Решение по дело №1255/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 265
Дата: 13 април 2020 г. (в сила от 8 септември 2020 г.)
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20195220201255
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

  

 

………….2020 г., гр.Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав

на четиринадесети февруари през две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                                                           Председател: СТЕЛА МИХАЙЛОВА

 

Секретар Росица Караджова,

като разгледа докладваното от съдия Михайлова АНД №1255 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от А.В.Т., ЕГН ********** ***-адв.Ст.М. против Наказателно постановление №19-0340-000634 от 20.05.2019 г. на Началника на РУ гр.Септември, с което на същия за нарушение на чл.150 от ЗДвП, на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размер на 300 лева.

Поддържа се, че обжалваното постановление е необосновано и незаконосъобразно и се иска отмяната му, поради допуснати нарушения на процесуалните и материалните норми.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез пълномощника си поддържа жалбата. Сочи доказателства.  

Ответникът по жалбата сектор РУ Септември, не изпраща представител. Депозира писмено становище, в което излага доводи за законосъобразност на НП, като иска същото да бъде потвърдено.  

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните  и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, но по същество ОСНОВАТЕЛНА.

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 10.05.2019 г. около 14,32 часа в гр.С., на паркинг на ЖП гара Септември, срещу частен дом, находящ се на ул.“…“, като неправоспособен водач управлява л.а. “…” с ДК №… собственост на И. Н. Д.а, като извършва маневра за да се включи в пътната отсечка.Водачът не притежава СУМПС.

Въз основа на това е издадено обжалваното наказателно  постановление.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на свидетелите Н.С.-актосъставител, З.. Т…и писмените доказателства приложени по делото.

Възраженията за допуснати съществени процесуални нарушения по чл.57, ал.1, т.4, 5 и 6 от ЗАНН са неоснователни.

АУАН и НП съответстват на изискванията на ЗАНН, тъй като в тях ясно и точно е описано, дата, мястото на извършване на нарушението, начина на извършване и обстоятелствата при които е извършено и по отношение на тези обстоятелства двата акта са идентични. Отказът на нарушителя да подпише акта е удостоверен с подписите на двама свидетели, като препис от същия е връчен лично на жалбподателя, за което последният се е подписал.

От представената справка за нарушител е видно, че жалбоподателят няма издадено СУМПС.

С оглед на това доказателство е безспорно установено, че при извършената проверка жалбоподателят е управлявал МПС без да притежава СУМПС, т.е. е неправоспособен водач.

Разпоредбата на чл.150 от ЗДвП задължаваща водачите управляващи моторно превозно средство, което участват в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, да са правоспособни, т.е. да е преминало успешно изпит пред съответните органи за придобиване на такава правоспособност и да му е издадено свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното превозно средство.

Спорният въпрос е дали жалбоподателят е субект на вмененото нарушение, а именно дали е участвал в движението по път отворен за обществено ползване.

От показанията на свидетеля С. се установява, че проверката на контролните органи, във връзка с която е съставен АУАН, е извършена на паркинг ЖП гара Септември.

Свидетелката Т.., майка на жалбоподателя сочи, че площта на която жалбоподателят е извършвал маневри с МПС е частна държавна собственост и представлява площ, която се ползва от служителите на Национална компания пътна инфраструктура за паркиране на автомобилите им, но нямал статут на паркинг.

В разпоредбата на чл.37, ал.2 от ЗДвП е направено непълно изброяване какво представлява понятието „крайпътна територия“, като е посочено че крайпътна територия, представляват двор, предприятие, гараж, паркинг, бензиностанция и други подобни.

Независимо какъв статут е определен на въпросната площ, същата се ползва като паркинг и попада в понятието крайпътна територия, по смисъла на чл.37, ал.2 от ЗДвП. В този смисъл както и на пътя, движението в очертанията на „крайпътна територия“ е организирано съобразно правилата за движение, кодифицирани в ЗДвП, т.е. и на неговата територия важат правилата установени в чл.150 от ЗДвП, което се извлича и от разпоредбата на чл.37, ал3 от ЗДвП.

При тези данни от правна страна съдът приема, че жалбоподателят е осъществил фактическият състав на вмененото нарушение.

При преценката за малозначителността на деянието е необходимо да се изследва обществената опасност и на дееца. Липсата на обществената опасност на дееца неизменно се отразява и върху обществената опасност на деянието, извършено от него. Нарушителят не е осъждан, няма налагани никакви наказания за нарушения по ЗДвП.

Тези обстоятелства, както и другите смекчаващите вината обстоятелства, а именно, че не е създадена опасност за движението, нарушението е извършено за първи път, както и младата възраст на нарушителя, дават основание на съда да приеме, че извършеното деяние се характеризира с явно незначителна обществена опасност и като такова представлява маловажен случай.

С оглед малозначителността на деянието, съдът счита, че в случая следва да намери приложение разпоредбата на чл.9, ал.2 от НК във връзка с чл.11 от ЗАНН.

Поради това наказващия орган е следвало на основание чл.28 от ЗАНН да не налага наказание, а да предупреди нарушителя, че при повторно извършване на нарушение на ще му бъде наложено административно наказание. Преценката за "маловажност на случая" подлежи и на съдебен контрол, като в неговия обхват се включва и проверка за законосъобразност на преценката по чл.28 от ЗАНН от страна на наказващия орган. С други думи, когато съдът констатира, че предпоставките на чл.28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не ги е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление, като в този случай преценката на съда е преценка за законосъобразност /ТР №1/12.12.2007 г. по тълк. н. д. №1/2005 г. ОСНК - ВКС/.

Поради това, като не е съобразил малозначителността на деянието наказващият орган е постановил незаконосъобразна санкция не съответстваща на тежестта на нарушението.

В този смисъл обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно поради несъответствие на наложената административнонаказателна санкция с ниската тежест на конкретно посоченото вменено нарушение и следва да бъде отменено.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ НП №19-0340-000634 от 20.05.2019 г. на Началника на РУ гр.Септември, с което на А.В.Т., ЕГН ********** ***-адв.Ст.М. за нарушение на чл.150 от ЗДвП, на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размер на 300 лева.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му.

                                                                                         

                                                      

    

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: