Решение по дело №1283/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 411
Дата: 19 септември 2019 г. (в сила от 18 декември 2019 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20194110201283
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ ………..

 

гр. В. Търново, 19.09.2019 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Великотърновският районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 16.09.2019 год., в състав:

                                                         

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛ БОБЕВ

 

при секретаря Д. Бабекова, като разгледа докладваното от съдия Е. Бобев АНД (НАХД) № 1283 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

         Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Съдът е сезиран с жалба от С.Н.Л. с ЕГН ********** ***, в качеството му на управител и представляващ "******" ЕООД - гр. София с ЕИК ******, против електронен фиш серия К № 2551781, издаден от ОД на МВР – В. Търново, с който за допуснато нарушение по чл. 21 ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл.182 ал. 2 т. 3 от ЗДвП му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 100.00 (сто) лева. Навеждат се оплаквания за незаконосъобразност на обжалвания електронен фиш, обосноваващи, според жалбоподателя, неговата отмяна.

         В съдебно заседание, жалбоподателят редовно призован - не се явява и не се представлява. Не представя допълнителни доказателства. Със жалбата е направено искане за годност на автоматизираното техническо средство.

Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител.

Съдът, след събраните по делото доказателства и доказателствени средства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

На 11.02.2019 год., в 15.40 ч., на ПП I-3, км. 16+000, до бензиностанция "Петрол" в посока гр. Бяла, при ограничение от 60 км/ч за движение извън населено място, въведено с пътен знак "В-26", с АТС (автоматизирано техническо средство) тип мобилна система TFR1-M № 565, е заснето движението на МПС - л.а. "Дачия Дъстър" с регистрационен номер ******, със скорост от 87 км/ч (с отчетен толеранс от минус 3 км/ч.), при което е фиксирана превишена стойност на скоростта от 27 км/ч. Въз основа на заснетия с посоченото АТС клип № 20647, от ОД на МВР - В. Търново е издаден процесния електронен фиш серия К № 2551781, в който се установява извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, за което и на основание чл. 189, ал. 4, вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, на жалбоподателя С.Н.Л. в качеството му на законен представител на "******" ЕООД с ЕИК ******, е наложена глоба в размер на 100.00 (сто) лева. Електронният фиш е бил връчен на жалбоподателя на 24.06.2019 година (видно от приложеното към АНП заверено копие от разписка - л. 16 от делото).

В законоустановения срок по чл. 189, ал. 5 от ЗДВП, жалбоподателят не е направил възражение относно авторството на деянието, като на 10.07.2017 год., недоволен от издадения електронен фиш, е подал жалба срещу него пред компетентния съд - ВТРС.

Изложената по-горе фактическа обстановка съдът намира за установена, въз основа на приетите писмени доказателства по делото.

От правна страна, съдът приема, че депозираната жалба срещу електронен фиш серия К № 2551781, издаден от ОД на МВР – В. Търново е процесуално допустима, тъй като е подадена в законоустановения срок, съгласно чл. 59, ал. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 189, ал. 8 от ЗДвП, от дееспособно лице, притежаващо процесуална легитимация за това.

Разгледана по същество съдът приема, че същата е неоснователна.

Настоящия съдебен състав приема, че от формална страна процесния електронен фиш съдържа всички изискуеми реквизити съобразно разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП.

От обективна страна по делото се установява, е осъществен състав на административно нарушение по смисъла на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП от страна на жалбоподателя. По делото не се представят доказателства и не се навеждат доводи с които да се оспорва авторството на деянието, поради което съдът приема, че деянието е извършено от жалбоподателя. Именно на него е реализирана административнонаказателна отговорност затова, че на 11.02.2019 год., в 15.40 ч., на ПП I-3, км. 16+000, до бензиностанция "Петрол" в посока гр. Бяла, управлявал МПС "Дачия Дъстър" с регистрационен номер ******, със скорост от 87 км/ч. към момента на извършване на нарушението, с отчетен толеранс от минус 3 км/ч, при въведено ограничение от 60 км.ч за движение извън населено място, въведено с пътен знак "В-26". Нарушението е установено с АТС, тип мобилна система, TFR1-M № 565, при което е фиксирано превишение на разрешената скорост от 27 км/ч.

Съдът намира за неоснователни изложените в жалбата доводи, че процесния ЕФ е незаконосъобразен, тъй като не съдържал законоустановените реквизити, а именно не били посочени - наказващия орган с имена, звание, длъжност, учреждение, делегирани права и правомощия по закон. Следва да се отбележи, че в нормата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП изчерпателно са изброени реквизитите на електронния фиш, като такива реквизити липсват в същата норма и при положение, че разпоредбите на чл. 189, ал. 4-11 от ЗДвП са специални по отношение на изискванията на ЗАНН за АУАН и НП, няма как съдът да тълкува последните разпоредби разширително. Все пак настоящия съдебен състав намира за необходимо да посочи, че правилата за издаване на АУАН и НП в случаи като процесния са дерогирани от специфичните изисквания на нормата на чл.189, ал. 4 от ЗДвП, която детерминира процесуалния ред за ангажиране на административно-наказателна отговорност и формалните изисквания към санкционния акт в зависимост от това дали нарушението е констатирано от техническо средство без човешка намеса или с техническо средство, но непосредствено използвано и управлявано от съответно длъжностно лице. При установяване на нарушението от съответното техническо средство, електронният фиш се издава в отсъствието на контролен орган. Самият фиш представлява типизиран документ, възпроизвеждащ установени неприсъствено факти (без възприемането им от човешки сетивен орган, а чрез технически способ от годно за това средство), като в случаите на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП акт за установяване на нарушение не се издава и тази фаза на производството не съществува. Установяването на обективните признаци на нарушението се извършва автоматизирано, като се удостоверява чрез съответното доказателствено средство - снимков материал, което има доказателствена стойност по аргумент от чл. 189, ал. 15 от ЗДвП. Самият фиш има значението на наказателно постановление (чл. 189, ал. 11 от ЗДвП) и препраща към неговите последици. При това   положение,   отново   следва  да   се   посочи,   че   специалният   ред  на издаването на електронният фиш дерогира общите разпоредби на ЗАНН (вкл. и соченото от жалбоподателя задължение за точното посочване на физическото лице, автор на процесния ЕФ) по отношение на установяването на нарушението и на издаването на наказателното постановление. Затова непредвидените изрично реквизити в електронния фиш (които са посочени в нормата изчерпателно с оглед на характера и) не могат да обусловят извод за формалната му незаконосъобразност. Абсолютно неправилни са изложените доводи в жалбата, че липсва издател на електронният фиш с оглед на вече посоченото по-горе и при липсата на такъв реквизит.

Със жалбата се оспорва изцяло и годността на техническото средство, като се сочи, че наказващия орган е длъжен да установи надлежно същата в настоящото производство. Към материалите по АНП и приложените такива към придружителното писмо на въззиваемата страна (приети и приложени като доказателства по делото), се съдържат писмени доказателства относно годността и техническата изправност на конкретното автоматизирано средство, с което е установено нарушението. Видно от приложеното копие от Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835 (л. 10 от делото) се установява, че посоченото АТСС "TFR1-M" е одобрен тип средство за измерване и е годно такова, като срока на валидност на същото е до 24.02.2020 година. От приложеното копие от Протокол № 3-6-18 от 06.07.2018 год. (л. 11 от делото) се установява, че конкретното АТСС TFR1-M с № 565, е преминала съответната периодична проверка  и към датата на установяване на конкретното нарушение е била технически изправна. Към представените от въззиваемата страна материали са приложени и писмени доказателства относно монтажа и настройката на конкретното АТСС на патрулния автомобил (л. 12 от делото), както и доказателства за използването на същото към самия момент на установяване на нарушението (л. 9 от делото). В този смисъл съдът намира за неоснователни изложените доводи за липсата на доказателства относно техническата годност и изправност на използваното автоматизирано техническо средство.    

Съдът намира за неоснователни и изложените възражения в жалбата, че процесния ЕФ не е бил връчен в цялост на жалбоподателя, като към връчения ЕФ не бил приложен снимков материал, от който да се установява кой е автомобила и кой е водача на същия. От приложените към АНП материали е приложен такъв снимков материал (л. 8 от делото), от който ясно се вижда и установява, че автомобила с който е извършено нарушението е именно л.а. "Дачия" с рег. № ******. По делото безспорно е установено, че същия е собственост на "******" ЕООД, чиито управител и представляващ е именно жалбоподателя С.Н.Л.. Съгласно разпоредбата на чл. 188 ал. 2 от ЗДвП, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство. В конкретния случай С.Л. в качеството му на законен представител на дружеството собственик на автомобила не е посочил друго лице, на което да е предоставил управлението на автомобила към датата и часа на констатираното нарушение, поради което наказващия орган правилно и законосъобразно е санкционирал именно Л.. Жалбоподателя не сочи и не ангажира никакви доказателства, че не той е управлявал процесния автомобил. Съгласно разпоредбата на чл. 189 ал. 5 от ЗДвП Електронният фиш се връчва на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2, като в 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. В този случай на лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение, като първоначално издаденият електронен фиш се анулира. В конкретния случай жалбоподателя нито сочи друго лице, нито ангажира доказателства за управлението на автомобила към момента на нарушението от друго лице. Поради това съдът намира, че наказващия орган правилно е ангажирал административно-наказателната отговорност именно на С.Л. като законен представител на дружеството собственик на автомобила. На основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП за процесното нарушение е бил издаден електронен фиш на представляващия дружеството собственик на автомобила. От него не е посочено друго лице, което да е управлявало автомобила, а директно е подадена жалба срещу електронния фиш. Наказващият орган правилно е приложил санкционната норма относима към случая, тъй като е налице превишаване на скоростта за извън населено място с 27 км в час, т.е. в рамките, определени в чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП. За извършеното нарушение разпоредбата на чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП предвижда наказание за превишаване от 21 до 30 km/h  за извън населено място - глоба в размер на 100.00 (сто) лева. На жалбоподателя е наложена глоба именно в този фиксиран размер, с оглед  на което не са налице основания на нейното изменение.

         По изложените съображения съдът намира, че обжалвания електронен фиш е законосъобразен и правилен, и като такъв следва да бъде потвърден.

         Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К № 2551781, издаден от ОД на МВР – В. Търново, с който на С.Н.Л. с ЕГН ********** ***, в качеството му на управител и представляващ "******" ЕООД - гр. София с ЕИК ******, за извършено на 11.02.2019 год. нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 100.00 (сто) лева.

        

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - гр. В. Търново по реда на АПК, в 14 дневен срок от съобщението на страните.

 

                                              

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: