Определение по дело №2232/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260696
Дата: 6 април 2021 г.
Съдия: Кети Косева
Дело: 20205510102232
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

П Р О Т О К О Л

 

Година: 2021                                                                                              Град Казанлък

Казанлъшки районен съд                                                        трети граждански състав

шести април                                                           две хиляди двадесет и първа година

В публично заседание  в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КЕТИ КОСЕВА

 

СЕКРЕТАР: Галина Гилева

Сложи за разглеждане докладваното от съдия КЕТИ КОСЕВА гражданско дело  № 2232 по описа на Районен съд Казанлък за 2020 година.

За насроченото в 08,45 часа и на именното повикване в 09,10 часа се явиха:      

       

ИЩЕЦ: Г.Д.Т. – редовно призована, не се явява, за нея адв. М.Д., упълномощена от по-рано, приета от днес.

 

ОТВЕТНИК: М.Д.Х. – редовно призована, не се явява.

 

          АДВ. Д. – Да се даде ход на делото.

 

СЪДЪТ

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

ДОКЛАДВА постъпила молба вх. 264842/05.04.2021 г. подадена от пълномощника на ответницата, препис, от която връчва на ищцовата страна.

          АДВ. Д. – Поддържам предявения иск. Оспорвам отговора на исковата молба. Представям Справка за лице от Агенцията по вписвания за периода 01.01.1992 г. – 30.03.2021 г., от която е видно, че бащата на доверителката ми Димитър Димитров към 24.08.2020 г. не е притежавал друго имущество т.е. с този дарствен акт той е изчерпал цялото си имущество дарявайки на наследниците целия имот. Съгласно практика на ВКС, обективирана в решение № 276 от 05.03.2014 г. постановено по гр.д. № 2959/2013 г. и решение на ВКС № 28/21.02.2014 г. по гр. д. № 825/2012 г., които представям, нормата на чл. 30, ал. 2 ЗН не намира приложение, в случая аналогична с настоящия, когато с дарствения акт наследодателят се разпорежда с имуществото. В конкретния случай не е било необходимо доверителката ми да е приела наследството по опис. В този смисъл, моля съда да приеме, че след като не е необходимо приемане на наследството по опис, делото да продължи.

 

          СЪДЪТ

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРИЕМА справка за лице от Агенцията по вписвания за периода 01.01.1992 г. – 30.03.2021 г., решение № 276 от 05.03.2014 г. постановено по гр.д. № 2959/2013 г. и решение на ВКС № 28/21.02.2014 г. по гр. д. № 825/2012 г.

Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството. Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя. Запазената част на низходящи (включително и осиновените), когато наследодателят не е оставил съпруг, е: при едно дете или низходящи от него - 1/2, а при две и повече деца или низходящи от тях - 2/3 от имуществото на наследодателя.    

        Наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове.

Наследството се придобива с приемането му. Приемането произвежда действие от откриването на наследството. Когато наследникът, чиято запазена част е накърнена, упражнява това право спрямо лица, които не са наследници по закон, необходимо е той да е приел наследството по опис.

На основание чл.  61 ЗН приемането на наследството по опис трябва да се заяви писмено пред районния съдия в тримесечен срок, откакто наследникът е узнал, че наследството е открито. Този срок може да бъде продължен от районния съдия до три месеца. Приемането се вписва по реда на чл. 49, ал. 1.

Видно от представеното от ищцата у-ие за наследници и препис от акт за смърт, Димитър Димитров, с последен постоянен адрес ***,  е починал на 27.08.2020 година и е оставил за наследници по закон дъщерите си Даниела Господинова и Г.Т..

Исковата  молба е подадена от Г.Т. на 21.09.2020 год.

От служебно направената справка в особената книга водена в РС-Казанлък се установи, че Г.Т. не е приемала наследството на Димитър Димитров нито с изрично волеизявление, нито по опис.

От горните факти съдът прави следните изводи:

Ищцата е наследник по закон на Димитър Димитров. Към датата на подаване на исковата молба – 21.09.2020 год. на нея й е било известно, че наследодателят й е починал. В даденият от закона тримесечен срок ищцата не е приела по опис наследството на своя баща. Възможността срокът по чл.61 от ЗН да бъде продължен е съществувала в най- добрия на ищцата случай до 21.03.2021 год. 

Като взе предвид, че поради  факта, че Г.Т. не е приела наследството на Димитър Димитров по опис и не съществува легитимна възможност да приеме това наследство по опис съдът намира, че ищцата не е легитимирана да води срещу ответницата М.Х. – която не е наследник на Димитър Димитров по закон иск за възстановяване на запазена част от наследство, затова

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по предявеният от Г.Д.Т. с ЕГН ********** живуща на адрес *** против М.Д.Х. иск за възстановяване на запазена част от наследството на Димитър Д. поради липса на активна легитимация на ищцата да води предявения иск.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО за прекратяване може да се обжалва в едноседмичен срок днес за ищцата и от съобщаване на ответника пред ОС-Стара Загора.

 

          Протоколът се изготви в с.з., което приключи в 09,25 часа.

 

 

                                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                                                  СЕКРЕТАР: