Решение по дело №1373/2019 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 33
Дата: 10 февруари 2020 г. (в сила от 3 септември 2020 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20195640201373
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер     33                                     10.02.2020г.                              град Хасково

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският Районен съд                                                            наказателен състав

На шестнадесети януари                              през две хиляди и двадесета година

В публичното заседание в следния състав :

 

                                      Председател: Мартин Кючуков                     

Секретар Велислава Ангелова

Прокурор

като разгледа докладваното от Съдията

А.н. дело 1373 по описа за 2019 година

                     Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

                     Обжалвано е Наказателно постановление №19-1253-000479/03.09.2019г. година на Началник на сектор ПП към ОДМВР-Хасково, с което за нарушения на чл.20 ал.2 и на чл.174 ал.3 предл.1 от ЗДвП съответно на основание чл.179 ал.2 предл.1 от ЗДвП е наложил на А.Д.Х. ЕГН ********** *** административно наказание „глоба”, в размер на 200 лв. и на осн.чл.174 ал.3 предл.1 – административно наказание „глоба” в размер на 2 000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца, като на осн.Наредба №1з-1959 на МВР са отнети 12 контролни точки.

Недоволен от така наложеното наказание е останал жалбоподателя А.Х., поради което го обжалва в срок. Същият го счита за незаконосъобразно и неправилно. Не била осъществена описаната фактическа обстановка. Били допуснати съществени процесуални нарушения. Жалбоподателят страдал от триклонова коронарна болест на сърцето. В деня на ПТП, докато шофирал получил силна гръдна болка и стягане и тежест в сърдечната област. Прилошало му и загубил контрол върху управляваното МПС. Така настъпило ПТП. Тук нямало виновно поведение на жалбоподателя. Без вина нямало отговорност и в тази му част НП било незаконосъобразно. След ПТП и ударът, който жалбоподателят получил в главата същият не бил в състояние да бъде тестван с „Дрегер“ и за това и отказал пробата. Отново липсвало виновно поведение от страна на Х.. И в тази му част НП било незаконосъобразно и следвало да се отмени.

Ответникът по жалбата – ОД-МВР-Хасково не оспорват и не изпращат представител.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

На 13.06.2019г., в гр.Хасково, около 22,50 часа, на бул.“Освобождение“, до кръговото движение, в посока към гр.Кърджали, жалбоподателят А.Х. управлявал лек автомобил „Дачия Логан“ рег.№************.

Жалбоподателят страдал от сърдечно заболяване – триклонова коронарна болест. По време на шофирането получил силна гръдна болка, обилно изпотяване и гадене. Прилошало му. Загубил контрол върху управляваното МПС. Същото излязло в дясно по посока на движението извън пътното платно и се ударило в бетонна ограда на обект за продажба на дърва.

На място били изпратени св.Т.П. – мл.автоконтрольор и св.Ж.И. – мл.автоконтрольор. Заварили водача на място, вътре в автомобила. Поискали да му направят проба с „Дрегер“.

Х. отказал. На св.Ж.И. му направило впечатление, че Х. видимо не е добре и това не е от удара на катастрофата. Била извикана линейка и жалбоподателят бил откаран в Спешна помощ. После останал в болницата.

На място и в присъствие на Х. бил съставен АУАН серия Д №886074/13.06.2019г.

Въз основа на АУАН е било издадено и атакуваното НП.

Тази фактическа обстановка се установява от АУАН и от разпитаните по делото свидетели Т.П. и св.Ж.И.. Жалбоподателят де факто не я оспорва в жалбата.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Министерството на вътрешните работи, чрез своите органи е длъжно да осъществява цялостен контрол и kогато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание в съответствие с разпоредбата на чл.53 от  ЗАНН.

Разпоредбата на чл.20 ал.2 от ЗДвП предвижда, че водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

Всяко административно нарушение е деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.

Нарушението е извършено виновно, когато е умишлено или непредпазливо.

И умисълът и непредпазливостта предполагат интелектуален и волеви компонент. Първият се изразява в предвиждането, при който процес в съзнанието на дееца се отразяват обективните елементи на деянието и това става до започване на изпълнителното деяние. Волевият компонент предполага искане или допускане или небрежно или самонадеяно отношение към обществено-опасните последици.

При получаване на сърдечен пристъп и прилошаване деецът губи контрол върху волевият компонент и способността да ръководи телодвиженията си. Самият сърдечен пристъп не може да бъде и точно предвиден, така че не е възможен и интелектуалния компонент на вината.

А без интелектуален и волеви компонент няма вина.

Ето защо съдът счете, че по отношение на първото нарушение по чл.20 ал.2 от ЗДвП липсва субективна страна, няма вина и съответно без вина – няма административно нарушение. Жалбоподателят е загубил контрол върху управляваното МПС в следствие на получен сърдечен пристъп и прилошаване.

Без вина няма отговорност.

В тази му част НП ще следва да се отмени.

На следващо място – съгл.чл.174 ал.3 предл.1 от ЗДвП водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.

Именно такъв е конкретния случай – Х. е отказал да бъде тестван с Алкотест „Дрегер”. За това нарушение на жалбоподателя са наложени наказанията, предвидени в текста на члена. Размерите са твърди и фиксирани и няма възможност за индивидуализация.

По делото се установява, че състоянието на жалбоподателя Х. след ПТП не е било критично. Същият е бил в съзнание. Бил е адекватен и макар и да не се е чувствал добре е имал нормална словесна и друга комуникация със св.Ж.И. и св.Т.П..

В това състояние е отказал е извършването на проба с „Дрегер“.

Според съда в този по-късен хронологичен момент, жалбоподателят е бил в състояние, в което и е разбирал и е можел да ръководи постъпките си, т.е можел е да действа виновно.

Според съда отказа за тестване с техническо средство е нарушение, което жалбоподателят е извършил виновно. Това нарушение е установено и в тази му част НП е правилно и законосъобразно и като такова ще следва да се потвърди.

Предвид изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

                      ОТМЕНЯ Наказателно постановление №19-1253-000479/03.09.2019г. година на Началник на сектор ПП към ОДМВР-Хасково, с което за нарушения на чл.20 ал.2 и на чл.174 ал.3 предл.1 от ЗДвП съответно на основание чл.179 ал.2 предл.1 от ЗДвП е наложил на А.Д.Х. ЕГН ********** *** административно наказание „глоба”, в размер на 200 лв. и на осн.чл.174 ал.3 предл.1 – административно наказание „глоба” в размер на 2 000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца, като на осн.Наредба №1з-1959 на МВР са отнети 12 контролни точки, в частта, в която за нарушение по чл.20 ал.2 от ЗДвП и на осн.чл.179 ал.2 предл.1 е наложено наказание „глоба“ в размер на 200 лв.

                     ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-1253-000479/03.09.2019г. година на Началник на сектор ПП към ОДМВР-Хасково в останалата му част.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред ХАС, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                                     Районен съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.