Решение по дело №1450/2020 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260050
Дата: 10 септември 2020 г. (в сила от 21 януари 2021 г.)
Съдия: Анна Великова
Дело: 20203230101450
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

           Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

    Град Добрич, 10.09.2020 година

 

В И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          ДОБРИЧКИ РАЙОНЕН СЪД ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ ВТОРИ СЪСТАВ в публично съдебно заседание на двадесет и седми август две хиляди и двадесета година в следния състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ВЕЛИКОВА 

 

при участието на секретар Маргарита Калинова разгледа докладвано от съдия Великова гр. дело № 1450 по описа за 2020г. и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството по делото е образувано по повод искова молба на С.С.М. ЕГН **********,***, с която против „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ - ДОБРИЧ" АД с ЕИК *********, град Добрич, бул. ,,Трети март” № 59, са предявени искове:

 1. за признаване на уволнението на ищеца на основание чл. 328, ал. 1, т. 6, предложение първо от КТ за незаконно и за отмяна на заповед № ЛС-05-288 от 04.03.2020г. за прекратяване на трудовото правоотношение, издадена от прокуриста на дружеството, като незаконосъобразна, с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ;

2. за възстановяване на ищеца на заеманата преди уволнението длъжност, с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ.

Исковете се основават на следните обстоятелства:

На основание сключен трудов договор ищцата С.С.М. работела във „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ ДОБРИЧ„ АД до 05.03.2020г., когато трудовото й правоотношение било прекратено на основание чл. 328, ал. 1, т. 6, предл. 1 от КТ - когато работникът не притежава необходимото образование за длъжността, а именно висше икономическо по специалността „***“, със заповед № ЛС-05-288 от 04.03.2020г., издадена от прокуриста на дружеството. Изложени са следните съображения за незаконосъобразност на уволнението:

1. За да бъде законосъобразно прекратяването по чл. 328, ал. 1. т. 6 от КТ, е необходимо да има промяна в изискванията за образование за заеманата длъжност, т.е. трябва да има изменение на изискванията за заемане на дадената длъжност досежно необходимото образование след сключването на трудовия договор. В настоящия случай такова изменение не е настъпило. Още при назначаването на заеманата длъжност „***“ изискването на работодателя е било служителят да притежава висше икономическо образование. Ищцата няма такова образование. На работодателя този факт е бил известен и въпреки това тя е била назначена на работа. Това показва, че промяна в изискванията както при изпълнение на трудовите функции, така и при вида /степента/ на образование няма. При това положение работодателят не може да прекрати трудовия договор на основание чл. 328, ал. 1, т. 6, предл. 1 от КТ.

2. Изискването за висше икономическо образование не е свързано с изпълняваните от ищцата трудови функции. Не е необходимо дори висше, а още по-малко икономическо, образование. Не е налице и промяна в обема или в характера на работата. Липсват задължения, за чието изпълнение е необходимо висше икономическо образование. Неслучайно законодателят е използвал понятието „необходимо" образование, което означава, че правото на работодателя да определя друго по вид и степен образование не е абсолютно и безконтролно. И в този смисъл уволнението ще е законосъобразно само в случай, че новият вид образование е действително необходимо за длъжността. В конкретния случай липсват задължения, за чисто изпълнение е необходимо висше икономическо образование.

3. При прекратяването на трудовия договор работодателят е извършил спрямо ищеца и дискриминационни действия. Длъжността „***“, която е заемала ищцата, съществува във всички експлоатационни райони на дружеството и доколкото му е известно няма служители, които да са назначени на тази длъжност и да имат висше икономическо образование. На ищцата не й е известно някой друг, освен нея, да е с прекратен трудов договор на същото основание. Практика е в дружеството, когато трябва да се прекрати трудов договор на даден служител, да се ползва чл. 328, ал. 1, т. 6 от КТ поради това, че не трябва да се изисква съгласие от синдикалните организации. Много други работници и служители в дружеството не отговарят на образование, което се изисква по щатно разписание или с длъжностните характеристики, но те все още продължават да работят в дружеството, а ищцата е уволнена. След като ищцата е уволнена, а останалите служители работят, то това означава, че по отношение на нея са извършени дискриминационни действия по признака „лично положение“. Отношението и третирането й спрямо останалите работници е по-неблагоприятно и тя е неравно третирана.

Ответникът в писмен отговор в срока по чл. 131, ал. 1 от ГПК оспорва исковете, като допустими, но неоснователни. Посочва, че ищцата е работела като „***“ въз основа трудов договор № 157 от 12.12.2011г. Предоставена й е длъжностна характеристика с изисквания за заемане на тази длъжност, но тя не е уведомила работодателя, че не притежава изискуемото висше икономическо образование, специалност „***“; напротив – потвърдила е несъществуващи образование и квалификация чрез подписа си. На 05.02.2020 на ищцата е връчена покана да предостави в отдел Личен състав документи, удостоверяващи завършено образование, необходимо за заемане на длъжността. Такива не са представени – нито при постъпване на работа, нито при писменото поискване. В този случай работодателят разполага с възможността да прекрати трудовия договор на основание чл. 328, ал. 1, т. 6 от КТ. Посочена е задължителна съдебна практика. Служителят не е притежавал необходимото образование за заеманата от него длъжност, както към момента на сключване на трудовия договор, така и към момента на прекратяване на трудовото правоотношение. Работодателят може да приложи чл. 328. ал. 1, т. 6 от КТ, независимо от това дали разминаването между изискванията и действително положение е изначално, при сключването на трудовия договор, или е възникнало в някакъв момент след това. Приема се за ирелевантно към кой момент е налице несъответствието между притежаваното от служителя образование/профссионална квалификация и необходимото такова/такава. Няма значение и къде са предвидени изискванията за изпълняваната работа: закон, друг нормативен акт, длъжностна характеристика, друг акт на работодателя, както и дали този акт. съдържащ изискванията, се е сменил впоследствие с друг акт. Изискването за образование/професионална квалификация е формален факт, а разминаването с това изискване дава право на работодателя във всеки един момент да прекрати трудовия договор на основание чл. 328, ал. 1. т. 6 от КТ. Като несъстоятелни са определени твърденията на ищцата, че работодателят е извършил дискриминационни действия, защото те не отговарят на истината, доколкото длъжностната характеристика е подписана от нея и не е променяна.

Районният съд, след преценка на събраните по делото доказателства и доводите на страните, намира за установено от фактическа страна следното:

Не се спори между страните, установява се и от представените писмени доказателства, че ищцата е заемала при ответника длъжността „***“ въз основа трудов договор № 157 от 12.12.2011г. При постъпване на работа на ищцата е връчена длъжностна характеристика на длъжността „организатор инкасо“ /л. 36-37 от делото/, в която като изискване за заемане е посочено висше икономическо образование – ***. В трудовия договор /л. 35/ е записано притежаваното от служителя образование – средно, съгласно диплома № 009287 от 02.09.1977г., издадена от Хуманитарна гимназия „Св.Св.Кирил и Методий“ /приложена към трудовото досие, л. 41 от делото/. Придобито „средно гимназиално“ образование ищцата е посочила в представената от нея при възникване на трудовото правоотношение автобиография /л. 42 от делото/. С това се опровергава твърдението на ответника, че тя не е уведомила работодателя, че не притежава изискуемото висше икономическо образование, специалност „***“ и че е потвърдила несъществуващи образование и квалификация чрез подписа си.

Според представена от ответника справка, на длъжността „***“ в дружеството в периода 01.01.2020г. – 01.07.2020г. са назначени осем лица /без ищцата/, от които само едно притежава изискуемите от работодателя образование и специалност. В същия период е прекратено само трудовото правоотношение с ищцата. Последното е извършено със заповед № ЛС-05-288 от 04.03.2020г. на прокуриста на дружество, след като с покана от 05.02.2020г. от ищцата е поискано да представи документи, удостоверяващи завършено образование и придобита квалификация, без данни тя да е направила това. Установява се обаче, че в трудовото досие при работодателя е налице приложена към датата на сключване на трудовия договор диплома, поради което непредставянето на ново доказателство за придобито образование означава само, че различно от това, за което работодателят е вече уведомен, ищцата няма.

Свидетелят Е. А. Н. /без родствена връзка с ищцата, служител на ответника до 01.06.2020г. като ръководител звено „Инспектори“ в отдел „Приход“ на ВиК/ е бил пряк ръководител на ищцата, поради което има преки впечатления от работата й. Твърди, че тя е много добър специалист, запозната е много добре с нормативната уредба и вътрешните инструкции, както и че съвестно е изпълнявала задълженията си. Описва я като стриктна и перфектна в работата си. Съобщава, че в предприятието се говорело, че е възразила по някакъв повод на управителя на дружеството, но не се излагат конкретни твърдения.

          Установените факти обосновават следните правни изводи:

Предявените искове са за признаване на уволнението на ищцата, извършено на основание чл. 328, ал. 1, т. 6, предложение първо от КТ, за незаконно и за отмяна като незаконосъобразна на уволнителната заповед, с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ и за възстановяване на ищцата на заеманата преди уволнението длъжност, с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ. Ищцата се е позовала и на извършени дискриминационни действия спрямо нея по признака „лично положение“. Ответникът оспорва исковете като неоснователни.

Съдебният контрол при оспорено прекратяване на трудово правоотношение, в хипотезата на чл. 328, ал. 1, т. 6 от КТ, не обхваща преценката за целесъобразност на работодателя, стига с нея да не се нарушават императивни правни норми, каквато е забраната на злоупотреба с право – чл. 8, ал. 1 от КТ, както пряка и непряка дискриминация /така решение №118/11.05.2016г. по д. №5696/2015г. на ВКС, ГК, III г.о./.

Безспорно е установено по делото, че ищцата не е притежавала към момента на сключване на трудовия договор, няма и сега, изискуемото за заемане на длъжността образование. Изискването за образование не е предвидено с нормативен акт; установено е от работодателя, като тази негова преценка не подлежи на съдебен контрол. Не се твърди работодателят да е въвел промяна в изискването си за образование – необходимото за заемане на длъжността висше икономическо образование – ***, е установено още при възникване на трудовото правоотношение, вписано е във връчената на служителя длъжностна характеристика. Няма промяна и относно заеманата от ищцата длъжност, работно време, основание и срок на договора, както и в другите условия на труд. От постъпване на работа, до прекратяването на трудовото ѝ правоотношение, ищцата е изпълнявала едни и същи задължения.

Знанието на работодателя за притежаваното от ищцата образование е доказано още към момента на възникване на трудовото правоотношение, защото то /средно/ е посочено в трудовия договор и се удостоверява от представената към същия момент диплома. Също средно образование ищцата е записала в приложената към молбата й за назначаване автобиография. Въвеждане в заблуждение на работодателя относно притежаваното от нея образование, при тези доказателства, е изключено.

По въпроса налице ли е основание за признаване на уволнението за незаконно, ако при сключване на трудов договор работникът не отговаря на въведените от работодателя образователни изисквания за заемане на определена длъжност и работодателят знае това, но въпреки това го назначава на работа, а впоследствие го уволнява на основание чл. 328 ал. 1 т. 6 от КТ, е образувано и все още висящо тълкувателно дело № 4/2017г. на ОСГК на ВКС. При това настоящият състав намира, че следва да съобрази по-новата практика, възприета с решение № 204 от 24.08.2016г. на ВКС по гр. д. № 6196/2015г., IV г. о., ГК /обратно на застъпеното в решение № 295 от 9.12.2014г. на ВКС по гр. д. № 979/2014г., IV г. о., ГК, но в съответствие с приетото в решение № 134 от 17.06.2013г. на ВКС по гр. д. № 1041/2012г., III г. о., ГК и в решение № 207 от 2.10.2014г. на ВКС по гр. д. № 2355/2014г., III г. о., ГК./, а именно, че фактическият състав на уволнение по чл. 328 ал. 1 т. 6 от КТ включва промяна на изискванията за образование и квалификация за заемане на длъжността, каквато в настоящия случай не е налице.

Трудовото правоотношение на нито един от останалите седем служители на длъжността „***“, които също не притежават изискуемото от работодателя образование за изпълнението на трудовите функции, не е прекратено, което доказва, че работодателят е допуснал нарушение на принципа на добросъвестност, въздигнат в задължение за страните по трудово правоотношение, съгласно чл. 8, ал. 1 от КТ и е третирал ищцата по-неблагоприятно от други лица в аналогична ситуация /пряка дискриминация по чл. 4, ал. 1 вр. ал. 2 от ЗЗДискр/, поради което уволнението, извършено на основание чл. 328, ал. 1, т. 6 от КТ, е незаконосъобразно.

Искът по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ е основателен, а като последица от това на уважаване подлежи и обусловеният от него иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ – за възстановяване на заеманата от ищцата до уволнението длъжност – „***”.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК вр. чл. 3 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК ответникът следва да заплати по сметка на Районен съд – Добрич държавна такса в общ размер от 100 лева.

На основание чл. 78, ал. 1 от КТ ищцата има право на адвокатско възнаграждение в размер на 732 лева. Възражението на ответника за прекомерност на възнаграждението по чл. 78, ал. 5 от ГПК е неоснователно, защото то е в установения от чл. 7, ал. 1, т. 1 вр. пар. 2а от ДР на НАРЕДБА № 1 от 9.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения – минимална работна заплата с ДДС.

По гореизложените съображения, Добричкият районен съд

 

                                    Р    Е    Ш    И :

         

ПРИЗНАВА ЗА НЕЗАКОННО уволнението на С.С.М. ЕГН **********,***, извършено на основание чл. 328, ал. 1, т. 6 от КТ /тъй като не притежава необходимото образование за заемане на длъжността/ и ОТМЕНЯ като незаконосъобразна № ЛС-05-288 от 04.03.2020г. на прокуриста на „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ - ДОБРИЧ" АД с ЕИК *********, град Добрич, бул. ,,Трети март” № 59.

ВЪЗСТАНОВЯВА С.С.М. ЕГН **********,***, на заеманата от нея преди уволнението длъжност „***“ във „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ - ДОБРИЧ" АД с ЕИК *********, град Добрич, бул. ,,Трети март” № 59. 

ОСЪЖДА „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ - ДОБРИЧ" АД с ЕИК *********, град Добрич, бул. ,,Трети март” № 59, да заплати на С.С.М. ЕГН **********,***, сумата от 732 лева – платено адвокатско възнаграждение с ДДС.

ОСЪЖДА „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ - ДОБРИЧ" АД с ЕИК *********, град Добрич, бул. ,,Трети март” № 59, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Добрич дължимата държавна такса в размер на 100 лева.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Добрички окръжен съд в двуседмичен срок, който тече от датата на обявяването му - 10.09.2020г., на основание чл. 315, ал. 2 от КТ.

На страните да се връчи препис от решението, на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

                                               

          СЪДИЯ :