Решение по дело №131/2015 на Районен съд - Тервел

Номер на акта: 49
Дата: 14 декември 2015 г. (в сила от 8 януари 2016 г.)
Съдия: Росен Иванов Балкански
Дело: 20153250200131
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Гр. Тервел 15.12.2015 година

В ИМЕТО НА НАРОДА 

 

          Тервелски районен съд в публично съдебно заседание проведено на четиринадесета декември, през две хиляди и петнадесета  година , в състав :

                                                                 Председател : Р. Балкански

При участието на секретаря И.Ч. ,като разгледа докладваното от съдията  Р. Балкански  а.н.дело №131 по описа на Тервелски районен съд за 2015 година ,за да се произнесе взе предвид следното : 

        Производството е по реда на чл. 376 и следващи от  НПК .

        Тервелски районен съд е  сезиран с   постановление от 15.11.2015 година  -   на Районна прокуратура гр. Тервел по досъдебно производство № 181 /2015 година по описа на РУ на  МВР гр. Тервел  и преписка вх. № 376/2014 година на РП гр. Тервел ,  за освобождаване  от наказателна отговорност  на  обвиняемия  И.К.С.  с ЕГН ********** ***.03.1990 година в гр. Шумен , жител и живущ *** ,българин , български гражданин , не осъждан , семеен , на  основание чл. 78 а от НК ,като му бъде наложено административно наказание глоба,  за извършено  престъпление по чл. 343 а , б.”а” предл. 2 във вр. с чл.343 ал. 1, б”б”  предл. 2 от НК и чл. 40 ал. 2 от ЗДвП, за това , че на 18.08.2014 година в село Орляк, общ. Тервел , при управление на МПС товарен автомобил „ хххххххх хххххххх х хх х хх хх хх хх нарушавайки правилата за движение по пътищата – чл. 40 ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП /  Педи  да започне движение назад , водачът е длъжен  да се убеди , че пътят зад превозното средство е свободен  и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението”; „ По време на движението  си назад водачът е длъжен  непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да  осигури лице, което  да му сигнализира аз опасности” /  , при което по непредпазливост  причинил средна телесна повреда на А.С.В.  от село Орляк, общ. Тервел , изразяваща се в затруднение движението на снагата за период от около 3-4 месеца и обезобразяване на лицето и други части на тялото , като след деянието  е направил всичко, зависещо от него  за оказване на помощ на пострадалия.

         В съдебно заседание Районна прокуратура гр. Тервел редовно призована  не се  представлява , не взема отношение по  депозираното постановление .

       Обвиняемия, редовно призован  се явява лично и с процесуалния си представител – адвокат Стефка Стойчева АК Шумен . Обвиняемия  се  разкайва за извършеното от него деяние .Пледира да му  бъде наложено  административно наказание - към минимално определения от закона размер . Твърди , чрез процесуалния си представител , че  е оказвал помощ на пострадалия  и през  периода на лечението му . Твърди , че по професия е търговски представител  и правата му на водач на МПС са му  ежедневно необходими,тъй като това му е  основна част от  дейността- разнос на стоки , и моли при лишаването от му от права да управлява МПС съдът да има в предвид това обстоятелство .

        Съдът , като обсъди доводите на страните  и събраните по делото доказателства и в тяхната съвкупност  приема за установено  следното  :

      От фактическа страна :

        Дознание № 181 / 2014 година  по описа на РУ на МВР гр. Тервел   е образувано  и водено срещу „ неизвестен извършител „ – за престъпление по чл. 343 ал. 1 б.”б” във  във вр. с чл. 342 ал. 1 пр. 3 от НК , който на 18.08.2014 година в село Орляк, общ. Тервел  , при управление на МПС товарен автомобил „ хххххххх хххххххх х хх х хх хх хх хх, нарушавайки правилата  за движение по пътищата, движейки се с несъобразена скорост, по непредпазливост причинил средна телесна повреда  на А.С.В. от село Орляк, общ. Тервел , изразяваща се в затруднено движение на снагата .

     Разследването по  досъдебното производство е приключило с мнение за предаване на съд на обвиняемия И.К.С.  с  оглед  установяване  извършителя на престъпление предвидено и наказуемо по чл. 343 а , б.”а” предл. 2 във вр. с чл.343 ал. 1, б”б”  предл. 2 от НК и чл. 40 ал. 2 от ЗДвП .

    По ДП безспорно  е установено , че  обв. С. е правоспособен водач на МПС .Притежава свидетелство за  управление на МПС № ********* издадено от ОД на МВР гр. Шумен .

    Обв.  С. към момент на деянието е бил  търговски представител при  дружество „ Павел и синове” ООД гр. Шумен . На 18.08.2014 година около 08,30 часа обв. С.  управлявайки товарен автомобил „ хххххххх хххххххх х хх х хх хх хх хх пристигнал в село Орляк, за да разнася  стоки  в търговски обекти в селото .

     След разтоварване на стоки в търговски обект находящ се по улица Дванадесета” обв. С. се качил   в управлявания от него автомобил  привел автомобила в движение  и предприел маневра на заден ход.

    При маневрата обв. С. установил , че  намиращите се пред него  хора му правят знаци да спре , при което  той преустановил маневрата и слязъл  да установи причината за жестовете на стоящите пред автомобила хора. При слизането си от товарния автомобил обв. С.  установил , че в резултат на предприетата от него маневра  е блъснал пострадалия А.С.В.  от село Орляк , който бил седнал на тротоара.

     Незабавно обв. С. подава сигнал на националния  тел. 112   при което съобщава за инцидента . От  централата   на тел 112 след приемане на обаждането му  е съобщено на обв. С. , че най- вероятно екипа на спешната мед. Помощ ще се забави, предвид  оказване на помощ по друг  спешен случай ,по който е ангажиран най – близко стоящия екип на спешна  помощ.Това  мотивирало обв. С. да решава сам проблема с оказването на спешна и неотложна помощ на пострадалото лице . Намиращите се  до инцидента лица  помогнали на обв. С. да бъде изваден  под автомобила пострадалия а в последствие с лек автомобил собствен на  лицето Ф.Х. подстрадалия  е закаран до ФСНМП гр. Тервел .

    В резултат на  предизвиканото ПТП на пострадалото лице А.С.В.  били  причинени телесни увреждания изразяващи се в затруднение движението на снагата за период от около 3-4 месеца, както и обезобразяване на лицето и други части на тялото, които увреждания покриват медико – биологичния признак на  средна телесна повреда .

      Обв.  С. е  дал кръв за химическа анализ , като видно от заключението по изготвената химическа експертиза се установява , че наличие на алкохол в кръвта на обв. С.  не е установено .

       От правна страна :

       Предвид  установената фактическа обстановка по делото,  установена по безспорен  начин   по Дознание № 181/2014 година   по описа на РУ на МВР гр. Тервел , съдът приема , че с  деятелността си  обвиняемия И.К.С.       е осъществил  от обективна и субективна страна  състава на престъпление по чл. 343 а , б.”а” предл. 2 във вр. с чл.343 ал. 1, б”б”  предл. 2 от НК и чл. 40 ал. 2 от ЗДвП  а именно : на 18.08.2014 година в село Орляк, общ. Тервел  , при управление на МПС товарен автомобил „ хххххххх хххххххх х хх х хх хх хх хх, нарушавайки правилата  за движение по пътищата, движейки се с несъобразена скорост, по непредпазливост причинил средна телесна повреда   на А.С.В. от село Орляк, общ. Тервел , изразяваща се в затруднено движение на снагата .

             От субективна страна деянието е извършено от обвиняемия при  форма на вината по непредпазливост по смисъла на чл. 11 ал. 3 от  НК – обв. С.  не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици , но е бил длъжен  и е могъл да ги предвиди.

            Съдът, като взе в предвид,че за извършеното престъпление по чл. 343 а , б.”а” предл. 2 във вр. с чл.343 ал. 1, б”б”  предл. 2 от НК и чл. 40 ал. 2 от ЗДвП   извършено по непредпазливост по смисъла на чл. 11 ал. 3 от НК  се предвижда наказание  лишаване от свобода до  две години  или „ пробация“,   ,обстоятелството,че обвиняемия  е с чисто съдебно минало- същия не е осъждан ,  не е освобождаван от наказателна отговорност с приложение на  разпоредбата на чл. 78а от НК  приема , че към настоящия момент не съществува пречка за  приложение на института за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

           При определяне  на административното наказание съдът съобразно разпоредбите на ЗАНН обсъди тежестта на деянието , личността на нарушителя , подбудите за неговото извършване , както и смекчаващите и отегчаващи вината обстоятелства : Деянието е с висока степен на обществена опасност –накърнени са защитени обществени отношения вързани  с определени норми  регламентиращи  правилата за движението по пътищата .

         От друга страна съдът отчита обстоятелството , че обв. С.  се разкайва за извършеното .Съдът отчита младостта му и обстоятелството , че наскоро / по твърдения на защитата му / му се е родило дете ,за което полага грижи .

            Причините за  извършването на деянието съдът намира в незачитането от страна на  обвиняемия  на установения правов ред  по повод вменени на водач на МПС  задължения преди  и по време на движение на автомобила назад .

            Предвид установеното  и като съобрази целите и задачите на наказанието –неговата превантивна и превъзпитателна функция по отношение на дееца, съдът прие,че следва да  освободи от наказателна отговорност  обвиняемия, като  на основание чл. 78 а от НК    му бъде  наложено административно наказание глоба , към минимума -в размер на  1000,00/хиляда / лева.

На основание чл. 343г от НК във всички случаи на чл. 343, 343а, 343б и 343в, ал. 1 съдът постановява и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 7 и може да постанови лишаване от право по точка 6.

Защитата на обвиняемия С. – адвокат Стефка Стойчева – АК Шумен  пледира ,  съдът  след като  определи административното наказание глоба / за което се пледира да е към законоустановения минимум /  на обвиняемия С.  да постанови  лишаване от  право да управлява МПС за срок от  един месец.Навеждат се съображения, че занятието на обвиняемия предполага ежедневно пътуване при  и по повод търговската му дейност  и един по- дълъг период през който  обв.  С. ще бъде лишен от правото да управлява моторно превозно средство ще доведе до там, че той ще изгуби работата си .

По аргументите  на защитата на обвиняемия съдът приема следното :

Действително с  налагането на административното наказание глоба по чл. 78а ал. 1 от НК ,когато  пълнолетно лице се  освобождава  от наказателна  отговорност  при наличие на предпоставките визирани  в  чл. 78а ал. 1 б.”а” от НК , законодателя не указва  лишаването от правоуправление да се явява императивно изискване - съгласно разпоредбата на чл. 78а ал. 4 от НК , но съдът приема , че следва    по настоящия случай да   лиши обвиняемия от  правоуправление по реда чл.343г от НК,като съдът е мотивиран от  следните съображения :

 Разпоредбата на чл.78а ал.4 НК предвижда налагането на наказание по чл.37 ал.1 т.7 НК по преценка на съда .Такова наказание следва да бъда наложено на обвиняемия С. , предвид установеното на  Дознанието обстоятелство , че същия е нарушил правилата за движението по пътищата .        От друга страна - причинения  съставомерен резултат вследствие на проявената  престъпна небрежност – налице са установени увреждания, поставящи в опасност живота на пострадалото лице  А.С.В. .

 Нормата на чл.49 ал.1 НК не предвижда минимален срок за налагане на наказанията лишаване от права по чл.37 ал.1 т.6 и 7 НК, но с оглед  изложеното съдът намира , че налагането на наказанието за срок под три месеца, в частност един месец / така както се пледира по същество / , е неоправдано.

 Наведените доводи  от процесуалния представител на обвиняемия – адвокат Стефка Стойчева  - АК Шумен  се явяват изцяло несъстоятелни, доколкото целта и на това наказание е да се въздейства на обвиняемия да коригира поведението си и да проявява изискуемото се за напред внимание и грижа към пешеходците при управлението на МПС. При налагането на санкция не може да държи сметка за причинени неудобства на наказаното лице.

 Мотивиран от горното съдът приема , че следва да лиши обв. С.  от правото да управлява МПС за срок от три месеца. Доколкото по  Дознанието не са налице убедителни писмени доказателства сочещи на това лишаван ли е обвиняемия от  правото да управлява  МПС по административен ред ,то съдът приема , че  началото на срока следва да бъде определен от дата на влизане на настоящото решение в законна сила

Обвиняемия И.К.С. следва да бъде осъден  да заплати и сумата от 5 лева-  разноски за служебно издаване на изпълнителен лист .

В тежест на обвиняемия се следват  и сторените по Дознание №  181/ 2014 година опо иса на РУ на МВР гр. Тервел  съдебно деловодни разноски  а именно :  разноски по химическа експертиза – в размер на 25,00 лева , разноски по съдебно медицинска експертиза – в размер на 96,00 лева , разноски по  изготвена по дознанието техническа експертиза – в размер на 136,50 лева и разноски по извършена по дознанието   комплексна експертиза  - в размер на 288,00  лева-  общо в размер на 545,50 лева – платими по сметката на ОД на МВР гр. Добрич .

         Водим от гореизложените съображения, съдът

                                       Р          Е          Ш         И :     

             ПРИЗНАВА обвиняемия  И.К.С.  с ЕГН ********** ***.03.1990 година в гр. Шумен , жител и живущ *** ,българин , български гражданин , не осъждан , семеен,  за ВИНОВЕН В ТОВА  , че на 18.08.2014 година в село Орляк, общ. Тервел , при управление на МПС товарен автомобил „ Чхххххххх хххххххх х хх х хх хх хх хх нарушавайки правилата за движение по пътищата – чл. 40 ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП /  Педи  да започне движение назад , водачът е длъжен  да се убеди , че пътят зад превозното средство е свободен  и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението”; „ По време на движението  си назад водачът е длъжен  непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да  осигури лице, което  да му сигнализира аз опасности” /    , при което по непредпазливост  причинил средна телесна повреда на А.С.В.  от село Орляк, общ. Тервел , изразяваща се в затруднение движението на снагата да период от около 3-4 месеца и обезобразяване на лицето и други части на тялото , като след деянието  е направил всичко, зависещо от него  за оказване на помощ на пострадалия - престъпление по чл. 343 а , б.”а” предл. 2 във вр. с чл.343 ал. 1, б”б”  предл. 2 от НК и чл. 40 ал. 2 от ЗДвП,като на основание чл. 78 а от НК  го  ОСВОБОЖДАВА   от наказателна отговорност за извършеното от нега престъпление по  чл. 343 а , б.”а” предл. 2 във вр. с чл.343 ал. 1, б”б”  предл. 2 от НК във вр. с  чл. 40 ал. 2 от ЗДвП    ,като  му  налага административно наказание- ГЛОБА в размер на 1000,00/хиляда / лева  . 

     На основание чл. 78а ал. 4 от НК във вр. с чл. 343г от НК  съдът лишава обвиняемия    И.К.С.  с ЕГН ********** ***.03.1990 година в гр. Шумен , жител и живущ ***  от правото да управлява моторно превозно средство за срок от 3/ три / месеца ,считано  от дата на влизане в сила на настоящото решение .  

      Осъжда  И.К.С.  с ЕГН ********** ***.03.1990 година в гр. Шумен , жител и живущ ***   да заплати по сметка на Тервелски районен съд  сумата от 5/ пет / лева- за служебно издаване на изпълнителен лист .     

       Осъжда  И.К.С.  с ЕГН ********** ***.03.1990 година в гр. Шумен , жител и живущ ***   да заплати по сметка на  ОД на МВР гр. Добрич  сумата от Тервелски районен съд  сумата от 545,50 лева  явяваща се сторени по Дознание №  181/ 2014 година  по описа на  РУ на МВР гр. Тервел  съдебно деловодни разноски  по изготвени експертизи  .

            Решението подлежи на обжалване пред Добрички окръжен съд в  петнадесет дневен срок   от съобщението до страните.

        Препис от Решението  след влизане в законна сила да се ,да се изпрати на  пострадалия А.С.В.  от село Орляк, чрез повереника му – адвокат Стоян Калев Стоянов АК Добрич , със съдебен адрес за кореспонденция гр. Балчик , ул. „ Черно Море” № 26 , ет. 2   .

         

 

                                                                          Районен съдия :