Решение по дело №2505/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260213
Дата: 4 февруари 2021 г. (в сила от 28 октомври 2021 г.)
Съдия: Никола Петров Чомпалов
Дело: 20201100902505
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 декември 2020 г.

Съдържание на акта

                                                           Р Е Ш Е Н И Е

                                                           гр.София, 04.02.2021 г.

 

    СГС, VI-4 състав, в закрито съдебно заседание на четвърти февруари две хиляди двадесет и първа година  в състав:         

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ : НИКОЛА ЧОМПАЛОВ

                                                                                            

    Като разгледа докладваното от съдия Чомпалов т.дело N 2505/2020  г., за да се произнесе взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ, вр. с Глава ХХI ГПК.

    СГС е сезиран с жалба от „М.М.Ф.“ ЕООД срещу отказ № 20201210164356-2/14.12.2020 г. на длъжностното лице по регистрация, постановено по искане за заличаване на М.Г.К.за едноличен собственик на капитала и за вписване наЕ.М.К.за едноличен собственик. Според жалбоподателя отказът на длъжностното лице по регистрация е незаконосъобразен, защото със заявлението са представени доказателства за смъртта на М.Г.К.и че неговата наследницаЕ.М.К.желае да продължи дейността на дружеството. Поддържа се, че със заявлението не е искано да се впише намаляване на капитала на дружеството, нито е искано да се обяви учредителния акт. Сочи се, че от представения със заявлението протокол се установява, че от наследниците на починалия едноличен собственик на капитала М.Г.К.самоЕ.М.К.е изразила желание да бъде съдружник, а останалите са изразили воля да получат изплащане на равностойността на дяловете. Иска се от жалбоподателя да се отмени обжалваният отказ и да се укаже на длъжностното лице да впише заявените за вписване обстоятелства.

 

    Според съда жалбата е подадена в срок и срещу подлежащ на обжалване акт на длъжностното лице по регистрация, поради което е процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.

     Със заявление вх. №  20201210164356/10.12.2020 г. е поискано да се впише по партидата на „М.М.Ф.“ ЕООД заличаване на М.Г.К.за едноличен собственик на капитала, както и вписване наЕ.М.К.за нов едноличен собственик.

    Към заявлението е представен препис-извлечение от акт за смърт N 407/23.08.2019 г., от който се установява, че М.Г.К.е починал на 22.08.2019 г.

    Представено е удостоверение за наследници от 26.08.2019 г. на район „Средец“, в което се сочи, чеЕ.М.К., М.М.К., Г.М.К.и Е. М.К.са наследници на М.Г.К.

     Представен е протокол от 10.12.2020 г., от който се установява, че наследниците на М.Г.К.са приели решениеЕ.М.К.да стане съдружник в „М.М.Ф.“ ЕООД, аЕ.М.К.в качеството на едноличен собственик на капитала е приела решение да се изплати стойността на ликвидационен дял на останалите наследници на М.Г.К., да се намали капитала и да се промени учредителният акт.

     С обжалвания отказ е отказано да се впишат промените по процесното заявление. Прието е от длъжностното лице по регистрация, че в протокола от 10.12.2020 г. е прието решение за намаляване на капитала, но това не е заявено за вписване, но е необходимо да се приеме решение за преразпределение на дяловете, а в случая не е спазен редът на чл.150-153 ТЗ. Необходимо е приЕ.не на решение за намаляване на капитала, което да се обяви в ТР.

   При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

 

    Предмет на производството по чл.25 ЗТРРЮЛНЦ е отказ на длъжностното лице по регистрация да впише заличаване на едноличен собственик на капитала, както и вписване на нов едноличен собственик на капитала.

 

    Според съда обжалваният отказ е незаконосъобразен. Това е така, защото от представените със заявлението документи се установява настъпване на заявените за вписване обстоятелства.

     На първо място следва да се спомене, че с процесното заявление е поискано заличаване на едноличен собственик на капитала, както и вписване на нов едноличен собственик на капитала, но не са заявени за вписване други промени, макар и представеният със заявлението протокол 10.12.2020 г. да удостоверява приЕ.не на решения и за други обстоятелства, подлежащи на вписване.

    По искането за заличаване на М.Г.К.за едноличен собственик на капитала. От представения със заявление препис-извлечение от акт за смърт N 407/23.08.2019 г. се установява, че М.Г.К.е починал на 22.08.2019 г. След като М.Г.К.е починал, този факт е основание за заличаването му от ТР като едноличен собственик на капитала, защото починалото лице престава да има качеството на правен субект, както и възможността да участва в търговски дружества. Не съществуват законови пречки да се впише заличаване на М.Г.К.за едноличен собственик на капитала, поради което отказът в тази част е незаконосъобразен и следва да бъде отменен.

   

     По искането за вписване наЕ.М.К.за едноличен собственик на капитала. Смъртта на едноличния собственик на капитала / М.Г.К./ е факт, който е основание за прекратяване на едноличното търговско дружество – чл.157 ал.1, ако наследниците му не поискат продължаване на дейността на дружеството. От представеното по делото удостоверение за наследници от 26.08.2019 г. на район „Средец“ се установява, чеЕ.М.К., М.М.К., Г.М.К.и Е. М.К.са наследници на М.Г.К. Следователно дружеството може да продължи да съществува само ако тези наследници или някой от тях заяви изрично своята воля да продължи дейността на дружество. Тук следва да се отбележи, че наследниците А.М.К. и Е. М.К.са непълнолетни, от което следва, че тези лица по аргумент от правилото на чл.65 ал.1 ТЗ нямат право да заявят продължаване на дейността, доколкото нямат право да участват в търговско дружество.

    По делото е представен протокол от 10.12.2020 г., от който се установява, че наследниците на М.Г.К.са приели решениеЕ.М.К.да стане съдружник в „М.М.Ф.“ ЕООД, а на другите да се изплати равностойността на ликвидационен дял. В протокола се сочи, че решението е прието от наследниците в качеството им на съдружници, което е неточно защото наследниците на починалия едноличен собственик на капитала не придобиват автоматично качеството на съдружници след смъртта на техния наследодател, поради което и не могат да формират Общо събрание като орган на дружеството. Този протокол обаче удостоверява по несъмнен и категоричен начин обстоятелството, че наследникътЕ.М.К.е изразила воля да продължи дейността на дружеството. Волята на този наследник да продължи дейността е удостоверена не само в протокола, но и е изразена по ясен и  недвусмислен начин с подаване на процесното заявление, с което наследникът е маниферистирал пред регистърния орган желанието да продължи дейността, с което се пресича възможността за прекратяване на дружеството.

    При тези факти съдът намира, че са налице условията за вписване на наследникаЕ.М.К.за едноличен собственик на капитала.

    В отказа на длъжностното лице се сочи, че нямало данни за роднинските връзки на лицата, участвали при взЕ.не на решението по протокола в качеството на пълномощници на непълнолетните наследници. Според съда това обстоятелство е ирелевантно, защото правото наЕ.М.К.да заяви продължаване на дейността на дружеството произтича изцяло и само от нейната воля и не зависи от съгласието на останалите наследници. Както се спомена по-горе, непълнолетните наследници на починалия едноличен собственик на капитала нямат право да участват в дружеството, но следва да се спомене, че и нямат право по никакъв начин да ограничат възможността друг наследник да заяви продължаване на дейността на дружеството.

    Останалите наследници са обективирали в протокола воля, че не желаят да продължат дейността на дружеството и доколкото от тяхна страна не е подадено заявление с искане за продължаване на дейността, съдът приЕ., че дружеството ще продължи да съществува като еднолично търговско дружество, собственост наЕ.М.К..

    Със заявлението не е поискано да се впише намаляване на капитала, поради което е безпредметно да се обсъждат предпоставките на чл.149 – чл.153 ТЗ.

 

    С оглед на изложеното съдът намира, че обжалваният отказ следва да се отмени и да се укаже на длъжностното лице да впише заявените за вписване обстоятелства.

    Мотивиран съдът

РЕШИ:

 

     ОТМЕНЯ  отказ 20201210164356-2/14.12.2020 г. на длъжностното лице по регистрация, с който е отказано да се впишат по партидата на  „М.М.Ф.“ ЕООД, ЕИК ********* заявените промени в обстоятелствата по заявление с вх. № 20201210164356/10.12.2020 г.  

    ВРЪЩА преписката на Агенция по вписвания с указания да се впишат от длъжностното лице по регистрация поисканите със заявление вх. № 20201210164356/10.12.2020 г.  промени в обстоятелствата по партидата на „М.М.Ф.“ ЕООД, ЕИК ********* –

 

1.  заличаване на М.Г.К.за едноличен собственик на капитала и

2.   вписване наЕ.М.К.за едноличен собственик на капитала.

 

     Решението може да се обжалва пред САС в 7-дневен срок от връчването.

                                                                                                    

                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: