Решение по дело №2018/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261395
Дата: 5 май 2021 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20205330102018
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е № 261395

 

05.05.2021 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети февруари две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

при секретаря  Катя Грудева,  като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 2018/2020 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по исков спор .

    Искова молба на „Лайт Кредит Консулт„  ЕООД, ЕИК/ Код по БУЛСТАТ: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. Полет № 1 ет.2 , депозирана против С.А.С. , ЕГН **********,***   

    Ищецът черпи права от два договора.

    Според изложеното като факти в исковата молба, между ответника  и трето на спора лице „Лайт кредит“ ООД, ЕИК ********* е сключен договор за заем № … 04.08.2017г , по силата на който, С. получила  назаем  сума от 1000 лева. От своя страна , тя се задължила да върне заема ведно със възнаграждение на кредитора , за срок от  шест месеца, на шест  равни месечни вноски от по 186.64 лв., с дата на първа погасителна вноска  04.09.2017 год. и с последна вноска  - на 04.02.2018 година. Общата сума за връщане възлизала на 1119.84 лв., тоест договорена била възнаградителна лихва в размер на 119.84 лв. за целия период на договора.

   За  обезпечение на вземането на кредитора по договора, бил сключен между ищеца,  като гарант, „Лайт кредит“ ООД като заемодател,  и  ответника тристранен договор за гаранция от същата дата, по силата на който ищецът гарантирал за изпълнението на задължението на заемателя към „Лайт кредит“ ООД, а от своя страна кредитополучателя   се задължили да плати на гаранта  възнаграждение в размер от 465.60 лева , платимо разсрочено като част от вноските по кредита , по 77.60 лева към всяка от вноските , като по този начин общия размер на вноските станал 264.24  лева месечно.

   По договора за кредит ответникът заплатил 373.28 лева , или две вноски по договора за заем, и 161.72 лева или две месецни премии; било платено и част от третата вноска за гаранционно възнаграждение, след което длъжникът  изпаднал в забава. „Лайт кредит“ ООД активирал гаранцията, а „Лайт кредит консулт“ ООД платил  сума от 746.56 лв.  - обща остатъчна стойност на вземанията по договора за кредит. Плащането било извършено на  22.05.2019 год.  Отделно от това останало неплатено и по-голямата част от гаранционното възнаграждение,  в размер на 303.88 лева. 

   За тези суми гаранта „Лайт кредит консулт“ ЕООД се снабдил със заповед за плащане, издадена по ч. гр. дело № 16769/2019 год. по описа на  Районен съд – Пловдив, ХVІ гр. състав.   Заповедта била връчена на длъжника  по реда на чл. 47 ал.5 от ГПК, при което ищцовото дружество , на което е даден срок по чл. 422 от ГПК, иска съда да постанови решение, с което да признае за установено по отношение на ответника съществуването на вземането му , при следните стойности :   746.56 лв.  - лв. платена гаранция,  и 303.88 лева  остатък от гаранционно възнаграждение по договор за гаранция или общо 1050.44 лева.  Иска присъждане на сторените по делото разноски,  и законната лихва от датата на подаването на заявлението в съда, 16.10.2019г., до окончателното изплащане на вземането.

     Ответникът е оспорил иска своевременно, чрез надлежен процесуален представител.  Моли се исковете да бъдат отхвърлени като недопустими и неоснователни, като се оспорва съществуването на каквито и да било задължения на ответника към ищеца.

   Вещото лице по проведената счетоводна експертиза е дало заключение , че сумата от 1000 лева е усвоена от ответника , чрез получен банков превод по негова сметка; според договорените условия , размера на кредиторовото възнаграждение е 119.84 лева , а гаранционното възнаграждение в полза на ищеца – общо 465.50 лева , или 77.59 лева.По двата договора, С. е платила общо 535 лева , с които е погасила 311.73 лева от главницата, 61.55 лева от възнаграждението по договора за кредит и 161.72 лева от гараницията. Така остават за плащане 688.72 лева от главницата , 58.29 лева възнаградителна лихва и 303.88 лева от гаранционното  плащане.  

   Установителни искове с правно основание чл. 422 ГПК, чл. 240 от ЗЗД, чл.79 от ЗЗД, чл.143 от ЗЗД, доколкото ищецът твърди да е платил на трето на спора лице по договора за гаранция, чл. 79 от същия закон, чл. 9 и сл. от Закона за защита на потребителите, ( договорът е за кредит, отпуснат на потребител). Исковете са допустими, ищецът разполага със заповед за изпълнение , като има идентичност между заповяданото за плащане вземане, и това, предмет на исковата молба; спазени са сроковете по чл. 414 и 422 от ГПК.

Предвид фактите и ангажираните доказателства, съдът съобрази следното:  

Най- напред ищцовото дружество черпи права от договор за заем под номер № 11451/ 04.08.2017г.,  сключен между „Лайт кредит“ ООД, ЕИК ********* и ответника , а на второ място  - и от договор за гаранция от същата дата , по който е  страна и то и от който договор извлича интереса си да плати на първоначалния кредитор. И двата договора са представени по делото в заверени от ищеца  копия на л. 4 и 10. Тези копия обаче са оспорени от ответника на основанието по чл. 183 от ГПК, при което съдът е задължил ищеца да ги представи в оригинал или нотариално зеверено копие. Това не е направено в дадения достатъчен срок , и затова съдът , съобразно нормата на чл. 183 изр. последно от процесуалния закон, следва да изключи двата договора от доказателствената съвкупност по делото. 

  Тъй като договорът за кредит попада под дефиницията на чл. 9 от Закона за потребителския кредит, той следва да се подчинява на закрепените там правила за потребителска защита на кредитополучателите. Приложима  е редакцията на  ЗПК , обн. ДВ  изм. и доп., бр.59 от  29.07.2016 г. По принцип, договорът за заем е реален, съществуването му се предпоставя от предаването на заемната сума на длъжника, факт, който следва да се докаже от ищеца чрез всички допустими доказателствени средства и е доказан от проведената експертиза. В случая, доколкото предмет на договора е потребителско кредитиране ,  то същия следва да бъде сключен в писмена форма , като условие за действителност – чл. 10 от ЗПК във връзка с чл. 22 от същия закон. Тъй като на договор, съставен в съответната форма, съдът не може да се позове, след като го е изключил от доказателствата, то договора е недействителен на основанието по чл. 22 от ЗПК и кредитополучателя дължи връщане само на чистата стойност на кредита.    

   Данни за точно изпълнение от страна на ответника няма.Съдът не отрича и плащането на сумата по активираната гаранция, предвид платежното нареждане на л. 15 от делото. 

   Съдът обаче приема за недоказано съществуването на договора за гаранция, след като и този договор е изключен от доказателствата съвкупност.  

      На следващо място, разпоредбите на Закона за потребителския кредит  се прилагат и в случаите, когато между потребителя и кредитора са сключени няколко договора за кредит, …… чието сключване е с цел или резултат заобикаляне изискванията на закона (чл. 3 ). Затова , и за да постигне законът целите си по чл. 2, той следва да  се приложи  и по отношение на  договорите, с които потребител – кредитополучател сключва с трето лице възмезден договор за „гаранция“. След като плащането на тази гаранция не е обусловено от неизпълнението по договора за потребителски кредит, а е неизбежно -  дължи се и при точно изпълнение, и с оглед това , че в договора за кредит е договорен годишен процент на разходите от 47.86 % , договора за гаранция заобикаля разпоредбата на чл. 19 ал. 5 от ЗПК и следва да бъде приет за нищожен в своята цялост.

  Договора за гаранция заобикаля и изискването за добросъвестност, при което е нищожен и поради противоречие с добрите нрави. Съдът не  може да зачете правните му последици.

  Не се спори обаче , че гарантираните сума са платени от страна на ищцовото дружество на изначалния кредитор, като по този начин ищеца се суброгира в правата на  последния по смисъла на чл. 74 от Закона за задълженията и договорите.Тази норма се тълкува и разглежда единствено в светлината на изпълнението на съществуващо между други лица облигационно правоотношение и затова не изисква такова между изпълнилия чуждо  задължение и неговия титуляр. Последното обуславя наличието на активна процесуална легитимация  у ищеца като носител на правото на иск за вземанията. Затова нищожността на договора за гаранция не влече след себе си неоснователност на иска за главница  по договора за кредит , тъй като задължението на ответника към кредитодателя е погасено чрез плащане от трето лице, което има интерес да изпълни, в хипотезата на чл. 74 от Закона за задълженията и договорите. 

   Или , единствено С. дължи на ищеца плащане на главница по договора за потребителски кредит. Останалите искове следва да се отхвърлят като неоснователни.

  Разноските по делото се присъждат в тежест на ответника, пропорционално на  уважената част от исковете. Общия размер на направените от ищеца разноски , включително по частното дело и хонорара на назначения на С. особен представител, е 800 лева, като се дължат пропорционално на уважената част 524.17 лева ( 800/1050.44*688.27). На ответника С. разноски не се присъждат, не е направила такива .

   Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

    Признава за установено по отношение на С.А.С. , ЕГН **********,***, че в отношенията между страните, дължи на „Лайт Кредит Консулт„  ЕООД, ЕИК/ Код по БУЛСТАТ: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. Полет № 1 ет.2 , следните суми,  суброгационно  вземане  по договор за заем № 11451/ 04.08.2017г, за които е издадена заповед за плащане по частното гр. дело № 16769/2019, ПРС , ХVІ гр. състав: 688.27  лв.  - обща остатъчна стойност на вземанията по договора за кредит, ведно със законната лихва върху тази сума от дата 16.10.2019г до окончателното изплащане на вземането , като ОТХВЪРЛЯ ИСКОВЕТЕ  да се установи съществуването на вземане от 303.88 лева – гаранционно възнаграждание по договор за гаранция № № 11451/ 04.08.2017г , и 58.29 лева- суброгационно вземане за възнаградителна лихва по договора за кредит,  като неоснователни.

 

     Осъжда  С.А.С. , ЕГН **********,***, да заплати на „Лайт Кредит Консулт„  ЕООД, ЕИК/ Код по БУЛСТАТ: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. Полет № 1 ет.2, сумата от 524.17 лева разноски по делата.

 

     Решението се обжалва пред състав на Окръжен съд Пловдив , в срок от две седмици от датата на съобщаването му, с препис на страните.

 

                                                     РАЙОНЕН  СЪДИЯ:п

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

МП