Решение по дело №319/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 213
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 7 август 2020 г.)
Съдия: Георги Димитров Василев
Дело: 20202330200319
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

           РЕШЕНИЕ

№ 213/17.7.2020 г.                                                     гр.Ямбол

                                 

                               в името на народа

 

Ямболският районен съд, Наказателно отделение, V-ти състав, на двадесет и шести юни, две хиляди и двадесета година, в публично заседание, в състав:

 

                                                                             Председател: Георги Василев

                                                       

                                                                              Членове:1……………...

 

                                   2……………...

 

Секретар Г. М.

прокурор… ……………

като разгледа докладваното от съдия-докладчик Г.Василев

АНД № 319/2020 г. по описа на ЯРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на В.Г.З. ***, против електронен фиш/ЕФ/ Серия Г № 0005565 на ОД на МВР-Ямбол, с което за нарушаване на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането/КЗ/, вр. чл.638, ал.4, вр. чл.638, ал.1, т.1, вр. чл.461, т.1 от КЗ му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 250 лв.

Жалбоподателят, редовно призован, поддържа жалбата си в с.з. и моли ЕФ, с който е наложено наказание „глоба“ да бьде отменен, т.к. е ЕФ е незаконосъобразно и неправилно издаден – не е посочено какво нарушение е извършено от фактическа страна от жалбоподателя и защо е санкциониран.

Вьззиваемата страна, редовно призована, чрез процесуалния си представител пледира ЕФ да бъде потвърден като правилен и законосъобразен.

 

Сьдьт, след като извърши цялостна преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

 

На жалбоподателя като физическо лице/ФЛ/ е изготвен на материален носител/хартия/ ЕФ, затова че на 13.07.2019 г., в 12.22 ч., в Област - Ямбол, на територията на гр. Ямбол, по Обходен път Изток, до № 12, посока към к-***, при управление на МПС – л.а. „БМВ 116 Д“ с рег. № *** е установено с техническо средство нарушение на Кодекса за застраховане/КЗ/. Нарушението е фиксирано с автоматизирано мобилно техническо средство № TFR1-M 525, фиксиращо дата, час и изображение на МПС. Мобилното устройство е работило под наблюдението на полицай от Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Ямбол, като след справка в Гаранционния фонд било установено, че за посоченото МПС няма активна застраховка Гражданска отговорност“/„ГО“/ за 2019 г.

ЕФ е връчен на жалбоподателя на 28.02.2020 г., който е подал жалба 11.03.2020 г. до РС - Ямбол.

          Горната фактическа обстановка съдът приема за установена от събраните писмените доказателства, приети по делото – ЕФ с приложени към него фотоснимки на процесното МПС и регистрационен номер с GPS координати, разпечатка/преглед на ЕФ/, справка за връчен ЕФ, удостоверение за валидност на техническото средство, протокол за използване на техническото средство, справка от Гаранционния фонд,  прочетени на основание чл.283 от НПК и предявени по чл.284 от НПК, с които страните са запознати.

 

От така установената фактическа обстановка, сьдьт прави следните правни изводи:

 

          Жалбата е допустима и подадена в срок. Разгледана по същество, жалбата се явява ОСНОВАТЕЛНА по следните сьображения:

          ЕФ не е изготвен при спазване на нормативните изисквания на чл.189, ал.4 от ЗДвП. Електронният фиш трябва да съдържа следните данни: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното заплащане. Видно от представения ЕФ не е описано точно и ясно от фактическа страна какво нарушение е извършено от жалбоподателя, т.к. в ЕФ се сочи:“…установено е нарушение на Кодекса за застраховането/КЗ/…“, но в какво точно се изразява това административно нарушение не може да се разбере, дори при прочитането на нарушените разпоредбите на КЗ, имайки предвид, че в този нормативен акт има визирани и други нарушения, освен управление на МПС без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“/„ГО“/ на автомобилистите. Не са посочени фактите и обстоятелствата, които формулират административното нарушение от фактическа страна и същите трябва да се предполагат от жалбоподателя. Безспорно е, че е нарушена материалната разпоредбата на чл.438, ал.1, т.1 от КЗ и точно е посочено и по коя санкционна норма е наложено наказанието „глоба“ в размер на 250 лв., защото нормата на чл.638, ал.4 от КЗ е препращаща норма към административнонаказателната норма на чл.638, ал.1, т.1 от КЗ и реквизитите, които трябва да съдържа ЕФ. С посочената норма в ЕФ не се определя административното наказание, а се посочва санкционната норма, по която нарушителят трябва да бъде санкциониран. В случая,  разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП, в частта: „…размера на глобата…“, следва да се тълкува като посочване в ЕФ на административнонаказателната разпоредба, с която се налага наказание „глоба“ на ФЛ или „имуществена санкция“ на ЮЛ, изхождайки не само от буквалното тълкуване на тази императивна норма, а и от систематичното й тълкуване във връзка с другите норми на ЗДвП и КЗ/чл.638, ал.4 от КЗ/.

От събраните по делото доказателствени материали се установи, че жалбоподателят като ФЛ, е извършил нарушението, неописано от фактическа страна, макар и точно санкционирано от юридическа страна в ЕФ. При издаването на ЕФ е допуснато горепосоченото нарушение на императивната разпоредба на чл.189, ал.4 от ЗДвП, касаеща реквизитите на ЕФ. Визираната императивна норма изрично гарантира правото на защита на жалбоподателя, законосъобразното установяване на административните нарушения с АТСС и тяхното санкциониране, поради което съдът счита, че допуснатото нарушение при издаването на ЕФ е съществено, ограничаващо правото на защита на жалбоподателя и не може да бъдат отстранено от съда, а ЕФ като незаконосъобразно издаден следва да бъде отменен. В тази връзка, съдът приема за основателни само фактическите и правните съображения на жалбоподателя, касаещи визираното процесуално нарушение за отмяна на ЕФ, и отхвърля като неоснователни доводите на процесуалния представител на наказващия орган за потвърждаване на ЕФ като законосъобразен, съобразно изложената по-горе аргументация на съда.

               Разноски по делото от страните не са претендирани.

 

          По тези съображения и основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, сьдьт

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш Серия Г № 0005565 на ОД на МВР-Ямбол, с който за нарушаване на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, вр. чл.638, ал.4 вр. чл.638, ал.1, т.1, вр. чл.461, т.1 от КЗ, на В.Г.З. ***, ЕГН: **********, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 250 /двеста и петдесет/ лева.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-Ямбол в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

                                                                             

                                                                            Районен сьдия: