Решение по дело №4260/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 997
Дата: 29 ноември 2019 г. (в сила от 29 ноември 2019 г.)
Съдия: Доротея Иванова Мишкова-Кехайова
Дело: 20191100604260
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. София, 29.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО, ХІІ-ти въззивен състав на осми ноември две хиляди и деветнадесета година в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНИ ЗАХАРИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ДОРОТЕЯ КЕХАЙОВА

                                                                                     ПАВЕЛ ПАНОВ

 

на секретаря Хриситна Цветкова

в присъствието на прокурора Томи Наков

разгледа докладваното от съдия Кехайова наказателно дело ВЧНД № 4260 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХХІ НПК.

С присъда, постановена на 08.05.2019 г. по НОХД № 17652/2019 г., Софийският районен съд, НО, 107 състав е признал подсъдимия К.Ц.К., за виновен в извършване на престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 3, пр. 2 и т. 4, пр. 2, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК и на основание чл. 373, ал. 2 НПК, вр. чл. 58а НК му е наложил наказание осем месеца лишаване от свобода, чието изпълнение на основание чл. 66, ал. 1 НК е отложил за срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила. Със същата присъда съдът е признал подс. Б.Б.Я. за виновен в извършване на престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 3, пр. 2, т. 4, пр. 2 и т. 7, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 63, ал. 1, т. 3, вр. чл. 28, ал. 1 НК, като на основание чл. 373, ал. 2 НПК, вр. чл. 58а НК му е наложил наказание осем месеца лишаване от свобода, което на основание чл. 57, ал. 1, т. 2, б. „б“ ЗИНЗС е постановил да изтърпи при първоначален строг режим. Приспаднал е на основание чл. 59, ал. 2, вр. ал. 1, т. 1 НК времето, през което подсъдимият е бил задържан за срок до 24 часа по ЗМВР на 22.02.2017г., както и времето, през което е бил с мярка за неотклонение „задържане под стража“, считано от 22.04.2019г. до влизане на присъдата в сила. На основание чл. 189, ал. 3 НПК е осъдил подсъдимия К.Ц.К. и подс. Б.Б.Я. да заплатят в полза на държавата по сметка на СДВР по ½ от направените разноски в хода на досъдебното производство в размер на по 185,15 лева. Върнал е на А. Й. К. вещественото доказателство - л.а. „Форд Мондео“ с ДК № *******, намиращо се на съхранение при домакина при 02 РУ-СДВР.

В законоустановения срок е постъпила жалба от подс. К.К., с която поради възстановяването на вредите от престъплението и доброто му процесуално поведение прави искане за намаляване на размера на определеното му наказание.

Пред въззивния съд подс. Я. заявява, че не се присъединява към жалбата на подс. К..

В хода по същество, защитникът на подс. К. прави искане за прецизиране на определеното от първата инстанция наказание поради прецизното порцесуално поведение на подс. К. и обстоятлеството, че е признал вината си.

Адв. П. намира, че първоинстнационната присъда е правилна и прави искане за потвърждаването й.

Подс. К. не взима участие в производството пред въззивната инстация след резовна процедура по призоваването му, което е дало основание въззивният съд да разгледа делото в негово отсъствие при наличието на педпоставките на чл. 269, ал. 3, т. 3 НПК.

Подс. Я. се придържа към станвовището на защитника си – адв. П..

В рамките на проверката по чл. 313 и чл. 314 от НПК, настоящият състав намира, че първоинстанционният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, което е неотстранимо при въззивната проверка.

Видно е, че в производството пред СРС, довело до постановената присъда, са възникнали усложнения във връзка с участващите в съдебния състав, като при един и същ председател - съдията Митанкина, съдебни заседатели са били: И.Х.и Х.Т.на 06.11.2018 г. и след проведено открито разпоредително съдебно заседение поради невъзможност за Т.да участва, съдебното заседание по делото е продължило със съдебните заседатели И.Х.и П.А., като на 08.05.2019 г. без да бъде проведено ново открито разпоредително с.з.,  делото е било разгледано по реда на Глава ХХVІІ НПК, на осонование чл. 371, т. 2 НК и е било решено с обявената публично присъда.

При разглеждането на делото от последния състав на съда на 08.05.2019 г. са били нарушени основни правила в наказателното производство. Така в с.з. на 08.05.2019 г., предвид смяната в съдебния състав и налагащото се във връзка с това ново начало на съдебното заседание, в действие са били правилата, въведени с ДВ 63/2017 г., в сила от 05.11.2017 г., и съдът е следвало да извърши всички дължими действия във връзка с осъществяването му, като за целта е следвало да проведе разпоредително заседание и да се произнесе по въпросите по чл. 248 от НПК. Това не се е случило, въпреки че разглеждането на делото е следвало да започне отначало с оглед принципа за неизменност на състава на съда, въведен в чл. 258 от НПК. След като това не се е случило, стадий от развитието на съдебната фаза на производството не е реализиран, а това съставлява съществено нарушение на процесуалните правила.

Това е така, тъй като разпоредителното заседание се провежда в състава, който трябва да разгледа делото. Изискването за неизменност на съдебния състав е приложимо от провеждането на разпоредителното заседание. В разпоредително заседание по вътрешно убеждение се извършва преценка за справедливостта на производството по отношение на процесуалните нарушения, съдебният състав се ангажира със становище по всички въпроси по чл.248, ал.1 НПК, така че с тази преценка не може да бъде обвързан друг съдебен състав, ако не се спази неизменността. В това заседание съдът се произнася и по искания за събиране на нови доказателства, което също се свързва с изискванията за неизменност. Освен това, по силата на чл.258, ал. 1 НПК, делото се разглежда от един и същ състав на съда от започването до завършването на съдебното заседание, а разпоредителното заседание, е обособено като своеобразен етап от съдебното заседание.

С оглед изложеното въззивната инстанция приема, че смяната на състава е обусловила и ново извършване на всички процесуални действия – произнасяне по въпросите, визирани в чл. 248, ал. 1 НПК, включително конституиране на страни, произнасянето по направени искания и събирането на доказателства.

При тези констатирани нарушения, които са неотстраними в настоящото производство, въззивният съд намира, че присъдата на СРС следва да се отмени и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на съда, без да се обсъждат фактическите и правни изводи на първата съдебна инстанция, респ. доводите наведени във въззивните жалби и протест по съществото на обвинението.

Предвид горното и на осн. чл. 334 т. 1 във вр. с чл. 335, ал. 2 вр. 348, ал. 3, т. 1 НПК и чл. 335, ал. 4 НПК Софийски градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ присъда, постановена на 08.05.2019 г. по НОХД № 17652/2019 г., по описа на Софийския районен съд, НО, 107 състав.

ВРЪЩА делото на СРС за разглеждане от друг състав на съда от стадия подготвителни действия за разглеждане на делото в съдебно заседание.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                         2.