Решение по дело №382/2020 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 260029
Дата: 16 октомври 2020 г. (в сила от 6 ноември 2020 г.)
Съдия: Гюрай Алиев Мурадов
Дело: 20205320200382
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                               Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

       

                                                     № ...................

 

                                              гр. Карлово, 16.10.2020г.

 

                                               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловският районен съд                         трети наказателен състав,

на дванадесети октомври                            две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: Гюрай Мурадов

 

при секретаря Снежана Данчева, като разгледа докладваното от съдията наказателно административен характер дело № 382 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

         С наказателно постановление № 19-0281-000239/19.03.2020 година на Началника група към *****П.при РУ на МВР - К.на Х.И.П., ЕГН ********** ***, на основание чл.185 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 70 ал. 3 от ЗДвП.

         Недоволно от наказателното постановление е останало наказаното лице и е депозирало жалба срещу него пред съда в законоустановения 7-дневен срок. Счита, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно. Моли същото да бъде отменено.   В с.з., жалбоподателят, редовно призован се явява лично и взема становище по същество, като поддържа жалбата и моли НП да бъде отменено.  Претендира разноски.

Ответната по жалбата страна – Р.н.М.К. редовно призована, не изпраща представител. Депозирано е писмено становище по делото с което се иска от съда да остави в сила атакуваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно. Не се претендират разноски. Прави са възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

         Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което и допустима.

         Разгледана от съда е основателна.

         След като обсъди събраните по делото гласни доказателства чрез разпита на актосъставителя Н.С.С. и свидетелят Г.Л.Л. и приложените и приети писмени такива – Заповед № 8121з-515/14.05.2018г., Заповед № 8121К-1500/29.01.2019г., Заповед № 317з-982/11.02.2020г., Заповед № 8121К-14578/31.12.2019г., Заповед № 8121К-14581/31.12.2019г., рег. талон за МПС, АУАН серия АА и  бл. № 654423/26.02.2020г., наказателно постановление № 19-0281-000239/19.03.2020г., справка за нарушител/водач, съдът намира за установено следното:

На  26.02.2020 г. около 13.10 часа пред сградата на РУ в гр. К.св.С., спрял за проверка лек автомобил, марка „М.“ с рег. № РВ 4269 МС, управляван от Х.И.П., като причината за спирането  била, че управлявал автомобила без включени дневни светлини. Представил се, казал на водача на автомобила за какво го спрял и му заявил, че ще му състави фиш за това нарушение, като му поискал документите. Водачът ги дал и св.С. влязъл в сградата на РУ за да състави фиша. Малко след това при него дошъл П. и заявил, че няма да подпише фиша, при което  св.С. му обяснил, че ще му бъде съставен акт.

Срещу жалбоподателя бил съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ серия АА и бл. № 654423/26.02.2020г., в който нарушението е квалифицирано като такова по чл. 70 ал. 3 от ЗДвП. Като обстоятелства по извършването му е посочено, че на процесната дата в 13.10ч. в гр. К.на ул. „А.С.“  № 1 жалбоподателят управлява лек автомобил, марка „М.“ с рег. №*****, като допуска следното нарушение – без дневни светлини.

За свидетел при съставяне на акта св.С. извикал колегата си – св.Г.Л., който не свидетел при констатиране на нарушението.  П. заявил, че не е доволен от акт, не е съгласен с него, написал възражения, подписал го и получил копие от него.

На 19.03.2020г. компетентният орган - Началникът на група към *****П.при Р.н.М.К. е издал атакуваното наказателно постановление, с което на жалбоподателя, на основание чл. 185 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 70 ал. 3 от ЗДвП, като обстоятелствата по извършване на нарушението са описани по идентичен начин с тези в АУАН.

Като въззивна инстанция, настоящият съдебен състав следва да провери изцяло обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, като констатира порок в съдържанието на АУАН и процедурата, който налага отмяната на НП. Той е следния: Процесуалният закон – ЗАНН урежда четири категории свидетели, които е допустимо да присъстват при съставяне на акта и да го подпишат. Първата - свидетели, присъствали при извършване на нарушението, а именно лицата, възприели пряко и непосредствено един или повече елементи от състава на нарушението и/или личността на нарушителя, и които в най-голяма степен биха могли да допринесат за изясняване на обективната фактическа обстановка. Втората - свидетели, присъствали при установяване на нарушението, а именно лицата, възприели факти и обстоятелства относими към датата, мястото и условията, при които съответния контролен орган е възприел елементи от състава на нарушението или данни за неговия извършител, и чиито показания биха могли да дадат ясна представа за това, дали възприетите факти и обстоятелства са надлежно обективирани в акта. Третата - свидетели, присъствали при съставяне на акта, а именно това са лица както от посочените по - горе две групи, така и лица, които не са възприели нито факта на извършване на нарушението, нито условията, при които то е било установено, а единствено обстоятелствата, свързани с реда на изготвяне на акта. Четвъртата - свидетели на отказа на нарушителя да подпише акта, а именно това са лица, чието участие се налага, само в случай, че лицето, посочено като нарушител, се възползва от процесуалната възможност по  чл.43, ал.2 от ЗАНН. Видно от изложеното, тези четири категории свидетели, удостоверяват различни факти и обстоятелства.

Съгласно разпоредбата на чл.40, ал.1 от ЗАНН, акта за установяване на административно нарушение следва да бъде съставен в присъствието на свидетели, присъствали при извършването или констатирането на нарушението. Когато липсват такива свидетели – очевидци /които обаче не са участници в ПТП/, актът следва да бъде съставен в присъствието на други двама свидетели, като това обстоятелство съгласно нормата на чл.40, ал.3 от ЗАНН се отразява изрично в самия акт. Присъствието на свидетели при съставянето на акта не е необходимо единствено в хипотезата, когато самото нарушение е установено, въз основа на официални документи /чл. 40, ал.4 от ЗАНН/. Законът изисква още в акта да са посочени трите имена и точните адреси на свидетелите и техните ЕГН, като поне един от свидетелите да подпише акта.

В настоящия случай, при така установената фактическа обстановка, липсата на втори свидетел в АУАН се явява съществено нарушение на административно наказателната процедура и е основание за отмяна на НП, като незаконосъобразно.

Поради посочените съображения, наказателното постановление следва да бъде отменено, макар и по делото да се установи осъществяване на процесното нарушение.

С оглед изхода на делото, в полза на жалбоподателя следва да бъдат присъдени направените по делото разноски. По делото е приложено пълномощно според което, Х.П. е заплатил на адв.С.М. сумата от 300лв. за процесуално представителство в настоящото производство, което обаче не беше осъществено. За това, според съда тази сума не следва да бъде присъждана на П., а само сумата от 50 /петдесет/ лева за изготвяне на жалбата.

 

По изложените мотиви КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД

 

                                              Р  Е  Ш  И:

 

1.ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0281-000239/19.03.2020 година на Началника група към *****П.при РУ– Карлово, с което на Х.И.П. с ЕГН ********** ***, на основание чл.185 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 70 ал. 3 от ЗДвП.

 

2.ОСЪЖДА ОД на МВР – П.да заплати на Х.И.П. с ЕГН ********** *** направените по делото разноски в размер на 50.00 (петдесет) лева.

 

3.РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване от страните пред Административен съд – П.в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Сн.Д.