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Същото съдът определя съгласно разпоредбата на чл.78, ал.8 от ГПК, приложима на основание чл.144 от АПК във вр. с чл.37 от Закона за правната помощ във връзка с чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ - в минималния размер от 80лв.

По изложените съображения и на основание чл.221, ал.2, предл.1 от АПК съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №260000 от 15.03.2023г., постановено по АНД №163/2020 г. по описа на Районен съд – Панагюрище.

ОСЪЖДА С.Г.С., ЕГН ********** да заплати на Областна Дирекция на МВР – Пазарджик съдебно-деловодни разноски в размер на 80лв.

Решението е окончателно.

 

  

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

 

 

                                                                            2. /п/