Определение по дело №1037/2018 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 771
Дата: 8 ноември 2018 г.
Съдия: Светлана Димитрова Митрушева Атанасова
Дело: 20182330201037
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

                                             О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Ямболски районен съд……………….………………наказателно …………  отделение

В закрито заседание на осми ноември …………..……….…………………................

през двехиляди и осемнайста година  в състав:

Председател:  С.Митрушева

                                                                     Членове:                                                                                           

                                                                                            

при секретаря …………Г.М.……...................……….……………и с участието на ………………….. прокурора ………………………………... изслуша докладваното от ………………………….С.Митрушева………………ч.н.д.№ 1037 по описа за 2018год.

 

Производството по делото е по чл. 243 ал.5 и сл. НПК.

Образувано е по жалба на „Папас олио“АД гр.Ямбол против Постановление на ЯРП от 27.09.2018г за прекратяване на ДП № 54/2016г по описа на ОСлО в ОП Ямбол. В жалбата се излагат съображения за материална незаконосъобразност на атакуваното прокурорско постановление, с оглед на което се иска неговата отмяна и връщане на делото на ЯРП със задължителни указания относно тълкуването на материалния закон.

Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

Производството по ДП № 54/16г по описа на ОСлО в ОП Ямбол е образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 216 ал.1 НК, впоследствие преобразувано  за престъпление по чл. 323 ал.1 НК .

В хода на разследването С. е привлечен в качеството на обвиняем за престъпление по чл. 323 ал.1 НК, а именно затова , че на 24.09.2014г в  землището на гр. Ямбол. *** в недвижими имоти с №№ 940, собственост на Община Ямбол и 673 – държавна публична собственост, чрез посредственото извършителство на неизвестни лица самоволно, не по установения от закона ред е осъществил едно оспорвано от друригоПапас олио“ АД Ямбол, , чуждо на „Папас олио“ АД Ямбол предполагаемо право – правото на собствеността върху ж.п. коловоз, като отстранил 11.5м. от релсите на ж.п. коловоза, с което възпрепятствал ползването на жп.коловоза  от „Папас олио“ АД Ямбол , като случаят е немаловажен.

С Решение № 1441/17.08.94 по ф.д. № 1027/1994 на ЯОС в търговския регистър е вписано дружество „Папас олио“ АД гр.Ямбол. Съгласно Устава на дружеството, приет на Общо събрание на 1.07.94г съдружникът Г.Т. е извършил апортна вноска в дружеството на следния недвижим имот: Складова база (железопътна гара), състояща се от склад за зърно, портиерна с площ 18 кв.м., ограда , ведно с прилежащия теренс площ от 15820кв.м., находящ се извън строителните граници на гр.Ямбол, съставляващ парцел І , граничещ от всички страни с мера. С приемо-предавателен протокол от 1.09.94 е удостоверено предаването във владение на „Папас олио“ АД на апортирания недвижим имот, като към складовата база като дълготраен материален актив е вписано ЖП отклонение на стойност 446239лв.

С н.а. № 159 т.V, рег.5442 д. № 652/7.09.05“Маргарита „ЕООД е закупил пасище мера от 4.460 кв.*** в гр. Ямбол, представляващо ПИ 87374.72.995 по кадастралната карта на гр. Ямбол.

С Решение от 31.03.2011г по г.д. № 415/10 на ЯОС е отменено Решение № 853/30.10.2007г  постановено от ЯРС по г.д. № 1060І2006г в частта му с която е уважен предявения от „Папас олио“ АД гр.Ямбол иск по чл. 53 ал.2 ЗКИР и е отхвърлен като неоснователен и недоказан  предявеният от „Папас олио“ АД иск с правно основание чл. 53 ал.2 ЗКИР в частта му за признаване  за установено по отношение на „Маргарита“ ЕООД и др. физически лица, че към момента на одобряване на действащата кадастрална карта на гр.Ямбол“Папас олио“ АД Ямбол е бил собственик на 802 кв.м. заснети към имот с идентификатор 87374.72.995, ведно с ж.п. отклонение.

С н.а. № 140 т. ІІ рег. 1574 д.№ 212/23.04.12  за собственост върху право на преминаване върху чужд недвижим имот на „Папас олио“АД е било признато право на преминаване, придобито въз основа на давностно владение, чрез ЖП коловоз през недвижим имот с идентификатор № 87374.72.995, собственост на „Маргарита“ЕООД.

Установено е също , че за изграденото ЖП отклонение има сключен договор  за експлоатация между Поделение за товарни превози Бургас и Папас олио „АД, който в годините е подновяван, като на 22.05.14г е сключен аналогичен договор с НК“ЖИ“.

На 24.09.2014г по указания и под непосредствения надзор на обв. С. неизвестни по делото лица демонтирали  11.5м. от релсите на ж.п. коловоза , попадащи в недвижими имоти с №№ 940, собственост на Община Ямбол и 673 – държавна публична собственост.

Видно от заключението на изслушаната оценителна експертиза причинената щета по релсовия път възлиза на 3794.99лв.

С протокол от 26.07.2016г водещият разследването запознал С. с разпоредбата на чл. 323 ал.3 НК, след което последният възстановил целостта на процесния ЖП коловоз.

Видно от заключението на изслушаната по делото Съдебно-техническа експертиза извършеният анализ на техническото състояние на възстановения 11.5 м. участък от ЖП клона  на „Папас олио „ АД по конструктивно –механични и геометрични  белези е с еднакви (идентични) конструктивни елементи (материали)  от горното строене на железния път със съседните му участъци , съобразно вида и конструкцията – наставов тип с релси S 49 (49 kg/m), междинни релсови скрепления  „ПАК-68И“ стомановобетонови траверси  СТ4 в баластова призма.

Затова дали процесният участък е бил технически изправен  преди датата на неговия демонтаж свидетелства Протокол за извършена проверка от 02.06.2014г на базата на сключен договор между „Папас олио“АД и НКЖИ“  ЖП секция Пловдив със заключение, че „Железопътната инфраструктура в индустриален ЖП клон  е технически изправна и съответства на изискванията, съдържащи се в нормативни и административни актове, поради което е годна за експлоатация по предназначение- за извършване на железопътни превози“. Липсващите обаче резултати от измервания на контролираните параметри в ненатоварено състояние на железния път- междурелсие, ниво и флеш и дали същите са превишавали или не допустимите толеранси затруднява сравнението на сегашните измерени параметри с предходните преди демонтажа.

При възстановяването на демонтирания участък от 11.5м. не е съобразена цитираната нормативна база за  железен път с класифицирани неизправности, описани в анализираните геометрични и конструктивно-механични белези, особено на положените елементи  от горното строене на железния път като релси и междинни релсови скрепления. С оглед окончателното привеждане в изправно техническо състояние възстановения след демонтажа участък от индустриалния ЖП коловоз  на „Папас олио“ е необходимо да се извърши: Поправка на  горното строене на железния път по ос и ниво  ( с механизация или ръчно) на възстановения участък и предхождащата го дясна крива с оглед разликата между два съседни флеша и разликата в напречното ниво на двете релси да е в допустимите граници; възстановяване на целостта на елементите в езиковата част на стрелка № 101, като възстановяване на противовеса , изправяне /или замяна на деформирания стрелкови указател и ремонт на заключващия механизъм; окончателно премахване на металните пръти от оградата, преминаваща косо през междинната част на стрелка № 101 , нарушаващи строителния габарит  1-СМ 2 за ЖП линии и габарита на подвижния състав на товарите. След изпълнението на посочените строително-монтажни работи  по възстановения участък от железния път и съседните му недемонтирани участъци същите ще бъдат технически годни  за експлоатация на подвижен ЖП състав с регламентираната за маневрена дейност скорост  

С постановление от 27.09. 2018г ЯРП е прекратила   досъдебно производство 54/16 и е отменила взетата   по отношение на Д.М. С. мярка за неотклонение като е приела , че е налице хипотезата на чл. 323 ал.3 НК.

 Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 243 НПК от надлежно легитимирано лице. Разгледана по същество се преценя като неоснователна, поради следните съображения:

Така установената фактическа обстановка по несъмнен начин свидетелства за осъществен от страна на С. състав на престъпление по чл. 323 ал.1 НК, обстоятелство, което не се оспорва от страните по делото.

Основния спорен въпрос в настоящото производство е налице ли са предпоставките на чл. 323 ал.3 от НК. Сочената разпоредба гласи, че деецът не се наказва, ако след предупреждение от съответния държавен орган незабавно възстанови първоначалното фактическо положение. В конкретния случай обвиняемият е предупреден по смисъла на чл. 323 ал.3 НК с протокол от 26.07.2016г.  По делото са налице данни , че след предупреждението през м. август 2016г С. е възстановил увреденият участък от коловоза. Като се вземе предвид спецификата, в която се е изразило самоуправното действие и обстоятелството,че за неговото отстраняване е необходима както специална техника така и обучени лица съдът приема , че в случая е налице незабавност по смисъла на закона. Настоящият съдебен състав споделя изцяло изводът на ЯРП, че текстът на чл. 323 ал.3 НК изисква възстановяване на първоначалното фактическо положение такова каквото е било то преди деянието, като не е необходимо възстановяването да отговаря на някакви технически или нормативни изисквания. В настоящия случай от изслушаната по делото тройна съдебно- техническа експертиза по безспорен начин се установява , че възстановения участък от ЖП-коловоза  по конструктивно –механични и геометрични  белези е с еднакви (идентични) конструктивни елементи (материали)  от горното строене на железния път със съседните му участъци , съобразно вида и конструкцията – наставов тип с релси S 49 (49 kg/m), междинни релсови скрепления  „ПАК-68И“ стомановобетонови траверси  СТ4 в баластова призма.  Следва да се има предвид, че установените от експертизата лоши параметри по ос и ниво от една страна са налични и в незасегнатите от деянието участъци от ЖП коловоза, а от друга, че самото деяние се е изразило в демонтиране само на релсите, без да се извършва въздействие на стоманобетоновите траверси.

Възражението от страна на жалбоподателя, че възстановения участък не отговаря на техническите и експлоатационни изисквания се преценя като неоснователно, тъй като от заключението на експертизата се установява, че с Протокол за извършена проверка от 02.06.2014г на базата на сключен договор между „Папас олио“АД и НКЖИ“  ЖП секция Пловдив със заключение, че „Железопътната инфраструктура в индустриален ЖП клон  е технически изправна и съответства на изискванията, съдържащи се в нормативни и административни актове, поради което е годна за експлоатация по предназначение- за извършване на железопътни превози“ липсват резултати от измервания на контролираните параметри в ненатоварено състояние на железния път- междурелсие, ниво и флеш и дали същите са превишавали или не допустимите толеранси, което не дава възможност за сравняването  на сегашните измерени параметри с предходните преди демонтажа.

Като неоснователно се преценя и твърдението в жалбата за наличието на отрицателната предпоставка на чл. 323 ал.4 НК. Обстоятелството, че срещу С. е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 323 ал.1 от НК затова, че през есента на 2016г е поставил табела с надпис „частен имот влизането строго забранено“ и изградил ограда върху железопътен участък (ж.п. коловоз) необходим за дейността на „Папас олио“ АД, преминаващ през имот на управляваното от него дружество „Маргарита“ ЕООД гр.Ямбол, само по себе си не означава,че реално такива самоуправни действия са били извършени и то от обвиняемия С..  Ноторно известно на съда обстоятелство е , че по това досъдебно производство липсват убедителни доказателства относно авторството на деянието, а събраните до този момент косвени доказателства не са в състояние да обосноват еднозначен извод, че самоуправните действия, изразили се в изграждането на ограда върху железопътния участък са извършени от С..

С оглед изложеното съдът счита изводът на ЯРП за наличието на предпоставките на чл. 243 ал.1 т.1  вр. чл. 24 ал.1 т.1 НПК за правилен и законосъобразен и издаденото в тази насока прекратително постановление следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

 

                                        О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Постановление на ЯРП от 27.09.2018г, с което е прекратено производството по ДП 54/2016г по описана ОСлО в ОП Ямбол, водено срещу Д.М. С. за престъпление по чл. 323 ал.1  НК.

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред ЯОС в седмодневен срок от  съобщаването му на С., „Папас олио“АД и ЯРП.

 

                                                                                       Районен съдия: