Решение по дело №1115/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 448
Дата: 31 юли 2020 г.
Съдия: Дария Иванова Митева Маринова
Дело: 20204430201115
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е     

гр. **, 31.07.2020г

В ИМЕТО НА НАРОДА

**ски районен съд, ІII н.с., в публично съдебно заседание на двадесет и трети  юли две хиляди и двадесета   год. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИЯ МИТЕВА

при секретаря Валя Стоянова , като разгледа АНД № 1115/2020 год. по описа на ПРС, ІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

   Производството е по реда на чл. 59 и сл. от Закон за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Обжалвано е наказателно постановление /НП/ №15 – 0000885/  от 17.02.2020г. г. на ***П.В. ” , със седалище и адрес на управление:***,ж.к ***,представлявано от П.В. ***, е наложено административно наказание  -  ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 1 500 лв. /хиляда и петстотин лева/, на основание чл.  416, ал.5, вр. с чл. 414, ал.3 от Кодекса на труда /КТ/, за нарушение на чл. 63, ал.2 вр с ,ал.1 от КТ.

Жалбоподателят ЕТ  ***”,представлявано от П.В. ***, редовно призован, не  се явяват  изпраща представител в съдебно заседание адв. П.В.-***. В жалбата си пред съда навежда твърдения за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в административно – наказателното производство и че неправилно е подведен под административно – наказателна отговорност, тъй като не е осъществено нарушение от негова страна. Моли съда да отмени атакуваното наказателното постановление като незаконосъобразно.

Въззиваемата страна, ***, редовно призована, в съдебно заседание се представлява от ю.к. Р. И., която оспорва жалбата. Моли процесното наказателно постановление да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Съдът, след като взе предвид изложеното в жалбата и след като анализира събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна /санкционираното юридическо лице/ и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна съдът установи следното: 

Наказателното постановление е издадено за това, че при извършена проверка на място на 16.01.2020г. в 15:47ч. в ***, в сектор №5, работодателя ЕТ „Ш.2.В.П.В.“ - гр. ***е допуснал до работа лицето В.П.В. ЕГН **********, предоставящ на 16.10.2020г. в 15:47 работна сила като „шофьор автобус“ преди да му представи копие от уведомление по чл. 62, ал. 5 от КТ, за регистрация на трудовия му договор, заверено в ТД на НАП.

Нарушението било установено при извършени проверки  на място на 16.01.2020г. и последваща проверка по документи в ***на 27.01.2020г. от служители на Д ИТ–**, сред които и актосъставителят Б.Н., разпитан в качеството на свидетел. При първоначалната проверка, проверяващите  заварили в *** шофьор на автобус, спрял на сектор №5, който е собственост на фирма ЕТ „Ш.2.В.П.В.“ - гр. **. Шофьорът попълнил собственоръчно декларация и оставили призовка за работодателя. При извършената документална проверка на 27.01.2020г. се указало, че лицето В.В. на 16.01.2020г. без да му е връчена справка за заверен трудов договор в НАП бил допуснат до работа.

В тази насока са и свидетелските показания на св. И.М.Д.. За констатираното нарушение бил съставен АУАН №15-0000885 от 27.01.2020г., като нарушението било квалифицирано по чл.63,ал.2, вр. чл.63, ал.1 от КТ. Актът бил съставен в присъствието на представляващия ЕТ жалбоподател, който се запознал със съдържанието му и го подписал без възражения.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено и атакуваното наказателно постановление, като на основание чл.416, ал.5 във вр. чл. 414, ал. 3 от КТ, на жалбоподателя му било наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1 500 лева. На 09.03.2020г. наказателното постановление било връчено на представляващия ЕТ.

Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото писмени доказателства и от гласните такива, показанията на свидетеля - актосъставител. Същият излага обстановка, идентична с така описаната в АУАН и НП. Потвърждава,че проверката е била извършена на  16.01.2020г. Показанията на свидетеля съдът намира за логични, вътрешно непротиворечиви, обективни и съответни на останалите събрани по делото писмени доказателства.  Заявените обстоятелства от свидетеля, кореспондират и с приложеното по делото писмено доказателство - копие на декларация по чл.402, ал.1, т.3, вр. чл.402, ал.2 от КТ.

 При така установената фактическа обстановка, Съдът намира следното от правна страна:

При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на атакуваното Наказателно постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Актът е съставен в нарушение на разпоредбата на чл. 42, т.3 от ЗАНН. В АУАН акотсъставителят е записал, че при извършена проверка на място на 16.01.2020г. в 15:47ч. в ***, в сектор №5, работодателя ЕТ „Ш.2.В.П.В.“ - гр. ***е допуснал до работа лицето В.П.В. ЕГН **********, предоставящ на 16.10.2020г. в 15:47 работна сила като „шофьор автобус“ преди да му представи копие от уведомление по чл. 62, ал. 5 от КТ, за регистрация на трудовия му договор, заверено в ТД на НАП.

В издадените АУАН и НП липсва единство и идентичност в описание на административното нарушение, в чието извършване се обвинява нарушителя. Видно от писмените материали, приложени в преписката, че актосъставителят при изготвяне на АУАН е посочил, че В.П.В. е предоставял работна сила в 15: 47ч. на 16.10.2020г., докато административно- наказващият орган е посочил в НП, че работната сила е предоставена на дата 16.01.2020г.

Административно- наказателната процедура по ЗАНН е строго формална и повече от правилата въведени от законодателя в нормите на ЗАНН са императивни, особено тези по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Макар и да се касае за техническа грешка при изписване на датата на извършване на нарушението ЗАНН не познава понятието „техническа грешка“ и няма как да се сенира след като е издадено НП.

АНО съобразно задълженията си, които има съгласно разпоредбата на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН, проверявайки акта за неговата законосъобразност и след като явно е установил това несъответствие в посочената дата на престиране на труд от страна на В. е следвало да извърши разследване на спорните обстоятелства. В случая не може да се предполага наличие на възможността по чл. 53, ал.2 от ЗАНН, тъй като визираната нередност в АУАН е съществена. Според така съставения АУАН не може да се приеме установяване по безспорен начин на извършването на нарушението, и на второ място, ако НП е издадено при условията на чл. 53, ал.2 от ЗАНН, то това обстоятелство е следвало надлежно да бъде посочено в НП.

На следващо място и в АУАН, и в последствие в издаденото НП е посочено, че В.В. е бил допуснат до работа преди работодателя да му представи копие от уведомлението по чл. 62, ал. 5 от КТ. АНО е квалифицирал деянието на П.Ф. като нарушение по чл. 63, ал. 2 вр. ал.1 от КТ.

Чл. 63. (1) (Нова - ДВ, бр. 120 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, и копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите.

(2) (Нова - ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Работодателят няма право да допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави документите по ал. 1.

(3) (Ал. 1 отменена, предишна ал. 2 - изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 1, изм. - ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите по ал. 1, освен ако страните са уговорили друг срок. Ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, за които той е уведомил работодателя до изтичането на срока.

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Изпълнението на задълженията по трудовия договор започва с постъпването на работника или служителя на работа, което се удостоверява писмено.

Никъде в посочените като нарушение разпоредби няма задължение на работодателя да представи уведомление по чл. 62, ал. 5 от КТ, задължението е да се представи уведомление по чл. 62, ал. 3 от КТ както и екземпляр от трудов договор.

Абсолютно задължително е както в АУАН, така и в НП, административното нарушение, което е вменено във вина на нарушителя да бъде описано точно, прецизно и разбираемо, както и да съдържа посочване на правилната норма от материалния закон, който е нарушен. Изпълнението на задължението е от съществено значение за жалбоподателя правилно да организира своята защита. От съществено значение са тези посочени в чл. 57, ал.1 т. 5 и 6 от ЗАНН, а именно- описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, доказателствата, които го потвърждават. Неспазването на тези нормативни изисквания води до съществено процесуално нарушение в издадения от АНО акт.

По направените по делото разноски:

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал.3 от ЗАНН (Нова - ДВ, бр. 94 от 2019 г.): „В съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс“, а според правната норма, отразена в чл. 143, ал.1 от ЗАП: „Когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ“. Видно от приложения по делото (стр. 32) договор за правна помощ е че адв. П.В. ***  е осъществявала правна помощ в настоящото производство на жалбоподателят П.В. ***е посочена сумата от 300лв.

Съгласно чл. 8, ал.1, т.1 от Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнагражения, издадена от ВАС: „За процесуално представителство, защита и съдействие по административни дела с определен материален интерес възнаграждението  при интерес до 1000 лв. (какъвто е настоящият случай“ е в размер на 300 лева.

Поради изложеното и на осн. чл. 63, ал3 от ЗАНН (Нова - ДВ, бр. 94 от 2019 г.) с чл. 38 ал. 2 вр. с ал.1 от ЗА вр. с  8, ал.1, т.1 от Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждение, издадена от ВАС, съдът намира,че  Д. „И.п.т.”***, представляван от ***следва да бъдат осъдени да заплати на П.В. ***представляващ  ЕТ  ***” , със седалище и адрес на управление:***,ж.к ***, сумата от 300,00 лева за направените по делото разноски за  адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                       Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление /НП/ №15 – 0000885/  от 17.02.2020г. г. на ***П.В. ” , със седалище и адрес на управление:***,ж.к ***,представлявано от П.В. ***, е наложено административно наказание  -  ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 1 500 лв. /хиляда и петстотин лева/, на основание чл.  416, ал.5, вр. с чл. 414, ал.3 от Кодекса на труда /КТ/, за нарушение на чл. 63, ал.2 вр с ,ал.1 от КТ като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

ОСЪЖДА на осн. чл. 63, ал.3 вр. с чл. 38 ал. 2 вр. с ал.1 от ЗА вр. с  8, ал.1, т.1 от Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаградения, издадена от ВАС , Д. „И.п.т.”***, представляван от ***да заплати на П.В. ***представляващ  ЕТ  ***” , със седалище и адрес на управление:***,ж.к ***, сумата от 300,00 лева за направените по делото разноски за  адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14 - дневен срок от получаване на съобщението пред Административен съд – **.

 

 

                                                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: