Решение по дело №1402/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1020
Дата: 23 юли 2020 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20207050701402
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№                        , гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Трети касационен състав, на шестнадесети юли две хиляди и двадесета година, в публично съдебно заседание в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА РАЧЕВА

МАРИЯНА ШИРВАНЯН

 

при участието на секретаря Теодора Чавдарова и прокурора от ВОП Светослав С, като разгледа докладваното от съдия Янка Ганчева КНАХД № 1402 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, все предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Рубина Травел“ ООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. В, ул. „///“ №///, чрез адв. М, против решение № 400/5.03.2020 г., постановено но НАХД № 5262 по описа за 2019 г. на ВРС, с което е изменено наказателно постановление  № В-0047599/1.08.2019 г. на Директора на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра със седалище Варна, към ГД „Контрол на пазара“ с което на „Рубина Травел“ ООД е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. на осн. чл. 186 ал.1 от Закона за туризма, като санкцията е намалена по размер на 1000 лв.

С касационната жалба решението на първоинстанционният съд се оспорва като  незаконосъобразно, постановено при неправилно приложение на материалния и допуснати нарушения на процесуалните правила. Излагат се доводи, че липсва прецизиране от страна на АНО на правната квалификация на извършеното нарушение. От така посоченото нарушение в НП, следва че дружеството в качеството на туроператор и туристически агент е извършило всички изброени в нормата нарушения, а в обстоятелствената част на НП е посочено, че е назначено лице – неправоспособен екскурзовод. Липсва отбелязване от страна на АНО на нормативната уредба касаеща придобиване на правоспособност за упражняване на съответния вид дейност, която лицето назначено по договор е нямало право според компетентния орган да упражнява, липсва препращане към съответната Наредба определяща квалификацията и правоспособността за упражняване на професията. В случая лицето е назначено като водач на група, а не екскурзовод. Нормата на чл. 3 ал.1 от Наредба № 1/5.01.2016 г. сочи, че не са екскурзоводи лицата, които упражняват екскурзоводска дейност в музеи, художествени галерии, планински водачи, гидове за пешеходен туризъм в пещери, при гмуркане, лов, риболов. Т.е. тези лица не притежават правоспособност екскурзовод, липсват данни защо АНО е преценил, че назначеното лице следва да има квалификация екскурзовод. Липсва яснота за какво деяние е наказано дружеството, доколкото е налице сключен договор за водач на група , а не с екскурзовод. Липсва описание на нарушението, датата и място на извършването му, както и посочване на обстоятелствата при които е извършено и доказателствата които го потвърждават. По изложените доводи моли да се отмени решението и измененото с него НП, като се постанови друго решение, с което се отмени НП. Моли да се присъдят и сторените по делото съдебно-деловодни разноски.

Ответникът, чрез процесуалния си представител в депозирано становище вх. № 8286/15.07.2020 г. сочи, че „Рубина Травел“ ООД при осъществяване на дейността си е сключило договор с лице, което няма правоспособност – екскурзовод и не е вписан в съответната част на националния туристически регистър. Обжалваното решение е правилно и законосъобразно, поради което моли  да бъде оставено в сила и да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в минимален размер.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Пледира решението на районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Административен съд – гр. Варна намира, че касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок по чл. 211 от АПК, от надлежната страна, която разполага с правен интерес от обжалване на постановеното решение. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Предмет на обжалване във първоинстанционното производство е било наказателно постановление № В-0047599/1.08.2019 г. на Директора на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра със седалище Варна, към ГД „Контрол на пазара“ с което на „Рубина Травел“ ООД е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. на осн. чл. 186 ал.1 от Закона за туризма.

От събраните доказателства в административната преписка и в съдебното производство, Районен съд – гр. Варна е приел за установено от фактическа страна следното:

На 27.12.2018 г. в териториалното подразделение на КЗП Варна постъпила жалба от Г и В И срещу дружеството, в която се сочи, че при организирана екскурзия не са спазени условията на сключения договор и нормите на Закона за туризма, липсвало е и качествено екскурзоводско обслужване.

По повод депозираната жалба служители на КЗП са извършили проверка в офис на „Рубина Травел“ ООД, изискали са доказателства, вкл. договор сключен с екскурзовод, идентификационна карта на лицето придружавало групата в Гърция. Представен е граждански договор, сключен между дружеството и лицето Л, който е поел задължение да бъде водач на туристическата група. При извършена проверка в регистъра на лицензираните екскурзоводи е установено, че Л  не е вписан в  регистъра. Проверяващите преценили, че дружеството е извършило нарушение на чл. 71, т. 6 от Закона за туризма, за което е съставен АУАН. На 1.08.2019 г. Директорът на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра, със седалище Варна към ГД „Контрол на пазара” към Комисия за защита на потребителите, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази АУАН, издал наказателно постановление с което на основание чл. 186, ал. 1 от Закона за туризма, наложил на дружеството – жалбоподател „имуществена санкция“ в размер на 2000 лева за извършено нарушение на чл. 71, т. 6 от Закона за туризма. За да измени  наказателното постановление, ВРС е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, вмененото във вина нарушение на дружеството е индивидуализирано в степен, позволяваща да разбере в какво се изразява админитративното нарушение. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящият съдебен състав, като съобразени с приложимите материалноправни разпоредби. По отношение на наложеното наказание съдът е констатирал, че АНО не е преценил смекчаващите отговорността обстоятелства, преценил е, че наказание наложено в минималния размер съответства на целите, предвидени в чл. 12 от ЗАНН, поради което е изменил НК, като е намалил наложената санкция в размер на 1000 лв.

Така постановеното решение е правилно.

При постановяване на решението районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуални правила, извършил е цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно задължението по чл.312 и чл.313, ал.1 НПК, приложим по препращане от чл.84 ЗАНН. В тази връзка е изследвал дали акта за установяване на административно нарушение е издаден при спазване на разпоредбите на ЗАНН, дали наказателното постановление съответства на изискванията за съдържанието му по чл.57 ЗАНН и дали наказващият орган при издаване на постановлението е спазил процедурата по чл.52 и сл. от с.з., като е направил законосъобразен извод, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при постановяването на обжалвания акт. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящият съдебен състав, като съобразени с приложимите материалноправни разпоредби.

Съгласно чл.71 т.6 от Закона за туризма при извършване на туроператорска и/или туристическа агентска дейност туроператорът и/или туристическият агент сключва договори с екскурзоводи, планински водачи, ски училища и други лица, предлагащи допълнителни туристически услуги, удостоверили правото си да извършват съответния вид дейност. В случая от събраните по делото доказателства се установи по безспорен начин, че дружеството е сключило договори за организирано пътуване на лица, съгласно който цената на екскурзията включва: транспорт, нощувки, посещение на няколко града, медицинска застраховка, както и екскурзоводско обслужване по маршрута. В договора е отразено, че екскурзията включва панорамна обиколка на Кавала, както и разглеждане на пристанище Порто Лагос и др.  Видно от приложения по делото договор №1/14.12.2018 г. „Рубина травел“ ООД е сключило договор с Л, който е приел да бъде водач на туристическата група. Не е спорно между страните, че отразеното в договора екскурзоводско обслужване по маршрута е извършено именно от Л. При тези установявания правилно е прието, че дружеството е осъществило състав на нарушение на чл. 71 т.6 от Закона за туризма, тъй като Л не е вписан в регистъра на лицензираните екскурзоводи.

По възраженията на касатора, съдът прецени следното, съгласно чл. 3 ал.1 от Наредба № 1/5.01.2016 г. за образованието, практическата подготовка и професионална квелификация, необходими за придобиване на правоспособност за упражняване на професия „Екскурзовод“ е посочено, че професията "Екскурзовод" е свързана с успешното реализиране на туристически програми и запознаването на туристите с природно-географските особености, общественоикономическото развитие и културното наследство на страната. От събраните по делото доказателства се установи, че дружеството е сключило договор с Л именно за да запознае туристите с географските особености и културното наследство на Гърция. Доводите на жалбоподателя, че не са екскурзоводи лица, които упражняват екскурзоводска дейност в музеи, художествени галерии, планински водачи, и гидове за пещерен туризъм е правилен, но в случая видно от приложения по делото договор, дружеството не извършва дейност от изброените.  Съдът не споделя доводите на касатора, че е налице неяснота за какво деяние е ангажирана отговорността му. Ясно в обстоятелствената част на АУАН и НП са описани фактите и обстоятелствата, въз основа на които АНО е приел, че е налице извършено нарушение, посочена е дата и място на извършване на нарушението. Действително не е конкретизирана коя хипотеза от нормата на  чл. 71 т.6 от Закона за туризма е осъществило дружеството, но следва да се посочи, че защита се осъществява по факти, а не по посочена правна квалификация. Вмененото във вина на дружеството нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво се изразява нарушението, поради което съдът приема, че не е накърнено правото му на защита.

Предвид изложеното съдът намира, че при постановяване на обжалваното решение не са допуснати нарушения на процесуални правила и приложимия материален закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

В представеното становище по делото от процесуалния представител на ответника по касацията претендира заплащане на юриск. възнаграждение. Искането, като направено в допустимия срок, се явява основателно до размера от 80лв., определен на осн. чл.27е от Наредбата за заплащането на  правната помощ.

Водим от горните съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 400/5.03.2020 г., постановено но НАХД № 5262 по описа за 2019 г. на ВРС, с което е изменено наказателно постановление  № В-0047599/1.08.2019 г. на Директора на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра със седалище Варна, към ГД „Контрол на пазара“ с което на „Рубина Травел“ ООД е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. на осн. чл. 186 ал.1 от Закона за туризма, като санкцията е намалена по размер на 1000 лв.

ОСЪЖДА „Рубина Травел“ ООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. В, ул. „///“ №/// да заплати на на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра със седалище Варна, към ГД „Контрол на пазара“при КЗП сумата от 80 /осемдесет/  лв. разноски за юрисконсулт.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

                              

 

         ЧЛЕНОВЕ: