Решение по дело №86/2021 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 260125
Дата: 18 май 2021 г. (в сила от 15 юни 2021 г.)
Съдия: Димитър Георгиев Цончев
Дело: 20211840200086
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 18.05.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ИХТИМАН, пети състав, в открито заседание на 06.04.2021 г., в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР ЦОНЧЕВ

при участието на секретаря Надя Борисова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 86 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалба на С.Б.С. против Наказателно постановление № ……. от 16.11.2020 г. на началника група към ОДМВР – София, сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение на чл. 58, т. 3 от ЗДвП на основание чл. 178ж, ал. 1, пр. 1 от ЗДвП на въззивника е наложено наказание глоба в размер на 1000 лв. и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

В жалбата се претендира отмяна на наказателното постановление.

По допустимостта на жалбата:

Жалбата е допустима, тъй като е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 ЗАНН от процесуално легитимирана страна срещу акт, подлежащ на въззивно обжалване.

Разгледана по същество е основателна.

Административнонаказващият орган не е установил правилно фактическата обстановка в обжалваното наказателно постановление и въззивният съд не споделя изводите му.

От фактическа страна:

На 20.09.2020 г. следобед по автомагистрала „Тракия“ с посока на движение към гр. София жалбоподателят управлявал специален автомобил марка „ДАФ“, модел „ЛФ 180 ФА“ – газовоз с рег. № СВ0663ВР.

След гр. Пазарджик възникнал технически проблем с превозното средство. Камионът започнал да се движи много бавно и не можел да развие скорост по-висока от 50 км./ч. Жалбоподателят С. се обадил на колегата си – свид. Райчев, за да се посъветва с него относно причината за техническата неизправност и как да продължи движението си, защото бил на участък от пътя, на който има голямо изкачване. Последният го уведомил, че е възможно да се е включила някоя измежду многото защити на газовоза. Посъветвал го да влезе в аварийна лента и да продължи движението си, като предположил, че е възможно проблемът да изчезне. Жалбоподателят го послушал, влязъл в лентата за принудително спиране, като по този начин пропуснал и движещите се в активната лента МПС.

На 20.09.2020 г. около 16.39 часа в община Ихтиман по автомагистрала „Тракия“ около 27-ми км. с посока на движение към гр. София бил спрян от свидетелите С. и Г. – полицейски служители при ОДМВР – София.

За констатираното управление в лентата за принудително спиране свид. С. – в качеството на младши автоконтрольор, съставил срещу жалбоподателя Акт за установяване на нарушение на чл. 58, т. 3, пр. 1 ЗДвП № 207141 от 20.09.2020 г.

Въз основа на АУАН е издаденото обжалваното в производството Наказателно постановление № 20-1204-002400 от 16.11.2020 г. на началника група към ОДМВР – София, сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение на чл. 58, т. 3 от ЗДвП на основание чл. 178ж, ал. 1, пр. 1 от ЗДвП на въззивника е наложено наказание глоба в размер на 1000 лв. и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

По доказателствата:

Горната фактическа обстановка се установява от събраните гласни доказателства, обективирани в обясненията на жалбоподателя С.С. и в показанията на свидетеля Спас Райчев.

От обясненията на жалбоподателя се установяват фактите около придвижването му по автомагистралата, възникналата техническа неизправност и движението му в лентата за принудително спиране. Те намират подкрепа в показанията на свид. Райчев. Изброените гласни доказателствени източници са логични, непротиворечиви и следва да бъдат кредитирани в цялост. Те оборват констатациите в АУАН за липса на техническа неизправност на МПС-то, поради което разпоредбата на чл. 189, ал. 2 ЗДвП не намира приложение.

Не спомагат за разкриване на обективната истина показанията на двамата полицейски служители С. и Г.. Те нямат абсолютно никакъв спомен за случая и излагат твърдения как процедират при установяване на подобен тип нарушения, след като прочитат на глас фактическата обстановка, описана в АУАН. С оглед на липсата на всякаква конкретика в показанията им те не следва да се кредитират.

От показанията на свид. С. може да се направи извод, че е напълно вероятно полицейските служители да не са възприели наличието на техническа неизправност като основателна причина за движение в лентата за принудително спиране. Това е така, защото при разпита си в съдебно заседание той излага, че дори и да е имало техническа неизправност по камиона, водачът му не е имал право да го управлява в лентата за принудително спиране. Последното съждение освен, че противоречи на чл. 58, т. 3 ЗДвП, който позволява движение в тази лента при техническа неизправност, косвено подкрепя обясненията на жалбоподателя и показанията на свид. Райчев.

От правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 вр. чл. 84 ЗАНН вр. чл. 314 НПК в това производство районният съд следва да провери законността на обжалваното НП/електронен фиш, т. е. дали правилно е приложен както процесуалния, така и материалния закон, независимо от основанията, посочени от жалбоподателя.

Издадените АУАН и НП не страдат от формалните пороци по чл. 42, съотв. 57 от ЗАНН. АУАН е съставен от компетентен актосъставител, спазени са изискванията на чл. 42 ЗАНН, подписан е и е връчен надлежно на нарушителя. Описани са съставомерните признаци от обективна страна на извършеното деяние, както в АУАН, така и в НП. При съставянето на АУАН са спазени изискванията на чл. 40, ал. 1 ЗАНН. Описани са всички съставомерни признаци на вмененото нарушение.

Съдът не споделя правните изводи на АНО. Жалбоподателят незаконосъобразно е наказан за нарушение на чл. 58, т. 3 от ЗДвП на основание чл. 178ж, ал. 1, пр. 1 от ЗДвП за това, че на 20.09.2020 г. около 16.39 часа в община Ихтиман по автомагистрала „Тракия“ около 27-ми км. с посока на движение към гр. София е управлявал специален автомобил марка „ДАФ“, модел „ЛФ 180 ФА“ – газовоз с рег. № СВ0663ВР в ленатата за принудително спиране.

Моторното превозно средство, управлявано от жалбоподателя, е проявило техническа неизправност непосредствено преди проверката.  Вследствие на това се е движело с опасно ниска за автомагистрала скорост – до 50 км./ч. и на основание чл. 58, ал. т. 3, пр. 1 от ЗДвП същият е имал право да се движи в лентата за принудително спиране, тъй като попада в предвиденото изключение.  Като е приел обратното актосъставителят и АНО е допуснал неправилно приложение на материалния закон.

Това налага отмяна на наказателното постановление.

Претенцията на процесуалния представител на жалбоподателя – адв. Оцетаров, за присъждане на разноски е неоснователна, тъй като липсват доказателства такива да са направени.

Мотивиран от изложеното, съдът основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН,

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № ………. от 16.11.2020 г. на началника група към ОДМВР – София, сектор „Пътна полиция“.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба по реда на АПК пред Административен съд–София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

        

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: