Решение по дело №425/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 301
Дата: 16 декември 2019 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Силвия Яцова Павлова
Дело: 20194500900425
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№301

 

гр.Русе, 16.12.2019 г.

 

 

РУСЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение в закрито заседание на тринадесети декември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ПАВЛОВА

 

като разгледа докладваното търговско дело № 425 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 25, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ.

Постъпила е жалба от „ДЪРЖАВНА КОНСОЛИДАЦИОННА КОМПАНИЯ“ ЕАД гр. София, представлявано от Я.Т.С.– изпълнителен директор, чрез адв. А.Б. от САК, против отказ № 20191122155726/26.11.2019 г. на Агенция по вписванията. Счита отказа за незаконосъобразен, като моли за неговата отмяна от съда и разпореждане на Агенцията да извърши вписване на заявеното подновяване на залога на търговското предприятие, вписан по партидата на „ДУНАРИТ“ АД в търговския регистър под № 20141212103509, по изложени в жалбата съображения.

За да се произнесе, Окръжният съд взе предвид следното:

Жалбата е подадена на 03.12.2019 г., съобразно посоченото в уведомителното писмо на Агенция по вписванията, обжалваният отказ е постановен на 26.11.2019 г., следователно същата е подадена в законния 7- дневен срок по чл. 25, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ, от лице с правен интерес от обжалване, поради което е допустима и подлежи на разглеждане.

С обжалвания отказ длъжностното лице по регистрацията е отказало да впише заявените обстоятелства по партидата на „ДУНАРИТ“ АД, а именно: подновяване на вписването на залог на търговското предприятие. Отказът е мотивиран с неспазване изискванията на закона, установени в чл. 21, т. 3 и т. 5  ЗТРРЮЛНЦ. Длъжностното лице е приело, че заявлението не изхожда от оправомощено лице по смисъла на чл. 15, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ във вр. с чл. 27, ал. 3 ЗОЗ, тъй като „ДКК“ ЕАД няма качеството нито на длъжник, нито на залогодател, нито на заложен кредитор. Наред с това, съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му закона не се установявало от приложените към заявлението документи.

Съдът като взе предвид представените доказателства намира, че отказът е законосъобразен и правилен, а жалбата – неоснователна.

Проверката, която според разпоредбата на чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ следва да извърши длъжностното лице по регистрация, в случая се свежда до това дали е подадено заявление, заявеното обстоятелство подлежи ли на вписване и дали не е вписано, дали заявлението изхожда от оправомощено лице, приложени ли са изискуемите от закона документи, дали съществуването на заявеното за вписване обстоятелство се установява от представените документи, представена ли е декларация по чл. 13, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ, платена ли е дължимата държавна такса. В случай, че не е налице някое от сочените обстоятелства, длъжностното лице следва да откаже вписване на заявеното обстоятелство.

Правилно длъжностното лице е констатирало, че по заявление 20141208175059 по партидата на „ДУНАРИТ“ АД е вписан като заложен кредитор „Е.МИРОЛИО“ ЕАД с ЕИК ********* с вписване под № 20141212103509. След поредица от цесии, всеки по реда си цесионер, последният от които – жалбоподателят, е заявявал вписването си като заложен кредитор в ТРРЮЛНЦ. По всички заявления регистърните производства са спрени с акт на съда до приключване на производството по търг. дело № 19/2016 г. по описа на ОС Сливен с влязъл в сила съдебен акт. Всяко постановено определение по чл. 536, ал. 1 от ГПК във вр. с чл. 19, ал. 6 от ЗТРРЮЛНЦ ангажира длъжностното лице по регистрацията да се въздържа от разглеждане на заявлението до разрешаване на посочения в определението спор за материално право. До настоящия момент по партидата на дружеството няма акт на съда за възобновяване на регистърните производства, в това число и по заявление № 20170828143532 относно вписването на „ДЪРЖАВНА КОНСОЛИДАЦИОННА КОМПАНИЯ“ ЕАД като заложен кредитор. Разпоредбата на чл. 19, ал. 6, изр. последно от ЗТРРЮЛНЦ предоставя в правомощие именно на длъжностното лице, което администрира регистърното производство, да установи наличието на разрешен с влязъл в сила съдебен акт спор за материално право, който е дал основание на съда да спре регистърното производство и да се произнесе по съществото на искането на заявителя. В случая не са представени доказателства за разрешаване на спора за материалното право, послужило като основание на съда да спре регистърното производство, поради което длъжностното лице правилно е постановило отказ по настоящото заявление за подновяване на вписания залог.

Тъй като длъжностното лице по регистрацията извършва в съответния срок вписване, когато са налице предвидените в чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ изисквания, като вписването се извършва чрез последователно въвеждане на информация за съответното обстоятелство в търговския регистър, затова и правоотношение, което е условие за извършване на исканото вписване е такова, свързано с обстоятелствата по чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ, включително във връзка с това дали заявлението изхожда от оправомощено лице (т. 3) и дали заявеното за вписване обстоятелство съществува и съответства на закона (т. 5). В този смисъл, правилен е изводът, че предвид строго формалната процедура по вписване на обстоятелствата по делото на търговеца в ТР, то изрично и изчерпателно са изброени лицата, които могат да инициират съответното вписване. В конкретния случай в чл. 15, ал. 1, т. 3 от ЗТРРЮЛНЦ и чл. 27, ал. 3, т. 1 от ЗОЗ е предвидена хипотеза, при която заявлението относно учредяване на залог може да се подаде от длъжника, от залогодателя или от заложния кредитор, а жалбоподателят няма нито едно от тези качества. Несъмнено е налице и правен спор относно съществуването на заложното право на „Е.МИРОЛИО“ ЕАД спрямо търговското предприятие на „ДУНАРИТ“ АД, чието подновяване се желае да бъде отразено в ТР от жалбоподателя, по отношение на който, обаче преди това е спряно регистърното производство по вписването му като заложен кредитор. Ето защо съдът намира, че отказът на АВ има своята аргументация, за да се предотврати отразяване на евентуално незаконосъобразни и несъществуващи обстоятелства в регистъра.

По делото след образуването му е постъпила молба от „Дунарит“АД, с която иска да бъде конституирано като трето лице-помагач на Агенция по вписванията, алтернативно, да бъде конституирано като заинтересована страна със самостоятелни права по делото. Предвид характера на производството по чл.25, ал.1 и сл. ЗТРРЮЛНЦ, което е охранително, встъпването на трето лице-помагач, респ. главно встъпване е недопустимо. В този смисъл е разпоредбата на чл.540 ГПК, според която за охранителните производства освен общите правила на този кодекс се прилагат съответно и правилата на исковото производство, с изключение на ч - 266 и ч - 388.

 

Анотирана съдебна практикаС оглед гореизложеното, обжалваният отказ е законосъобразен и правилен и като такъв следва да бъде потвърден.

По изложените съображения, Окръжният съд

 

Р   Е   Ш   И:

                                 

ПОТВЪРЖДАВА отказ № 20191122155726 от 26.11.2019 г. на длъжностното лице по регистрация при Агенция по вписванията по заявление вх. № 20191122155726 от 22.11.2019 г.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 7-дневен срок от връчването му пред Апелативен съд – Велико Търново.

 

 

Окръжен съдия: