Решение по дело №1286/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1111
Дата: 18 юни 2019 г. (в сила от 18 март 2020 г.)
Съдия: Анна Владимирова Ненова Вълканова
Дело: 20181100901286
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

                    

                          Р Е Ш Е Н И Е №

 

      гр. София, 18.06.2019г.

                                     

                            В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         Софийски  градски съд, Търговско отделение, VІ-23 състав, в открито заседание на двадесет и първи май две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

 

                                                                             Председател: Анна Ненова

 

при секретаря Димитринка Иванова като разгледа  докладваното от съдията докладчик т.д. № 1286 по описа за 2018г. и за да се произнесе  взе предвид, следното:

Предявени са искове с правно основание чл. 95, ал. 1 и чл. 95б, ал. 1, т. 6,  вр. чл. 95а и чл. 95в от ЗАПСП (чл. 94, ал 1 и чл. 95, ал. 1, т. 6, вр. чл. 94а и чл. 95а от ЗАПСП до изм. ДВ, бр. 28 от 2018г., в сила от 29.03.2018г.). 

Ищецът „М.“ твърди, че е сдружение, регистрирано по ЗЮЛНЦ и вписано като организация за колективно управление на авторски права по чл. 40 от ЗАПСП в Регистъра на Министерството на културата под № 1/13.01.2014г., съответно пререгистрирано със Заповед на министъра на културата, съобразно удостоверение за регистрация № 62-00-0152/27.10.2011г. и удостоверение № У-62/05.09.2014г.

Ответникът „Р.“ ЕООД е търговско дружество, което има разрешение от Комисията за регулиране на съобщенията за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър и притежава индивидуална лицензия за създаване и разпространяване чрез наземно аналогово радиоразпръскване на територията на гр. София № 441-00252 от 11.01.2001г. с наименование на програмата „Радио З.“, издадена от Съвета за електронни медии. Поради това, че е организация, която разпространява радиопрограма, ответникът е ползвател по смисъла на § 2, т. 6 от ДР на ЗАПСП и на основание чл. 35 и чл. 58 от ЗАПСП, вр. чл. 18, ал. 1 от ЗАПСП следва да има сключен писмен договор за предварително отстъпени авторски права със съответните правоносители директно или чрез организация за колективно управление, която управлява съответната категория права в държавата, в която се осъществява използването. За територията на България това е „М.“.

В ефира на радиото в следобедните часове на 07.12.2017г. са били излъчени

 

1.“Коледа с любимите хора“ – в изпълнение на Веселин Маринов

Композитор: Г.Г.Н.Автор на текста:Мариета Стратиева Ангелова

Аранжимент: К.Н.Г.2.“Някога, но не сега“ – в изпълнение на Дует „Ритон“

Композитор: Тончо Русев Русев

Автор на текста: Найден Станев Вълчев

Аранжимент: И.А.К.

 

3.“За теб България“ – в изпълнение на Веселин Маринов

Композитор: Тончо Русев Русев

Автор на текста: М.И.Б.Аранжимент: К.Н.Г.4.“Обещания“ – в изпълнение на Тони Димитрова

Композитор: Стефан Георгиев Диомов

Автор на текста: Иван Христов Вълев

Аранжимент: Максим Веселинов Горанов

 

5.“Честита Коледа“ – в изпълнение на Веселин Маринов

Композитор: И.В.М.Автор на текста: Александър Димитров Петров

Аранжимент: К.Н.Г.6.“Есенни цветя“ – в изпълнение на „Атлас“

Композитор: П.К.П.Автор на текста: П.К.П.Аранжимент: Симеон Христов Либчев, Димитър Димитров Митев

 

7.“Песен за жената“ – в изпълнение на Дует „Ритон“

Композитор: Найден Андреев Найденов

Аранжимент: Стефан А. Ангелов

 

И.А.К., член на американското сродно на ищеца дружество Б.Е.А., а останалите автори – на „М.“.

При излъчването е липсвал  договор да уредени авторски права върху музикалните произведения, съответно ответното дружество не е имало отстъпени права да използва произведенията в нарушение на нормата на чл. 18, ал. 2, т. 4 от ЗАПСП и така е причинило вреди на правоносителите, лишени от възнаграждение за своя творчески труд, при което ищецът иска от съда ответникът да бъде осъден да заплати сумата от 10 000 лева, представляваща обезщетение за претърпени вреди (под формата на пропуснати ползи), поради нарушаване правата на авторите – членове на „М.“, съответно член на сродно дружество за колективно управление на права – Б.Е.А., представлявано на територията на Република България от сдружение „М.“, върху всеки от обектите по чл. 3, ал. 1 от ЗАПСП в съответната песен, а именно 500 лева за музиката, 500 лева за текста (литературно произведение, свързано с музиката) и 500 лева за аранжимента, със законната лихва за забава от датата на исковата молба (20.06.2018г.) и с направените разноски, както и да бъде осъден ответникът да разгласи за своя сметка диспозитива на съдебното решение в два всекидневника и в определен от съда часови пояс на телевизионна организация с национално покритие.

В исковата си молба ищецът е посочил още, че поради липсата на договор за уредени авторски права върху музикалните произведения ответното дружество е санкционирано от Съвета за електронни медии  на основание чл. 9, ал. 1 от ЗРТ, както и липсват каквито и да било критерии за определяне обичайно на дължимото еднократно възнаграждение на авторите, няма регламентирани правила за заплащане на авторски възнаграждения при еднократно използване на произведенията и не е възможно да се установят приходите на нарушителя, реализирани като резултат от използване на произведенията и размерът на обезщетението следва да се определи съобразно чл. 95а от ЗАПСП.      

Авторите на аранжимента на песента “Есенни цветя“ С.С.и Б.З., както и на текста на „Песен за жената“ В.Н.М.не са членове на ищцовото сдружение и обезщетение за нарушени техни права при излъчването не се претендират.

Ответникът оспорва исковете.

Възразява, че посоченото от ищеца наказателно постановление не му е било връчвано и не е влязло в сила и не може да бъде ползвано като правопораждащ факт. Музикални произведения с неуредени права не се излъчват в ефира на радио „З.“. Над 50% от музикалното съдържание на програмата е българска, стара, автентична, народна (фолклорна) музика, която по смисъла на ЗАПСП не е обект на авторско право. Видно от представени контролни записи, направени и запазени в съответствие с чл. 14, ал. 1 и ал. 2 от ЗРТ, радиото не е излъчило посочените от ищеца музикални произведения. Никой не е поискал от радиото записи на ефирното излъчване от 07.12.2017г. във връзка с чл. 13, ал. 3 от ЗРТ. За песента „Есенни цветя“ радиото има разрешение за радиоизлъчване от автора на текста, от автора на музиката и от един от четиримата автори на аранжимента. В издаденото наказателно постановление № НД-01-14/07.03.2018г. песента на Тони Димитрова „Обещания“ не е била посочена като излъчена. За трите посочени музикални произведения на Веселин Маринов и двете песни на Дует „Ритон“, авторските права са били отстъпени от авторите устно с оглед предстоящото договаряне с М., което е влязло в сила от 01.01.2018г.. От 2012г. радиото изпълнява обществени функции – излъчва 100 % българска музика, предавания за Православие, българска история, български класически литературни произведения, здраве и др. От 2017г. дружеството работи на загуба, като дотира общественополезната програма на радиото. От месец януари 2018г. „Р.“ ЕООД има сключен договор с ищеца и всеки месец заплаща на сдружението месечни авторски възнаграждения на стотици автори в размер на 335. 19 лева без ДДС. Тази сума, разделена на броя на излъчваните  песни за 30 дни прави 0.05 лева на песен. В исковата молба се иска обезщетение от 1 500 лева на песен, което е с 3 000 0000 % увеличение от това, което авторите на текст, музика и аранжимент получават в момента. При средномесечни приходи за 2017г. на ответника от 3 340 лева,  искането на ищеца от 10 000 лева е финансово несъотносимо. При проверки по сигнали на организации за колективно управление на права от СЕМ не е имало доказано нарушения от страна на ответника. От 2001г. радио „З.“ не е имало нарушения по ЗРТ, по отменените Закони за далекосъобщенията, съответно по Закона за електронните съобщения.

            Съдът като съобрази фактите и доказателствата по делото, поотделно и в тяхната съвкупност, възприема от фактическа страна по делото следното:

             „М.“ е сдружение на автори на музикални произведения, литературни произведения, свързани с музика и музикални издатели, което осъществява колективно управление на авторските права на своите членове на територията на целия свят (права, свързани с видовете ползване по чл. 18, ал. 2 от ЗАПСП). Сдружението  е било създадено през 1993г. по реда на ЗЛС и пререгистрирано в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел в Агенция по вписванията през 2018г. През 1994г.  е било регистрирано в Регистъра на сдруженията по чл. 40 от ЗАПСП, отдел „Авторско право“ към Министерството на културата,  съгласно представено по делото удостоверение № 11/19.01.1994г., съответно  фигурира в архивен регистър на лицата, извършващи дейност по колективно управление на права при Министерство на културата към 29.03.2018г., съгласно  удостоверение за регистрация на дейност по колективно управление на права № 62-00-0152/27.10.2011г. и удостоверение изх. № У-62/05.09.2014г. По делото не е спорно, че понастоящем сдружението е         

            Ответникът „Р.“ ЕООД, с предмет на дейност, освен другото, производство и разпространение на радио и телевизионни програми като радио и телевизионен оператор,  има разрешение за ползване на индивидуален определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър и притежава индивидуална лицензия за създаване и разпространяване чрез наземно аналогово радиоразпръскване на територията на гр. София с наименование на програмата „Радио З.“, специализирана за аудитория от 20 до 45 години, музикален формат, времетраене 24:00 с местен обхват в гр. София, 87.6 МНz. Ответникът излъчва и on line, с уеб сайт   http: //zorana.bg/.

  На 07.12.2017г. в ефира на радиото са били излъчени песните   “Коледа с любимите хора“ (в изпълнение на Веселин Маринов), с композитор Груди Георгиев Нейков, автор на текста Мариета Стратиева Ангелова и аранжимент Красимир Николов Гюлмезов; “Някога, но не сега“ (в изпълнение на дует „Ритон“), с композитор Тончо Русев Русев, автор на текста Найден Станев Вълчев и аранжимент И.А.К.; “За теб България“  (в изпълнение на Веселин Маринов), с композитор Тончо Русев Русев, автор на текста М.И.Б.и аранжимент Красимир Николов Гюлмезов; “Честита Коледа“  (в изпълнение на Веселин Маринов) с композитор Иван Величков Михайлов, автор на текста Александър Димитров Петров и аранжимент Красимир Николов Гюлмезов; “Есенни цветя“ (в изпълнение на група „Атлас“) с композитор Петър Кирилов Писарски, автор на текста П.К.П.и аранжимент, освен другите, Симеон Христов Либчев и Димитър Димитров Митев и  “Песен за жената“ (в изпълнение на Дует „Ритон“) с композитор  Найден Андреев Найденов и с аранжимент на Стефан А. Ангелов.

Авторството на песните – музика, текст и аранжимент се установява от изслушаната по делото съдебна експертиза, изпълнена от вещото лице К.А.Б., извършил проверка на международните база данни за идентификация W.I.D. и I.P.I. относно произведенията и техните автори.  

Към 07.12.2017г. и понастоящем правата на авторите се управляват от ищеца, освен на И.А.К., който  е член на американското  дружество Б.Е.А. (BMI), сродна чуждестранна организация на ищеца, с която е сключен договор за взаимно представителство относно музикални произведения и литературни произведения, свързани с музика. В този смисъл е  договор между Б.М.Инк, корпорация от Ню Йорк, и ищеца,  сключен през 1993г., изменен през 2005г., представен по делото, посочените по-горе удостоверения за регистрация и изслушаната съдебна експертиза.

Авторството върху произведенията не се оспорва от ответника, както и не се оспорва начина на управление на правата на авторите.  От ответника се оспорва излъчването на посочените произведения в радио ефир, но обстоятелството следва да бъде прието за категорично установено по делото, въз основа на представения от Съвет за електронни медии CD-R със записи на част от програма „Радио З.“, излъчена на 07.12.2017г. (въз основа на Интегрирана система за мониторинг), след прослушване на който е дадено и допълнително заключение от вещото лице по делото, както и е изслушана свидетелката Д.Г.К., експерт в СЕМ.   Представените от ответника контролни записи  по чл. 14, ал. 1 и ал. 2 от ЗТР не опровергават обстоятелствата по излъчването, както и не се касае за излъчване on line, а ефирно. В този смисъл е и писмо на СЕМ вх. № 49549/11.04.2019г. с подробни разяснения, че системата за мониторинг се поддържа от „Т.-К.С.“ ООД по договор за обществена поръчка 365 дни в годината, 24 часа, 7 дни в седмицата, като изпълнителят по договора удостоверява и декларира, че записите в Интегрираната система за мониторинг са синхронизирани в реално часово време (час, минута, секунда) и в реални дата, месец и година. Ефирният сигнал достига и се приема от системата на СЕМ чрез антена за FM честоти, като заложените за запис радиопрограми се записват и съхраняват от сървъра на СЕМ, от където могат да бъдат прослушвани.  

Във връзка с констатирано използване без разрешение на защитен музикален репертоар   в програма „Радио З.“ (за песните „Коледа с любимите хора“, „За теб България“, „Честита Коледа“, „Някога, но не сега“ и “Песен за жената“), за нарушение на чл. 9, ал. 1 от ЗРТ от СЕМ е било издадено наказателно постановление № РД-10-17/03.04.2018г. с наложено административно наказание на ответника. 

Между страните не е спорно, че към 07.12.2017г. между тях не е имало сключен писмено договор във връзка с  авторските права по излъчваните музикални произведения. Такъв е бил сключен до 31.12.2014г. и  след 01.01.2018г. и е касаел отношенията между страните занапред. Видно от представената по делото кореспонденция, съображенията на ответника преди сключването на договора от 01.01.2018г.  са били, че „Радио З.“ излъчва ограничен брой български автори и не представлява трудност да сключи договори с тях.

Съгласно представена писмена декларация от 24.04.2017г. от П.К.П.с приложение (стр. 52, 54), той се е отказал от правото си да получава възнаграждение за авторски и сродни права за излъчване на музикални материали, включително песента „Есенни цветя“ в ефира на „Радио З.“ от организации за колективно управление на авторски и сродни права, а правата се предоставят за безвъзмездно излъчване от радиото (декларацията е следвало да се счита за отстъпено право за радио излъчване). В този смисъл е и допълнителната експертиза по делото – че представената декларация от този автор има връзка с песента „Есенни цветя“, излъчена на 07.12.2017г.

Съгласно представени също от ответника писмени декларации от 01.12.2017г. на стр. 47 и 48 по делото относно песните „Коледа с любимите хора“, „За теб България“ и „Честита Коледа“, идентични изявления са били направени от изпълнителя  Веселин Маринов, декларирал и уредени права с авторите, както и декларация на Здравко Желязков от 05.05.2017г., участник в дует „Ритон“ и  изпълнител на песните „Някога, но не сега“ и “Песен за жената“ (стр.49, 50, 51).

Не се представят допълнителни доказателства по делото за уредени авторски  права с авторите на посочените  песни, изпълнени от Веселин Маринов и Здравко Желязков (музика, текст и аранжимент), съответно за продуцентски права или други.  

Представени са още писмени декларации на авторите Г.Г.Н.(стр. 89), М.А.С.(стр. 91), К.Н.Г.(стр. 93), М.И.Б.(стр. 95) и И.В.М.(стр. 97)  с дати   съответно 27.02.2019г., 22.01.2019г., 20.02.2019г., 26.02.2019г.

По делото няма данни за  уреждане на отношенията с тези автори по конкретния по делото правен спор.    

Не се установява излъчването на 07.12.2017г. на песента  “Обещания“,  в изпълнение на Тони Димитрова, и съответно с композитор Стефан Георгиев Диомов, автор на текста Иван Христов Вълев и аранжимент Максим Веселинов Горанов. В този смисъл е представеният от СЕМ диск, както и допълнителното заключение на вещото лице от  съдебна експертиза. Излъчена е била песента „Тръгвай, щом решил си“ на същия изпълнител.

При така установеното от фактическа страна, от правна страна съдът приема следното:

Излъчените на 07.12.2017г. в ефира на „Радио З.“ песни, като резултат на творческа дейност, изразена в обективна форма, са обект на авторското право по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 и чл. 3, ал. 2, т. 2 от ЗАПСП относно музиката (като музикално произведение), текста (литературно произведение, свързано с музиката)  и аранжимента (като интерпретация, определяща звученето на музикалната творба  - оркестрация, звуково-темброва характеристика, музикална форма и др.).

 Със създаването на произведенията за авторите е възникнало авторско право (чл. 2 и чл. 5 от ЗАПСП, съответно съавторство относно аранжимента на песента „Есенни цветя“ (чл. 8 от ЗАПСП)), включително правото  да използват създаденото произведение и да разрешават използването му от други лица (чл. 18, ал. 1, вр. чл. 35 от ЗАПСП), между които излъчване на произведението по безжичен път (чл. 18, ал. 2, т. 4 от ЗАПСП) – излъчване по радио или телевизия по наземен път (§ 2, т. 5 от ДР на ЗАПСП). Авторите имат право на възнаграждение за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване (чл. 19 от ЗАПСП), при което  ползване без спазване на установения ред (глава седма от ЗАПСП) е нарушение на авторското право, за което  е дължимо обезщетение (чл. 95, ал. 1 от ЗАПСП, съответно чл. 94 до изм. ДВ, бр. 28 от 2018г., в сила от 29.03.2018г.), както и по съдебен ред може да се иска разгласяване за сметка на нарушителя на диспозитива на решението на съда в два всекидневника  и в определен от съда часови пояс на телевизионна организация с национално покритие (чл. 95б, ал. 1, т. 6 от ЗАПСП, съответно чл. 95, ал. 1, т. 6 до изм. ДВ, бр. 28 от 2018г., в сила от 29.03.2018г.).

В случая песните са били излъчени в ефира на „Радио З.“, като част от търговската дейност на ответното дружество по ЗРТ, ползвател по § 2, т. 6 от ДР на ЗАПСП,  без уредени авторски права относно ползването, освен за авторството на музиката и текста на песента „Есенни цветя“ на Петър Кирилов Писарски, и е налице нарушение на авторските права.

Не се установява съгласие на авторите, освен Петър Кирилов Писарски, за ползването - договори за използване,  сключени с авторите или такива с организация за колективно управление на правата им, което да е предварително и писмено от автора или упълномощената от него организация за колективно управление на авторски права (чл. 58, ал. 1 от ЗАПСП). Такова съгласие е имало единствено от  Петър Кирилов Писарски.

Ищецът е бил организация за колективно управление на авторски права по чл. 40б от ЗАПСП (отм., до изм. ДВ, бр. 28 от 2018г., в сила от 29.03.2018г.),  регистрирана в Министерството на културата и е  запазил регистрацията за същата категория права, видове права, произведения или други обекти за закрила, за които е бил регистриран, съгласно § 24, ал. 1 от ПЗР към ЗИДЗАПСП (обн, ДВ, бр. 28 от 2018г.), след въвеждане на изискванията на Директива 2014/26/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26.02.2014г. относно колективното управление на авторското и сродните му права и многотериториалното лицензиране на правата върху музикални произведения за използване онлайн на вътрешния пазар, съгласно ДР към ЗИДЗАПСП (обн. ДВ, бр. 28 от 2018г.), при което е  особен ищец с право на иск по чл. 95в от ЗАПСП (чл. 95а, ал. 1, т. 1 до изм. ДВ, бр. 28 от 2018г., в сила от 29.03.2018г.), при условията на процесуална субституция.  Сдружението  претендира заплащане на обезщетение за излъчванията при нарушение на авторски права на автори, правата на които управлява, съответно такива на сродна организация, и разгласяване на съдебното решение, и исковете се явяват основателни.

По отношение на дължимо обезщетение за авторството,  неоснователни са претенциите по отношение на автора Петър Кирилов Писарски. За този автор се установява индивидуално отстъпване на авторските  права за използване на произведението „Есенни цветя“ (музика и текст) по „Радио З.“, което съгласие е било предварително и писмено и няма основание за присъждане на обезщетение, тъй като самият автор се е отказал от такова, като е уредил правата си.

Възраженията на ответника в този смисъл са основателни, но са неоснователни възраженията по отношение на останалите автори.

  Представените  писмени декларации от 01.12.2017г. относно песните „Коледа с любимите хора“, „За теб България“ и „Честита Коледа“ са от изпълнителя  Веселин Маринов, декларирал и уредени права с авторите, но без доказателства по делото за действително уредени такива права предварително и писмено, съответно за качества на Веселин Маринов продуцент или друго. Това е и по отношение на декларацията на Здравко Желязков от 05.05.2017г., участник в дует „Ритон“, изпълнители на песните „Някога, но не сега“ и “Песен за жената“. Представените  писмени декларации на авторите Груди Георгиев Нейков, Мариета Ангелова Стратиева, Красимир Николов Гюлмезов, М.И.Б.и И.В.М.пък са с дати   след 07.12.2017г.,  съответно от  27.02.2019г., 22.01.2019г., 20.02.2019г., 26.02.2019г., и не могат да бъдат съобразявани – липсва предварително и писмено съгласие по чл. 58, ал. 1 от ЗАПСП. Няма данни и за уреждане на отношенията по конкретния правен спор с авторите относно индивидуално отстъпване на права.   

Неоснователно, също съгласно възприетото от фактическа страна, е възражението на ответника, че тези музикални произведения не са били излъчени, съответно са били излъчени on line, а не ефирно. Това възражение е основателно единствено  по отношение излъчването на  песента  „Обещания“,  в изпълнение на Тони Димитрова. Такава песен не е била излъчвана,  и няма основание за присъждане на обезщетение на нейните автори -  композитор Стефан Георгиев Диомов, автор на текста Иван Христов Вълев и аранжимент Максим Веселинов Горанов, така както се претендира по делото.

По делото не се установяват данни относно възможния размер на исковете за обезщетение за нарушени права. Никоя от страните  не излага и твърдения за фактическа възможност за определяне на размера на исковете. При това положение следва да се приеме приложима разпоредбата на чл. 95а, ал. 1 и ал. 2, вр. чл. 95, ал. 3 и ал. 4 от ЗАПСП, с присъждане на обезщетение  в посочените там размери и при вземане  предвид на всички обстоятелства свързани с нарушението, пропуснатите ползи и неимуществените вреди, както и приходите, реализирани от нарушителя вследствие на нарушението, при което да се въздейства и възпиращо и предупредително.

Претендираната от ищеца сума е за обезщетение от по 500 лева, което е минималното и за такива суми следва да бъдат уважени паричните искове в приетите като основателни части – 7 500 лева, за музиката, текста и аранжимента на песните “Коледа с любимите хора“, “Някога, но не сега“, “За теб България“, “Честита Коледа“, за аранжимента на песента “Есенни цветя“ (съавторство по чл. 8 от ЗАПСП) и  музиката и аранжимента на “Песен за жената“.

Като акцесорни, основателни са и претенциите за лихва за забава от датата на исковата молба (чл. 86, ал. 1от ЗЗД).

В останалата част предявените парични искове за обезщетение следва да бъдат отхвърлени – за песента  „Обещания“, която не е била излъчена (музика, текст и аранжимент)  и за авторството на текста и музиката на песента „Есенни цветя“, за която настоящият съдебен състав възприема, че е била с индивидуално отстъпване на права за използване по чл. 58, ал. 1 от ЗАПСП.  

  Без значение е извършената проверка от Съвета за електронни медии, съответно издаването и на наказателно постановление за извършено административно нарушение от ответника, тъй като това е отделна реализирана административно-наказателна отговорност на страната.  

Без значение е финансово-икономическото състояние на ответника, какво е по принцип музикалното съдържание на неговата програма,  както и какъв е размерът на възнаграждението за ползване при сключеното между страните споразумение след 01.01.2018г., щом то не касае управлението на авторски права към 07.12.2017г., когато са били излъчени процесните произведения.

В случая безспорно е приложим българският ЗАПСП. Съгласно чл. 71, ал. 1 от ЗАПСП, възнаграждението, съдържанието, прехвърлянето и прекратяването на авторското право и на правата, сродни на авторското, се уреждат от държавата, в която се търси тяхната закрила. Разпоредбите са съответни на чл. 2, ал. 1 от КМЧП.            

По разноските

Ищецът е поискал присъждане на направените по делото разноски. Установява разноски за платена държавна такса от 430 лева, 490 лева разноски за експертизи и поне 300 лева разноски за юрисконсултско възнаграждение, общо 1 220 лева. На основание чл. 78, ал. 1, вр.  чл. 78, ал. 8 от ГПК, вр. чл. 37, ал. 1 от ЗПП и чл. 25, ал. 2 от Наредба за заплащането на правната помощ, и с оглед изхода на делото, са му дължими разноски от 915 лева.

 Ответникът установява разноски за адвокат от 850 лева по договор за правна защита и съдействие от 25.02.2019г.и 90 лева разноски за вещо лице, общо 940 лева. С оглед изхода на делото, и на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, са му дължими разноски от 235 лева.

Воден от горното съдът  

 

 

                                                           Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА „Р.“ ЕООД, с ЕИК *****и със седалище и адрес на управление ***, да заплати на Сдружение „М.“, с ЕИК *****и със седалище и адрес на управление ***, сумата от 7 500 лева (седем хиляди и петстотин лева),   на основание чл. 95, ал. 1,  вр. чл. 95а и чл. 95в от ЗАПСП (чл. 94, ал 1, вр. чл. 94а и чл. 95а от ЗАПСП до изм. ДВ, бр. 28 от 2018г., в сила от 29.03.2018г.), обезщетение за причинени  вреди поради нарушаване на авторски права с излъчването  в ефира на „Радио З.“ на 07.12.2017г. на песните “Коледа с любимите хора“ (в изпълнение на Веселин Маринов), с композитор Груди Георгиев Нейков,  автор на текста Мариета Стратиева Ангелова и  аранжимент на Красимир Николов Гюлмезов; “Някога, но не сега“ (в изпълнение на дует „Ритон“), с композитор Тончо Русев Русев,  автор на текста Найден Станев Вълчев и  аранжимент на И.А.К.; “За теб България“  (в изпълнение на Веселин Маринов) с композитор Тончо Русев Русев,  автор на текста М.И.Б.и  аранжимент на Красимир Николов Гюлмезов; “Честита Коледа“  (в изпълнение на Веселин Маринов) с композитор Иван Величков Михайлов,  автор на текста Александър Димитров Петров и  аранжимент Красимир Николов Гюлмезов; “Есенни цветя“ (в изпълнение на група „Атлас“), за  аранжимента на Симеон Христов Либчев и Димитър Димитров Митев, и  “Песен за жената“ (в изпълнение на Дует „Ритон“) с композитор  Найден Андреев Найденов и  аранжимент на Стефан А. Ангелов, със законната лихва за забава от 20.06.2018г. до окончателното плащане, на основание чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, като ОТХВЪРЛЯ исковете по чл. 95, ал. 1,  вр. чл. 95а и чл. 95в от ЗАПСП (чл. 94, ал 1, вр. чл. 94а и чл. 95а от ЗАПСП до изм. ДВ, бр. 28 от 2018г., в сила от 29.03.2018г.) в останалата част в пълния предявен размер от 10 000 лева, със законната лихва, съответно обезщетения за песента  “Есенни цветя“ (в изпълнение на група „Атлас“) с композитор П.К.П.и  автор на текста Петър Кирилов Писарски, както и за  песента“Обещания“  (в изпълнение на Тони Димитрова), с композитор  Стефан Георгиев Диомов, автор на текста Иван Христов Вълев и аранжимент Максим Веселинов Горанов.

ПОСТАНОВЯВА, на основание чл. 95б, ал. 1, т. 6,  вр. чл. 95в от ЗАПСП (чл. 95, ал. 1, т. 6, вр. чл. 95а от ЗАПСП до изм. ДВ, бр. 28 от 2018г., в сила от 29.03.2018г.), разгласяване за сметка на „Р.“ ЕООД, с ЕИК *****и със седалище и адрес на управление ***, на решението на съда в уважената част от исковете във в.“Труд“ и в.“24 часа“ и БНТ в часови пояс от 8.00 часа до 12.00 часа.   

ОСЪЖДА „Р.“ ЕООД, с ЕИК *****и със седалище и адрес на управление ***, да заплати на Сдружение „М.“, с ЕИК *****и със седалище и адрес на управление ***, сумата от 915 лева (деветстотин и петнадесет лева) разноски по делото, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, а Сдружение „М.“ да заплати на „Р.“ ЕООД сумата от 235 лева (двеста тридесет и пет лева) разноски по делото, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – гр. София в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                  Съдия: