Решение по дело №1824/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 494
Дата: 30 септември 2019 г. (в сила от 18 октомври 2019 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20195530201824
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                                          30.09.2019 г.                          гр.Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският районен съд                                Шести наказателен състав

На двадесет и пети септември                               Година: 2019

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                                         Председател: Златко Мазников

                                                            Съдебни заседатели:

 

Секретар: Светла Иванова

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 1824 по описа за 2019 година

 

 

                 и за да се произнесе, съобрази:

                 Обжалвано е НП (наказателно постановление) № 19-1228-001412 от 18.06.2019 год., издадено от Г.Й.А.на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Стара Загора, упълномощена със заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 год. на министъра на вътрешните работи.

                 Жалбоподателят С. Татев С., действащ със съгласието на баща си Т.С.С., твърди, че НП е незаконосъобразно, и моли същото да бъде отменено.

                 Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Стара Загора, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

                 Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното НП, намери за установено следното:

                 С обжалваното НП, издадено въз основа на АУАН (акт за установяване на административно нарушение) № 19-1412 (серия Д, бланков № 0704867) от 21.05.2019 год., жалбоподателят е санкциониран за три нарушения по ЗДвП (Закон за движението по пътищата), извършени на 21.05.2019 год. около 21,15 часа в гр.Стара Загора при управление на лек автомобил „Тойота“ с рег.№ СТ 6476 АР по ул.„Б. Бонев“ на изхода на кв.„Лозенец“ в посока север, както следва:

                 по т.1 от НП - на основание чл.175, ал.2 във връзка с ал.1, т.4 от ЗДвП (ал.2: „За повторно нарушение по ал.1 наказанието е лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 1 месец до 1 година и глоба от 150 до 300 лв.“; ал.1, т.4: „Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението“) за нарушение на чл.103 от ЗДвП („При подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания“), изразяващо се в това, че не спрял на подаден сигнал със стоп-палка от униформен служител от МВР – според изложените факти, касаещи конкретното административно-наказателно обвинение, а според фактическото формулиране на последното – повторно отказал да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението;

                 по т.2 от НП - на основание чл.177, ал.5, предложение първо във връзка с ал.1, т.2 от ЗДвП (ал.5: „Когато нарушението по ал.1, т. 1, 2 и 3 и ал.2 е извършено повторно, наказанието е глоба от 300 до 1500 лв., а за повторно нарушение по ал. 3 и 4 наказанието е глоба от 1000 до 5000 лв.“; ал.1, т.2: „Наказва се с глоба от 100 до 300 лв. който управлява моторно превозно средство, без да е правоспособен водач, без да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е загубил правоспособност по реда на чл.157, ал.4, или след като свидетелството му за управление на моторно превозно средство е временно отнето по реда на чл.171, т. 1 или 4 или по реда на чл.69а от Наказателно-процесуалния кодекс, или е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено“) за нарушение на чл.150 от ЗДвП („Всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от правоспособен водач, освен когато превозното средство е учебно и се управлява от кандидат за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство по време на обучението му по реда на наредбата по чл.152, ал.1, т.3 и при провеждането на изпита за придобиване на правоспособността по реда на наредбата по чл.152, ал.1, т.4“), изразяващо се в това, че не притежавал свидетелство за управление на моторно превозно средство – според изложените факти, касаещи конкретното административно-наказателно обвинение, а според фактическото формулиране на последното – повторно управлявал пътно превозно средство, без да е правоспособен водач;

                 по т.3 от НП – за нарушение по чл.174, ал.3, предложение второ от ЗДвП („Водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.“), изразяващо се в това, че отказал да бъде тестван с техническо средство „Дръг тест 5000“ за наличие на наркотични или упойващи вещества и му бил издаден талон за медицинско изследване № 0060403 – според изложените факти, касаещи конкретното административнонаказателно обвинение, а според фактическото формулиране на последното – отказал да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълнил предписание за химико-токсилогично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози.

                 Видно от гореизложеното, НП не отговаря на императивните изисквания на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания): не са посочени фактите, обуславящи квалификацията на нарушенията по т. 1 и 2 от НП като повторно извършени по смисъла на пар.6, т.33 от ДР на ЗДвП („Повторно е нарушението, извършено в едногодишен срок, а в случаите по чл.174, ал.2 – в двегодишен срок, от влизането в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение, включително и когато първото наказание му е било наложено като нов водач“), както и дали жалбоподателят е дал кръвна проба в изпълнение на издадения му талон за медицинско изследване, тъй като само при условие, че не е сторил това, деянието по т.3 от НП би било съставомерно.

                 От друга страна, макар според изложеното в НП жалбоподателят да е извършил три нарушения, на същия е било наложено едно наказание – „обществено порицание“, което е в нарушение на чл.18 от ЗАНН („Когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях“) и обективно лишава жалбоподателя от възможността да разбере за кое именно нарушение е бил санкциониран, тъй като с оглед на цитираната разпоредба в административнонаказателното производство изрично е изключена възможността за определяне и налагане на едно общо наказание, каквато е предвидена в наказателното производство – чл.23 и сл. от НК (Наказателния кодекс). Нещо повече: от начина, по който е формулиран диспозитивът на НП: „На основание чл.15, ал.2 от ЗАНН наказанието „глоба“ се заменя с обществено порицание“ и „Глобата се заменя с обществено порицание“, а такава „глоба“ не е била наложена, т.е. няма какво да се заменя, дори не може да се направи недвусмислен извод, че на жалбоподателя е наложено наказание, в частност – „обществено порицание“ (в случая става въпрос за замяна на едно наказание с друго по силата на закона с оглед на субекта на нарушението – непълнолетно лице,  поради което на нарушителя не се налага наказание „глоба“, когато такава е предвидена за извършеното от него нарушение, която впоследствие да бъде заменена с наказание „обществено порицание“, а директно му се налага последното, като само се посочва основанието за това – чл.15, ал.2 от ЗАНН).               

                 Предвид изложените съображения съдът намира, че обжалваното НП се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Водим от горните мотиви, съдът

РЕШИ:

       ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 19-1228-001412 от 18.06.2019 год., издадено от Г.Й.А.на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Стара Загора, упълномощена със заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 год. на министъра на вътрешните работи.

       Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: