Решение по дело №5409/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3147
Дата: 8 май 2015 г. (в сила от 23 септември 2015 г.)
Съдия: Богдана Николова Желявска
Дело: 20151100505409
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

София, 08.05.2015 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, гражданска колегия, І отд., 3 състав, в закрито заседание на осми май през две хиляди и петнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ:  АСЕН ВОДЕНИЧАРОВ

                                                                            ПЕТЯ ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Желявска ч.гр.д. № 5409 по описа за 2015 година на СГС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

                   Производството е по реда на чл.435 от ГПК.

                   Образувано е по жалба, подадена от длъжниците В.П.Г., ЕГН ********** и Ю.Щ.Щ., ЕГН **********, и двамата с адрес:*** срещу действия на ЧСИ Р.М., рег.№ 790, с район на действие СГС, по изп.д.№ 20127900401557, изразяващо се в Постановление от 17.02.2015 г.за възлагане на недвижим имот, находящ се на адрес: гр.*************.

                   В жалбата длъжниците заявяват, че наддаването за процесния имот е било опорочено, тъй като имотът, изнесен на публична продан, е различен по обем от продадения. Считат, че в постановлението е посочен апартамент № 6 със застроена площ от 48,32 кв.м, а на практика имотът е бил със застроена площ от 100 кв.м. Това е довело до занижена начална цена на публичната продан и апартаментът им е бил продаден за по-ниска сума. Твърдят, че имотът не е възложен на най-високата възможна цена за продажбата му на публична продан. С оглед гореизложеното моли съда да отмени атакуваното Постановление от 17.02.2015 г. и да постанови спиране на изпълнението.

                   Взискателят по изпълнението не е подал отговор по въззивната жалба във визирания законов срок.

На основание чл. 436, ал.3 от ГПК са постъпили мотиви по обжалваното действие на ЧСИ, в които съдебния изпълнител взема становище за недопустимост на жалбата, а по същество – за неоснователност.

 

Съдът, като разгледа приложените по делото доказателства и като прецени оплакванията в жалбата, намира за установено следното:

 

Частната жалба е депозирана в срока по чл. 275, ал. 1 от ГПК, от процесуално легитимирано лице срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

От представените доказателства по делото е видно, че процесният имот, намиращ се на адрес: гр.************* е с площ от 48,32 кв.м. За това свидетелства и Нотариалният акт № 176, т.I, рег.№ 7148, д.№ 258 от 10.07.2006 г. за покупко-продажба на същия недвижим имот.

На следващо място е видно, че наддаването за този имот е извършено надлежно и при спазване от страна на съдебния изпълнител на всички законови разпоредби, като по време на публичната продан е постъпило едно единствено наддавателно предложение, направено валидно по смисъла на чл.489 от ГПК. И съответно обявеният за купувач е предложил цена, по-висока от началната – 46 667 лв. при начална цена от 46 200 лв.

Самата начална цена е определена също при спазване на законовите разпоредби на ГПК – с помощта на вещо лице, на което е възложено изготвяне на експертно заключение. На длъжниците е дадена възможност да представят документи относно законността на направеното преустройство, довело, според тях до увеличаване площта на имота от 48,32 кв.м. на 100 кв.м., което те не са извършили в срок. Според заключението на вещото лице това преустройство е незаконно и като такова следва да бъде премахното. Именно поради и това площта на имота е 48,32 кв.м. – каквато е съгласно нотариалния акт за покупко-продажба и каквато правилно е възприел ЧСИ Р.М., а не 100 кв.м., както твърдят длъжниците.

Относно искането за спиране на изпълнението поради несеквестируемостта на процесния имот, настоящият съдебен състав приема, че в случая приложение намира разпоредбата на чл.445, ал.1 от ГПК, според която несеквестируемостта отпада и длъжниците не могат да се ползват от забраната на чл.444 от ГПК относно вещите, върху които е учреден залог или ипотека. В конкретния случай процесният имот Апартамент № 6 е ипотекиран в полза на взискателя „Б.Д.” ЕАД и изпълнението е насочено за събиране на вземането му, което е обезпечено с ипотека.

С оглед казаното по-горе жалбата, подадена от длъжниците В.Г., ЕГН ********** и Ю.Щ., ЕГН **********, и двамата с адрес:*** срещу действия на ЧСИ Р.М. се явява неоснователна и недоказана и като такава следва да бъде отхвърлена.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената  от В.П.Г., ЕГН ********** и Ю.Щ.Щ., ЕГН **********, двамата с адрес:*** жалба срещу действията на ЧСИ Р.М., рег.№ 790, с район на действие СГС, по изп.д.№ 20127900401557 изразяващи се в Постановление от 17.02.2015 г. за възлагане на недвижим имот, находящ се на адрес: гр.*************, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в едноседмичен срок от връчването му.

    

                                                                                                                    

                                                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:     

                                                  

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                          2.