Решение по дело №2756/2015 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 август 2015 г.
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20155330102756
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 март 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                                        Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  2940                       06.08.2015  година                       град Пловдив

 

                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, X граждански състав, в публично заседание на седми юли две хиляди и петнадесета година, в състав:

      

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                  

при участието на секретаря Величка Динкова,

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 2756 по описа на съда за 2014 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 76 ЗС от Т.Д.К. с ЕГН: ********** против ,,Имо Пропърти Инвестмънт София’’ ЕАД с ЕИК: ********* за осъждането на ответника да предаде владението на ищеца върху следния недвижим имот: апартамент с идентификатор *********** по кадастралната карта и кадастралните регистри на АГКК с положения изток, запад, със застроена площ от 108,31 кв.м, състоящ се от: дневна, две спални , кухненски бокс, баня, тоалетна, склад и два балкона, находящ се на четвърти терасовиден етаж от жилищна сграда № 8, тип ,,Г’’ с иденфикатор ********* заедно с 8,995% ид.ч. от общите части на жилищна сграда № 8, тип ,,Г’’, които представляват 109,86 кв.м., при граници: север – ап. Д и коридор, юг – калкан с апартамент ,,Г’’ от сграда № 6 тип ,,В’’, запад –двор и изток – двор, при съседни самостоятелни обекти в сградата на същия етаж: ********, под обект – **************, над обекта няма, ведно със склад № 11, находящ се в жилищната сграда № 8, тип ,,Г’’, с площ 25,54 кв.м., заедно с 0,855% ид.ч. от общите части на жилищна сграда № 8, тип ,,Г’’, които представляват 0,85 кв.м. при граници – север – коридор, запад – двор, юг – склад № 10 и коридор и изток – коридор, като обектът на собственост се намира в жилищен комплекс ,,С.С.’’ кв. О., ул . *********.

Твърди си, че ищецът на 03.05.2010 г. е закупил от ,,Евробилдинг-1’’ ЕООД гр. Пазарджик с ЕИК: ********* описаният по-горе недвижим имот, като от закупуването на имота до 03.03.2015 г. бил в непрекъснато владение на същия. С постановление за възлагане на ЧСИ * от 04.10.2010 г. по изп.д. № ****/2010 г. влязло в сила на 18.10.2010 г. имотът бил придобит от публична продан от страна на ответното дружество. С протокол за въвод във владение от 05.04.2012 г. ,,Имо Пропърти Инвестмънт София’’ ЕАД било въведено във владение. Това обаче станало само на хартия и фактическата власт на ищеца не била прекъсвана. Последният образувал срещу ответника друго дело за процесния имот с предмет чл. 108 ЗС, към момента на образуване на настоящото дело имало подадена касационна жалба от 20.02.2015 г., която била в процес на администриране, тоест имало висящо дело за собственост по смисъла на чл. 359 ГПК.

На 03.03.2015 г. в почивния ден, владението било отнето по скрит и насилствен начин, докато ищецът бил извън страната. Явило лице от името на ответника пред управителя на комплекса – С.В.М., водещо ключар и го принудил да му даде достъп до входната врата, на която била разбита ключалката и сложило нов ключ. Имало оставена бележка на входната врата, видно от която било посочено, че имотът е на ответника и че трябва да бъде освободен. По телефона същото лице заявило на майката на ищеца, че и разрешава да влезе и пренощува в жилището, но после трябва да си събере багажа и да освободи обекта. Жената пренощувала на 04.03.2015 г. и после напуснала апартамента. Счита, че е владените на имота е отнето по скрит и насилствен начин, поради което настоящият иск е допустим, въпреки образуваното дело за собственост на между същите страни. Иска се осъждането на ответника да предаде процесния имот, осъждането на последния да глоба в максимален размер по чл. 360 ГПК, допускането на предварително изпълнение. Претендира разноски.

Представя писмени доказателства – копие от Нотариален акт, копия от Решения.

Ответното дружество оспорва така предявения иск. Намира същият за недопустим, поради обстоятелството, че между същите страни имало образувано дело за собственост с предмет 108 ЗС, с ищец Т.К. и ответник ,,Имо Пропърти Инвестмънт софия’’ ЕАД. По другото дело ищецът твърдял, че е собственик на процесния имот, а ответникът го владеел, поради което и настоящото производство би било допустимо единствено, ако другото производство е било с предмет чл. 124 ГПК, а не чл. 108 ЗС. В случай, че искът се приеме за допустим, то същият се явява неоснователен, доколкото във владение на процесния имот се намирал ответникът, а не ищецът. Твърди, че от въвода във владение апартамент се владеел от него. От събраните гласни доказателства се установявало, че ищецът живее извън България, а не в процесния имот. Представената и приета по настоящото дело искова молба по чл. 108 ЗС, представлявала извънсъдебно признание, че имотът не се владее от ищеца. Претендира разноски.

Представя писмени доказателства – Протокол от въвод във владение.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Съдът е сезиран с иск по чл. 76 ГПК, поради което в тежест на ищеца по делото е да докаже, че е владял процесната вещ преди твърдяното от него отнемане на владението – 03.03.2015 г., че същото е било извършено чрез насилие или по скрит начин, предявяването на настоящия иск в предвидения преклузивен шестмесечен срок. При доказване това не него, в тежест на ответното дружество е да докаже, че той, а не ищецът е бил владелец на процесния имот.

Неоснователно е направеното възражение от страна на ответника за недопустимост на настоящото производство, доколкото за допустимостта на същото се преценяват наведените от ищеца твърдения в исковата молба, където се твърди, че владението е било отнето по насилствен или скрит начин. Образуваното между страните друго производство по чл. 108 ЗС, с твърдения от ответника, че в него ищецът твърдял, че към процесния период ,,Имо Пропърти Инвестмънт София’’ ЕАД владее имотът е неотносимо за иска по чл. 76 ЗС, доколкото както беше споменато по-горе, допустимостта на иска се преценя с оглед изложените в исковата молба твърдения.

От представения по делото копие от Нотариален акт се установява, че ищецът е закупил на 03.05.2010 г. процесния имот от ,,ЕВРОБИЛДИНГ-1’’ ЕООД.

От представеното постановление за възлагане се установява, че процесният имот е бил възложен на 04.10.2010 г. на ответника по делото.

От представеното копие от Протокол от 05.04.2012 г. се установява, че е бил въведе в процесния имот.

По искане на ищеца по делото беше разпитана свидетелката – С.К.М., която е майка на ищеца. В своите показания тя описва закупуването на имота от сина й. Твърди, че след извършения въвод не били изкарани от имота, като до 03.05.2015 г. си живели в него, а ключът за жилището още бил в нея. Синът й живеел в А., а тя в гр. Х. Месец февруари 2015 г. отишла до имота, но видяла табела видно от която се твърдяло, че имотът е на ответника, опитала се да отключи с ключа си, но не успяла. Свързала се по телефона с представител на ,,Имо Пропърти Инвестмънт София’’ ЕАД, който и заявил да отива да спи някъде другаде, обяснил й че е дал ключ на домоуправителя, който я пуснал в жилището да пренощува. След този момент не знае дали някой живее в апартамента, защото бил заключен.

По искане на ответника беше разпитан свидетелят – Б.В.В. В своите показания, същият заяви, че към месец март 2015 г. работил в ответното дружество, като експерт управление на имоти, собственост на дружеството и включвало имоти в кв. О. и процесния имот. Месец януари 2015 г. посетил за първи път процесния имот, защото разбрал, че управителят не разполага с ключове за него. На 29.01.2015 г. била поставена табела, че след 2 седмици ще бъде сменен патронът на бравата. Получил обаждане от дама по телефона, която била видяла съобщението. Обадила му се в началото на март и го попитала защо била сменена ключалката, била от Х., като преспивала понякога в този имот. Разрешил й да пренощува в апартамента и да си вземе, ако има вещи в него.

Съдът кредитира напълно показанията на двамата свидетели, доколкото същите са точни, последователни и взаимодопълващи.

От събраните доказателства, основно събраните гласни такива, се достига до няколко важни извода за изхода на спора.

Установява се по безспорен начин, че въпреки извършения въвод във владение на ответника в процесния имот на 05.04.2012 г., ищецът по делото е продължил да упражнява фактическа власт по отношение на него, като в случая е без значение дали е владение или държане, доколкото разпоредбата на чл. 76 ЗС предвижда защита и за двете. В подкрепа на твърденията на ищеца, че същият е продължил да владее или държи имота, е обстоятелството, че същият е имал ключ за него, тоест разполагал е с достъп до него, а ответното дружество не, в каквато насока са показанията и на разпитаните по делото двама свидетели. Логично би било, ако бъдеш въведен в един имот и твърдиш, че владееш същият след този момент, да разполагаш с достъп до него и да не е необходимо да ходиш с ключар и да сменяш патрона на входната врата. Ето защо от показанията на свидетеля В. се достигна до един много важен извод, че до месец март 2015 г., въпреки, че ответното дружеството е било въведено в апартамента, същото не е упражнявало каквато и да е била фактическа власт спрямо него, като доказателство за това е липсата на ключ за входната врата. От друга страна се установи и отнемането владението по един скрит и насилствен начин, доколкото въпреки, че ищецът е разполагал с право на достъп до процесния имот в периода от след въвода на владението до процесната дата, представител на ответното дружество е отишъл и сменил патрона на входната врата без знание на ищеца.

Неоснователно е направеното възражение, че не ищецът, а ответникът се намирал във владение на процесния имот, доколкото това се оборва от показанията на разпитаните в хода на съдебното дирене свидетели. Дори и да се приеме, че ответното дружество е било владелец на имота и е упражнявал фактическата власт, чрез ищеца по делото, посредством постигната уговорка между тях за изчакване изхода на делото с предмет чл. 108 ЗС, то последният се е явявал държател на процесния имот и разполага с право на защита по чл. 76 ЗС.

Неоснователно е възражението, че ищецът се намирал в А., а майка му в гр. Х., а не в процесния апартамент, поради което същият не упражнявал фактическа власт, доколкото реално няма как едно лице да бъде непрекъснато в едно жилище, а е достатъчно същото да разполага с достъп до него и да може във всеки един момент, когато пожелае да влезе в същото.

Предвид гореизложеното, така предявеният иск се явява основателен, поради което ответникът следва да бъде осъден да предаде владението на процесния имот на ищеца, доколкото се установи, че последният е упражнявал фактическа власт върху процесния имот преди 03.03.2015 г. и същата му е била отнета по скрит начин от ответника - чрез смяната на патрона на входната врата на жилището и искът е предявен на 06.03.2015 г., тоест в предвидения шестмесечен преклузивен срок.

Съдът намира, че не следва да бъде налагана глоба по чл. 360 ГПК на ответника, доколкото същият е бил въведен в процесния имот по надлежния ред от ЧСИ, но въпреки това не се е възползвал от тази си възможност, а е решил в последствие сам да упражни това си право.

На основание чл. 361 ГПК следва да се допусне предварително изпълнение на решението.

По отговорността за разноски страните:

С оглед изхода на спора ,,Имо Пропърти Инвестмънт София’’ ЕАД с ЕИК: ********* следва да бъде осъдено да заплати на Т.Д.К. с ЕГН: ********** разноските по делото в размер от 440,81 лева, представляващи разноски за държавна такса.

 

Така мотивиран, съдът

                                                            Р    Е    Ш    И :

 

ОСЪЖДА ,,Имо Пропърти Инвестмънт София’’ ЕАД с ЕИК: ********* да предаде на Т.Д.К. с ЕГН: ********** на основание чл. 76 ЗС следния недвижим имот: апартамент с идентификатор ********** по кадастралната карта и кадастралните регистри на АГКК с положения изток, запад, със застроена площ от 108,31 кв.м, състоящ се от: дневна, две спални , кухненски бокс, баня, тоалетна, склад и два балкона, находящ се на четвърти терасовиден етаж от жилищна сграда № 8, тип ,,Г’’ с иденфикатор *******, заедно с 8,995% ид.ч. от общите части на жилищна сграда № 8, тип ,,Г’’, които представляват 109,86 кв.м., при граници: север – ап. Д и коридор, юг – калкан с апартамент ,,Г’’ от сграда № 6 тип ,,В’’, запад –двор и изток – двор, при съседни самостоятелни обекти в сградата на същия етаж: *******, под обект – ****************, над обекта няма, ведно със склад № 11, находящ се в жилищната сграда № 8, тип ,,Г’’, с площ 25,54 кв.м., заедно с 0,855% ид.ч. от общите части на жилищна сграда № 8, тип ,,Г’’, които представляват 0,85 кв.м. при граници – север – коридор, запад – двор, юг – склад № 10 и коридор и изток – коридор, като обектът на собственост се намира в жилищен комплекс ,,С.С.’’ кв. О., ул . **************.

ОСЪЖДА ,,Имо Пропърти Инвестмънт София’’ ЕАД с ЕИК: ********* да заплати на Т.Д.К. с ЕГН: ********** сумата в размер от 440,81 лева, представляваща разноски за държавна такса в производството.

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                          

РАЙОНЕН СЪДИЯ :/п./П.Велчев/

 

Вярно с оригинала

ВД