Решение по дело №8609/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265869
Дата: 23 септември 2021 г. (в сила от 23 септември 2021 г.)
Съдия: Любомир Илиев Игнатов
Дело: 20201100508609
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град София, 23. 09. 2021 г.

 

 

Софийският градски съд, Гражданско отделение, II – Д въззивен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи април две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател: Красимир Мазгалов

Членове: 1. Силвана Гълъбова

2. младши съдия Любомир Игнатов

 

при участието на съдебния секретар Илияна Коцева, като разгледа докладваното от младши съдия Любомир Игнатов в. гр. д. № 8609 по описа на Софийския градски съд за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното.

Производството е по чл. 258 от Гражданския процесуален кодекс ГПК) и следващите.

Образувано е въз основа на постъпила въззивна жалба от ответницата в първоинстанционното производство С.Й.М. с ЕГН **********, адрес ***, ж. к. „*********съдебен адрес ***, офис на партер (въззивница) чрез процесуалния представител адвокат Р.Р. срещу решение № 77281, постановено на 27. 04. 2020 г. от Софийския районен съд, 87-и състав, по гр. д. № 87723 по описа за 2017 г. (обжалвано решение). С обжалваното решение първоинстанционният съд се е произнесъл по два кумулативно съединени иска, като е уважил изцяло иска с правно основание чл. 422 ГПК във връзка с чл. 240, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) във връзка с чл. 99 ЗЗД за непогасена главница по договор за потребителски кредит, съответно отхвърлил е изцяло иска със същото правно основание за договорна лихва. И двата иска са с цена под 5 000 лева.

Въззивницата обжалва решението в частта, в която е признато за установено, че дължи непогасена главница по договор за потребителски кредит ведно със законната лихва за забава. Твърди, че в обжалваната част решението е неправилно, незакононсъобразно и необосновано. Оспорва договора за цесия като нищожен на основание чл. 26, ал. 2 ЗЗД. Поддържа, че не само уговорката за възнаградителна лихва е нищожна, но и целият договор за потребителски кредит, понеже не отговаря на законовото изискване за минимален размер на шрифта предвид чл. 22 от Закона за потребителския кредит (ЗПК). Заявява, че след като съдът е приел за недействителни уговорките за възнаградителна лихва, то е следвало да приспадне от непогасената главница заплатените до този момент лихви. Иска от въззивния съд да отмени първоинстанционното решение в обжалваната част и да постанови друго, с което да отхвърли изцяло предявените искове. Претендира разноски за двете инстанции.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от ищеца в първоинстанционното производство „Е.М.ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление ***, район Витоша“, ж. к. Малинова долина, ул. *********, съдебен адрес *** (въззиваемо дружество) чрез процесуалния представител адвокат П.В.. Твърди, че в първоинстанционното производство е било установено наличието на валидно облигационно отношение между въззивницата и „БНП П. П.Ф.“ ЕАД, прехвърлянето на вземането по конкретното правоотношение на въззиваемото дружество чрез договор за цесия, обявяването и настъпването на предсрочна изискуемост и неизпълнението на задължения от страна на въззивницата. Оспорва възражението за недействителност поради размера на шрифта, като заявява, че параметрите на кредита са ясно посочени в отделни редове в цифров и словесен вид. Във връзка с възражението за приспадане на възнаградителната лихва от размера на главницата твърди, че правилото на чл. 19, ал. 3 ЗПК не се прилага, защото нормата е материалноправна и няма обратно действие. Иска от въззивния съд да отхвърли въззивната жалба и да остави в сила първоинстанционното решение. С отделно писмено изявление прави евентуално възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на процесуалния представител на въззивницата.

Софийският градски съд, след като прецени твърденията на страните и събраните доказателства, направи следните фактически и правни изводи.

Въззивната жалба е подадена в законоустановения срок (пар. 13 от Преходните и заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за здравето, обн. „ДВ“ брой 44 от 13. 05. 2020 г.) от заинтересована страна чрез надлежно упълномощен процесуален представител. Представен е документ за внесена държавна такса в необходимия размер. Следователно въззивната жалба е редовна и допустима.

При служебна проверка въззивният съд приема обжалваното решение за валидно и допустимо в обжалваната част. Относно правилността му в обжалваната част въззивният съд следва да отчете доводите във въззивната жалба (чл. 269, изр. второ ГПК), но също така и трябва да следи служебно за неравноправни клаузи.

Предмет на въззивното производство е искът с правно основание по чл. 422 ГПК във връзка с чл. 240, ал. 1 ЗЗД във връзка с чл. 99 ЗЗД за сумата от 2 417 лева и 77 стотинки незаплатена главница, за която се твърди, че произтича от сключването на договор за потребителски кредит и договор за цесия.

Правопораждащият фактически състав на иска предвид твърденията на ищеца обема следните елементи: 1) валидно сключен договор за потребителски кредит между цедента и въззивницата-ответница; 2) плащане на сумата по договора за потребителски кредит от цесионаря в полза на въззивницата-ответница; 3) настъпване на падеж на всички погасителни вноски; 4) сключване на валиден договор за цесия между цедента и въззиваемото дружество – ищец, по силата на който вземането за главница по договора за потребителски кредит се прехвърля 5) надлежно съобщаване за цесията на въззивницата-ответница.

Във въззивното производство страните спорят единствено относно сключването на валидни договори за потребителски кредит и за цесия. Освен това въззивницата-ответница се позовава на чл. 19, ал. 6 ЗПК.

По делото е представен договор за потребителски кредит паричен кредит „PLUS-10744994“, сключен между „БНП П. П.Ф.“ ЕАД и въззивницата-ответница (л. 6 от исковото производство на районния съд). Договорът е подписан и датиран от страните към 22. 05. 2014 г. Като общ размер на кредита е посочена сумата от 2 700 лева, като страните са постигнали съгласие главницата да бъде заплатена обратно от въззивницата-ответница на 36 погасителни вноски, първата от които с падеж на 20. 06. 2014 г., а последната с падеж 19. 05. 2017 г. Въззивният съд констатира, че размерът на шрифта на така сключения договор е по-малък от 12. Въпреки това обаче възражението на въззивницата-ответница за нищожност на целия договор за потребителски кредит е неоснователно. Валидността на правните сделки се преценява към момента на сключването им. Повелителната норма на чл. 22 във връзка с чл. 10, ал. 1 ЗПК въвежда изискване към размера на шрифта на договора за потребителски кредит едва с изменението ѝ с брой 35 на „Държавен вестник“, в сила от 22. 07. 2014 г. Пар. 13 от Закона за изменение и допълнение на Закона за потребителския кредит, обнародван в посочения брой на „Държавен вестник“, придава обратно действие само на новелата на чл. 32, ал. 8 ЗПК. Тя се отнася до начисляването на такси, неустойки и обезщетения при предсрочно погасяване на договор за кредит. Следователно изискването за размер на шрифта на договора за потребителски кредит по чл. 10, ал. 1 ЗПК е приложимо единствено занапред: за сключените след 23. 07. 2014 г. договори. Въззивницата-ответница е удостоверила с подписа си, че процесният договор за потребителски кредит е сключен два месеца по-рано, на 22. 05. 2014 г. При това положение той трябва да се приеме за действителен в частта, в която се уговаря предоставянето и обратното заплащане на главницата в размер на 2 700 лева, макар и размерът на шрифта да е по-малък от 12.

Предвид експертното заключение по изготвената в първоинстанционното производство съдебно-счетоводна експертиза, главницата по договора за потребителски кредит е била изцяло преведена от „БНП П. П.Ф.“ ЕАД в полза на въззивницата-ответница на 23. 05. 2014 г.

Що се отнася до възражението на въззивницата-ответница, че районният съд не е приспаднал заплатените суми по недействителните клаузи за възнаградителна лихва от незаплатената главница, въззивният съд приема следното. Действително, съгласно данните от експертното заключение по представената в първоинстанционното производство въззивницата-ищца е заплатила лихва по договора за потребителски кредит в общ размер от 1622 лева и 18 стотинки. Нормата на чл. 19, ал. 6 във връзка с ал. 5 и ал. 4 ЗПК обаче също е влязла в сила след сключването на процесния договор за потребителски кредит и няма обратно действие, поради което не може да бъде приложена.  

Въззивният съд приема за неоснователно и възражението на въззивницата-ответница за нищожност на договора за цесия между „БНП П. П.Ф.“ ЕАД и въззиваемото дружество. Договорът е приложен на л. 12 от исковото производство на районния съд (рамков договор за цедиране на задължения). Както правилно е съобразил районният съд, в протокол № 8 към договора се съдържат данни, че цедентът „БНП П. П.Ф.“ ЕАД и въззиваемото дружество-цесионар са уговорили цена („номинална стойност“) на прехвърлените вземания, сред които и процесното вземане за главница по договор за потребителски кредит. При това положение договорът за цесия има необходимото съдържание и е валиден. Конкретната цена на прехвърлените вземания по него не е предмет на настоящото дело.

По изложените съображения въззивният съд приема въззивната жалба за неоснователна. Първоинстанционното решение трябва да бъде потвърдено в обжалваната част.

Разноски. При този изход на делото в полза на въззиваемото дружество следва да се присъдят сторените във въззивното производство разноски. Доколкото обаче страната изрично е заявила, че не претендира разноски (л. 23 от въззивното дело), то разноски не следва да бъдат присъдени.

Така мотивиран, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 77281, постановено на 27. 04. 2020 г. от Софийския районен съд, 87-и състав, по гр. д. № 87723 по описа за 2017 г. в обжалваната част, в която е признато за установено на основание чл. 422 от Гражданския процесуален кодекс във връзка с чл. 240, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите във връзка с чл. 99 от Закона за задълженията и договорите, че С.Й.М., ЕГН **********, адрес ***, ж. к. „*********дължи на „Е.М.“ ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление ***-6, сумата от 2 417 лева и 77 стотинки, представляваща непогасена главница по договор за потребителски паричен кредит с номер „PLUS-10744994“ от 22. 05. 2014 г., сключен между „БНП П. П.Ф.“ ЕАД и С.Й.М., вземанията по който са прехвърлени в полза на „Е.М.“ ЕООД по силата на конкретен договор за цесия от 12. 01. 2016 г. (протокол № 8 от 12. 01. 2016 г.) към рамков договор за продажба и прехвърляне на вземания (цесия) от 02. 06. 2015 г., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на депозиране на заявлението по чл. 410 от Гражданския процесуален кодекс в съда – 15. 06. 2017 г. до окончателното ѝ изплащане.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

Председател:                               Членове:    1.                                     2.