Решение по дело №15636/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 867
Дата: 31 януари 2020 г. (в сила от 12 май 2021 г.)
Съдия: Мария Василева Кузманова
Дело: 20181100115636
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                        гр.София,31.01.2020 г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                  СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД І ГО, 9-ти състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                            СЪДИЯ:МАРИЯ КУЗМАНОВА

 

                  при секретаря Юлия Асенова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 15636 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

                  Ищцата твърди в ИМ, че на 30.05.2014 г. е привлечена като обвиняем за престъпление по чл. 248а, ал. 3, пр. 2, вр. с ал. 2, пр. 1 от НК, по което й е повдигнато обвинение и е образувано НОХД №3214/2014 г. по описа на СГС, приключило с влязла в сила оправдателна присъда на 17.11.2017 г. В резултат на наказателно производство, продължило 3 години, 5 месеца и 17 дни, претендира  обезщетение: за описаните  в ИМ неимуществени вреди и за имуществени (заплатено  адвокатско възнаграждение в наказателното производство) вреди, в посочените суми, ведно със законната лихва върху сумите, считано от 17.11.2017 г. до окончателното им изплащане и направените по делото разноски.

                 Ответникът оспорва исковете по основание и размер, наличието на причинна връзка между твърдените вреди и дейността на ПРБ. Твърди, че спрямо ищцата не е взета никаква мярка за неотклонение. Поддържа прекомерност на претенцията за неимуществени вреди, за които излага съображения, че са минимални  Оспорва иска за имуществени вреди, с твърдения, че наказателното производство не се отличавало с фактическа и правна сложност. Сочи неоснователност на претенциите за лихвата. Моли съда за отхвърляне на исковете.

                 Съдът като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства приема за установено следното от фактическа страна:

                 От приложеното НОХД № 3214/2014 г. по описа на СГС,НО 12 с-в е видно: На 22.03.2013 г. е образувано досъдебно производство (ДП) срещу ищцата за това, че е представила неверни сведения относно ползваните в качеството ѝ на едноличен търговец земеделски парцели, за да получи средства от  фондове към ЕС. Към момента на образуване ДП тя е била на 29 години, с чисто съдебно минало. На 30.05.2014 г., ищцата е привлечена като обвиняем за престъпление по чл. 248а, ал. 3, пр. 2, вр. с ал. 2, пр. 1  от НК и ѝ е взета мярка за неотклонение „Подписка“  

                             На 21.07.2014 г. срещу ищцата е образувано НОХД 3214/2014 г.по описа на СГС и е потвърдена мярката й  за неотклонение „Подписка“. Пред първата инстанция са проведени 6 съдебни заседания в периода  08.10.2014 г. – 12.05.2015 г. Ищцата не се е явила на първото заседание поради заболяване, но е участвала в останалите. На 12.05.2015 г. съдът е признал ищцата за виновна  и на осн. чл. 248а, ал.3 пр.2 вр. с ал.2,пр.1 вр. чл.54 НК й е наложил  наказание лишаване от свобода - 1 година и 6 месеца, отложено за срок от 3 години и глоба от 2 000 лева. На 12.05.2015 г. е отменена и мярката за неотклонение „подписка“, която е била приложена за период по-кратък от 1 година.

                 По жалба на  ищцата е образувано ВНОХД № 620/2015 г. по описа на САС и проведени две заседания, едното от които с нейно участие. С  решение от 23.11. 2015 г. първоинстанционната присъда е потвърдена. По жалба на ищцата по реда на касационното обжалване ВКС по КНОХД № 49/2016 г. е отменил решението на САС и е върнал делото на въззивната инстанция. При новото разглеждане по ВНОХД № 370/2016 г. САС е постановил спрямо ищцата оправдателна присъда. По протест по реда на касационното обжалване ВКС по КНОХД № 49/2016 г. е отменил решението на САС и повторно върнал делото на въззивната инстанция. При третото разглеждане на делото в САС  ищцата отново е била оправдана. По протест  пред ВКС, съдът с решение от 17.11.2017 г. по КНОХД № 641/2017 г. е оставил в сила оправдателната присъда на САС.

                 Съгласно договор за правна помощ и ПКО, ищцата е заплатила 980 лв. на адвокат във връзка с воденото срещу нея наказателно производство.

                 От приложеното бракоразводно решение на 29.12.2015 г. е видно, че СРС е прекратил брака на ищцата  и  съпруга й по взаимно съгласие.

                 Съгласно показанията на  свидетелите: Д.- баща на ищцата преценени по реда на чл. 172 ГПК и П.ищцата тежко е преживяла  воденото срещу нея наказателно производство, като още  след предявяване на обвиненията тя е ограничила контактите си, станала е по-раздразнителна и ѝ е било трудно да се концентрира. В тази част съдът намира, че показанията на свидетелите отразяват техни преки и непосредствени впечатления и следва да бъдат кредитирани, а обстоятелствата, посочени по-горе да се приемат за установени.

