Решение по дело №204/2019 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 168
Дата: 16 юли 2019 г.
Съдия: Ралица Иванова Хаджииванова
Дело: 20193600500204
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 168

 

 

                                          гр. Шумен, 16.07.2019 год.

 

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Шуменският окръжен съд  в публичното съдебно заседание на девети юли  през две хиляди и деветнадесета  година в състав:

 

                                                              Председател: М.Маринов

                                                                      Членове:1.А.Карагьозян

                                                                                     2.Р.Хаджииванова

при секретаря Ж.Дучева, като разгледа докладваното от съдия Р.Хаджииванова  в.гр.дело №204 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

         С решение №251 от 21.03.2019г. по гр.д. №2937/2018г., поправено с решение №361/16.04.2019г., ШРС е предоставил упражняването на родителските права по отношение на детето Б.Б.Й. на майката И.Б. М. , като е определил местоживеенето на детето при нея  на настоящ адрес, определил е режим на лични контакти на бащата  Б.Й.Б., както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца , от 10,00ч. в събота до 17,00ч. в неделя , с преспиване , всяко първа и трета събота от месеца , от 10,00 до 17,00ч. , 30  дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, първите 5  дни през всяка пролетна ваканция (с преспиване) от 09.00ч. на първия ден до 18.00ч. на петия ден; всяка нечетна година  на рождения ден на детето   от 11,00ч. до 18:00ч., ако е почивен ден, а ако рожденият ден е в работен ден - в първата следваща го неделя, за от 11,00 до 18,00ч., а по време на Коледните и Новогодишни празници, както следва: на нечетна година - всички Коледни празници - от 09:00ч. на първия неработен ден до 18:00ч. до последния официално обявен за неработен ден с преспиване; на четна година - всички Новогодишни празнини - от 09:00ч. на първия неработен ден до 18:00ч. до последния официално обявен за неработен ден с преспиване. Със същото решение е осъдил бащата да заплаща на детето Б., чрез неговата майка и законен представител  И.Б. М., месечна издръжка в размер на 140лв., считано от датата на подаване на насрещната искова молба  – 31.10.2018г., до настъпване на причини за нейното изменение или прекратяване , ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, с падеж – първо   число на месеца за който се дължи .

        Недоволна от така постановеното решение останала И.Б. М./Г./, която го обжалва   в частта, касателно определения режим на лични контакти с детето само в междуседмичните почивни дни. Съдът бил определил рестриктивен режим на лични конаткти между майката и детето, като  ограничил контактите им в съботни и неделни дни. Моли, съдът да отмени решението в обжалваната част и постанови друго, с което на бащата бъде определен режим на лични контакти с детето Б. в междуседмичните почивни дни, съобразно заявеното в насрещния й иск. В съдебно заседание заявява желанието си, детето Б. да бъде при баща си всяка втора и четвърта седмица от месеца от петък от 17.00ч. до неделя 17.00ч. с преспиване, а всяка първа и трета седмица от месеца в почивните дни - да си остава при нея.

        В останалата, необжалвана част, решението е влязло в законна сила.

        Въззиваемият взема становище по неоснователността на жалбата. В съдебно заседание заявява съгласието си режимът на лични контакти през междуседмичната почивка да се осъществява, като всяка втора и четвърта седмица от месеца, от  петък от 17.00ч. до неделя 17.00ч. с преспиване детето да бъде при него, а всяка първа и трета седмица от месеца в почивните дни - да  остава при майка си.

         Въззивната жалба е подадена в срока по чл.258 от ГПК, от надлежна страна, при наличие на правен интерес, поради което се явява процесуално допустима.

 Шуменският окръжен съд, след като обсъди доводите, изложени в жалбите и възраженията, и прецени поотделно и в съвкупност събраните по делото доказателства, приема за установено следното: 

      Страните заживели на семейни начала през 2009г., от което съжителство имат родено едно дете- Б.Б.Й., р. на 25.01.2010г.. Първо обитавали дома на родителите на Б. ***, а две години след раждането на детето се преместили в собствено жилище в гр.Ш.. Не  е спорно, че в началото на м.август 2018г. се разделили, както и че след раздялата детето живее със своята майка и новият й съжител –Р.С.Г..  В хода на производството М. и Г. са сключили граждански брак/30.12.2018г./, като на 17.06.2019г. се ражда дъщеря им – М.Р.Г./удостоверение за раждане №**********/19.06.2019г./ .  След раздялата с М., Б. отново заживял в къщата на своите родители в с.Д..

      Детето Б. е ученичка ІІІОУ”Димитър Благоев”-гр.Ш., къто съгласно изготвената оценка от ИСДП е в добро здравословно състояние, като психическото и физическото му развитие отговарят на възрастта му. 

           С първоинстанционното решение, родителските права по отношение на малолетното дете Б. са предоставени на майката, като местожителството му е определено по адреса на последната в гр.Ш.. Присъдена е и дължимата от бащата издръжка. В  тази част решението не е обжалвано и е влязло в законна сила. Спор е налице досежно определения режим на лични контакти на Б. с баща й само в междуседмичните почивни дни.  

 Лични отношения по смисъла на чл.106, ал.1 от СК са контактите между детето и този родител, на когото не са предоставени за упражняване родителските права. Тези контакти следва да бъдат строго времево определени, като се съобразяват особеностите на всеки конкретен случай и  се създава най-благоприятна възможност, като водещ  следва да е интересът на самото дете. Така съобразявайки в разглежданата хипотеза възрастта на детето - на девет години и половина, силната привързаност на бащата към детето,  наличието на риск от формиране на трайно отчуждаване на детето от бащата/същото до раздялата на родителите си е било  силно привързано към баща си и неговите близки, а  след това е започнало да го нарича само с малко име ”Б.” и с нежелание посещавало дома му/, съответно заявеното от майката, че въпреки че в момента е в отпуск по майчинство за отглеждане на второто й дете, съпругът й работи и би желала да има възможност за пълноценен контакт на новото й семейство с детето и през почивните дни, още повече, че Б. посещава  и училище през седмицата, то режимът на лични контакти на Б. с баща й следва да бъде всяка втора и четвърта седмица от месеца, от  17.00ч. в петък до 17.00ч. в неделя, с преспиване, като бащата взема и връща детето в дома на майката, а ако в петъчния ден детето е втора смяна на училище, режимът да започва след часовете, като бащата взема детето от учебното заведение, като в двумесечен срок от влизане на решението в сила вземането на детето от бащата в петък, да става в присъствието на социален работник при ДСП-Ш.. Съдът намира, че прилагането на тази мярка по чл.59, ал.8 от СК за сочения период ще доведе до  намаляване на напрежението у детето, съответно ще даде възможност за изграждане на отношения на  доверие между бащата и детето и възможност за реализиране на пълноценни контакти между тях. По този начин и социалният работник  ще може да съобрази и необходимостта от евентуалното налагане на  мерки за закрила на детето, съгласно чл.24 от ЗЗД.

С оглед изложеното по-горе,  решението на първоинстанционния съд следва да бъде отменено  само в частта касателно определения режим на лични контакти на детето Б. с бащата Б.Й.Б. в междуседмичните почивни дни, като спорът следва да се реши в посочения по-горе смисъл, а именно бъде определен режим на лични контакти: всяка втора и четвърта седмица от месеца, от  17.00ч. в петък до 17.00ч. в неделя, с преспиване, като бащата взема и връща детето в дома на майката, а ако в петъчния ден детето е втора смяна на училище, режимът да започва след часовете, като бащата взема детето от учебното заведение, като в двумесечен срок от влизане на решението в сила вземането на детето от бащата  да става в присъствието на социален работник при ДСП-Ш..

 

Предвид предмета и изхода на делото пред въззивната инстанция /разрешаването по същество само на спора между страните относно режима на лични отношения между бащата и детето, не напълно съгласно направеното с въззивната жалба искане/ и по аргумент от разпоредбата на чл. 329 от ГПКГПК, разноски  за настоящата инстанция не следва да се присъждат, а следва да се понесат от страните така, както са направени.

    Водим от горното и на основание чл.271, ал.1 от ГПК, Шуменският окръжен съд

                                           Р    Е    Ш    И    :

 

 ОТМЕНЯВА  решение №251 от 21.03.2019г. по гр.д. №2937/2018г. на ШРС, поправено с решение №361/16.04.2019г., само в частта, с която е определен режим на лични отношения на бащата  Б.Й.Б. с детето Б.Б.Й. в междуседмичните почивни дни, а именно: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца , от 10,00ч. в събота до 17,00ч. в неделя , с преспиване , всяка първа и трета събота от месеца , от 10,00 до 17,00ч.,  като вместо това в тази част постановява:

             ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на бащата Б.Й.Б. с детето Б.Б.Й. в междуседмичните почивни дни: всяка втора и четвърта седмица от месеца, от  17.00ч. в петък до 17.00ч. в неделя, с преспиване, като бащата взема и връща детето в дома на майката, а ако в петъчния ден детето е втора смяна на училище, режимът да започва след часовете, като бащата взема детето от учебното заведение, като в двумесечен срок от влизане на решението в сила вземането  на детето от бащата, да става в присъствието на социален работник при ДСП-Ш..

           В останалата необжалвана част, решението е влязло в законна сила.

            Решението подлежи на обжалване прид ВКС на РБългария, в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                             ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                                                                                                       

                                                                                                            2.