                 В останалата част от показанията, в която свидетелите заявяват промяна в здравословното състояние на ищцата, съдът намира, че тези доказателства сами по себе си не могат да установят пълно и главно връзката между воденото наказателно производство и евентуални изменения в здравословното състояние на подсъдимата, доколкото липсват медицински и други доказателства.  

                 На следващо място съдът не приема за установено, че повдигнатото обвинение е довело до развод на ищцата с нейния съпруг - твърденията на свидетелите (Д.- че съпругът ѝ я е наричал „престъпница“, а П.-че той и неговите приятели са  се шегували с положението й на подсъдима) във връзка с факта,че наказателното производство е допринесло за това. От показанията на свидетелите не става ясно дали съпругът на ищцата я обвинявал, че е извършила престъпление или се е шегувал неуместно с нея. Съдът намира,че  по делото не се установява категорично по какъв начин повдигнатото обвинение е повлияло на отношенията между двамата съпрузи. Възможно е то да е допринесло за влошаването им, но убедителни данни за това липсват по делото. Затова съдът приема, че връзката между наказателното производство и прекратяването на брака на ищцата не е доказана.

                 При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

                 Основателността на иска с правно основание чл. 2,ал.1,т.3,пр.1 ЗОДОВ предполага кумулативната наличност на следните предпоставки: 1/ спрямо ищцата да е повдигнато обвинение в извършване на престъпление от общ характер; 2/ наказателното производство срещу нея да е приключило с постановяване оправдателна присъда; 3/ вреди и 4/ причинно-следствена връзка между незаконното обвинение и вредите. Отговорността по ЗОДОВ е обективна и не е необходимо вредите да са причинени виновно от длъжностните лица – чл. 4 от ЗОДОВ.

                 Безспорно е, че срещу ищцата е повдигнато обвинение за извършване на тежко престъпление, наказателното производство по което е приключило с влязла в сила оправдателна присъда. Първите две предпоставки за уважаване на иска са налице.

                По иска за неимуществени вреди:

                Спорни между страните са въпросите за вида и характера на твърдените в ИМ неимуществени вреди, за наличието на причинната връзка между тях и поддържаното обвинение, както и за размера на дължимото обезщетение. В това отношение съдът намира следното:

                 От събраните доказателства се установи, че ищцата е преживяла тежко образуваното  и водено срещу нея наказателно производство – затворила се в себе си и не общувала с приятели, както преди, била е  и притеснена. Твърденията за:  влошаване здравословното й състояние в резултат на воденото наказателно производство и прекратяването на брака й поради това обвинение съдът счита за недоказани.

                 Съдът намира за  установено, че в резултат на образуваното срещу ищцата наказателно производство,тя  е търпяла неимуществени вреди. Ето защо иска е основателен и за претърпените неимуществените вреди, от незаконосъобразното обвинение ответникът дължи обезщетение и предвид §1 от ЗР към ЗОДОВ, вр. с чл.52 ЗЗД, съдът следва да определи размера по справедливост. При съобразяване на обезщетението, което да репарира причинените неимуществени вреди следва да се отчете характера и степента на увреждането, начина и обстоятелствата, при които е получено, последиците, тежестта на обвинението, неговата продължителност, каква мярка за неотклонение е била взета по отношение на обвиненото лице и продължителност,  други мерки за процесуална принуда, ако са били упражнени, тяхната продължителност и с какъв интензитет действия по разследването с участието на обвиняемия са били извършени, ефектът на всички тези действия върху ищеца, продължителност, възраст на увредения, обществено и социално положение.

                Съдът установи, че ДП е било образувано на 22.03.2013 г. Поради това следва да се приеме, че тя търпи вреди от този момент (Р № 341/05.10.2012 г. по гр. д. № 1310/2011 г. ГК, ІV ГО на ВКС; Р № 431/ 11.04.2016 г. по гр. д. № 2329/2015 г., ГК, ІV ГО на ВКС ).Ищцата е привлечена като обвиняем на 30.05.2014 г. и тогава ѝ е взета най-леката мярка за неотклонение „Подписка“. С първоинстанционната присъда е отменена мярката за неотклонение „подписка“. Тя е била в сила почти 1 година,а друга мярка не е била взета. Съдебното производство е образувано на 21.07.2014 г. Досъдебната фаза на производството е продължила 1 г. и 4 месеца, а съдебната фаза на всичките три инстанции  - 3 години и близо 4 месеци.   Ищцата е присъствала на 7 от  проведените общо  14 съдебни заседания. Съдът отчете и факта, че ищцата е била призната за виновна по повдигнатото обвинение и е живяла с тази присъда 1 година, докато е била оправдана след връщането на делото на САС.

                 През целия период на наказателното производство ищцата е търпяла негативни психически изживявания и стрес във връзка с качеството ѝ на подсъдима и свързаната с това възможност за налагане на наказание лишаване от свобода от 1  до 6  години и глоба от 2 000  до 10 000 лева. Тя безспорно е търпяла такива и поради факта, че е живяла 1 година като призната за виновна и осъдена по повдигнатото ѝ обвинение. Била е притеснена, затворила се в себе си и не общувала с близките си както преди. Комплексното зачитане на всички посочени обстоятелства обосновава извод за справедлив паричен еквивалент на обезщетението за неимуществени вреди на ищцата в размер на 4 000 лева. При определяне  размера на обезщетението съдът зачете и съдебната практика, изразена в Р № 190/23.12.2019 г. по гр. д. № 4378/2018 г., ГК,ІV ГО на ВКС. Искът в разликата му от 4 000 лв., а до пълния предявен размер от 80 000 лв. следва да се отхвърли.

                 С оглед основателността на главната претенция, основателна се явява и акцесорната претенция за присъждане на обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата, считано от датата на влизане в сила на оправдателната присъда – 17.11.2017  г.  

                 По иска за имуществени вреди:

                 Ищцата е извършила разходи във връзка с наказателното производство по незаконното обвинение в размер на 960 лева. По отношение на тази претенция ответникът е възразил, че наказателното производство не се отличавало с фактическа и правна сложност.

                 В ТР № 1/11.12.2018 г. по т.д. № 1/2017 г. ОСГК на ВКС прие, че когато ответникът възрази, че заплатеното в наказателното производство адвокатско възнаграждение е прекомерно, в правомощията на съда по иска по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ е да изследва дали незаконно обвиненият е положил дължимата грижа при уговаряне на възнаграждението. Изследването обхваща вида, тежестта на обвинението, интензитета на приложената процесуална принуда и очакваните усилия и труд, които адвокатът предстои да положи при осъществяването на защитата.

                В случая се касае за тежко престъпление по см.на чл.93,т.7 НК, за което чл. 248а, ал.3,вр.с ал.2 НК предвижда кумулативно наказание лишаване от свобода до 6 години и глоба от 2 000 до 10 000 лева, взета е мярка за неотклонение“Подписка“ и при задължително присъствие като подсъдим в съдебно заседание – чл.269 НК. От значение  са минималните размери по Наредба № 1/09.07.2014 г. - по 800 лв. (за всяка инстанция на съдебното производство до влизане в сила на оправдателната присъда съгласно чл. 13, ал. 1 т. 3 от с.н). От съпоставката на минималните размери с уговорените за всяка инстанция, извода е, че уговореното и заплатено възнаграждение  е в  разумен размер на дължимото адвокатско възнаграждение.Затова съдът приема този иск за основателен и доказан до пълния предявен размер  960  лева.

                            Основателна е претенцията за присъждане на обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата, считано от датата на влизане в сила на оправдателната присъда – 17.11.2017  г. 

                По разноските:

                Ищцата претендира направените по делото разноски: 10 лв. –ДТ и 500 лв. адв.възнаграждение. На основание чл. 10, ал. 3 ЗОДОВ, съобразно уважената част на ищцата, следва да ѝ бъдат присъдени: 40,63 лева(10 лв. –ДТ и 30,63 лв. адв. възнаграждение (4960/80 960х500).

                Водим от горното съдът

 

Р         Е         Ш       И:

 

                ОСЪЖДА П.НА Р. Б.,  гр. София,  бул.**** да заплати на А.А.Д., ЕГН **********,***, съд.адрес адв. Я.Д. ***, на  основание чл. 2, ал. 1, т. 3,пр.1 ЗОДОВ сумата 4 960 лева –обезщетение за претърпени неимуществени (4 000)  и имуществени  (960) вреди в резултат от обвинение за извършено престъпление по чл. 248а, ал. 3, пр. 2, вр. с ал. 2, пр. 1 от НК, за което е призната за невиновна  и оправдана с влязла в сила присъда на 17.11.2017г. по НОХД №3214/2014 г. по описа на СГС, НК 12 с/в, ведно със законната лихва върху сумата, считано от17.11.2017 г. до окончателното  й изплащане, и на основание чл. 10,ал.3 ЗОДОВ сумата 40,63 лева – разноски  по делото, КАТО  ОТХВЪРЛЯ иска за неимуществени вреди за разликата над сумата от  4 000 лева до пълния предявен размер от  80 000 лева.

                РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с въззивна жалба пред САС в двуседмичен срок от връчването на преписа.

 

СЪДИЯ: